Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.07.2013, 08:31:44
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Cred ca formularea corecta a intrebarii puse de initiatoarea topicului este alta, si anume: Cât poate da omul? Poate da si cand nu are?
Iar eu te intreb pe tine altceva: poate vreodata spune omul ca nu are nimic de dat? Chiar nimic?

Chiar daca un om nu are bani, poate da altceva: o rugaciune, recunoastere, rabdarea de a-l asculta si mangaia pe celalalt, etc. Pentru toate acestea nu trebuie bani - sint enorm de multe lucruri pt care nu trebuie bani si care ii pot ajuta pe ceilalti! Cred ca mai destept si mai constructiv ar fi pe acest topic sa facem impreuna o lista de astfel de lucruri (fiecare s-ar gandi la altceva cu care i-ar imbogati pe ceilalti)

TOATE aceste lucruri pe care le avem de la Dumnezeu ca si calitati ale noastre reprezinta o mare bogatie pe care ne-a dat-o Dumnezeu si pe care sintem datori sa ne-o inmultim (acesta bogatie, acesti talanti dati de Dumnezeu) si sa o dam saracilor! Adica celor lipsiti in aceste calitati.
Chiar daca nu ai bani, poate ai altceva: de exemplu poate ca tu ai rabdare. Daca tu ai rabdare si aproapele tau nu are, atunci da-i tu (cel bogat in rabdare), din rabdarea ta, da-i lui, celui ce nu are rabdare (celui sarac in rabdare) !
Si tot asa... imparte toata bogatia calitatilor tale cu cei saraci, cu cei lipsiti in aceste calitati! Nu poti sa spui ca daca nu ai bani, sau ca celalalt este mai bogat in bani decat tine, nu poti sa spui ca nu ai nimic de oferit ca milostenie - poate esti mult mai bogat in calitati decat celalalt, calitati cu care poti face multa milostenie celor lipsiti de ele.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 31.07.2013 at 08:43:03.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 31.07.2013, 10:44:41
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Aici poate cel mai important aspect ar fi ca atunci cand ajuti pe cineva- spiritual sau material- sa o faci din tot sufletul si fara sa-ti para rau!
Adica mai degraba dau un 10 lei sa zicem cuiva care chiar are nevoie si i dau fara sa-mi para rau, decat sa dau 100 de lei si apoi sa-mi para rau!
Si un alt aspect: milostenia nu trebuie sa fie facuta pentru a incuraja nemunca si lenea (de exemplul daca vezi un barbat solid, in putere care prefera sa cerseasca decat sa vina la munca campului o zi chiar daca il platesti pentru treaba asta, atunci nu cred ca ar fi bine sa-i dau bani pe strada), ci pentru a-i ajuta pe cei care realmente vor sa munceasca si ori nu au unde, ori nu pot din motive medicale!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.08.2013, 00:03:27
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Aici poate cel mai important aspect ar fi ca atunci cand ajuti pe cineva- spiritual sau material- sa o faci din tot sufletul si fara sa-ti para rau!
Adica mai degraba dau un 10 lei sa zicem cuiva care chiar are nevoie si i dau fara sa-mi para rau, decat sa dau 100 de lei si apoi sa-mi para rau!
Adica parca ai spune: sa ajuti "in limita stocului de dragoste disponibil" :-)
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 01.08.2013 at 00:05:49.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.08.2013, 00:37:04
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Iar eu te intreb pe tine altceva: poate vreodata spune omul ca nu are nimic de dat? Chiar nimic?

Chiar daca un om nu are bani, poate da altceva: o rugaciune, recunoastere, rabdarea de a-l asculta si mangaia pe celalalt, etc. Pentru toate acestea nu trebuie bani - sint enorm de multe lucruri pt care nu trebuie bani si care ii pot ajuta pe ceilalti! Cred ca mai destept si mai constructiv ar fi pe acest topic sa facem impreuna o lista de astfel de lucruri (fiecare s-ar gandi la altceva cu care i-ar imbogati pe ceilalti)

TOATE aceste lucruri pe care le avem de la Dumnezeu ca si calitati ale noastre reprezinta o mare bogatie pe care ne-a dat-o Dumnezeu si pe care sintem datori sa ne-o inmultim (acesta bogatie, acesti talanti dati de Dumnezeu) si sa o dam saracilor! Adica celor lipsiti in aceste calitati.
Chiar daca nu ai bani, poate ai altceva: de exemplu poate ca tu ai rabdare. Daca tu ai rabdare si aproapele tau nu are, atunci da-i tu (cel bogat in rabdare), din rabdarea ta, da-i lui, celui ce nu are rabdare (celui sarac in rabdare) !
Si tot asa... imparte toata bogatia calitatilor tale cu cei saraci, cu cei lipsiti in aceste calitati! Nu poti sa spui ca daca nu ai bani, sau ca celalalt este mai bogat in bani decat tine, nu poti sa spui ca nu ai nimic de oferit ca milostenie - poate esti mult mai bogat in calitati decat celalalt, calitati cu care poti face multa milostenie celor lipsiti de ele.
Cu siguranta ai dreptate, ca putem da si altceva decat bani. Din pacate insa, dam tot peste oameni, care au nevoie de ajutor material, caci se stie ce multi cauta de lucru si nu gasesc.
Ca sa le dau altora din calitatile mele, trebuie mai intai sa le am... si cam duc lipsa si eu. Dar o vorba buna, un sfat daca mi se cere, sau o mana de ajutor.... asta oricand!
Nu intamplator am dat exemplul cu Sf. Ilie, care ca pe mine, una, m-a impresionat f profund. Acest exemplu, in fapt al vaduvei sarace, Sarepta Sidonului, care ii da ULTIMA mancare din casa ei Sfantului Ilie, pe care il stia ca e prooroc si ca lui i se datoreaza seceta prelungita si foametea din tara ei, este masura milosteniei pe care trebuie sa o facem. Sa nu dam unuia care are, dar daca intalnim un om cu adevarat sarac, sa ii dam in asa fel, incat acesta sa simta ca a fost miluit. Si atunci tot ce dam, se intoarce, caci Dumnezeu nu ramane dator.

Poate e cazul sa gandim altfel despre noi: sa nu mai zicem ca suntem saraci, ci bogati. Iar bogatia noastra consta in primul rand in credinta in Dumnezeu. Restul le rezolva El pentru noi.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.08.2013, 01:32:39
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Pana una,alta observ ca userul care a initiat acest topic,a fost bannat!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.08.2013, 02:39:30
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Pana una,alta observ ca userul care a initiat acest topic,a fost bannat!
Nu-i nimic! De aceea tot putem discuta pe aceasta tema. Sunt multe de spus.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.08.2013, 08:58:13
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Adica parca ai spune: sa ajuti "in limita stocului de dragoste disponibil" :-)
Am vrut sa spun in limita a ceea ce e omeneste posibil.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.08.2013, 12:31:38
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Cu siguranta ai dreptate, ca putem da si altceva decat bani. Din pacate insa, dam tot peste oameni, care au nevoie de ajutor material, caci se stie ce multi cauta de lucru si nu gasesc.
Uneori oamenii, vazand lipsa de dragoste, egoismul si dorinta de a-i folosi ca pe obioecte din partea semenilor lor, ajung sa creada ca nu merita (nu merita sa aiba un servici bun, nu merita sa fie iubiti, nu merita sa gaseasca de lucru, etc - le intra lor in cap ca "nu merita"). Si astfel ceva din psihicul / (sufletul?) lor ajunge sa fie amputat de patimile semenilor in timp (de aceea se spune ca o patima / un pacat al unuia strica armonia intregii creatii - se intinde pina unde cel ce pacatuieste / face/gandeste rau nici nu isi inchipuie) - iar acesti oameni ajung ca daca ei nu mai cred ca merita, nici nu se mai lupta, nici nu se mai straduie, parca sint paralizati. Au vointa dar nu sint capabili sa si-o puna in aplicare pt ca au convingerea interioara ca nu se va intimpla nimic bun, ca o sa fie franti de egoismul/patimile celor din jur, asa cum de atatea ori li s-a intimplat. E ca un cerc vicios, o deznadejde ca o credinta a lor care ajunge sa li se implineasca, astfel intarindu-le deznadejdea / crediinta in rau.
Acest gen de oameni poate ca ii intalnesti fara servici si deznadajduiti. Dar nu de bani au ei nevoie ca sa iasa din acel cerc vicios, ci de vindecarea sufletului lor (prin dragostea ocrotitoare si incurajarea din partea semenilor - ca sa vada ca nu sint folositi si nu toti oamenii le dau in cap) - iar in aceasta priviinta calitatile de care este nevoie pt a-i ajuta, nu au nimic de-a face cu banii.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ca sa le dau altora din calitatile mele, trebuie mai intai sa le am... si cam duc lipsa si eu. Dar o vorba buna, un sfat daca mi se cere, sau o mana de ajutor.... asta oricand!
Este minunat sa oferi tot ce identifici in tine ca poti oferi! Toate le ai de la Dumnezeu! Este bogatia pe care ti-a dat-o El! Inmulteste-o straduindu-te si rugandu-l pe El sa te miluiasca si sa te ajute!
Iar partea cea mai frumoasa este ca stradania noastra de a ne apropia de Dumnezeu si rugaciunea, de fapt ele ne imbogatesc, pt ca acele calitati care sint roada Duhului (bunatatea, blandetea, indelunga rabdare, pacea, etc) de la Dumnezeu vin, prin stradania noastra spre ele, stradania de a implini poruncile si rugaciune.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.08.2013, 12:33:07
Mariatwix Mariatwix is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2013
Mesaje: 12
Implicit

Multumesc pentru raspunsuri. Ma bucur ca intr-un fel raspunsurile voastre au fost in acord cu ceea ce simteam eu.
Chiar voi cauta cartea lui Gala Galaction. Spre rusinea mea, nu stiam mare lucru nici despre el, nici despre opera lui. Il stiam ca autor de texte de manual de clasa a 8-a (pe vremea mea se dadea examen de admitere la liceu si mi-a cazut nuvela lui la romana). E momentul sa indrept lucrurile, cred.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.08.2013, 00:03:30
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Uneori oamenii, vazand lipsa de dragoste, egoismul si dorinta de a-i folosi ca pe obioecte din partea semenilor lor, ajung sa creada ca nu merita (nu merita sa aiba un servici bun, nu merita sa fie iubiti, nu merita sa gaseasca de lucru, etc - le intra lor in cap ca "nu merita"). Si astfel ceva din psihicul / (sufletul?) lor ajunge sa fie amputat de patimile semenilor in timp (de aceea se spune ca o patima / un pacat al unuia strica armonia intregii creatii - se intinde pina unde cel ce pacatuieste / face/gandeste rau nici nu isi inchipuie) - iar acesti oameni ajung ca daca ei nu mai cred ca merita, nici nu se mai lupta, nici nu se mai straduie, parca sint paralizati. Au vointa dar nu sint capabili sa si-o puna in aplicare pt ca au convingerea interioara ca nu se va intimpla nimic bun, ca o sa fie franti de egoismul/patimile celor din jur, asa cum de atatea ori li s-a intimplat. E ca un cerc vicios, o deznadejde ca o credinta a lor care ajunge sa li se implineasca, astfel intarindu-le deznadejdea / crediinta in rau.
Acest gen de oameni poate ca ii intalnesti fara servici si deznadajduiti. Dar nu de bani au ei nevoie ca sa iasa din acel cerc vicios, ci de vindecarea sufletului lor (prin dragostea ocrotitoare si incurajarea din partea semenilor - ca sa vada ca nu sint folositi si nu toti oamenii le dau in cap) - iar in aceasta priviinta calitatile de care este nevoie pt a-i ajuta, nu au nimic de-a face cu banii.



Este minunat sa oferi tot ce identifici in tine ca poti oferi! Toate le ai de la Dumnezeu! Este bogatia pe care ti-a dat-o El! Inmulteste-o straduindu-te si rugandu-l pe El sa te miluiasca si sa te ajute!
Iar partea cea mai frumoasa este ca stradania noastra de a ne apropia de Dumnezeu si rugaciunea, de fapt ele ne imbogatesc, pt ca acele calitati care sint roada Duhului (bunatatea, blandetea, indelunga rabdare, pacea, etc) de la Dumnezeu vin, prin stradania noastra spre ele, stradania de a implini poruncile si rugaciune.
Si ce te faci cu acestia, care nu au prea mare vointa, dar nu au nici scoala, sunt bolnavi, au copii, nu au de lucru, dar au facturi de platit, caci tot omul consuma, chiar daca putin, curent electric.
Acestor oameni trebuie sa le dai bani, caci copiii merg la scoala si nu au de nici unele; sa le dai exemplu, caci curtea in care stau se poate cu putin efort din partea lor si rasaduri, seminte, pomi si tufe fructifere din partea celor cu dare de mana, sa se transforme intr-o gradina de zarzavat; si rugaciune, ca in disperarea lor sa reziste si sa nu isi ia lumea in cap.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare despre Apocalipsa rim5431 Despre Sfanta Scriptura 2 28.08.2012 00:05:33
sediu administrativ da, milostenie ba Diana3 Stiri, actualitati, anunturi 0 17.02.2012 20:14:44
Cand facem milostenie... ClaudiuT Umanitare 25 21.02.2011 10:37:58
Despre milostenie ionut12 Generalitati 1 30.11.2010 15:14:45
Cum fac milostenie? clementia Preotul 51 16.01.2010 17:14:14