Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.11.2012, 23:51:14
serbanica serbanica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2012
Mesaje: 20
Thumbs up Hai sa ajutam o casa de copii in perioada sarbatorilor!

Motivati de actiunea pe care am desfasurat-o anul trecut cand am strans fonduri pentru Casa de Copii Inger Alb, anul acesta incercam o actiune similara pentru Casa de Copii din Domnesti - Fundatia Casa Lidia. (Pentru cine doreste sa vada pozele de anul trecut, sunt disponibile aici: https://www.facebook.com/media/set/?...0973575&type=3)

De data aceasta am ales sa ii ajutam pe Marian (12 ani), Florinel (11 ani), Fane (11 ani), Flori (9 ani), Aura (4 ani), Denisa (7 ani), Raluca (10 ani), Larisa (6 ani), Picoli (8 ani), Claudiu (4 ani), Lidia (9 ani), Oana (19 ani), Ionut (19 ani), Alexandru (18 ani), Bogdan (17 ani), Andreea (18 ani) de la casa de copii Concordia din Domnesti.

Vom cumpara alimente de baza si dulciuri pentru cei 16 copii.

Va invit sa contribuiti cu o suma de bani sau bonuri de masa, orice donatie conteaza. Pentru transferuri bancare putem folosi contul Asociatiei Bankers Club pe care am infiintat-o anul acesta.

Asociatia Bankers Club, IBAN: RO60BREL0002000618980100, CIF: 30162845, Libra Bank.

La finalul actiunii, vom pune la dispozitie date privind sumele donate si bonurile pentru produsele achizitionate.

Perioada de donatii se va incheia pe 7 decembrie, urmand ca pe 9 decembrie sa vizitam casa de copii.

Pentru orice alte detalii puteti sa ma contactati cu incredere.

Va multumesc si Doamne ajuta !

Catalin Serbanescu
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.11.2012, 11:33:31
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de serbanica Vezi mesajul
Vom cumpara alimente de baza si dulciuri pentru cei 16 copii.
Am aflat de la un spital de copii din oraș că oamenii aduc deseori dulciuri în loc de mîncare, în special de sărbători. Așa înțeleg ei să ajute copiii orfani și cu deficiențe care au alocați 11 lei pe zi pentru masă. Alți binevoitori adună bani și-i duc la farmacie pentru a le cumpăra "vitamine", "suplimente" și antitermice... Iată de ce nu dragostea e cea mai înaltă virtute, ci discernămîntul.

Dacă vreți să faceți un bine, cumpărați-le legume și fructe, duceți-le hăinuțe, pături - lucruri de care au neapărată nevoie, nu bomboane și ciocolată.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 22.11.2012 at 11:35:50.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.11.2012, 11:48:49
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sau, și mai bine, dați un telefon înainte, întrebați dacă au nevoie de ceva din ce puteți oferi. Poate au alte nevoi decât cele la care v-ați gândit.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.11.2012, 19:33:15
serbanica serbanica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2012
Mesaje: 20
Implicit

Cu siguranta, asa cum s-a intamplat si anul trecut, nu vom cumpara alimentele fara sa stim de ce au nevoie.

Scopul de baza este acela de a cumpara alimente. Acum, pana la urma sunt copii si unii poate nu ar intelege de ce nu au si "ceva dulce" pe langa fasole sau mai stiu eu ce. Dar nu sunt scopul principal.

Si, din pacate, nu cred ca vom strange atat de multi bani incat sa ii putem ajuta cu repararea microbuzului spre exemplu.

Multumim.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.11.2012, 20:07:44
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Am aflat de la un spital de copii din oraș că oamenii aduc deseori dulciuri în loc de mîncare, în special de sărbători. Așa înțeleg ei să ajute copiii orfani și cu deficiențe care au alocați 11 lei pe zi pentru masă. Alți binevoitori adună bani și-i duc la farmacie pentru a le cumpăra "vitamine", "suplimente" și antitermice... Iată de ce nu dragostea e cea mai înaltă virtute, ci discernămîntul.

Dacă vreți să faceți un bine, cumpărați-le legume și fructe, duceți-le hăinuțe, pături - lucruri de care au neapărată nevoie, nu bomboane și ciocolată.
Foarte bine precizat,Florin!
Nu de pufuleti si acadele au nevoie,ci de hrana sanatoasa si imbracaminte.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.11.2012, 20:11:15
serbanica serbanica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2012
Mesaje: 20
Implicit

Nu e vorba de acadele si de bombonele aici. E link-ul mai sus cu pozele de anul trecut in care se poate vedea cat de cat si ce cumparaturi au fost facute.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.11.2012, 20:17:39
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de serbanica Vezi mesajul
Nu e vorba de acadele si de bombonele aici. E link-ul mai sus cu pozele de anul trecut in care se poate vedea cat de cat si ce cumparaturi au fost facute.
Nici nu am sugerat ca dvs ati fi facut astfel,ci era un indemn generalizat iar cei care ar dori sa ajute,sa tina seama si de aceste aspecte !
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.11.2012, 20:19:56
serbanica serbanica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2012
Mesaje: 20
Implicit

Nu, nu m-am simtiti in nici un fel ofensat :)

Doar vroiam sa subliniez ca o sa cumparam ce este nevoie acolo in prealabil vorbind cu oamenii de la casa de copii.
Spre exemplu anul trecut nu am cumparat nici un fel de conserve pentru ca oamenii aveau deja camara plina.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.11.2012, 20:25:54
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cont PayPal aveti? Sunt unii useri care locuiesc in disapora si poate prefera paypal-ul. Aici acesta se foloseste destul de des.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.11.2012, 20:27:50
serbanica serbanica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2012
Mesaje: 20
Implicit

Din pacate asociatia nu are cont PayPal. As putea sa va dau contul meu personal de PayPal. Cred ca exista posibilitatea ca apoi sa ii pot transfera intr-un cont bancar, nu ? Nu l-am folosit prea mult in acest sens.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
TRIODUL - Perioada pocaintei! geo.nektarios Pocainta 303 22.03.2015 22:12:29
Parinti si copii, in aceeasi casa dorinastoica14 Intrebari utilizatori 18 07.12.2012 15:27:26
Casa ateilor si casa noastra Man Teo Alte Religii 7 04.09.2011 01:54:53
Traditia in perioada intertestamentala BenHur Despre Sfanta Scriptura 2 24.11.2010 13:23:49
Emisiuni din preajma sarbatorilor! Firuflorin82 Biserica Ortodoxa si Massmedia 33 23.04.2009 11:38:27