Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 20.05.2011, 14:25:05
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Fiindcă în cele mai multe țări din Occident catolicii sunt dezlegați de obligația de a nu mânca nimic cu carne vinerea. Foarte recent (de câteva zile) obligația a fost reintrodusă în Anglia: http://www.zenit.org/article-32571?l=english

Nimeni nu pune la îndoială competența Bisericii de a lega și dezlega în materie de post. Dacă ea ar spune că putem mânca fleici în Vinerea Mare, înseamnă că putem mânca fleici în Vinerea Mare. Dacă ea ar spune că trebuie să nu mâncăm carne marțea și că acest lucru e obligație gravă, înseamnă că nu trebuie să mâncăm carne marțea și oricine, bineștiind această regulă, o încalcă în mod voit face un păcat capital, care nu se poate remite fără spovadă.
Nu sunt de acord cu acest mod de a vedea lucrurile.
Daca episcopul locului ar avea un acces subit de schizofrenie sau alta boala mintala si ar decreta ca trebuie sa venim la impartasanie intr=un picior si cu urechea stanga lipita cu leucoplast?
Mai avem si noi laicii constiinta si discernamant, si si noi facem parte din Biserica.
Insa mi se pare firesc ca un crestin sa se ia dupa calendar in ceea ce priveste postul, sau, de ce nu, sa tina o regula mai veche de care stie el, fara insa sa condamne ceea ce fac altii.
Postul este o disciplina ascetica, nu un maldar de porunci. Regulile exista ca sa ne ajute, nu ca sa ne puna sub o lege.
A judeca ceea ce fac altii si a face din post o lege rigida a carei nerespectare este pacat contrazice cuvintele sfantului Pavel citate mai sus.

Dar in fine, asta este o discutie de principiu. Eu nu am vrut sa critic aici catolicii, ci sa spun ca nu vad unde ar fi ecumenismul in introducerea unor zile in plus in care se mananca peste.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #52  
Vechi 26.05.2011, 01:39:29
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu sunt de acord cu acest mod de a vedea lucrurile.
Daca episcopul locului ar avea un acces subit de schizofrenie sau alta boala mintala si ar decreta ca trebuie sa venim la impartasanie intr=un picior si cu urechea stanga lipita cu leucoplast?
Mai avem si noi laicii constiinta si discernamant, si si noi facem parte din Biserica.
Sper că vă dați seama că exemplul dat este un pic forțat, în realitatea de pe teren eu nu am auzit de asemenea cazuri. Dar, de dragul ipotezei, să presupunem că s-ar întâmpla acest lucru și ar fi citit în toate parohiile un asemenea decret al episcopului.
Tocmai fiindcă avem conștiință și discernământ, să le punem la lucru. Așadar: este sau nu este un păcat să venim la împărtășanie sărind într-un picior ? Dar având urechea stângă lipită cu leucoplast ? Examinând chestiunea în bună conștiință, părerea mea este că nu e un păcat. Este acest lucru împotriva demnității ? Chestia cu leucoplastul în mod cert nu, rămânând de văzut în țopăitul spre locul împărtășaniei o dispoziție cu caracter curios. Dar, suntem chemați să acordăm beneficiul bunei credințe oricui, și cu precădere episcopului nostru. Probabil că preasfinția sa nu a avut intenția să pășim precum iepurii, ci a avut în vedere un exercițiu de mortificare. Au existat perioade în trecut în care unii credincioși se îndreptau spre locul împărtășaniei mergând în genunchi, așa cum și azi sunt pelerini care urcă pe Golgota în genunchi.

Având în vedere aceste lucruri, m-aș conforma decretului arhieriei sale, până ce succesorul său ori superiorul său, arhiepiscopul, Sf Sinod sau Papa m-ar dezlega de această obligație. La urma urmei, atâția creștini și-au riscat și își riscă și azi viața ca să vină la Sf Liturghie. Atâta sacrificiu pot și eu să fac, să îmi bandajez urechea și să sar într-un picior !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #53  
Vechi 31.05.2011, 15:06:44
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sper că vă dați seama că exemplul dat este un pic forțat, în realitatea de pe teren eu nu am auzit de asemenea cazuri. Dar, de dragul ipotezei, să presupunem că s-ar întâmpla acest lucru și ar fi citit în toate parohiile un asemenea decret al episcopului.
Tocmai fiindcă avem conștiință și discernământ, să le punem la lucru. Așadar: este sau nu este un păcat să venim la împărtășanie sărind într-un picior ? Dar având urechea stângă lipită cu leucoplast ? Examinând chestiunea în bună conștiință, părerea mea este că nu e un păcat. Este acest lucru împotriva demnității ? Chestia cu leucoplastul în mod cert nu, rămânând de văzut în țopăitul spre locul împărtășaniei o dispoziție cu caracter curios. Dar, suntem chemați să acordăm beneficiul bunei credințe oricui, și cu precădere episcopului nostru. Probabil că preasfinția sa nu a avut intenția să pășim precum iepurii, ci a avut în vedere un exercițiu de mortificare. Au existat perioade în trecut în care unii credincioși se îndreptau spre locul împărtășaniei mergând în genunchi, așa cum și azi sunt pelerini care urcă pe Golgota în genunchi.

Având în vedere aceste lucruri, m-aș conforma decretului arhieriei sale, până ce succesorul său ori superiorul său, arhiepiscopul, Sf Sinod sau Papa m-ar dezlega de această obligație. La urma urmei, atâția creștini și-au riscat și își riscă și azi viața ca să vină la Sf Liturghie. Atâta sacrificiu pot și eu să fac, să îmi bandajez urechea și să sar într-un picior !
Sper ca v-ati dta seama ca dadusem un exemplu ad absurdum.
Problema este ca uneori lucrurile nu sunt asa clare cum par si se cere un discernamant destul de fin credinciosilor. Pe care este de datoria preotilor si a episcopilor sa il formeze la credinciosi, nu sa il descurajeze cum fac, adesea.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #54  
Vechi 06.04.2012, 23:53:28
Mia Mia Mia Mia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 145
Implicit

Asa...deci pana la urma e sau nu e dezlegare la icre in sambata lui Lazar? si la noi la parohie a zis parintele ca e
__________________
"Nu te teme, Eu sunt cu tine."
Reply With Quote
  #55  
Vechi 06.04.2012, 23:59:38
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Eu zic ca nu e..
Reply With Quote
  #56  
Vechi 07.04.2012, 00:49:24
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit Da, este!


In ,,Tipicul Bisericesc Zilnic , pt. anul 2012" editat de Mitropolia Moldovei si Bucovinei cu binecuvintarea Inaltului mitropolit Teofan (Editura Doxologia- Iasi , 2011), la ziua de 07.04.2012, a Sf. si Dreptului Lazar, scrie textual :
,,La masa mincam bucate gatite cu untdelemn si, daca avem si icre, atunci sa se dea fiecaruia cite 3 lingurite si sa bea vin"

Asa spune tipicul bisericesc pt. aceasta zi .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #57  
Vechi 07.04.2012, 09:18:56
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Da,asa este....Azi putem manca icre....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sambata lui Lazar Mia Mia Diverse Sarbatori 12 13.04.2014 06:18:13
Dezlegare in post daniil96 Postul 50 19.12.2010 22:33:16
,,Dezlegare la..." in limba Engleza Hector Postul 5 13.03.2010 01:22:57
DEZLEGARE Lisa_Maria Stiri, actualitati, anunturi 1 25.08.2008 11:35:17