Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Muzica Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.08.2009, 12:05:44
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Andreicozia, s-o luam incet:

1. Depinde in care diaspora. La tine in zona or fi.
2. Da, ai dreptate, unii asa gandesc. Am plecat de la ai mei pentru niste motive, sa ma duc tot la ei?
Dar ca ortodox tot intr-o biserica ortodoxa te regasesti cel mai bine, si mai bine, in limba ta.
3. Dar nu-i opreste nimeni sa lucreze si altceva.
Problema (cred ca pretutindeni) este la Liturghiile din timpul saptamanii, cand lumea lucreaza, in afara de pensionari si someri.

@Hartford - si noi ne intrebam de fiecare data. Duminica este mai usor, vine intotdeauna lume la strana. In timpul saptamanii e mai greu si atunci duminica intreaba preotul pentru saptamana daca are pe cineva la strana, ca sa stie daca tine slujba! Mai vine cate cineva intotdeauna.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.08.2009, 19:34:01
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Andreicozia, s-o luam incet:

1. Depinde in care diaspora. La tine in zona or fi.
2. Da, ai dreptate, unii asa gandesc. Am plecat de la ai mei pentru niste motive, sa ma duc tot la ei?
Dar ca ortodox tot intr-o biserica ortodoxa te regasesti cel mai bine, si mai bine, in limba ta.
3. Dar nu-i opreste nimeni sa lucreze si altceva.
Problema (cred ca pretutindeni) este la Liturghiile din timpul saptamanii, cand lumea lucreaza, in afara de pensionari si someri.

@Hartford - si noi ne intrebam de fiecare data. Duminica este mai usor, vine intotdeauna lume la strana. In timpul saptamanii e mai greu si atunci duminica intreaba preotul pentru saptamana daca are pe cineva la strana, ca sa stie daca tine slujba! Mai vine cate cineva intotdeauna.
Ohoo stati bine Sophia daca aveti slujbe si peste saptamina, noi nu slujim decit in saptamina mare. In schimb parintele nostru slujeste la vecernie la greci si asa particip si eu.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!

Last edited by Hartford; 11.08.2009 at 21:58:08.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.02.2011, 21:31:26
ronico ronico is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit buna

nu intru in discuti dar m ar interesa programul unei biserici din dusseldorf sunt in zona si as vrea sa incep sa frecventez o biserica va rog recamandati mi una
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.02.2011, 21:33:14
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Am văzut că avem un neamț pe aici, aș fi curioasă să știu cum e în Germania.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.02.2011, 09:27:45
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Pentru colegul de la Düsseldorf:
http://www.mitropolia-ro.de/html/lista_parohiilor.html

In zona in care locuiesc eu se pare ca stam destul de bine. Este cor dar nu de profesionisti, numai dirijorul/coordonatorul este tot un roman angajat la opera aici. Corul format din credinciosi de toate varstele face repetitii regulat si este prezent la fiecare eveniment religios din cadrul bisericii ortodoxe, dar la liturghie canta cam toata biserica pentru ca s-au straduit sa fie la indemana oricui vine la biserica brosuri cu intreaga liturghie si se pare ca oamenii sunt interesati si urmaresc cantarile si rugaciunile participand in acelasi timp.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.02.2011, 14:13:44
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Pentru colegul de la Düsseldorf:
http://www.mitropolia-ro.de/html/lista_parohiilor.html

In zona in care locuiesc eu se pare ca stam destul de bine. Este cor dar nu de profesionisti, numai dirijorul/coordonatorul este tot un roman angajat la opera aici. Corul format din credinciosi de toate varstele face repetitii regulat si este prezent la fiecare eveniment religios din cadrul bisericii ortodoxe, dar la liturghie canta cam toata biserica pentru ca s-au straduit sa fie la indemana oricui vine la biserica brosuri cu intreaga liturghie si se pare ca oamenii sunt interesati si urmaresc cantarile si rugaciunile participand in acelasi timp.
Foarte interesant. Mai am câteva curiozități :

Nemții vă privesc ca Ausländern, cum se tot spune despre ei pe aici?
Și aveți biserici ortodoxe, sau stați cu chirie în bisericile catolice?
Ortodocșii sunteți mai uniți acolo, decât în țară?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.02.2011, 15:49:14
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ronico Vezi mesajul
nu intru in discuti dar m ar interesa programul unei biserici din dusseldorf sunt in zona si as vrea sa incep sa frecventez o biserica va rog recamandati mi una
Buna,
Eu am stat la Düsseldorf 15 ani si pot sa iti recomand cu caldura parohia de limba germana Hll. Erzengeln und HL; Nikolaus (biserica noua are hramul Sf. Nicolae, capela dinainte are hramul sfintilor arhangheli).
Adresa: Werstener Feld 65
Liturghia este duminica la 10.30, vecernia seara la 17.30, mai este si vecernie miercuri seara la 19.
Situl lor este:
http://www.orthodoxe-parochie.eu/index.html
Acolo gasesti si alte amanunte.
Preotul este un om foarte bun si cunoascator.
La aceasta biserica vin ortodocsi de mai multe nationalitati, printre altele si romani.
La Düsseldorf exista si o parohie romaneasca dar nu au slujbe in fiecare duminica si nu mai stiu unde au biserica.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.02.2011, 15:50:00
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Am văzut că avem un neamț pe aici, aș fi curioasă să știu cum e în Germania.
Cum este ce in Germania? ;-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.02.2011, 17:59:25
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cum este ce in Germania? ;-)
Cât mai multe informații, deseori m-am gândit dacă să mă duc în Germania, așa că mi-ar fi folositoare niște informații despre viața românilor acolo.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.06.2011, 01:57:59
meluta meluta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Mesaje: 2
Implicit noua adresa a bisericii romane din Düsseldorf

Citat:
În prealabil postat de ronico Vezi mesajul
nu intru in discuti dar m ar interesa programul unei biserici din dusseldorf sunt in zona si as vrea sa incep sa frecventez o biserica va rog recamandati mi una
Buna!

Noua adresa a Bisericii Ortodoxe Romane din Düsseldorf, este Degerstrasse 27, 40235 - Düsseldorf. Slujba se tine in fiecare duminica de la ora 9 - Utrenia si de la ora 10 - Sfanta Liturghie.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotii din diaspora sophia Preotul 131 15.06.2010 19:16:58
Cor, strana, cantarile preotilor sophia Muzica Bisericeasca 17 13.08.2009 21:37:05
Are voie si interes BOR sa se dezvolte in diaspora? sophia Biserica Ortodoxa Romana 6 07.05.2009 18:15:08
Are cineva nevoie de o voce buna in strana in buc? frezia Muzica Bisericeasca 2 21.11.2007 21:43:00