Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.01.2011, 20:48:24
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Spuneam asa,ca da bine la aspect... Bine,la unele fete. Acum ce vrei,tot pacat e,dar tu nu ai cercei in urechi?
Ba da...asta nu inseamna ca nu este pacat.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.01.2011, 21:02:00
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
"Nestiutoareo" esti foarte intelepta sa stii. Mai ales la varsta ta. Asa este,Dumnezeu daca ne vroia tatuati si cu fiare prin noi atunci asa ne lasa! Bine ca nu am niciunul din defectele astea. Vroia mama odata sa-mi pun cercel in ureche dar am renuntat... Ce ma bucur acum
Intelepciunea este o virtute.
Bine ar fi sa nu-mi lipseasca nici mie.
Cei care sunt avansati duhovniceste dispun de ea,nu o nestiutoare...Iar ghilimele chiar nu-si au locul in cazul acesta.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.01.2011, 21:40:23
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Că sunt deșertăciuni, recunosc, dar nu pot să le evaluez pe scara păcatului, pot doar să spun că sunt păcate și mai mari. Sunt cam în dilemă aici. Apropo, eu mi-am făcut un piercing în ureche. Și nu-mi plac cerceii în nas, mi se par inestetici.
Am spus ca depinde de persoana. Evident ca nu prinde bine la toate fetele :)


Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Intelepciunea este o virtute.
Bine ar fi sa nu-mi lipseasca nici mie.
Cei care sunt avansati duhovniceste dispun de ea,nu o nestiutoare...Iar ghilimele chiar nu-si au locul in cazul acesta.
Modesto ce esti...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.01.2011, 21:55:51
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul




Modesto ce esti...
E adevarul:|...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.01.2011, 22:12:42
Karine Karine is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cornel cornel Vezi mesajul
tatuajele la femei si barbati
cercei la barbati
chiar si mestecatu gumei
este pacat?
este "pacat" caci poate distruge armonia trupului. In medicina traditionala chineza se intelege ca urechea are forma unei fetus in uter, aproape de momentul parturitiei( nasterii). Partea externa a pavilionului urechii reprezinta coloana vertebrala. Diferite punctii, incizii la acest nivel pot avea rasunet la somatic.

Daca ne uitam in jur vedem multe si intelegem....
__________________
ESTE
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.01.2011, 22:14:27
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Măi, măi, hai, măi, vă rog, la rugăciune...
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.01.2011, 22:16:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Văd că toată lumea consideră că a te tatua este păcat. Pe ce vă bazați ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.01.2011, 22:24:44
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Văd că toată lumea consideră că a te tatua este păcat. Pe ce vă bazați ?
E păcat? Nu știu. Dar știu că sufletul sălășluiește în templul trupului. Și, iarăși, vorbind discutând, analizând, mă întreb chiar nu contează dacă paharul din care bei apa e curat au ba? E o întrebare, doar, la fel, ca întrebarea unui copil de 17 ani care m-a întrebat: "dom' ..., cum aș putea să-mi șterg tatuajul de pe gât?" Nicicum, i-am răspuns, fizic e chin și spiritual e semnul aducerii aminte tale de a fi... Și spre surprinderea mea a înțeles.

Nu e sfârșit, dar poate fi începutul înțelegerii de sine. Evident că dispensabil...
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.01.2011, 22:39:11
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Văd că toată lumea consideră că a te tatua este păcat. Pe ce vă bazați ?
Stiu doar ca la evrei este pacat (sau cel putin asta ma vazut in filme). Probabil tatuajele provin din religiile tribale, unde aveau o semnificatie spirituala.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.01.2011, 22:52:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu nu sunt prea convins că puștii și puștoaicele care se tatuează se gândesc la cine știe ce semnificații spirituale. Cred că o fac din considerente estetice, așa li se pare lor că este frumos. Poate că se mai face asta și din dorința de a declara iubirea pentru cineva, având în vedere că am văzut tatuaje pe care scria "Tanța" și erau cu o inimă, uneori cu săgeata înfiptă în ea.

Comparația cu paharul curat sau murdar nu ține. Nu mi se pare ceva murdar tatuajul. De ce spuneți că e păcat ? Eu definesc păcatul ca încălcare cu știință și voință a unei porunci date de Cristos sau de Biserică. A spus Domnul nostru să nu ne tatuăm ? A canonisit Biserica pe cei care se tatuează ? Eu văd cum oamenii își fac tot felul de liste de păcate care nu există, în schimb adevăratele păcate, care îl ofensează pe Domnul, nu apar pe listă. Cât de des întârziem asupra unor gânduri de curvie ? Cât de des îl pizmuim pe vecinul care are și noi nu avem ? Cât de des practicăm judecata temerară, întregind cu prezumțiile noastre ceea ce auzim cu urechea și răspândim mai departe cu gura ? Acestea sunt păcate, nu tatuajele puse pe piept. Nici tunsorile crețe de pe cap. Nici abțibildurile lipite pe mașini. Prost gust ? Probabil că da, numai că gusturile sunt discutabile. În orice caz, sunt chestii de judecată estetică, nu de judecată morală. Părerea mea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 07:34:17
este un pacat sa emigrezi? bmadalin Generalitati 308 28.09.2017 21:53:03
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 22:50:31