Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.06.2007, 11:02:43
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

nu ash vrea sa neg ce am scris mai sus, deci nu neg si nici nu ma dezic de ce am zis mai sus... in schimb trebuie sa afirm ca unii parintzi care afirma adevarul de tipul "singur ortodoxia" sau "Una sfanta si..." fara a indemna la Ecumenism am impresia cinstita ca se afla mai in adevar... si de ce nu este bun ecumenismul? poi in opinia mea fiindca nu se intrunesc parintzii egumeni sa repuna bazele canoanelor asha cum au fost ele date prin apostolat si desavarshire ci se incearca un fel de reintoarcere la ecumenism pentru disolutzia canonica si dizolvarea manastirilor egumenice punandu-se mai presus de adevarul in Iisus Hristos, adevarul din intrunirea ecumenica... deci banui ca este eres de la eros antimasoniac... ca un fel de modernism in intalniri canonizatoare... iar BOR cand spune ecumenism activ nu spune altceva decat respectarea activa a canoanelor stabilite prin intalniri ecumenice ortodoxe istorice... deci este corecta initziativa bisericii noastre...

cam asta... :)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.06.2007, 04:26:29
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Am fost o data la o slujba de sectanti la Casa de Cultura a Sindicatelor,Galati.Au pus un ecran mare,ca la cinema,cu proiectorul de rigoare.Oameni imbracati in costume,la 4 ace adica,au pasit pe scena si au inceput sa atace Biserica Catolica,sa zica ca minunile de la Vatican ar fi fost inselatorie;de ex,in cazul Plangerii Maicii Domnului,acelea nu erau lacrimi autentice,ci trucaje(cineva turna din spatele statuii apa cu vopsea rosie cica).Oricum,era un talmes-balmes in sala aia.Oamenii astia s-au vandut Satanei..Dupa ce am vazut,era clar ca aia nu era o slujba de slavire a Bunului Dumnezeu ci o batjocura.Ni se aratau filme,dar nici nu mai tin bine minte despre ce erau,dar in mare parte defaimau catolicismul.Oricum,nu-s de acord cu nici o erezie,inclusiv a catolicismului.

Daca ar fi sa aleg la nesfarsit as alege tot religia ortodoxa.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.06.2007, 17:34:54
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
Unde se cunosc intre ei.. stiu cand a nascut cineva, stiu cand cineva e bolnav! Se ajuta intre ei.. pe cand la Ortodoxi: (la Biserica):"
- Sunteti de pe aici?
- Da!
- Nu v-am mai vazut pana acum!
- Pai nici n-aveati cum ca de obicei stau la un metru mai incolo!
- AAa!De obicei nu ma uit! "
eu cunosc un sat in kre majoritatea este catolica si o tipa ortodoxa, kre a trecut pe acolo, vazand pe cineva a cerut o cana cu apa... si stii ce i-a raspuns? "du-te la aia k aia iti dau" (aratand cu mana spre o casa de ortodocsi)... e unul din satele distruse de inundatii... culmea... :hmmm:
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.06.2007, 23:00:03
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

eu am vazut odata foarte multi oameni prosti.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.06.2007, 05:37:46
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.566
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Silviu
Am fost o data la o slujba de sectanti la Casa de Cultura a Sindicatelor,Galati.Au pus un ecran mare,ca la cinema,cu proiectorul de rigoare.Oameni imbracati in costume,la 4 ace adica,au pasit pe scena si au inceput sa atace Biserica Catolica,sa zica ca minunile de la Vatican ar fi fost inselatorie;de ex,in cazul Plangerii Maicii Domnului,acelea nu erau lacrimi autentice,ci trucaje(cineva turna din spatele statuii apa cu vopsea rosie cica).Oricum,era un talmes-balmes in sala aia.Oamenii astia s-au vandut Satanei..Dupa ce am vazut,era clar ca aia nu era o slujba de slavire a Bunului Dumnezeu ci o batjocura.Ni se aratau filme,dar nici nu mai tin bine minte despre ce erau,dar in mare parte defaimau catolicismul.Oricum,nu-s de acord cu nici o erezie,inclusiv a catolicismului.

Daca ar fi sa aleg la nesfarsit as alege tot religia ortodoxa.
Da, am asistat si eu tangential la citeva evenimente similare si stii care-i treaba...romanul nostru umple stadioanele la toate dracoveniile astea pentru ca primesc un hot dog sau hamburger si un pahar de cola. Imi povestea un amic cum dupa predica au venit baietii in costume ca sa-i converteasca, si sa-i duca la un riu sa-i boteze dindu-i pe spate la care majoritatea spuneau nu mersi, noi am venit nu pentru religie ci pentru ca se dadea ceva gratis:D
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.06.2007, 21:35:32
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Cozia, imi place tare motto tau. Dar greu sa mai gasim oameni cu frica de Dzeu. Greu tare!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.06.2007, 13:19:20
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

eu sunt de parere ca ar trebui sa va mai uitati o data dar f bine la ce a scris antiecumenism sunt citate de la sfintii parinti pe care noi ii recunoastem asa ca sa nu trecem asa usor peste ce au scris daca nu recunoastem ceea ce au scris sf parinti eu cred ca din acel moment noi nu mai suntem ortodocsi in adevaratul sens al cuvantului
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.06.2007, 21:25:03
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

88. Care este cel mai urat pacat inaintea lui Dumnezeu ?

Cel mai urat pacat inaintea lui Dumnezeu este pacatul mandriei, caci acesta a facut pe ingeri diavoli, dupa cum si smerenia " poate face din diavoli ingeri " ( Scara, Cuvantul 25 ) .

Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.02.2010, 01:49:42
ihodios's Avatar
ihodios ihodios is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ihodios Send a message via Skype™ to ihodios
Implicit

[quote=Va_iubesc;6642]Draga Dorinel,

Sa nu botezam "voia lui Dumnezeu" parerea noastra. Eu una daca eram catolica, protestanta, musulmana, evreica sau orice altceva, as fi trecut la Ortodoxie. Un om care e convins ca in Ortodoxie e Adevarul, face orice sa traiasca in Adevar. Acesta e Adevarul care ne face liberi, ne da convingerea ca suntem pe Cale si ca vom avea Viata.

Sa nu ne lasam influentati si impresionati de niste aspecte exterioare de tip liniste, respectare a slujbei, etc. Te asigur ca la sectele protestante e liniste si respect, la musulmani la fel, la budisti idem, etc. Sa privim la ce e esenta si chintesenta lucrurilor, la Cel Care da valoare slujbei, la Cel Care ne da valoare noua ca oameni, la ceea ce a lasat El pentru a-l ajuta pe om sa poata sa iasa din starea de pacat si sa urce pe scara spre indumnezeire. Faptul ca suntem ortodocsi e un mare dar, pt care sa multumim, sa constientizam cat suntem de nedemni de el si sa incercam sa-l inmultim. Ce zici, Dorinel, devenim ortodocsi de convingere si traire, sau ramanem ortodocsi numai cu numele?

Elena[http://www.youtube.com/watch?v=B1RIG...related/QUOTE]
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.02.2010, 01:50:27
ihodios's Avatar
ihodios ihodios is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ihodios Send a message via Skype™ to ihodios
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc Vezi mesajul
Sovidiu draga, eu cred ca tu glumesti. Iar daca nu, cu tot respectul as zice ca mai intai sa devenim crestini-ortodocsi (nu de eticheta, ci de traire) si apoi sa ne dam cu parerea. Ce zici? Sunt sigura ca ne-ar ajuta si pe noi si pe ceilalti.

Elena
http://www.youtube.com/watch?v=B1RIG...eature=related
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Catolica unica! AlexandruC Biserica Romano-Catolica 92 16.07.2013 11:39:26
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
media versus biserica yulyan Generalitati 4 12.11.2012 23:52:26