Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.10.2015, 20:57:55
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit Care este diferenta intre cruciada si "lupta sfanta" ?

http://english.alarabiya.net/en/News...-in-Syria.html

Șeful departamentului de relații externe al Bisericii Ortodoxe Ruse susține că Rusia poartă o "bătălie sfântă" (holy battle") în Siria.

Deci, care e diferența ? Este intervenția rusească în Siria motivată exclusiv de considerente umanitare (sau religioase ?!!), fără niciun motiv de ordin politic ?

P.S. A nu se înțelege că am ceva împotriva intervenției armate împotriva ISIL. Dimpotrivă.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 01.10.2015 at 21:05:17.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.10.2015, 21:09:58
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Deci, care e diferența ? Este intervenția rusească în Siria motivată exclusiv de considerente umanitare (sau religioase ?!!), fără niciun motiv de ordin politic ?
Cine castiga razboiul in Siria decide pe unde va trece urmatoarea conducta
de petrol din unul din cele mai mari zacaminte ale Asiei care se afla pe
teritoriul Siriei.Stapanul acelui bazin va decide politica energetica pe urmatorii
50 de ani
E vorba despre bani.Intotdeauna a fost si intotdeana va fi asa.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.10.2015, 21:11:55
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Off topic. Eu am întrebat care e diferența.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.10.2015, 21:16:29
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Off topic. Eu am întrebat care e diferența.
Este on-topic.Ce citezi tu din sursele alea sunt doar motive si motive.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.10.2015, 21:31:30
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Lupta sfanta este doar una singura - cea impotriva intunecimilor si rautatilor din propria inima.

Lupta pentru supravietuire, impotriva celui care urmareste sa te omoare - nu este sfanta, este o reactie reflexa, este in firea omului, a regnului animal si vegetal - instinctul de autoaparare.

Lupta dusa pentru protejarea unor oameni de alti oameni violenti este una morala. Modalitatea de actiune insa poate fi complet imorala, cruda, cinica - functie de circumstante.

-----

Uciderea nu are nimic sfant in ea - indiferent de circumstante - indiferent ce intelept, invatator sau patriarh ar afirma contrariul.

Sfintenia este relationata doar cu omorarea patimilor din inima, mai precis cu omorarea necunoasterii (ignorantei).

Utilizata in alt context este inselare amarnica si pentru cel ce ii da alt sens si pentru cei ce ii dau crezare.
__________________

Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.10.2015, 23:52:37
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eventuala interventie rusa in Siria nu poate fi calificata drept cruciada (asa cum o vad islamicii) fiindca ii lipsesc elementele unei cruciade. Lipseste chemarea Papei (sau patriarhului, in cazul rusilor), lipseste raspunsul principilor si popoarelor crestine, lipseste sustinerea oamenilor cu faima de sfintenie, lipseste caracterul de contraofensiva (rezbelul se desfasoara in hinterlandul musulman si nu in cel european), lipseste asuprirea selectiva a crestinilor (barbarii din Siria taie capul si impusca nu numai crestini, dar si islamici siiti si chiar sunniti care nu sunt de acord cu ei), lipseste, mai ales, ocuparea locurilor sfinte din Ierusalim.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.10.2015, 00:57:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
http://english.alarabiya.net/en/News...-in-Syria.html
Șeful departamentului de relații externe al Bisericii Ortodoxe Ruse susține că Rusia poartă o "bătălie sfântă" (holy battle") în Siria.
Deci, care e diferența ? Este intervenția rusească în Siria motivată exclusiv de considerente umanitare (sau religioase ?!!), fără niciun motiv de ordin politic ?
P.S. A nu se înțelege că am ceva împotriva intervenției armate împotriva ISIL. Dimpotrivă.
In intelegerea ortodoxa nu exista cruciade, catolicii au preluat aceasta intelegere din Vechiul Testament, ca de altfel si musulmanii, cu Jihadul. Cruciada si Jihadul au aceeasi intelegere si aceeasi sursa.
Patriarhul s-a exprimat mai mult metaforic, in sensul ca interventia rusa ii va ajuta si pe crestinii de acolo, deci e un lucru bun pentru ei. In orice caz, nu BO i-a trimis pe rusi acolo.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.10.2015, 01:37:04
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
http://english.alarabiya.net/en/News...-in-Syria.html

Șeful departamentului de relații externe al Bisericii Ortodoxe Ruse susține că Rusia poartă o "bătălie sfântă" (holy battle") în Siria.

Deci, care e diferența ? Este intervenția rusească în Siria motivată exclusiv de considerente umanitare (sau religioase ?!!), fără niciun motiv de ordin politic ?

P.S. A nu se înțelege că am ceva împotriva intervenției armate împotriva ISIL. Dimpotrivă.
Intrebat-a unul din parinti pe avva Sisoe, zicand: de voi sedea in pustie si va veni vreun barbar vrand sa ma omoare si de voi putea asupra lui, omora-l-voi pe el? Si a zis batranul: nu, ci lasa-l la Dumnezeu, caci orice fel de ispita va veni omului, omul sa zica: pentru pacatele mele s-a intamplat aceasta. Iar daca vreun lucru bun se va intampla, sa zica: din mila lui Dumnezeu este.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.10.2015, 08:27:34
The Willful One
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In intelegerea ortodoxa nu exista cruciade, catolicii au preluat aceasta intelegere din Vechiul Testament, ca de altfel si musulmanii, cu Jihadul. Cruciada si Jihadul au aceeasi intelegere si aceeasi sursa.
Patriarhul s-a exprimat mai mult metaforic, in sensul ca interventia rusa ii va ajuta si pe crestinii de acolo, deci e un lucru bun pentru ei. In orice caz, nu BO i-a trimis pe rusi acolo.
E un lucru excelent ca, dincolo de evidentele motivatii politice, murdare ca orice politica, Rusia isi reia, fie si temporar si tangential (nu imi fac iluzii, mai ales cei care m-ati acuzat, in vechile mele incarnari forumusitice, de rusofilie oarba: Rusia actuala, ca intotdeauna deupa 1917, e condusa de masoni), rolul, de pe vremea Imparatului Tuturor Rusiilor, de protector al crestinilor din statele musulmane. Cu un presedinte american care a declarat ce vedeti la semnatura mea, si chiar lucruri mai rele, si cu o uniune europeana condusa anemic si entropic, exista toate sansele de rau augur ca aceasta abominaatie ISIL, aceasta "mana-de-facut-treaba-murdara" a Mossad-ului si altor servicii secrete, sa prospere, chiar daca rusii o vor extermina in mare parte. Se va gasi un seic saudit si un general CIA sau Mossad sa sustina, sa finanteze si sa recruteze si antreneze din nou viermi din astia.
Stiu, nu tu Cataline, m-ai acuzat de rusofilie, nu tie iti e destinata aceasta parte a replicii mele, si nici lui Mihnea sau Mihai. E vorba de alticineva, care m-a facut "tradator", cand am spus ca prefer o invazie ruseasca decat prezenta ocupatie americana.

Last edited by The Willful One; 02.10.2015 at 08:32:19.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.10.2015, 10:04:00
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Osama pe vremea cand inca era un luptator pentru libertate si construia drumuri in Sudan. Cat o fi costat kilometrul ?

http://img.myconfinedspace.com/wp-co...om_fighter.jpg
Reply With Quote
Răspunde