Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.11.2007, 13:35:56
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Biserica ortodoxa este unitara datorita gandirii Sfintilor Parinti. In lumea protestanta exista diversitate din cauza principiului-Scriptura poate fi interpretata in mod individual de catre fiecare credincios. De ce exista aceasta diversitate a sensurilor Sfintei Scripturi in protestantism sau neoprotestantism? Parerea mea, pentru ca interpretarile nu sunt in Duh. Am avut ocazia sa aud pastori care folosesc obsedant expresia "dupa parerea mea....". Daca interpretarile lor sunt in Duhul lui Dumnezeu nu s-ar mai contrazice intre ei(ma refer la pastori in primul rand). Sa nu uitam ca Duhul ne uneste nu ne dezbina.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.11.2007, 14:23:24
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
ancah, daca te referi la Greco-catolici, nu-i o gresala ei spun Spiritul Sfant, de la "Spirito Santo" la noi traducerea slava reda cuvantul in Sfantul Duh, dar e acelasi lucru, Duhul sai Spiritul Sfant!
din pacate nu este asha, fiindca spiritul sfant la catolici shi carolingieni nu sunt din darurile Harului din Duhul Sfant a lui Hristos, adica acelea nu sunt un fel de manifestari ale Duhului ci ele sunt duhuri necurate, sunt spirite mincinoase shi multe din ele izvoresc din ratzionalitatea omului mincinos, singur, mort duhovniceshte, fara Dumnezeu chiar daca in trecut a fost Dumnezeu cu ei, cam ca shi la evreii care nu l-au primit pe Hristos, au cazut din Duhul sfant care are shi lumina intzelepciunilor shi ale ratziunilor shi ratzionalitatzilor cele adevarate... dar la ei nu se afla Duhul, ci intzelepciunile care omoara, spiritismele shi ratzionalitatzile shi iubirile care nu trebuiesc urmate fiindca acelea sunt lucrari de arta, shi au valoare doar ca shi o creatzie omeneasca a frumosului, dar nu au cu adevarat mantuitor in ele nimic... deoarece neascultand s-au departat de la Biserica una sfanta shi intreaga, cea creshtin-ortodoxa...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.11.2007, 00:39:18
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Credinta Ortodoxa este cea devarata pentru ca este cea mai anevoiasa, cei multi mai degraba multumindu-se cu alte credinte mai indulgente si mult mai usor de suferit. Si din aceasta lume se stie ca ce e bun cu greu se dobandeste, asa ca eu numai prin unele ca acestea imi dau seama ca Ortodoxia este cea devarata, de nevointele careia fug si se feresc chiar si majoritatea celor care au fost botezati in ortodoxism.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Contradictii in Sfanta Scriptura? Sergiu_B Despre Sfanta Scriptura 119 01.02.2015 17:13:57
Sfanta Scriptura EDI Despre Sfanta Scriptura 0 09.06.2008 15:19:49
Despre Sfanta Scriptura strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 02:22:11
Sfanta Scriptura Dodi Despre Sfanta Scriptura 6 24.03.2007 04:27:38