Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.12.2013, 12:09:46
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Noua regula a BO Romana in privinta pelerinajului la manastiri

http://stiri.acasa.ro/social-125/man...ei-186991.html

"Biserica Ortodoxa Romana a impus o noua regula in ceea ce priveste cazarea turistilor in manastiri si biserici. Astfel, de acum inainte, toti turistii care vin prin intermediul agentiilor de turism sa se cazeze la manastiri vor trebui sa primeasca binecuvantarea Patriarhiei.

Biserica a motivat aceasta decizie prin faptul ca "manastirile, fara a solicita grupurilor documente justificative referitoare la relatia cu Biserica Ortodoxa Romana, onoreaza toate solicitarile pentru masa ori cazare, eliminand, in acest fel, diferentele dintre un grup organizat cu binecuvantarea Bisericii si cel de la o societate/asociatie privata", potrivit ziarulring.ro.

Hotararea aceasta a fost luata inca din data de 28 octombrie, insa abia de acum inainte va fi aplicata."

Citeste mai mult pe: http://stiri.acasa.ro/social-125/man...#ixzz2myEx7hD9

Eu nu sunt prea lamurita asupra motivului. Poate gaseste cineva actul de la BOR.
Consider buna pe undeva regula, pentru ca se mai controleaza putin acest gen de turism. Nu stiu daca face asa bine manastirilor (poate din punct de vedere financiar da).

Ceea ce as vrea sa stiu (si nu scrie acolo), este daca regula se refera si la persoanele care nu merg cu grup organizat. Adica daca eu as vrea sa merg singura la o manastire pentru cateva zile, ar trebui sa cer aprobare?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.12.2013, 13:13:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Titlul este inselator, tinta sunt agentiile de turism care practic fac bani pe spatele manastirilor.

Mi se pare oarecum norma.

Una e sa gazduiesti + mese gratuite pentru cativa pelerini veniti cu osteneala pe cont propriu si alta e sa ai angetii de turism care sa-ti descarce cate 50 oameni o data in curte, banii pelerinilor fiind incasati numai de cei care pun la dispozitie practic doar transportul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.12.2013, 15:26:42
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
http://stiri.acasa.ro/social-125/man...ei-186991.html

"Biserica Ortodoxa Romana a impus o noua regula in ceea ce priveste cazarea turistilor in manastiri si biserici. Astfel, de acum inainte, toti turistii care vin prin intermediul agentiilor de turism sa se cazeze la manastiri vor trebui sa primeasca binecuvantarea Patriarhiei.

Biserica a motivat aceasta decizie prin faptul ca "manastirile, fara a solicita grupurilor documente justificative referitoare la relatia cu Biserica Ortodoxa Romana, onoreaza toate solicitarile pentru masa ori cazare, eliminand, in acest fel, diferentele dintre un grup organizat cu binecuvantarea Bisericii si cel de la o societate/asociatie privata", potrivit ziarulring.ro.

Hotararea aceasta a fost luata inca din data de 28 octombrie, insa abia de acum inainte va fi aplicata."

Citeste mai mult pe: http://stiri.acasa.ro/social-125/man...#ixzz2myEx7hD9

Eu nu sunt prea lamurita asupra motivului. Poate gaseste cineva actul de la BOR.
Consider buna pe undeva regula, pentru ca se mai controleaza putin acest gen de turism. Nu stiu daca face asa bine manastirilor (poate din punct de vedere financiar da).

Ceea ce as vrea sa stiu (si nu scrie acolo), este daca regula se refera si la persoanele care nu merg cu grup organizat. Adica daca eu as vrea sa merg singura la o manastire pentru cateva zile, ar trebui sa cer aprobare?
totusi, pelerinajul nu e unul si acelasi lucru cu turismul
Reply With Quote
Răspunde