Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.01.2013, 15:28:27
alecsandra_ldc
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dezvoltati putin aceasta distinctie. In ce fel socotiti ca datoria este altceva decat obligatia ?
:) Cred ca datoria e glasul constiintei unui om responsabil..obligatia e ceva ce ne constrange, care nu ne lasa optiuni.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.01.2013, 16:24:24
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandra_ldc Vezi mesajul
Eu cred ca rugaciunea este necesitate, nu dorinta.
Rugaciunea corespunde unei necesitati ontologice a persoanei, in calitate de fiinta creata chemata la indumnezeire. Ea este, mai presus de orice, adevarata vocatie a omului si totodata conditia oricarui dialog liber si constient al acestuia cu Creatorul sau.

Exista insa si o dimensiune esentiala a dorintei in rugaciune. Spre exemplu, diavolii nu doresc sa mai aduca preamarire Ziditorului a toate. Ei cred, dar nu se roaga niciodata.

Aici avem fiecare dintre noi "de lucrat". Sa ne dorim cu adevarat sa comunicam cu Dumnezeu. Daca dorim sa comunicam cu un francez, vom dori - si vom face tot posibilul - sa invatam limba franceza. Daca dorim sa comunicam cu Dumnezeu, trebuie sa invatam de la El, "limba Sa", rugaciunea.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.01.2013, 20:41:35
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dezvoltati putin aceasta distinctie. In ce fel socotiti ca datoria este altceva decat obligatia ?
Inteleg datoria ca tinand mai degraba de sfera libertatii si a moralitatii si neconditionata de mecanismul rasplata - pedeapsa.

Obligatia e un element din afara, te constrange, te inrobeste, iar incalcarea ei aduce pedeapsa.


De exemplu: datoria copiilor, dar nu si obligatia lor, este sa aiba grija de parintii lor. Daca un om isi abandoneaza parintii bolnavi, nu ii mai viziteaza, nu va pati nimic, nu va intra la puscarie. E alegerea lui daca sa isi indeplineasca sau nu datoria.
Programul unei instituii publice e de la 8 la 16. Cei mai multi angajati incep lucrul insa de la 9 sau de la 10, stiind ca venitul de la 8 nu constituie o obligatie si ca intarzierea nu este penalizata deloc. Omul care vine de la 8, chiar daca stie ca nu ar pati nimic daca ar veni de la 10 se cheama ca isi face datoria, ceea ce se cuvine sa faca.

Daca pleci in America, esti obligat sa ai viza si pasaport. Daca nu ai, nu poti pleca. Nu stai la discutie. Daca totusi incerci sa pleci fraudulos, poti face si puscarie.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.02.2013, 15:40:53
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandra_ldc Vezi mesajul
La o intrebare a mea, mi s-a raspuns, de catre o prietena, legat de rugaciune...ca rugaciunea nu trebuie facuta pt ca iti impui, ci pt ca iti doresti.

Dar eu am citit niste cuvinte ale unui parinte cunoscut, nu mai stiu acum unde am citit..si anume. ca si atunci cand nu simti nevoia sa te rogi, sau te simti molesit, plin de lene sau ti-e somn sau crezi ca degeaba te rogi...atunci mai ales rugaciunea iti aduce folos.

Sau ca trebuie mai intai sa te rogi cum poti pentru a ajunge sa te rogi cum trebuie.

Alta parere legata de rugaciune este : În rugăciune ține-te de regula următoare: "mai bine să spui cinci cuvinte din inimă decât nenumărate cu limba". Chiar dacă nu vei reuși să citești toate rugăciunile, n-o sa fie nici un necaz, iar folosul din rugăciunea nepripită și caldă va fi mult mai mare decât daca ai citi toate rugăciunile, dar în grabă, fără simțire. Se înțelege, ar fi foarte bine dacă am putea spune cu simțire la rugaciune și zeci de mii de cuvinte.

(Sfântul Ioan de Kronstadt)


Parerea mea e ca la inceputul inceputurilor si mai ales daca esti un om pacatos foarte, nu o sa poti spune nici cinci cuvinte cu inima..si atunci intentia de a-L cauta pe Dumnezeu in rugaciune este cea care conteaza. Sau de unde poti sti tu, om pacatos, ca ceea ce scoti din inima are vreun folos ca rugaciune? Cred ca ceea ce vrea sa spuna sf.Ioan de Kronstadt, gand la care am ajuns si eu..este ca mai bine te rogi cu cuvinte simple, rugaciuni cu care te identifici, pe care le simti aproape de suflet si de Dumnezeu, decat sa te pierzi in formule pretentioase.

De asemenea, cred ca cel mai bun prieten si cel mai cinstit arbitru la astfel de intrebari, este constiinta. Fiecare stie ce rugaciuni i se potrivesc, etc.

Eu cred ca rugaciunea este necesitate, nu dorinta.
O lunga perioada de timp am avut aceeasi intrebarea ca tine, daca trebuie sa ma rog atunci cand nu am dorinta de a face acest lucru. Dupa mintea mea, am considerat ca mai bine sa nu ma rog, decat sa fac acest lucru cu mintea imprastiata si cu dorinta de a termina mai repede rugaciunea, dar am pierdut mult mergand pe o astfel de gandire.

Parintele duhovnic a facut lumina in aceste ganduri si mi-a spus ca rugaciunea este absolut necesara chiar si atunci cand nu vrei sa te rogi, este un fel de nevointa (ceva ce nu vrei) si in felul acesta, trupul care nu vrea sa se roage se supune prin nevointa. Mi-a mai spus Parintele ca toate in aceasta viata se invata prin exercitiu, si rugaciunea poate fi considerata un exercitiu, o nevointa, dar in cazul rugaciunii nu urmarim sa invatam ceve ci sa dobandim o stare, starea de rugaciune, starea de comuniune cu Dumnezeu prin rugaciune. Dupa nevointa vine si bucuria si dorinta fierbinte de a ne ruga.

Eu am inteles ca mai intai de toate, rugaciunea este necesitate iar apoi aceasta necesitate se transforma in timp, cu nevointa si rabdare, in dorinta.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.02.2013, 17:58:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
O lunga perioada de timp am avut aceeasi intrebarea ca tine, daca trebuie sa ma rog atunci cand nu am dorinta de a face acest lucru.
Rugaciunea, macar o data pe zi, preferabil seara, este aproape o obligatie. Asa cum politetea este o obligatie. Sa gasim mereu timp si resurse ca sa fim politicosi, argumentul "nu am chef azi sa fiu policitos" nu tine. Trebuie sa spunem vecinului nostru "Bunaziua" cand il vedem si ne vede, chiar daca nu avem dorinta de a-l saluta si, in fond, nu-i datoram nimic.

Cu atat mai mult avem aceasta obligatie in raport cu Dumnezeu, care stim ca ne vede neincetat si caruia atatea ii datoram.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 18.02.2013 at 18:00:32.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.02.2013, 18:57:19
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Prefer termenul de "necesitate" celui de "obligație" și dacă tot s-a făcut distincția între "obligație" și "datorie" prefer "datoria" "obligației".

Eu nu cred ne putem ruga din obligație. Nu ne poate constrânge nimeni cu ceva, nici nu suntem pedepsiți dacă nu ne rugăm. Doar ne lipsim de o stare de bine, folositoare.

Nu știu nici dacă putem spune că ne rugăm din datorie. Ar fi trist să fie așa. Am fi niște cititori ai literii, și nu ai duhului legii.

Eu am o problemă cu oboseala. Uneori din cauza ei aleg să nici nu mai mănânc, ci să mă culc. Așa că mi se întâmplă la mă rog mai "pe scurt". Îmi amintesc că a fost postată pe forum o povestioară cu trei copii care s-au rugat să viseze raiul: unii se rugau cu scrupulozitate, iar cel mic, mai obosit, mai pe scurt dar cu sinceritate. În istorioară, rugăciunea celui mic a fost mai bine primită.
E adevărat că eu nu mai sunt mică și mă apasă gândul ăsta al indisciplinei în rugăciune... sper să vorbesc cât mai curând cu părintele duhovnic, să văd ce am de făcut...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.02.2013, 19:18:35
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Eu nu cred ne putem ruga din obligație. Nu ne poate constrânge nimeni cu ceva, nici nu suntem pedepsiți dacă nu ne rugăm. Doar ne lipsim de o stare de bine, folositoare.

Nu știu nici dacă putem spune că ne rugăm din datorie. Ar fi trist să fie așa. Am fi niște cititori ai literii, și nu ai duhului legii.
Eu, unul, ma rog din obligatie. Sau din datorie, daca preferati. E adevarat, daca nu ma rog nu sunt pedepsit cu iadul, asa cum s-ar intampla daca nu as tine postul sau nu as merge Duminica la Liturghie. Totusi, daca nu m-as ruga, cred ca Dumnezeu ar fi mai putin prietenos fata de mine. Sa ai un asemenea prieten, de care sa te distantezi fiindca nu respecti obligatia de a-I spune "Bunaziua", mi se pare o mare pedeapsa.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.02.2013, 19:22:21
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Prefer termenul de "necesitate" celui de "obligație" și dacă tot s-a făcut distincția între "obligație" și "datorie" prefer "datoria" "obligației".

Eu nu cred ne putem ruga din obligație. Nu ne poate constrânge nimeni cu ceva, nici nu suntem pedepsiți dacă nu ne rugăm. Doar ne lipsim de o stare de bine, folositoare.

Nu știu nici dacă putem spune că ne rugăm din datorie. Ar fi trist să fie așa. Am fi niște cititori ai literii, și nu ai duhului legii.

Eu am o problemă cu oboseala. Uneori din cauza ei aleg să nici nu mai mănânc, ci să mă culc. Așa că mi se întâmplă la mă rog mai "pe scurt". Îmi amintesc că a fost postată pe forum o povestioară cu trei copii care s-au rugat să viseze raiul: unii se rugau cu scrupulozitate, iar cel mic, mai obosit, mai pe scurt dar cu sinceritate. În istorioară, rugăciunea celui mic a fost mai bine primită.
E adevărat că eu nu mai sunt mică și mă apasă gândul ăsta al indisciplinei în rugăciune... sper să vorbesc cât mai curând cu părintele duhovnic, să văd ce am de făcut...
Daca nu ne este lene si nu ne simtim obositi cind mancam eu zic sa nu fim lenesi nici la rugaciune. Eu cred ca rugaciunea este o necesitate pentru suflet asa cum si mancarea este o necesitate pt trup.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.02.2013, 19:26:34
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu, unul, ma rog din obligatie. Sau din datorie, daca preferati. E adevarat, daca nu ma rog nu sunt pedepsit cu iadul, asa cum s-ar intampla daca nu as tine postul sau nu as merge Duminica la Liturghie. Totusi, daca nu m-as ruga, cred ca Dumnezeu ar fi mai putin prietenos fata de mine. Sa ai un asemenea prieten, de care sa te distantezi fiindca nu respecti obligatia de a-I spune "Bunaziua", mi se pare o mare pedeapsa.
Păi da, este un fel de pedeapsă să nu comunici cu un prieten, dacă vreți să luăm acest exemplu, sau cu Persoana iubită. De aceea avem posibilitatea să I ne adresăm prin rugăciune. Dar este o alegere liberă, nu o obligație.

În fine, poate folosesc termenii greșit. Să nu despicăm firul în patru. Mai bine să ne rugăm :-)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.02.2013, 20:26:04
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Prefer termenul de "necesitate" celui de "obligație" și dacă tot s-a făcut distincția între "obligație" și "datorie" prefer "datoria" "obligației".

Eu nu cred ne putem ruga din obligație. Nu ne poate constrânge nimeni cu ceva, nici nu suntem pedepsiți dacă nu ne rugăm. Doar ne lipsim de o stare de bine, folositoare.

Nu știu nici dacă putem spune că ne rugăm din datorie. Ar fi trist să fie așa. Am fi niște cititori ai literii, și nu ai duhului legii.

Eu am o problemă cu oboseala. Uneori din cauza ei aleg să nici nu mai mănânc, ci să mă culc. Așa că mi se întâmplă la mă rog mai "pe scurt". Îmi amintesc că a fost postată pe forum o povestioară cu trei copii care s-au rugat să viseze raiul: unii se rugau cu scrupulozitate, iar cel mic, mai obosit, mai pe scurt dar cu sinceritate. În istorioară, rugăciunea celui mic a fost mai bine primită.
E adevărat că eu nu mai sunt mică și mă apasă gândul ăsta al indisciplinei în rugăciune... sper să vorbesc cât mai curând cu părintele duhovnic, să văd ce am de făcut...
Si eu gandesc ca tine, nu ma pot ruga din obligatie, dar o simt ca pe o necesitate a sufletului.
O solutie ar fi rugaciunea cu cateva ore inainte de culcare (pe la orele 5-6-7) astfel incat timpul pe care i-L acordam lui Dumnezeu sa fie de calitate.
Dar daca ajungi tarziu acasa de la servici, e complicat totusi..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spaga romaneasca - o necesitate? Florin-Ionut Generalitati 62 24.09.2011 11:49:18
greseala sau necesitate? newlifeinyou Generalitati 11 08.08.2011 05:15:16
Botezul in caz de necesitate Mihnea Dragomir Botezul 39 09.06.2011 15:44:12
UN (TRAM)VAI NUMIT DORINTA Ioan_Ciobota Generalitati 5 05.02.2011 11:32:58
dorinta djraz Pictura si Sculptura Bisericeasca 1 16.12.2008 21:19:43