Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 24.03.2011, 22:15:48
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Exista doar explicatia cu "ne intoarcem in pamantul din care am venit" .
..deci tot aia este, poti sa te intorci in pamint sub forma de praf de cenusa, nu de excremente de viermi si carii dupa ce te papa cu cosciug cu tot.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 24.03.2011, 22:18:19
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Biserica nu e de acord cu incinerarea mortilor, pentru ca acorda trupului o valoare deosebita, nu se dezgusta de acesta.
Omul e creat dupa chipul lui Dumnezeu. Iar chipul divin nu e imprimat decat sufletului omenesc, ci si trupului. Acesta din urma e deosebit de valoros, intrucat poate deveni templu al Duhului Sfant.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 24.03.2011, 22:22:24
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Biserica nu e de acord cu incinerarea mortilor, pentru ca acorda trupului o valoare deosebita, nu se dezgusta de acesta.
Omul e creat dupa chipul lui Dumnezeu. Iar chipul divin nu e imprimat decat sufletului omenesc, ci si trupului. Acesta din urma e deosebit de valoros, intrucat poate deveni templu al Duhului Sfant.
Pai si atunci de ce Biserica nu pastreaza trupurile la naftalina, in formol si il dau viermilor spre rumegare?
Oare nu-i mai respectuos sa ai prin cenusa elemente pure ale trupului decit sa culegi excremente ale viermilor si niste oase imputite?
Reply With Quote
  #44  
Vechi 15.04.2011, 13:26:44
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Pai si atunci de ce Biserica nu pastreaza trupurile la naftalina, in formol si il dau viermilor spre rumegare?
Biserica nu se minte pe sine, cum au incercat sa o faca in vechime egiptenii prin mumii sau, mai recent, comunistii prin imbalsamarea lui Lenin. Biserica propovaduieste asumarea firescului lucrurilor. Ori, starea noastra de acum, este supusa pacatului, fiind stricacioasa. Biserica ne invata sa nu ne temem de viermii care ne consuma trupul, ci de "viermele cel neadormit".

Citat:
Oare nu-i mai respectuos sa ai prin cenusa elemente pure ale trupului decit sa culegi excremente ale viermilor si niste oase imputite?
Nu, nu este mai respectuos. Arderea trupului este o masura violenta care, practic, il desfiinteaza. Nu mi se pare firesc ca trupurile celor adormiti sa fie "purificate" prin foc. Sa ramana in starea lor naturala pentru ca Domnul sa ne arate dupa voia Sa pe cele care au fost cu adevarat purificate prin har.

Crestinii nu-i incinereaza pe cei adormiti deoarece Hristos a fost pus in mormant cu trupul, pentru ca a treia zi sa invieze. Cum spunem noi in prohod, "In mormant Viata/Pus ai fost Hristoase". Si noi suntem pusi cu trupul in mormant, nu ca niste morti, ca niste desfiintati, ci ca niste adormiti purtatori de Hristos, ce ne aflam in asteptarea Invierii obstesti.

De aceea, nu ne dezgusta toate cele ce tin de mormant, pentru ca vedem si credem in Cel ce Este dincolo de el.

Last edited by Marius22; 15.04.2011 at 13:34:38.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 15.04.2011, 14:45:33
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit ortodoxsul marturisteste adevarul scripturii, necredinciosul , adevarul sau !

Nu are rost sa tilcuiesc titlul pus postului meu . Parintii bisericii s-au ocupat din totdeauna de raportul dintre a marturisi exact cuvintul Evangheliei (cel tilcuit de sfinti) si nivelul implicit , astfel dovedit, de credinta .
Amintim doar scriptura :
Proorocia lui Iezechiel ne spune :

,,Mina Domnului a fost peste mine si m-a luat in duhul si m-a pus in mijlocul unei vai pline de oase si mi-a zis : Fiul Omului , vor putea oare oasele acestea sa invieze? Eu am raspuns :Doamne Dumnezeule,Tu sti lucrul acesta !
El mi-a zis : Prooroceste despre oasele acestea si spune-le : Oase uscate, ascultati cuvintul Domnului ! Iata , voi face sa intre in voi duh si veti invia !
Si a intrat Duhul in ele, si au inviatsi au statut in picioare Si erau ca o oaste mare , foarte mare la numar "


De asemenea stim porunca lui D.zeu ca la adormirea din viata aceasta trupul se v-a intoarce in pamint (si aici se gasesc deci oasele din prorocia lui Iezechiel) , acolo de unde a fost luat , desfacindu-se pina in cele mai mici parti, adica pina v-a ajunge iarasi pamintul . In slujba inmormintarii (cintarea a V-a de la inceputul parastasului) si a parastasului Biserica insusi cinta (reamintind) argumentind aceasta stare exceptional de frumos :

,, Cel ce cu mina dintru nefiinta m-ai zidit si cu chipul Tau cel dumnezeiesc m-ai cinstit, iar pt. calcarea poruncii iarasi mai intors in pamint , din carele am fost luat , la cel dupa asemanare ma ridica , cu frumusetea cea dintii impodobindu-ma "

Care sunt ultimile cuvinte ale acestai cintari ? : ,,...cu frumusetea cea dintii impodobindu-ma "
Care este frumusetea ce dintii a omului ? Cea a lui Adam . Deci omul v-a fi restaurat exact la adamul cel dintii . Adamul initial era duh ? , era spirit ?
Nu , era om in carne si oase dar cu duh de viata in el !!!

Stim deasemenea de la apocalipsa ca in clipa in care ultimul minut al acestei lumi v-a fi pe sfirsite Arhanghelul Mihail v-a veni in inaltul cerului si v-a trimbita cu tarie (din rasputeri , sa se auda peste toate marile si tarile) . La auzul acestei cintari mortii vor invia din morti si din gropi .
Cum vor invia ? Duhuri ? Nu, Nu, Nu !!! Vor invia exact ca in proorocia lui Iezechiel ... ca de aceea este prorocie data de D.zeu , ca sa stie si sa creda oamenii !
Deci mare atentie , oamenii adormiti vor invia cu trup cu tot ! Dar cum vor arata aceste trupuri inviate ??? Pai nu am arata mai inainte : cu frumusetea cea dintii ! Adica trupul inviatilor din morti nu v-a mai fi ca acelasi trup stricacios (desi la fel construit din carne si oase, adica din acelasi pamint din care a fost luat, ca nu v-a fi din pref interstelar !! - Mare atentie !!) ci v-a fi trupul adamic, adica acelasi trup cu care Fiul omului a inviat !
Fiul omului a inviat cu trupul intact tocmai pt. a arata tuturor ca nu este numai duh . De aceea l-a si indemnat pe Toma sa il cerceteze, sa il pipaie , ca sa se convinga ca nu este duh ci trup adevarat, cu urme de rani si pete de singe !!!!
Dar stim ca in rest Hriostos nu a mai dat voie sa fie atins . De ce ? Pt a nu desvalui oamenilor o taina pt. care nu erau pregatiti sa o afle la acel moment ! Care este aceasta taina ? Aceea ca trupul cu frumusetea ce dintii a lui Adam , ca si trupul lui Hristos inviat este trupul deosebit de cel al nostru , al pacatosilor , este trupul cu care Hristos a trecut la apostoli prin usile incuiate !! Deci trup alcatuit din carne si oase si singe ca la Hristos dar cu calitati noi, deosebite !!

Iata asadar ca invierea omului se va face cu trup cu tot , exact asa cum a inviat Hristos , trupul reconstituindu-se iarasi la aceiasi forma si constitutie , dar are calitatea adamica , adica a acelui om necazut in pacat care asemeni lui Hristos poate trece si prin usile inchise .

Pt aceasta biserica Ortodoxa nu ingaduie ca trupurile mortilor sa fie arse . Este un pacat de moarte aceasta alegere iar cei care fac asa ceva se vor osindi vesnic deoarece nici macar cu trupul lor nu pot face altceva decit tot poruncile lui D.zeu .
Este vreun ortodox care sa nu creada cuvintul revelat al evangheliei ? Eu unul nu cred ! Sa nu uitam nicind cuvintele Sf. Ap. Pavel care spune la I Corinteni ca daca nu am crede in moartea si invierea lui Hristos cu trup cu tot , geaba mai credem orice altceva !!

Mai departe de aceste explicatii nu ne ramine decit a-i vedea cu mila si ingaduinta pe cei care nici nu cunosc cuvintul scripturii (daca totusi ar exista ! ) si nici nu au credinta adevarata, tare in ei , care cred sau propovaduiesc invataturi straine de ortodoxie si sa cautam cu mila a le arata dreapta credinta .
Daca vor insa si ei aceasta, deoarece a crede in Hristosul cel inviat cu trup cu tot , nu este obligatoriu . Este totusi obligatorie, sau cel putin de preferat abtinerea de la propagarea invataturilor starine aici in ,,casa ortodoxiei" ca sa zic asa !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 15.04.2011 at 14:56:15.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 15.04.2011, 14:53:57
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Si noi suntem pusi cu trupul in mormant, nu ca niste morti, ca niste desfiintati, ci ca niste adormiti purtatori de Hristos, ce ne aflam in asteptarea Invierii obstesti.

De aceea, nu ne dezgusta toate cele ce tin de mormant, pentru ca vedem si credem in Cel ce Este dincolo de el.

Asa este. Asa a fost asezata si bunica mea, care nici macar nu parea moarta, ci doar adormita, cu crucea in mana, ca sa invie la Judecata purtand crucea.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 15.04.2011, 19:15:23
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul



Nu, nu este mai respectuos. Arderea trupului este o masura violenta care, practic, il desfiinteaza. .
Parinte, ai inceput bine dar aici iar ai dat in aberatii fanteziste. Te desprinzi de fantezie pentru o secunda ca sa pici hodoronc-tronc din nou in bratele ei dragastoase.

Tu cind arzi o coala de hirtie inseamna ca esti violent?
Dar pamintul nu-l desfiinteaza, viermii pe care tu nu-i accepti, nu fac acelasi lucru? de ramin doar niste ciolane inegrite, DACA ramin si alea!

Observi cum te indepartezi de logica?...oare poti observa?
Reply With Quote
  #48  
Vechi 15.04.2011, 23:23:17
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Pai si atunci de ce Biserica nu pastreaza trupurile la naftalina, in formol si il dau viermilor spre rumegare?
Oare nu-i mai respectuos sa ai prin cenusa elemente pure ale trupului decit sa culegi excremente ale viermilor si niste oase imputite?
Nu pastram trupurile la naftalina pentru ca nu dorim sa ascundem urmarile pacatului. Din pricina caderii omului, trupul ajunge hrana viermilor, intorcandu-se in pamantul din care a fost luat. Cutremuratoare imi par cantarile din cadrul slujbei inmormantarii:

"Plang si ma tanguiesc cand gandesc la moarte si vad in morminte frumusetea noastra, cea zidita dupa chipul lui Dumnezeu, zacand grozava, fara marire si fara chip.
O, minune! Ce taina este aceasta, ce s-a facut cu noi? Cum ne-am dat stricaciunii? Cum ne-am injugat cu moartea? Cu adevarat, cum este scris dupa porunca lui Dumnezeu, Care da adormitului odihna".

"Dupa chipul si dupa asemanarea Ta ai plasmuit din inceput pe om si l-ai pus in rai sa stapaneasca peste fapturile Tale; dar, din pizma diavolului, fiind amagit, s-a facut partas mancarii, calcator poruncilor Tale facandu-se. Pentru aceasta, l-ai osandit sa se intoarca iarasi in pamantul din care a fost luat, Doamne, si sa-si ceara odihna".
Reply With Quote
  #49  
Vechi 16.04.2011, 23:09:12
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
l-ai osandit sa se intoarca iarasi in pamantul din care a fost luat, Doamne, si sa-si ceara odihna".
Toate citatele pot fi percepute si din perspectiva cenusii ramase din ardere, focul fiind la fel de sacru si de elemental ca si apa, pamintul, etc
Deci idei dictate de cineva caruia i s-a parut ca ingropatul este mai "sfint" decit arsul, rezultatul final fiint identic.

Chiar si daca il dai spre mincare ciorilor si vulturilor dupa ce il faci bucati precum cei Tibetanii...TOT ACOLO AJUNGI!

sau ingropat in mare, marinareste, mincat de pesti, caracatite si inghitit de rechini, TOT ACOLO AJUNGI adica in PAMINT!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 16.04.2011, 23:59:07
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Practic care religie permite incinerarea?
Stiu ca protestantii isi incinereaza mortii. Altii? Biserica Ortodoxa nu admite incinerarea.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Incinerarea este un pacat? rainer_ligia Eutanasia 108 06.03.2013 21:01:52
Ortodoxia dobrin7m Dogmatica 64 25.09.2011 21:23:28
Problema mea cu ortodoxia oana_21 Despre Biserica Ortodoxa in general 37 19.05.2009 18:14:33
ORTODOXIA cosmin_lovin Despre Biserica Ortodoxa in general 73 14.08.2008 14:43:58
Ortodoxia danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 33 03.11.2007 15:59:22