Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 24.02.2013, 06:33:35
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Nu e vorba de ce zice lumea, ci de propriul tată.
Nuanță foarte importantă pentru o fată care iubește duhul creștin...
Din aceeași lume face parte și cezar_ioan (nu-i așa?), care ”zice” fetei despre propriul tată fără să-i zică tatălui despre propria fiică,(virgulă) care, la rândul ei, ”își pierde vremea” cu... Iisus Hristos și cu ortodoxia.

37. Cel ce-si iubeste pe tatal sau ori pe mama sa mai mult decat pe Mine, nu este vrednic de Mine; cel ce-si iubeste pe fiul sau ori pe fiica sa mai mult decat pe Mine, nu este vrednic de Mine. (MT 10:37)


P.S. Despre ce duh ”vorbești” fără să folosești majuscule?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 24.02.2013, 13:26:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul

P.S. Despre ce duh ”vorbești” fără să folosești majuscule?
In contextul respectiv, duh = esenta. Duhh!
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 24.02.2013, 13:30:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Cred că tatăl tău a observat bine. Nu e lucru bun să te amăgești cu Marian Moise și să stai pe siteuri ortodoxe.
De ce? Pentru că îți irosești timpul de: rugăciune, studiu biblic, cercetarea cărților duhovnicești, slujbe, cântări, post (întrucât te îndulcești cu bombonelele lui Moise și cu palavre de forum). Și, dacă ești cumva elevă sau studentă, îți irosești energia și timpul de studiu.
Nu cer să îmi răspunzi, ci doar să cugeți o clipă la întrebare: cum stai cu prietenii? colegii? activități extrașcolare?....

E posibil ca tatăl tău să fie mai apropiat de duhul Bisericii decât îți imaginezi. Dacă e un om cu bun simț și judecată sănătoasă, deja e foarte, foarte aproape...
Eu cred ca poti mai mult de atat.

In primul rand nu cunosti situatia in detaliu.
Nici a ei, nici a tatalui ei, dar daca ti-a zis ca n-are nici o treaba cu Biserica, cred ca iti dai seama cam cum priveste astfel de lucruri: slujbe, carti ortodoxe, studiu biblic, postul si rugaciunea.
Iar de "apropierea de duhul Bisericii" nici nu mai vorbim.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 25.02.2013, 00:53:29
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Eu cred că e mai bine să vedem ce răspuns are Andreea la ipoteza avansată de mine.
S-ar putea să fie de acord, după cum e posibil să ofere o clarificare care ne va orienta înțelegerea.
Să nu ne grăbim cu evaluările, cât încă lipsesc date... O presupunere, însă, e firească deocamdată.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 26.02.2013, 02:45:07
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Eu cred că e mai bine să vedem ce răspuns are Andreea la ipoteza avansată de mine.
S-ar putea să fie de acord, după cum e posibil să ofere o clarificare care ne va orienta înțelegerea.
Să nu ne grăbim cu evaluările, cât încă lipsesc date... O presupunere, însă, e firească deocamdată.
Ipoteza lansată de tine e cam handicapată și ar fi indicat să o retragi până soliciți noi informații care să-ți lărgească ”înțelegerea”.

Informații folositoare găsești și-n cărțile sfinte.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 28.03.2013, 12:50:47
Andreea2012
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Cred că tatăl tău a observat bine. Nu e lucru bun să te amăgești cu Marian Moise și să stai pe siteuri ortodoxe.
De ce? Pentru că îți irosești timpul de: rugăciune, studiu biblic, cercetarea cărților duhovnicești, slujbe, cântări, post (întrucât te îndulcești cu bombonelele lui Moise și cu palavre de forum). Și, dacă ești cumva elevă sau studentă, îți irosești energia și timpul de studiu.
Nu cer să îmi răspunzi, ci doar să cugeți o clipă la întrebare: cum stai cu prietenii? colegii? activități extrașcolare?....

E posibil ca tatăl tău să fie mai apropiat de duhul Bisericii decât îți imaginezi. Dacă e un om cu bun simț și judecată sănătoasă, deja e foarte, foarte aproape...

Nu spun ca stau doar pe site-uri ortodoxe, dimpotriva ma si rog, postesc. Cred ca am facut bine ca m-am informat si de pe internet in legatura cu ortodoxia si tot ce tine de acest subiect, deoarece nu aveam carti ortodoxe, acum am trebuie doar sa le citesc. Cat despre Marian Moise, poate ca este adevarat ce spuneti voi si nu este bine sa il ascult, o sa incerc sa ma orientez spre alte cantari duhovnicesti. Energia si timpul de studiu nu cred ca se iroseste daca stai 1-2 ore pe internet in scopuri bune. Prieteni nu prea am dar asta se datoreaza si problemelor de sanatate cat si celor familiale pe care le am. Cat despre tatal meu Dumnezeu sa ma ierte, dar este cam exact pe dos, la ce ai scris : " mai apropiat de duhul Bisericii, cu bun simt si judecata sanatoasa" , nicidecum. Oricum viitorul meu sta in mainile mele si puterea lui Dumnezeu. Multumesc tuturor pentru sfaturi.

Last edited by Andreea2012; 29.03.2013 at 15:28:53.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 01.04.2013, 14:56:03
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Gresesc sau nu

Daca asta e ceea ce-ti place nu gresesti cu absolut nimic! Doar sa fii convinsa ca asta este ceea ce iti doresti cu adevarat- e bine pe cat posibil ca fiecare sa faca in viata o activitate care i place cem mai mult!
Si mult succes in rezolvare problemelor de sanatate mentionate!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 01.04.2013, 16:16:25
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Cred că tatăl tău a observat bine. Nu e lucru bun să te amăgești cu Marian Moise și să stai pe siteuri ortodoxe.
De ce? Pentru că îți irosești timpul de: rugăciune, studiu biblic, cercetarea cărților duhovnicești, slujbe, cântări, post (întrucât te îndulcești cu bombonelele lui Moise și cu palavre de forum). Și, dacă ești cumva elevă sau studentă, îți irosești energia și timpul de studiu.
Nu cer să îmi răspunzi, ci doar să cugeți o clipă la întrebare: cum stai cu prietenii? colegii? activități extrașcolare?....

E posibil ca tatăl tău să fie mai apropiat de duhul Bisericii decât îți imaginezi. Dacă e un om cu bun simț și judecată sănătoasă, deja e foarte, foarte aproape...

Eu as zice ceva de genul:

Cautati Imparatia lui Dumnezeu si TOATE celelalte se vor adauga voua.

Sa stii ca dureaza ani pana cand ajungi sa capeti cat de cat un duh de evlavie care sa nu te paraseasca toti anii vietii tale.

Daca acum ai evlavie catre DUMNEZEU si catre Maica Domnului, NU o parasi.
Evlavia vine si nu stii daca o mai ai dupa asta, dupa ani de zile. Nu il parasi degeaba pe Hristos pentru ... ce? Iar daca Il ai pe Hristos, si Hristos o sa aiba grija de tine.

Ori credem ca Dumnezeu are grija de noi, daca ne tinem de Dumnezeu, ori nu credem.

Sa stii ca or sa vina grijile vietii repede de tot, pentru ca mai ai putin si intri in "viata".
Si atunci munca va da la o parte si rugaciunea si toate celelalte. Si nu vei avea timp sa citesti, sa asculti, sa te rogi, ci toate vor fi pe cea mai mare fuga.
Abia daca iti vei mai aminti de rugaciune in unele zile, daca vei fi prinsa in tulburarile vietii.

Ce iti aduni acum, cu aia ramai toata viata. Daca ai cateva clipe pentru Dumnezeu, imbogateste-te acum in Dumnezeu, ca sa Il porti in sufletul tau toata viata.


Singura obiectie pe care as avea-o este sa nu cazi in extreme. Multi ajungi sa se creada asceti si sfinti pe cont propriu si ajungi niste egoisti, habotnici, ne-sociali si care nu mai sunt in stare sa fie echilibrati.

Iar de prieteni si restul: "da-i Cezarului ce e al Cezarului si lui Dumnezeu ce e al lui Dumnezeu".

Nu neglija prietenii, dar pe Dumnezeu sa-L iubesti mai intai.

Daca esti cu Dumnezeu, iti va randui Dumnezeu frumos viata. Sa crezi cu tarie asta, pentru ca toti duhovnicii mari zic asta - nu e de la mine.
Si pentru orice in viata sa te rogi, sa pui rugaciunea inaintea ta: si pentru prietenie cu un baiat, si pentru casatorie, si pentru toti pasii mari in viata. Si rugaciunea iti va deschide toata usile in viata, si toate vor fi bune.

Iar daca vei lasa pe Dumnezeu si rugaciunea, te vei departa de mila Lui, si vor veni ispitele vietii peste tine.

Last edited by gpalama; 01.04.2013 at 16:18:28.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 01.04.2013, 17:29:34
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul

Nu neglija prietenii, dar pe Dumnezeu sa-L iubesti mai intai.

Daca esti cu Dumnezeu, iti va randui Dumnezeu frumos viata. Sa crezi cu tarie asta, pentru ca toti duhovnicii mari zic asta - nu e de la mine.
Si pentru orice in viata sa te rogi, sa pui rugaciunea inaintea ta: si pentru prietenie cu un baiat, si pentru casatorie, si pentru toti pasii mari in viata. Si rugaciunea iti va deschide toata usile in viata, si toate vor fi bune.

Iar daca vei lasa pe Dumnezeu si rugaciunea, te vei departa de mila Lui, si vor veni ispitele vietii peste tine.
Intru totul adevarat. Minunate si adevarate cuvinte! Ce frumoasa ar fi viata noastra daca am tine cont de aceste lucruri. Am cunoaste bucuria si pacea aici pe pamant iar apoi am petrece alaturi de Hristos.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Unde gresesc? Barbara2000 Generalitati 33 22.04.2010 14:51:27
Unde gresesc??? simona76 Generalitati 7 30.12.2009 14:59:35