Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 30.10.2014, 10:54:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Pana cand cineva cu studii teologice si literatura de specialitate va va raspunde: duhovnicul este indreptatit sa renunte la ucenic sau sa nu il mai primeasca la spovedanie (de observat: acestea doua nu sunt acelasi lucru) oricand este de parere ca acest lucru este spre folosul ucenicului. Mai mult, este de asteptat ca duhovnicul sa nu renunte-si-gata, ci sa-i arate ucenicului ce are de facut mai departe, in "interimatul" pana cand isi va gasi alt duhovnic ori acelasi va relua lucrarea sa.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #132  
Vechi 10.11.2014, 11:24:10
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

De multa vreme am impresia ca daca vreau sa vorbesc cu duhovnicul sau sa ma spovedesc, mi-e teama ca imi va spune sa vin alta data ca nu are timp ( sau chef) si ca incearca sa ma evite, sa ma descurajeze sa mai vin. Ma gandesc ca poate e ai vina mea, poate chiar l-am plictisit cu problemele mele, sau pur si smplu am devenit asemeni acelora care nici eu nu ii suport, pt ca vin saceara sfaturi dar niciodata nu le respecta. Mi s-a mai spus ai aici pe forum ca duhovnicul are dreptul sa ne trimita la plimbare daca venim si marturisim mereu aceleasi pacate, pe motiv xa nu am facut nici un progres spiritual, si asta datorita faptului ca nu am facut ascultare. ( asta poate zice dansul, din pct dlui de vedere; noi daca suntem asa cum sunt majoritatea oamenilor, adica impertinenti, putem spune ca dansul nu a stiut, nu a fost in stare sa ne determine sa facem ceea ce trebuie). Mi-au spus cativa intre dvs ca pana nu ma casatoresc, de ex, nu ar trebui sa ma mai primeasca nici un duhovnic la spovedanie. Acum eu ce ar trebui sa fac, sa mai incerc totusi, daca nu vrea dansul sau nu ne sincronizam in timp ( cand ajung eu nu mai are dansul timp), sa incerc la altul care are poate un program mai extins ( de ex la o parohie aici in cartier unde lucrez, a chemat-o pe colega mea intr-o dimineata la 7( dupa ora 7, era acolo); insa nu stiu daca m-ar primi si pe mine, nefiind de acolo). Poate fi doar o ispita de la diavol ca sa ma descurajeze sa ma mai spovedesc, sau asa vrea Dumnezeu sa ma munceasca, sa ma umileasca chiar, pt pacatele mele, pana gasesc pe cineva prin care sa-mi ofere iertarea? Sau nu ma poate ierta pt ca ma intorc mereu la ele, deci...nu mai are rost???
Reply With Quote
  #133  
Vechi 10.11.2014, 13:12:15
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Fallen, de ce nu stabilesti o programare in prealabil, intrebandu-l pur si simplu cand anume ar avea timp pentru o spovedanie?
E posibil sa fie doar o impresie de-a ta si chiar sa aiba un program foarte incarcat, dar atunci te va programa cand va putea.

Uite, sa iti spun eu ce am patit la dentist de curand. Ma duc eu la dentist la control intr-o dupa-amiaza, imi face un periaj si imi descopera o infectie la o masea de minte, ma intreaba cand ai timp sa vii la mine pentru extractie? Mie mi-era cam peste mana sa mai vin si a doua zi si am intrebat: dar daca tot sunt aici, pe scaun, nu o puteti face acum? crezand ca este vorba de un fleac, fireste, si nedorind sa ma mai deplasez iar. Mi-a spus ca prefera sa vin a doua zi de dimineata, ca acum are alt pacient, dar ca eu sunt clientul, deci se va face cum hotarasc. Eu mi-am dat seama ca nu are chef, am zis sa nu fac pe desteapta si sa vin mai bine a doua zi dimineata, la prima ora, cum mi-a spus. Ei, a doua zi dimineata a fost o operatie atat de complicata, incat mi-a marturisit ca bine am facut ca am ales sa vin dimineata si nu am vrut atunci pe loc, pentru ca in ziua precedenta nu ar fi fost capabil sa duca la bun sfarsit ce avea de facut! Era prea greu, era deja obosit si fara chef si daca as fi persistat in nerabdarea si incapatanarea mea de a se termina totul odata, ar fi iesit foarte prost pentru mine.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 10.11.2014, 13:19:30
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu nu ma pricep la problema asta cu duhovnicul. Din ceea ce am citit si auzit pana acum, un duhovnic nu are voie sa te goneasca, sa te abandoneze. Bine, daca ai facut cine stie ce mare nenorocire, sau ceva impotriva lui.
Eu inteleg si cred ca el are o raspundere foarte mare fata de noi.
Si da, cred ca de cele mai multe ori problema este la intelepciunea/harul in modul de a lucra cu noi.
Daca noi avem probleme ca avem frica de el, sau in viata, ca nu intelegem niste lucruri in credinta, ca suferim, ca nu stim ce sa facem in anumite situatii, are si el vina ca nu ne-a lamurit/invatat si nu s-a ocupat suficient de noi. Si pentru asta trebuie iubire, rabdare, timp, har. In ziua de azi foarte putin din acestea...si foarte putini duhovnici.
In momentul in care un duhovnic ne abandoneaza, exista riscul (si-l ia si el), sa cadem mai rau, mai jos.

Cred ca asa cum este vazut in ortodoxie rolul duhovnicului, este foarte greu si delicat si nici nu este asa bine definit (nu exista cursuri la facultate sau manuale pentru asa ceva). Unii pot sa fie duhovnici si chiar buni, altii nu.

Am avut ocazia sa cunosc ambele feluri. Nu e vorba sa judec ci sa spun felul in care m-am simtit eu cu ei.

In afara de harul primit si de ceea ce trebuie sa faca el ca duhovnic, acesta este in primul rand om si suspus si el pacatelor si greselilor. Asta uita, sau nu inteleg majoritatea. Nici duhovnicii nu pot fi perfecti.
Si si duhovnicii, inainte de orice, trebuie sa lucreze cu iubire de oameni. Lucreaza cu oameni, deci trebuie sa-i iubeasca.

Aici am eu unele dubii. Nu stiu exact cat trebuie sa fie ei pentru om si cat pentru Dumnezeu.
La fel ca si un profesor care fata de cine are obligatii mai multe: elevi sau directorul scolii?
Medicul la fel: de pacient sau de directorul spitalului, sau de stiinta (aici apare si acest al treilea element - medicii lucreaza mult si pentru stiinta).

Legat de greselile noastre. Da, in mod normal nu trebuie sa le repetam. Pentru asta trebuie insa sa le intelegem bine, sa stim ce avem de facut si mai ales sa putem sa ne indreptam. Fiindca nu suntem singuri in lume, suntem printre atatia oameni. Daca fiecare s-ar stradui, am putea sa izbandim toti, dar altfel este in zadar. Eu ma stradui si altii strica ceea ce "cladesc" eu.

Mai este situatia ca un duhovnic trebuie sa se potriveasca totusi cu fiul/fiica sa.
Si daca una din parti ajunge la concluzia ca nu se potrivesc, atunci se pot schimba lucrurile. Iti cauti tu alt duhovnic, iti poate indica primul pe alt coleg al lui. Dar aici este foarte greu. Ce faci daca nu ai pe altul in zona? Unde te duci dupa el?

In fine se pune intrebarea si ce asteapta cineva de la duhovnic (si poate si invers, poate si duhovnicii au anumite asteptari de la fii/fiicele lor): vreau numai sa ma spovedesc, sau caut sfat in probleme de viata, sau caut sa ma lamuresc in probleme de credinta, sau ce anume am nevoie de la el.


@fallen - la tine sunt mai multe probleme. Pe de o parte vrei sa te spovedesti doar. Dar trebuie totusi sa-ti rezolvi si problemele personale. Daca traiesti in pacat la ce-ti ajuta spoveditul? A nu se confunda cu impartasitul. N-ai voie sa te impartasesti, dar sa te spovedesti ai voie.

Si atentie: duhovnicul nu poate/trebuie sa intervina direct in viata ta personala. Tu singura trebuie sa stai sa te uiti in tine si sa pui in balanta si sa te gandesti ce vrei si sa iei decizii.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #135  
Vechi 10.11.2014, 13:23:06
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
De multa vreme am impresia ca daca vreau sa vorbesc cu duhovnicul sau sa ma spovedesc, mi-e teama ca imi va spune sa vin alta data ca nu are timp ( sau chef) si ca incearca sa ma evite, sa ma descurajeze sa mai vin. Ma gandesc ca poate e ai vina mea, poate chiar l-am plictisit cu problemele mele, sau pur si smplu am devenit asemeni acelora care nici eu nu ii suport, pt ca vin saceara sfaturi dar niciodata nu le respecta. Mi s-a mai spus ai aici pe forum ca duhovnicul are dreptul sa ne trimita la plimbare daca venim si marturisim mereu aceleasi pacate, pe motiv xa nu am facut nici un progres spiritual, si asta datorita faptului ca nu am facut ascultare. ( asta poate zice dansul, din pct dlui de vedere; noi daca suntem asa cum sunt majoritatea oamenilor, adica impertinenti, putem spune ca dansul nu a stiut, nu a fost in stare sa ne determine sa facem ceea ce trebuie). Mi-au spus cativa intre dvs ca pana nu ma casatoresc, de ex, nu ar trebui sa ma mai primeasca nici un duhovnic la spovedanie. Acum eu ce ar trebui sa fac, sa mai incerc totusi, daca nu vrea dansul sau nu ne sincronizam in timp ( cand ajung eu nu mai are dansul timp), sa incerc la altul care are poate un program mai extins ( de ex la o parohie aici in cartier unde lucrez, a chemat-o pe colega mea intr-o dimineata la 7( dupa ora 7, era acolo); insa nu stiu daca m-ar primi si pe mine, nefiind de acolo). Poate fi doar o ispita de la diavol ca sa ma descurajeze sa ma mai spovedesc, sau asa vrea Dumnezeu sa ma munceasca, sa ma umileasca chiar, pt pacatele mele, pana gasesc pe cineva prin care sa-mi ofere iertarea? Sau nu ma poate ierta pt ca ma intorc mereu la ele, deci...nu mai are rost???
Deosebim urmatoarele doua lucruri, care nu au (aproape) nicio legatura: una e sa nu va primeasca pentru o discutie, eventual un sfat duhovnicesc, alta e sa nu va primeasca pentru spovada.

Nu mai stiu exact care e procedura la preotii ortodocsi. La cei catolici exista un program afisat, cand preotul e la cancelarie si ii primeste pe credinciosi la discutii. Ei vin cu tot felul de probleme. Unul vine sa intrebe cand ar trebui sa-si boteze copilul. Altul vine sa spuna ca ar trebui schimbat becul de deasupra icoanei din dreapta, care s-a ars. altul vine ca sa-si plateasca zeciuiala anuala. Altul, care se crede exeget, vine sa intrebe daca Ramses al III-lea era faraonul din vremea Exodului. Si asa mai departe.

In afara programului la cancelarie, exista un program de spovezi. De obicei (dar nu intotdeauna) acesta este inainte de inceputul Sfintei Liturghii.

Cand preotul nu poate primi pe cineva la discutii ? Cand are o urgenta (nu poate lasa un muribund fara asistenta). Cand e bolnav. Sau cand persoana e foarte solicitanta (obisnuieste sa vina frecvent pentru nimicuri). Dar, ca regula generala, preotul trebuie sa primeasca intotdeauna la discutii pe cineva care vine la cancelarie in timpul programului de discutii cu preotul.

Dimpotriva, preotul nu numai poate refuza, ci trebuie neaparat sa refuze spovada/absolvirea cuiva care nu s-a pocait. Fiindca pocainta este preconditie a unei spovezi bune. Fara pocainta, care inseamna hotarare ferma de a termina, o data pentru totdeauna, cu pacatul (macar cu acea specie de pacat pentru care penitentul vine la spovada), o spovada, chiar daca ar intruni conditiile de validitate, nu este buna. Adica nu isi indeplineste scopul, care e restaurarea Harului Sfintitor.

De aceea, fara o hotarare din partea dv de a va schimba viata, ma tem ca nu veti gasi niciun preot care sa va dea absolvirea. Sau, daca veti gasi, nu va va folosi la nimic si in niciun caz sa nu indrazniti sa va impartasiti in stare cazuta.

Pe de alta parte, un sfat duhovnicesc, ca si practicarea rugaciunii, lecturilor sfinte, a altor fapte de credinta, consumul anafurei si agheasmei, toate acestea va pot folosi pentru harurile lucratoare care vin cu ele si la care aveti acces chiar si in stare cazuta. Harurile lucratoare va vor ajuta sa intelegeti mai bine ce este acela pacatul in viata dv, sa capatati repulsie fata de el, sa va dea si sa va intareasca hotararea de a sfarsi cu "omul vechi" din dv. Pentru aceasta, iar nu pentru spovada (deocamdata) o directiune spirituala v-ar fi foarte binevenita. La urma urmei, nu cei sanatosi, ci cei bolnavi si care nu se pot ridica singuri au nevoie cel mai mult de doctor.

In Cristos, Domnul nostru,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #136  
Vechi 10.11.2014, 13:30:27
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mihnea, din pacate la noi (ortodocsii) nu exista acest program pentru discutii si sfaturi si tare este nevoie. Asta este problema mare.
Tu ai mare dreptate in mesajul tau de aici. Oamenii vin cu tot felul de intrebari si probleme. Este firesc.
Cateheza nu, program de discutii si intrebari nu. Rezultatul se vede bine.
Cu banii macar este rezolvata treaba, ca nu se ocupa preotul ci altii din parohie.
Iar la spovedit te poti duce (teoretic) cand vrei.
In tara gasesti multe posibilitati, caci preotul este des in biserica.
In diaspora este foarte greu.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #137  
Vechi 10.11.2014, 15:55:32
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Poate nu programul preotului e cea mai mare problema, ci al meu.
Stiam ca pana acum este vinerea dupa amiaza, de pe la 17-18, uneori mai devreme daca e inainte de vreo sarbatoare mare ( sau dupa caz in ajunul acelei sarbatori, inainte si dupa vecernie ( pt spovedit). Daca eu insa pkec de la serviciu la ora 19, si ajung la biserica cm devreme la 19, 30, si dansul nu a avut alti enoriasi de spovedit, sau a avut doar cativa, pana ajung eu pkeaca, doar n-o sa ma astepte pe mine special 2 ore...sau daca tine slujba vecerniei, pt o sarbatoare mare, cu litie si acatist, si mai are dupa aia inca vreo 10 de spovedit, veniti desigur de la 5-6, unde sa mai stau si eu ca il apuca 10-11 noaptea ( am mai stat, recunosc, cand mi-a spus dansul ca pot ramane si eu, daca nu erau f multi sau daca nu mai aveam cand alta data).... daca ar putea veni in alta zi, special pt cineva, dimineata ( cand nu are ore), cred ca ar fi posibil, dar nu pt mine ca eu cel mai tarziu la 8,30 tb sa plec la serviciu ( si nici nu as indrazni la asemenea ora sa deranjez pe cineva, afara doar de o urgenta medicala, sau stomatologica, etc)
Pt discutii administrative si/sau filosofice, este dispinibil la sfarsitul fiecarei slujbe. Din pacate insa exista riscul cand vrei sa ai o discutie spirituala, sa se bage peste tine sau sa il acapareze inaintea ta o alta romanca pt a-l anunta fie ca s-a ars becul, fie ca se opereaza mamaia, fie ca a fost ea la nush' ce manastire, etc...
Si afara de asta, tot ma incearca sentimentul ca ma evita. Ultima data am intrebat daca e cazul sa ma vin la spovedit sau nu si a zis ca sigur ca da, si sa nu ma mai gandesc ca il deranjez sau ca ma evita, atata timp cat la acel moment m-a primit, in cele din urma...acuma ce sa zic, si eu ii primesc pana la urma pe cei care vin dupa program, cand dau sa ies pe usa, pt ca le inteleg nevoile si urgentele, insa nu apreciez cand au chef de conversatie, desi ma vad cu cheia in mana ( dupa 10 ore, si poate uneori chiar trebuie sa mai ajung si eu undeva) ; unde mai pui ca chiar nu ma pot concentra daca mi se cere asa, din pragul usii, sa fac un diagnostic diferential ( " oare de ce credeti ca ar putea sa...." stiu eu ce...). Si in cazul expus de Glykis, mi-e foarte clar...imi pare rau pt suferinta ta, si te inteleg, si ma bucur ca ai scapat cu bine pana la urma! Din fericire pt mine, am gasit si eu un stomatolog aproape de serviciu, care vine dim pe la 8,30, si cateodata sta si seara putin dupa 7, daca il anunt ( si presupun ca daca mai are si alti pacienti), desigur nu in aceleasi zile, ca mine :)...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate un crestin ma poate ajuta? andrei1994 Umanitare 6 16.10.2011 17:02:01
cine ma poate ajuta gherman Pocainta 10 13.11.2009 00:56:59
Cine ma poate ajuta? Dia20_diana Nunta 7 25.06.2008 19:52:37
cine ma poate ajuta? NiCcoleta Stiri, actualitati, anunturi 1 17.03.2006 04:41:06