Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.04.2008, 20:53:44
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Sacrificarea mieilor si porcilor in Sfintele Posturi...
Eu sunt de parere ca incet, incet ar trebui sa intelegem ca nu mai traim de mult in vechiul testament , deci o astfel de obisnuinta de a sacrifica miei si porci in Sfintele Posturi de Inviere si Craciun, nu-si mai are locul si nici sensul.
Nu consider a fi un lucru rau a se taia animale pt consumul casnic atunci cand e nevoie, insa de aici si pana la sacrificarea în mod tradițional a mieilor si a porcilor in Sfintele Posturi...!!! Dece chiar in Sfintele Posturi?
Cu cateva zile inainte de Sfanta Inviere ori a Craciunului, gospodarul e bagat pana la coate in carnuri: caltabosi, carnati, fripturi...
Oare de sangele acestor animale are Dumnezeu nevoie in Post ori de cainta noastra sincera pt multele pacate si dorinta de indreptare sufleteasca?!,
Deci uite-ne Doamne in Mileniul 3 si noi tot ca in ca Vechiul Testament traim din punctual asta de vedere. In loc sa ne “sacrificam” noi sufleteste cu cainta si fapte bune pt semeni in aceste Sfinte Posturi, varsam sangele animalelor...exact in Post!!!
Si asta doar ca sa nu ne abatem de la Masa traditionala de Sarbatori!
Din punct de vedere alimentar mi se pare firesc ca daca intrarea in Sfintele Posturi se face treptat cu lasata secului de ...si de..., apoi in ziua Praznicului Invierii/Craciunului nu e normal sa te afunzi dintr-o data in carnareturi...fiindca asa cere traditia, ci tot treptat ar trebui sa se incheie Postul, cu dezlegare la peste/oua/branza in ziua Praznicului si abia dupa aceea carnareturile ...
Nu ar fi asa mai sanatos?... si nici nu va mai fi nevoie sa sacrificam miei si porci exact in Sfintele Posturi, ca sa ne distraga atentia de la adevaratele sacrificii ortodoxe mantuitoare!!
Voi fratilor, ce parere aveti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.04.2008, 21:13:37
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

apoi mielul de pasti la evrei prefigura Mielul fara Meteahna care s-a jertfit pt pacatele noastre, deci nu vad ceva rau in faptul ca sambata inainte de Pasti se taie si se gateste mielul care se mananca in ziua de Pasti dupa ce se vine de la Liturghie si inainte oricum se mananca "Pastile"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.04.2008, 21:38:54
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de seminaristul
apoi mielul de pasti la evrei prefigura Mielul fara Meteahna care s-a jertfit pt pacatele noastre,
In felul in care o zici tu suna simplu, dar realitata e alta!
Mi se pare o cruzime sa tai miei chiar inainte de Inviere doar ca sa prefigurezi Mielul Iisus!
Crucea dusa cu bucurie si nadejde de fiecare dintre noi in existenta asta cred ca e mult mai mantuitoare decat... preinchipuirea de care zici tu!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.04.2008, 22:13:18
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Citat:
În prealabil postat de seminaristul
apoi mielul de pasti la evrei prefigura Mielul fara Meteahna care s-a jertfit pt pacatele noastre,
In felul in care o zici tu suna simplu, dar realitata e alta!
Mi se pare o cruzime sa tai miei chiar inainte de Inviere doar ca sa prefigurezi Mielul Iisus!
Crucea dusa cu bucurie si nadejde de fiecare dintre noi in existenta asta cred ca e mult mai mantuitoare decat... preinchipuirea de care zici tu!
apoi tre sa-i taie si pe aia cineva...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.04.2008, 11:23:39
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

da in zilele noastre oamenii nu mai taie mielul ca o prefigurare a unei jertfe, il taie pur si simplu sa-l manance, crezi k badea Gheorghe din varfu muntelui are habar de mielul fara meteahna, chiar nu vad rostul acestei discutii da in fine
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.04.2008, 11:51:11
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

asa e obiceiu si tre si aia care au miei sa-i vanda undeva:)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.04.2008, 12:54:25
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de seminaristul
asa e obiceiu si tre si aia care au miei sa-i vanda undeva:)
eu zic ca unele obiceiuri cam ne tin pe loc in detrimentul credintei noastre ortodoxe care este spre desavarsire duhovniceasca....
Nu se pot taia miei si porci si dupa iesirea din Post...?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.04.2008, 12:54:29
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de seminaristul
asa e obiceiu si tre si aia care au miei sa-i vanda undeva:)
eu zic ca unele obiceiuri cam ne tin pe loc in detrimentul credintei noastre ortodoxe care este spre desavarsire duhovniceasca....
Nu se pot taia miei si porci si dupa iesirea din Post...?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.04.2008, 14:44:15
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
da in zilele noastre oamenii nu mai taie mielul ca o prefigurare a unei jertfe, il taie pur si simplu sa-l manance, crezi k badea Gheorghe din varfu muntelui are habar de mielul fara meteahna, chiar nu vad rostul acestei discutii da in fine
cred ca mai degraba are el habar decat orasenii...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.04.2008, 17:32:54
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Nu se pot taia miei si porci si dupa iesirea din Post...?
ba da, desigur, dar sarbatorea cea mai mare a trecut deja (Pastele, Craciunul) si atunci ar insemna ca nu am pus tot ce-i mai bun pe masa, ci am pastrat... pentru ce?
Reply With Quote
Răspunde