Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.05.2011, 00:05:27
hydro314 hydro314 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Mesaje: 83
Implicit Statul va privatiza partial HIDROELECTRICA si romgaz. Vom plati si preturi europene

Jeffrey Franks, seful misiunii FMI:

Statul va vinde lunile viitoare pachete SEMNIFICATIVE la Hidroelectrica, Nuclearelectrica, Romgaz, Trangaz, dar si altele.

Autoritatile romane vor demara in urmatoarele luni vanzarea unor
PACHETE SEMNIFICATIVE in companii energetice destat precum Hidroelectrica, Nuclearelectrica, Romgaz, Trangaz, dar si altele, a declarat luni seful misiunii FMI.


"Ne concentram in mod deosebit pe sectorul energetic si transporturi care sunt esentiale pentru cresterea economica. In lunile care vor urma autoritatile vor demara vanzarea unor pachete semnificative in companii energetice de stat: Hidroelectrica, Nuclearelectrica, Romgaz, Trangaz si altele", a spus Franks.


Guvernul a vorbit, in toamna anului trecut, de o eventuala listare a Nuclearelectrica,
dar ulterior subiectul a fost abandonat, intrucat intentia declarata a autoritatilor era de a crea doua mari companii energetice, Electra si Hidroenergetica, prin fuziunea mai multor societati energetice detinute de stat.

"La fel ca in sectorul energectic, companiile ineficiente si insuficient capitalizate nu fac fata. Este necesar ca acestea sa fie restructurate impreuna cu capitalizarea si experienta din sectorul privat. Impreuna cu Guvernul vom restructura companiile din domeniul cailor ferate si vom aduce capital privat", a adaugat Franks, referindu-se la cele de-al doilea domeniu de restructurare pe care se va concentra noul acord pe doi ani.
Sursa:

http://www.mediafax.ro/

ROMGAZ S.A. detine rezervele de gaze - analogul PETROM, HIDROELECTRICA-hidrocentralele.
Toate aceste companii sunt FOARTE PROFITABILE.

Daca tu - Statul Roman - cedezi actiunile, atunci mai iei profit an de an?
Cate actiuni ai - atat profit/dividende vei lua pentru buget in urmatorii ani.

CUM VEI MAI PUTEA TU, CA STAT, SA PLATESTI CONTRIBUTIILE SOCIALE, PENSIILE SI SALARIILE?

ROMGAZ a inregistrat în primele TREI LUNI ale acestui an un profit net de 70 mil. EURO vanzand gazele mai scump.
http://www.zf.ro/

Romgaz Medias, una dintre cele mai valoroase companii detinute de stat,
a inregistrat in primele trei luni ale acestui an un profit NET de 298,7 mil. lei (70,7 mil. euro),
cu 46,7% mai mare comparativ cu perioada similara a anului trecut, desi atat vanzarile de gaze, cat si productia companiei au scazut.

DEJA 20% DIN HIDROELECTRICA S.A ESTE DETINUT de Fondul Proprietatea!
Daca se mai dau 20% pe bursa - statul va detine doar 60%.
Urmeaza majoarea de capital - OMV scrie pe hiodrocentrale.

Cu deosebit respect.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.05.2011, 22:23:24
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

deja platim preturi europene....asa ca...
__________________
http://www.facebook.com/home.php?sk=...051924725&ap=1
-intra pe: "COMUNITATEA ORTODOXA"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.05.2011, 15:57:15
hydro314 hydro314 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Mesaje: 83
Implicit Daca privatizeaza marfa va deveni foarte scumpa.

La gaze si curent avem cele mai mici preturi din UE.

Daca privatizeaza COMPANIILE atunci marfa lor - gazele si curentul - va deveni foarte scumpa.

Firmele care vor cumpara actiunile vor exporta curentul si gazele ca sa ia bani multi pe ele- ca la OMV.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.07.2011, 19:29:02
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulyaan Vezi mesajul
deja platim preturi europene....asa ca...
Tot aud asta la televizor: preturi europene, la mancare, la utilitati, la benzina, la.. toate.
Dar cand vom auzi si:salarii europene?

Sa nu ziceti: cand o fi si munca europeana, ca unii dintre noi asa muncesc inca dinainte de Ž89.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.07.2011, 19:55:15
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Tot aud asta la televizor: preturi europene, la mancare, la utilitati, la benzina, la.. toate.
Dar cand vom auzi si:salarii europene?

Sa nu ziceti: cand o fi si munca europeana, ca unii dintre noi asa muncesc inca dinainte de Ž89.
Când o să avem patroni europeni și management european.

Dacă patronul la care să zicem că lucrez produce pantofi la prețuri europene, având și costuri europene, mi se pare normal să am și eu salariu european, iar el profit european.
Dacă nu se întâmplă asta, fie el se îmbogățește rapid pe spinarea angajaților, cărora pe lângă faptul că le dă salarii mici, nici pe acelea nu le declară în cartea de muncă și, prin urmare, le plătește asigurările de pensie la salariul minim, fie are multe pierderi, din cauza proastei organizări a muncii sau din cauza furturilor din fabrică.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.07.2011, 19:59:59
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Când o să avem patroni europeni și management european.

Dacă patronul la care să zicem că lucrez produce pantofi la prețuri europene, având și costuri europene, mi se pare normal să am și eu salariu european, iar el profit european.
Dacă nu se întâmplă asta, fie el se îmbogățește rapid pe spinarea angajaților, cărora pe lângă faptul că le dă salarii mici, nici pe acelea nu le declară în cartea de muncă și, prin urmare, le plătește asigurările de pensie la salariul minim, fie are multe pierderi, din cauza proastei organizări a muncii sau din cauza furturilor din fabrică.
imi aduc aminte de un raspuns dat de un prfesor din facultate, ce a fost intrebat de ce la noi nu prea prind "retetele" de management american.
taspunsul lui a fost ceva gen: o fi piesa americana, dar actorii tot romani sunt.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.07.2011, 20:13:39
hydro314 hydro314 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Mesaje: 83
Implicit

Statul va incepe vanzarea actiunilor de la Petrom saptamana viitoare
de Claudia Pirvoiu HotNews.ro
Marți, 5 iulie 2011,


Ministerul Economiei va incepe sa vanda participatia de 9,8% din actiunile Petrom, incepand cu 11 sau 12 iulie, potrivit unor surse citate de Reuters."Oferta este programata sa inceapa pe 11 sau 12 iulie, iar in acest sens Comisia Nationala a Valorilor Mobiliare isi va da OK-ul saptamana aceasta", au declarat surse apropiate procesului de vanzare a actiunilor.


Companiile aceste detin resursele ROMANIEI.
Politicienii ne vor duce in faliment- vom vinde muntii, raurile, Delta- ca in Grecia!
Basescu lichideaza Petrom.
Nu sunt ale politicienilor romani ca sa le vanda ei.
Chiar ne vindem gaina cu oul de aur si apoi ne ingroapa altii cu preturile lor ?
Dupa aia numai avem niciun control la gaze si petrol. ABSOLUT NICIUL. NE-AM VANDUT TOTUL. Ce o sa mai vindem?!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.05.2011, 17:32:53
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Eu nu sunt de acord cu regimul capitalist,mi se pare insuflat de draci,da nu stiu cati sunt de aceeasi parere.
Nici cu aceste masuri nu sunt de acord.
In regimul capitalist mi se pare ca se zice sa fie maxim intelegere si mila fata de cei din familia ta,hai si cei din cercul prin care esti,da atat.

Societatea capitalista are ca invatatura fundamentala lipsa fratiei intre oameni,a fi unul mai bun ca alalalt.
Comunismul nici acela nu era prea bun la romani,da totusi era cu mult mai uman decat ce este acum in Romania.

Capitalismul din majoritatea tarilor civilizate e "indulcit" cu masuri sociale,dar in Romania nu prea e asa.

Cum o fi fost regimul comunist din Romania,dar fata de ce e acum,era mult mai uman acel regim.
Acum teoretic religia crestina e libera,dar esti indemnat de doctrina capitalista sa fii mai cu mot decat cel de langa tine,cum e aceasta libertate a religiei crestin ortodoxe?
In comunism nu aveai voie sa spui public ,teoretic, ca esti crestin ortodox,da sincer eu nu am auzit de careva arestat ca a mers la Biserica.
Si era avantajul ca nu te punea nimeni sa fii "competitiv" fata de aproapele tau.
Competitia asta din regimul capitalist se zice ca duce la imbunatatire,dar mie imi pare ca nu prea duce la imbunatatire ci la slabirea fratiei intre oameni.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 21.05.2011 at 17:40:23.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.05.2011, 18:28:13
Smila1 Smila1 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Mesaje: 36
Implicit

http://en.wikipedia.org/wiki/Confess...onomic_Hit_Man

http://www.youtube.com/watch?v=0CofEbxtIxI
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.05.2011, 19:35:35
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Eu nu cred asa ceva,aceea cu hit man confessions.
Si SUA are datorii foarte mari.Si SUA totusi nu are un capitalism atat de salbatic ca in Romania.
(SUA are datorii pe la 14000 miliarde de dolari).
http://en.wikipedia.org/wiki/United_States_public_debt
Aci e dat in trilioane,adica mii de miliarde.
Regimul capitalist excesiv se dovedeste in foarte multe locuri in lume un regim care nu e viabil.
Pe harta asta puteti sa vedeti cum regimul capitalist a esuat in multe locuri intreaga lume,vedeti datoriile externe:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Co...ernal_debt.png

Normal se pune intrebarea cui apartin bancile...ca la cineva ai datorie si daca nu ai la alt stat si nici la populatia tarii,atunci la cineva ai nu?
Iar a cui sunt bancile,asta pentru mine ramane o enigma.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 21.05.2011 at 19:46:04.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Patriarhul Daniel: Romanii cu nume de sfinti vor plati o taxa pentru a le folosi myself00 Generalitati 47 18.02.2024 20:20:35
Chestionar: Cine s-a rugat ca Hidroelectica si Romgaz sa ramana romanilor? spre_rasarit Generalitati 6 11.02.2012 16:20:43
Biserica, Statul și bogăția sevghenie Stiri, actualitati, anunturi 0 31.03.2011 23:39:05
Minastirea Sretensk in colaborare cu Statul andreicozia Despre Biserica Ortodoxa in general 0 15.07.2009 01:21:17
Consultari cetatenesti europene tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 0 19.02.2009 02:09:12