Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.09.2006, 22:43:42
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Fiecare religie garanteaza mântuirea? Poate vreti sa spui ca o promite.

Doar cultele pseudo-crestine se bazeaza pe Scriptura, Biserica Ortodoxa se bazeaza pe Sfânta Traditie.

Deci daca eu zic ca islamul e o minciuna sunt extremist? Matale esti crestin? Esti ortodox? Fiindca nu-mi dau seama cum sa vorbesc cu tine.

Hai sa zicem ca esti relativist necrestin si sa-ti explic de ce ne-ortodocsii nu se mântuiesc: fiindca exista o singura Biserica a lui Dumnezeu sicautând s-o identificam dupa roadele ei vedem ca e cea Ortodoxa.

Despre ce razboi vorbesti?
  #12  
Vechi 01.10.2006, 00:11:36
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Mai pe scurt cine nu e cu Traditie e impotriva lui si greseste, este impotriva lui Dumnezeu, a tot ce este bun si va arde cu siguranta in flacarile iadului. Sau cum spunea un pastor fictiv: Cine nu este de acord cu mine e bolnav psihic si ar trebui impuscat din pacate...
Cautand acea "credinta adevarata" dupa roade...ar insemna rezumandu-ne doar la crestini sa consideram fundamentalistii neoprotestanti cei ce detin adevarul... desi sunt un card de creiere spalate respecta deobicei codul moral biblic. Da traditie daca zici ca islamul este o minciuna esti un extremist si cei ce discrimna astfel alti oameni din motive de genul acesta nu pot fi consideratii la randul lor oameni.
Poti sa imi spui ca eu gresesc si ca voi ajunge in iad pentru "ratacirile mele", dar eu iti spun ca daca intradevar Dumnezeu este o fiinta capabila sa trimita in rai oameni ca tine si sa arunce in iad oameni neortodocsi indiferent de cum sunt ei....atunci stimate domn afla ca nici un iad nu ar fi destul de ingrozitor incat sa prefer sa merg in raiul descris mai sus.
  #13  
Vechi 01.10.2006, 13:49:28
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Mai pe scurt cine nu e cu Traditie e impotriva lui si greseste, este impotriva lui Dumnezeu, a tot ce este bun si va arde cu siguranta in flacarile iadului. Sau cum spunea un pastor fictiv: Cine nu este de acord cu mine e bolnav psihic si ar trebui impuscat din pacate...

Cine nu respecta învatatura BO nu este ortodox si nu vad ce cauta pe forumul acesta.



Cautand acea "credinta adevarata" dupa roade...ar insemna rezumandu-ne doar la crestini sa consideram fundamentalistii neoprotestanti cei ce detin adevarul... desi sunt un card de creiere spalate respecta deobicei codul moral biblic.

Matale consideri ca roadele ar consta într-un anume tip de comportament? Si apoi, ce mare asceza fac neoprotestantii comparativ cu ortodocsii? Ce este codul biblic si cum îl respecta neoprotestantii?




Da traditie daca zici ca islamul este o minciuna esti un extremist si cei ce discrimna astfel alti oameni din motive de genul acesta nu pot fi consideratii la randul lor oameni.

Islamul si celelalte religii sunt nascociri diavolesti, potrivit învataturii BO. Islamul în mod deosebit este clar rezultatul unor halucinatii dracesti si nu numai atât, ci o religie care distruge fiinta umana. Uitati-va ce face islamul din oameni, niste caricaturi, sub toate aspectele.





Poti sa imi spui ca eu gresesc si ca voi ajunge in iad pentru "ratacirile mele", dar eu iti spun ca daca intradevar Dumnezeu este o fiinta capabila sa trimita in rai oameni ca tine si sa arunce in iad oameni neortodocsi indiferent de cum sunt ei....atunci stimate domn afla ca nici un iad nu ar fi destul de ingrozitor incat sa prefer sa merg in raiul descris mai sus.


Unde am zis eu ca Dumnezeu trimite oameni ca mine în rai si celelalte?
  #14  
Vechi 01.10.2006, 14:03:28
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

"Cine nu respecta învatatura BO nu este ortodox si nu vad ce cauta pe forumul acesta. "

Vei vedea ca pe orice forum exista opinii pro si contra, de asta sunt forumuri de discutie si dezbatere.

"Matale consideri ca roadele ar consta într-un anume tip de comportament? Si apoi, ce mare asceza fac neoprotestantii comparativ cu ortodocsii? Ce este codul biblic si cum îl respecta neoprotestantii? "

Cele 10 porunci, iubesteti aproapele(desi nu o prea fac sincer),etc. Majoritatea ortodocsilor nu fac nici asta. Desi nu consider nici o parte descrisa catusi de putin evoluata spiritual. Majoritatea "roadelor bune" care sunt date ca exemplu nu sunt decat niste robotei care fac totul dupa cum au fost invatati de mici.

"Islamul si celelalte religii sunt nascociri diavolesti, potrivit învataturii BO. Islamul în mod deosebit este clar rezultatul unor halucinatii dracesti si nu numai atât, ci o religie care distruge fiinta umana. Uitati-va ce face islamul din oameni, niste caricaturi, sub toate aspectele. "

Parerea ta...fundamentalistii musulmani sunt la fel ca cei crestini, doar ca deobicei cei crestini sunt mai lasi pentru a fi indeajuns de agresivi. In schimb istoric vorbind de multe ori islamul a dovedit ca are adepti mai civilizati decat religia crestina. Islamul are aceeasi valoare de adevar ca si crestinismul si sunt la fel de credibila. Nascociri diavolesti sunt poate pentru tine, dar la fel ar putea spune un evreu ca religia crestina e o ratacire de la cea mozaica, si istoric ar avea dreptate.

"Unde am zis eu ca Dumnezeu trimite oameni ca mine în rai si celelalte? "

Presupun ca atunci cand ziceai ca celelalte religii sunt nascociri diavolesti, nu voiai sa zici ca cei ce le urmeaza nu ar ajunge in rai. Sau cand ziceai ca ortodoxia este calea mantuirii, nu voiai sa zici ca ortodocsii sunt singurii, sau majoritatea celor ce se mantuiesc.

E pacat...din cauza unor oameni orbiti de idei de genul acesta s-au inceput timp de sute de ani razboaie, si inca exista ura pentru nimic.
  #15  
Vechi 01.10.2006, 16:24:44
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Discutia pare sa nu mearga nicaieri...tu ai o idee fixa, si nu ti-o va schimba nimeni. Nu o lua drept un compliment, si sa nu crezi ca inseamna ca ai o credinta puternica ci doar ca esti atat de inchis in propriile conceptii incat daca te-ar lovi adevarul in fata ai zice ca e de la satana si trebuie aruncat in iad. Si ca tot vorbim de bun simt, mi se pare o nesimtire sa iti faci un vecin musulman un adept al unei rataciri satanice, indiferent ce credinta ai. Nu merita sa imi pun mintea cu orice om care crede ca oricine nu e de acord cu ce ii spune lui o carte(biblia in cazul de fata) e un orb care va arde vesnic pentru prostia de a contesta o colectie de scrieri antice ce se contrazic in n-spe puncte, si au dreptate in alte m puncte.

Si tot nu inteleg de ce, dupa ce iti repet de cateva ori ca nu sunt ateu, tu imi recomanzi forumuri care le consideri tu atee. In orice caz am sentimentul ca nu voi intalni oameni intratat de limitati pe orice forum ateu.
  #16  
Vechi 01.10.2006, 17:06:20
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Nu o lua drept un compliment, si sa nu crezi ca inseamna ca ai o credinta puternica ci doar ca esti atat de inchis in propriile conceptii incat daca te-ar lovi adevarul in fata ai zice ca e de la satana si trebuie aruncat in iad.


Adevarul e gasit launtric, nu exterior. Dar nu în sensul întoarcerii spre sine însusi.




Si ca tot vorbim de bun simt, mi se pare o nesimtire sa iti faci un vecin musulman un adept al unei rataciri satanice, indiferent ce credinta ai.

daca nu-i arati ca e ratacit, va zace în minciuna religiei lui.




Si tot nu inteleg de ce, dupa ce iti repet de cateva ori ca nu sunt ateu, tu imi recomanzi forumuri care le consideri tu atee.

OK, atunci îti recomand forumuri pagâne, musulmane, budiste, mozaice.
  #17  
Vechi 01.10.2006, 17:54:51
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

daca nu-i arati ca e ratacit, va zace în minciuna religiei lui.

singurul care zace intr-o minciuna esti tu... si sper ca Dumnezeul la care te rogi zi de zi sa te faca sa realizezi asta. Toate cele bune
  #18  
Vechi 01.10.2006, 19:45:44
camelia camelia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2006
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Fiecare religie garanteaza mântuirea? Poate vreti sa spui ca o promite.

Doar cultele pseudo-crestine se bazeaza pe Scriptura, Biserica Ortodoxa se bazeaza pe Sfânta Traditie.

Deci daca eu zic ca islamul e o minciuna sunt extremist? Matale esti crestin? Esti ortodox? Fiindca nu-mi dau seama cum sa vorbesc cu tine.

Hai sa zicem ca esti relativist necrestin si sa-ti explic de ce ne-ortodocsii nu se mântuiesc: fiindca exista o singura Biserica a lui Dumnezeu sicautând s-o identificam dupa roadele ei vedem ca e cea Ortodoxa.

Despre ce razboi vorbesti?
Dak vrei matale sa sti absolut orice om d p lumea asta are o sansa de mantuire. Dak nu ar fi asa de ce ar lasa Dumnezeu sa se nasca atatea milioane de oamneni de alte religii, doar ca sa umple iadul? Daca esti ortodox nu inseamna ca deja scrie pe tine mantuire garantata si poti face ce vrei. Poruncile lui Dumnezeu au fost date 10 si oricine le respecta se mantuie indiferent de religie.
  #19  
Vechi 01.10.2006, 20:20:42
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Dak vrei matale sa sti absolut orice om d p lumea asta are o sansa de mantuire.

Bineînteles. Dar mântuirea consta în dobândirea lui Dumnezeu, pentru care trebuiesc îndeplinite niste conditii.




Dak nu ar fi asa de ce ar lasa Dumnezeu sa se nasca atatea milioane de oamneni de alte religii, doar ca sa umple iadul?

Scriptura spune ca pagânii vor fi judecati potrivit felului cum si-au ascultat vocea constiintei morale.




Daca esti ortodox nu inseamna ca deja scrie pe tine mantuire garantata si poti face ce vrei.

Bineînteles. Degeaba suntem botezati daca nu facem ce trebuie. E chiar mai rau decât daca am fi fost pagâni.




Poruncile lui Dumnezeu au fost date 10 si oricine le respecta se mantuie indiferent de religie.

Poruncile divine, inclusiv cele zece VT, nu sunt o punere la încercare a omului de catre Dumnezeu ci sunt rasfrângerea în planul nostru, creat de existenta, a modului divin de existenta. Poruncile sunt date ca sa traim fara a ne vatama, pacatele de la care ne opresc poruncile ne vatama întâi pe noi, pacatele sunt lucruri distructive.


Domnul a zis ca daca nu va prisosi dreptatea noastra mai mult decât a carturarilor si fariseilor (care între altele pazeau si cele zece porunci) nu vom intra în Împaratia cerurilor.
  #20  
Vechi 02.10.2006, 11:47:30
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Traditie,am aparut la orizont ca sa-ti necajesc statornicia,ca doar asa capeti nadejde de mantuire.Tocmai despre acest gen de razboi vorbesc,ne contrazicem si ne argumentam crezamantul cu teorii exprimate cu o ostilitate crescatoare,si ne pretindem fii lui Dumnezeu,a acelui Dumnezeu care inainte de toate inseamna dragoste si toleranta,aceasta este taina lumii pamantente,sa stim sa convietuim impreuna ca de aceea ne-a dat dumnezeu un singur taram,sa-l ocupam toti.Ce-i cu atata indarjire nefolositoare???,tu crezi ca e corect sa te tii sus si tare detii credinta strict adevarata?!!Ce vrei sa ne convertesti,ai nevoie de adepti?...sau de oameni carora D-zeu le-a dat posibilitatea cunoasterii,si-a alegerii,gandirii,si-a alegerii.Dumnezeu este unul singur!,si nici un fir de iarba nu se misca fara voia Lui,tote la timpul lor.Poti sa te faci tu luntre si punte,oamenii cred cand le este dat sa creada...ceea ce sustii,sau poate le este dat sa creada altceva,sau poate nimic.Toate sunt lasate cu o inteleapta randuiala.Ce vrei tu,sa schimbi lumea,nu vezi cat de necuprinsa este!!!!Nu te mai incatrani in propriile-ti opinii,nu se stie,poate intr-o zi nu le vei mai crede,nu se stie niciodata ce-ti este scris,fii bland si iubitor,arata,inainte de toate,prin fapta ta ca esti slujitor al lui Dumnezeu,demn slujitor,iar cei care au ochi de vazut vor vedea,si urechi de auzit si vor auzi.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 15:03:30
Biserica Ortodoxa de Rasarit(Stil Vechi) Luly Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1170 17.12.2008 15:56:29
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 15:30:37