Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.09.2011, 11:14:21
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dacă nu-ți înțelege nevoile duhovnicești, dacă simți că nu te ajută, poate nu e duhovnicul potrivit și ar trebui să cauți sfat la altul.
Cred că e foarte folositor un preot care să te îndrume în felul în care îți rânduiești viața. Personal, îmi doresc unul care să-mi întărească obișnuințele bune, dându-mi canoane precise, cu o rânduială de rugăciune, de post, de fapte bune.

Schimbarea... E vorba, de fapt, de pocăință, adică de metanoia, de înnoirea, schimbarea gândirii, a minții. De curățirea ei pentru a ne deschide harului. Pentru a avea o legătură reală cu Dumnezeu. A cunoaște răul din inima și din mintea noastră și a-l îndepărta înseamnă a trece de la întuneric la lumină. Iar această cunoaștere, conștientizare a stării de păcat în care suntem (căci în general ne credem destul de buni) vine în urma rugăciunii, a postului, a citirii Scripturii și a Părinților înduhovniciți.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.09.2011, 13:25:59
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Nu e chiar asa nasol, e chiar de treaba, dar mai are si alta ocupatie (preda religie) si nu ma nimeresc niciodata intr-un moment potrivit. Si totusi, sfaturile lui sunt foarte asemanatoare cu ale tuturor celorlalti oameni, doar ca e mai neutru (adica nu cum zic altii "tu gresesti, sefu are intotdeauna dreptate, sau sotul are, sau mama, sau tata). intr-adevar, dupa ce m-am spovedit a fost mult mai bine, o vreme, dar acum parca nu se mai poate, parca ma evita , cine stie poate il depaseste 'cazul' meu. Stiti ce mi-a spus azi? Ca daca eram o persoana slaba avea Dumnezeu grija de mine altfel (mai mult), dar m-a lasat sa ma descurc singura fiindca stie ca pot. Oare chestia asta, de a-i spune omului lucruri care ii sunt pe plac, care-l incurajeaza, se invata la scoala, sau e urmare a altor calitati? Sau e o metoda de manipulare ? De ce altii imi spun exact pe dos, adica lucruri care ma dor, si asta o fac culmea cei care ar trebui sa-mi fie mai apropiati, si apoi sustin ca 'asta e adevarul, ce vroiai sa te mint?" Adica cu alte cuvinte aia care-mi zic de bine (ma incurajaza) ma mint?
Sau ar trebui safac eu un proces de selectie si sa cred ceea ce imi convine mai mult, sau ceea ce simt in inima mea? Si daca ma insel?

Last edited by fallen; 21.09.2011 at 13:29:31.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.09.2011, 14:10:55
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu cred că te minte, ci că vrea să te ajute, încurajându-te. Poate fi o metodă de manipulare, însă într-un sens bun: adică știe să scoată ce e bun din tine.

Un bun duhovnic știe să fie delicat când trebuie și aspru când trebuie. De aceea nu trebuie să sfătuiască oricine, căci poate fie să rănească, fie să fie prea îngăduitor cu păcatele; și nu-ți este de folos nici într-un caz, nici în celălalt.

Cât privește lucrurile neplăcute pe care ți le spun cei ce te cunosc, treci peste durerea ce ți-au provocat-o, gândindu-te că intenția lor a fost de a te ajuta să vezi unde greșești. Analizează singură dacă au sau nu dreptate; poate au, sau poate nu te-au înțeles cu adevărat.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.09.2011, 06:24:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Oare chestia asta, de a-i spune omului lucruri care ii sunt pe plac, care-l incurajeaza, se invata la scoala, sau e urmare a altor calitati?
Ceva-ceva se învață și la școală. Ceva-ceva se mai dobândește și prin experiență. Dar cea mai mare parte vine mai de sus decât școala și mai sus decât sinele. Știați că preoții spun și ei niște rugăciuni, înainte de a spovedi ?
Fostul meu duhovnic, cu drepții să-l numere Domnul, povestea emoțiile avute după hirotonie, când a fost trimis pentru prima dată să spovedească. "Și acuma, ce am să fac și ce am să le spun oamenilor ?" l-a întrebat pe superiorul său. "Trebuie să faci ceea ce ai învățat. Adu-ți aminte de rugăciunea dinainte de spovadă și lasă pe seama Lui !".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.09.2011, 20:10:10
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Ce trebue sa facem cand ne e rusine sa mergem la spovedanie, cand ne gandim ca sigur n-o sa il gasim pe preot disponibil, ca o sa ne amane pe alta data, ca vrea sa "ne dea cu flit", sa scape de noi, ca nu suntem printre enoriasii lui favoriti, ca poate il plictisim cu problemele noastre, care nu sunt asa grave ca ale altora, ca poate ocupam timpul care ar fi putut fi folosit in scopul mantuirii altcuiva?
Trebuie sa inlaturam aceste ganduri. Sa zicem ca nu il gasim disponibil o data, de doua ori, de trei ori dar nu cred ca nu si-ar face timp pentru tine sau macar iti va spune in ce zi sa vii. NU cred ca un preot ar putea "da cu flit" si pentru fiecare enorias trebuie sa isi faca timp. Mantuirea ta e la fel de importanta ca a altuia, iar gandurile care iti vin cu siguranta nu sunt bune si nu te lasa condus de ele!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spovedania anisoara Generalitati 28 23.02.2013 09:58:11
spovedania... myself00 Generalitati 2 24.06.2012 23:58:59
Spovedania Sf.Asteapta Generalitati 2 03.07.2010 15:04:45
Spovedania Ioana-Andreea Secte si culte 0 06.04.2010 21:55:39
Spovedania arlechino Preotul 49 22.11.2008 22:04:18