Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.02.2013, 12:41:12
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Articolul de azi: Mancaruri curate si necurate

http://www.crestinortodox.ro/editori...te-139605.html

Mi-a placut mult articolul de azi. Este foarte corect.
Poate reusim sa intelegem odata cu totii in ce constau credinta, pacatul, mantuirea.
Ca fiecare vine si scrie aici cum ca daca mancam sau nu mancam nu stiu ce nu suntem crestini/ortodocsi si nu ne mantuim si alte minuni.
Dumnezeu ne lamureste si cu asta.
In plus se explica pas cu pas, de la Geneza, cum a evoluat si s-a modificat hrana omului, in timp, asa cum a lasat Dumnezeu.

Si inca ceva: poate ne lamurim si ca noi trebuie sa traim dupa noua lege (Noul Testament) adus(a) de Iisus Cristos. Foarte bine explicat in articol rolul V.T si N.T.

E bine de citit!
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 22.02.2013 at 12:43:59.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.02.2013, 14:55:25
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Articolul este interesant.

De ce vrei însă atât de mult să cădem toți de acord asupra unor lucruri foarte importante, de altfel, precum credința, mântuirea, păcatul? Acest lucru este utopic, căci suntem diferiți și avem capacități/ nivele de înțelegere/ simțire diferite. Părerea mea... Nu ar trebui să ne poticmim în drumul nostru de dezacordurile dintre noi. Doar să cercetăm și să ne rugăm să aflăm calea cea bună!

Doamne ajută!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.02.2013, 15:41:19
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Articolul sustine ca"toate au fost create bune"= o lume perfecta!
Insa stim ca nu mai este vorba de o lume perfecta,inca de la Caderea lui Adam.
Pai daca nu mai este aceasi Creatie(este alterata,schimbata),asta inseamna ca nu toate sunt in continuare bune,nu?

Din mai multe puncte de vedere,articolul nu-mi pare concis,clar sau fara umbre;este plin de versete si nu-mi dau seama unde anume tinteste?!?
La oranduiala postului? La calugarii vegetarieni?

Si anume cum mancarea poate avea reverberatii asupra vietii noastre crestine,as putea sa dau un singur exemplu: un om credincios,pe care-l cunosc,traieste mai simplu-poate chiar saracacios pt altii;isi asigura cele necesare dintre cele mai de pe urma produse,fara a face lux iar cu banii economisiti face milostenie.
Multi dintre noi nu avem bani de milostenie pt ca toti se duc pe indulgentele personale :mancare buna,haine bune,accesorii,calatorii.
Toate pe principiul fals crestin ca toate ne sunt permise!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.02.2013, 17:21:01
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Iisus Hristos.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.02.2013, 18:31:24
ghebosul ghebosul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.02.2013
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
http://www.crestinortodox.ro/editori...te-139605.html

Mi-a placut mult articolul de azi. Este foarte corect.
Poate reusim sa intelegem odata cu totii in ce constau credinta, pacatul, mantuirea.
Ca fiecare vine si scrie aici cum ca daca mancam sau nu mancam nu stiu ce nu suntem crestini/ortodocsi si nu ne mantuim si alte minuni.
Dumnezeu ne lamureste si cu asta.
In plus se explica pas cu pas, de la Geneza, cum a evoluat si s-a modificat hrana omului, in timp, asa cum a lasat Dumnezeu.

Si inca ceva: poate ne lamurim si ca noi trebuie sa traim dupa noua lege (Noul Testament) adus(a) de Iisus Cristos. Foarte bine explicat in articol rolul V.T si N.T.

E bine de citit!
Articolul are 2 greseli esentiale (plus altele mai mici), care duc la o intelegere gresita:

1. "Impartirea de odinioara a animalelor a tinut strict de Legea descoperita lui Moise" (zice articolul). Gresit: impartirea in animale curate (bune de mancat) si animale necurate (care nu sunt de mancat) s-a facut de la inceput. Noe a luat in corabie cate 1 pereche de animale necurate si cate 7 perechi de animale necurate (Facerea 7:2). Deci, afirmatia din articol precum ca "Animalele necurate au mai avut un scop duhovnicesc, ele inchipuind neamurile pagane", este gresita. Pe vremea lui Noe nu existau evrei si neamuri.

2. Marcu 7 se interpreteaza cercetand si Matei 15 (unde sunt prezentate aceleasi invataturi, dar mai in detaliu). Vedeti , mai ales, ca o cocluzie, ce spune Domnul Iisus Hristos in Matei 15:20. Lamureste problema curatiei sau necuratiei legata de un ritual, facut inainte de a manca: spalarea mainilor (ritualic). Nu este vorba nicidecum despre mancaruri.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.02.2013, 19:25:47
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Articolul sustine ca"toate au fost create bune"= o lume perfecta!
Insa stim ca nu mai este vorba de o lume perfecta,inca de la Caderea lui Adam.
Pai daca nu mai este aceasi Creatie(este alterata,schimbata),asta inseamna ca nu toate sunt in continuare bune,nu?

Nu reusesc sa te urmaresc. Inseamna ca dupa spusele tale nu ar mai fi nici biserica de azi buna, ca doar s-au schimbat toate, inlcusiv oamenii. Sau la ce te referi? Eu inteleg ca tot ce a last Dumnezeu pe lumea asta: plante, animale, hrana, toata lumea asta, este bun. Si omul este o facere buna a lui Dumnezeu, chiar daca acum este imperfect

Din mai multe puncte de vedere,articolul nu-mi pare concis,clar sau fara umbre;este plin de versete si nu-mi dau seama unde anume tinteste?!?
La oranduiala postului? La calugarii vegetarieni?

Ba mie mi se pare mai clar decat altele. Urmareste un fir si citeaza din scripturi, care sunt sursa originala. Eu inteleg ca se refera si la post (calugarii vegetarieni tot post inseamna) si la ceea ce spurca de fapt pe om. Nu mancarea este rea, indiferent ca manacam plante, sau legume, post sau frupt. Nu asta ne impiedica de la mantuire ci ceea ce spunem si facem, ceea ce este rau in sufletul nostru. Acolo este pacatul. Exact nu stiu ce l-a impins pe autor sa-l scrie. Poate faptul ca multi spun ca nu mananca aia sau ca este necurat, sau spurcat si tot ataca oamenii care mananca normal.


Si anume cum mancarea poate avea reverberatii asupra vietii noastre crestine,as putea sa dau un singur exemplu: un om credincios,pe care-l cunosc,traieste mai simplu-poate chiar saracacios pt altii;isi asigura cele necesare dintre cele mai de pe urma produse,fara a face lux iar cu banii economisiti face milostenie.
Multi dintre noi nu avem bani de milostenie pt ca toti se duc pe indulgentele personale :mancare buna,haine bune,accesorii,calatorii.
Toate pe principiul fals crestin ca toate ne sunt permise!
Nu cred ca se refera la ceea ce scrii tu la final. Poti manca saracacios si de dulce si sa faci milostenie. Ca mananci porc, vaca, sau vegetarian nu conteaza in primul rand. Conteaza ce esti in rest si ce faci in calitatea ta de crestin. Multi sustin ca numai cei begetarieni sau mairau, cei raw vegani sunt cei mai buni in fata lui Dumnezeu. Poate ca la asta face referire articolul.
Nu demult scria cineva (mai multi) aici despre stradania lui de a manca numai crud, sau mai nimic. Dar numai concentrare pe hrana...nu e bine.

Sigur ca nu trebuie sa ne lacomim, indiferent ce mancam, sau mai stiu. Sa traim si sa mancam normal, cu smerenie.
Tot ceea ce mancam este bun si lasat de Dumnezeu. Nu exista hrana rea, nu ne mantuim numai cu postul, sau cu anumite alimente.
Dar conteaza mai mult restul...

Si mai era si discutia cu Vechiul Testament. Ca multi se bazeaza inca pe el, cand de fapt Iisus a adus Noul Testament, noua lege. E ca si cum ne luam in viata de zi cu zi pe o lege care a fost abrogata, sau modificata si nu vrem sa luam in considerare legea noua care o inlocuieste pe cea veche.

Eu asa inteleg. Pe mine ma lamureste in unele lucruri...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.02.2013, 19:35:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghebosul Vezi mesajul
1. "Impartirea de odinioara a animalelor a tinut strict de Legea descoperita lui Moise" (zice articolul). Gresit: impartirea in animale curate (bune de mancat) si animale necurate (care nu sunt de mancat) s-a facut de la inceput. Noe a luat in corabie cate 1 pereche de animale necurate si cate 7 perechi de animale necurate (Facerea 7:2). Deci, afirmatia din articol precum ca "Animalele necurate au mai avut un scop duhovnicesc, ele inchipuind neamurile pagane", este gresita. Pe vremea lui Noe nu existau evrei si neamuri.
"Facerea" n-a fost scrisa pe vremea lui Noe.
Ghici de cine a fost scrisa si pe ce vreme.
Asa, ca subiect de meditatie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.02.2013, 21:00:30
ghebosul ghebosul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.02.2013
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
"Facerea" n-a fost scrisa pe vremea lui Noe.
Ghici de cine a fost scrisa si pe ce vreme.
Asa, ca subiect de meditatie.
Si, daca nu ghicesc ce se intampla? Nu mai e valabil faptul ca impartirea in animale curate (de mancat) si necurate (care nu se mananca) s-a facut de la inceput, inainte de existenta lui Moise si a oricarui evreu?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.02.2013, 21:20:24
ghebosul ghebosul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.02.2013
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Tot ceea ce mancam este bun si lasat de Dumnezeu. Nu exista hrana rea,.
Modul in care ne hranim si cu ce ne hranim reprezinta cauza foarte multor boli. Ce credeti, avem sau nu o datorie sfanta de a ne pastra trupul sanatos?

O alta intrebare: de credeti ca impartit Insusi Dumnezeu, de la inceput, animalele in bune de mancat si in animale care nu sunt pentru mancat (cum este porcul)? Nu cumva gasim, in Scriptura, primul "tratat" de medicina preventiva, conceput de Marele Medic, spre binele nostru?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.02.2013, 23:20:57
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu cred ca se refera la ceea ce scrii tu la final. Poti manca saracacios si de dulce si sa faci milostenie. Ca mananci porc, vaca, sau vegetarian nu conteaza in primul rand. Conteaza ce esti in rest si ce faci in calitatea ta de crestin. Multi sustin ca numai cei begetarieni sau mairau, cei raw vegani sunt cei mai buni in fata lui Dumnezeu. Poate ca la asta face referire articolul.
Nu demult scria cineva (mai multi) aici despre stradania lui de a manca numai crud, sau mai nimic. Dar numai concentrare pe hrana...nu e bine.

Sigur ca nu trebuie sa ne lacomim, indiferent ce mancam, sau mai stiu. Sa traim si sa mancam normal, cu smerenie.
Tot ceea ce mancam este bun si lasat de Dumnezeu. Nu exista hrana rea, nu ne mantuim numai cu postul, sau cu anumite alimente.
Dar conteaza mai mult restul...

Si mai era si discutia cu Vechiul Testament. Ca multi se bazeaza inca pe el, cand de fapt Iisus a adus Noul Testament, noua lege. E ca si cum ne luam in viata de zi cu zi pe o lege care a fost abrogata, sau modificata si nu vrem sa luam in considerare legea noua care o inlocuieste pe cea veche.

Eu asa inteleg. Pe mine ma lamureste in unele lucruri...
Pt mine este clar ca lumea de acum(si omenirea))nu mai este buna si perfecta,Singurul Bun si Perfect este Dumnezeu(si desi creatia a fost fara cusur, initial,din pacate omul a denaturat-o).

Nu am afirmat ca Biserica este rea,nu pt ca m-as abtine ci pt ca nu consider asta si nici nu are legatura cu subiectul;mai ales ca Biserica este o "creatie" ulterioara,spre a indrepta viata cazuta a omenirii si a reinoda firul cu Dumnezeu.

Eu as zice ca este important si ce mananci(simplu sau exorbitant,sanatos sau nu),si cum mananci(putin sau lacom).
De ce oare cei mai induhovniciti oameni se hranesc foarte simplu si nu pun atata emfaza pe hrana?Se hranesc atat cat sa stea in viata,cu portii mici si cu bucate simple,fara a face din gastronomie o obsesie.

Si totusi,a manca carnea cu sangele ei nu prea ma trimite cu gandul la vreo persoana spirituala,ci mai degraba la o persoana agresiva,animalica,ramasa la un stadiu incipient de dezvoltare spirituala.
Sunt unii care afirma ca simt o placere nedefinita cand sfasie carnea de pe oase si apoi mai sug si oasele(si animalele de prada au aceasta frenezie cand sfasie carnea si simt mirosul de sange).
Tocmai din acest pdv ma indoiesc ca vreun calugar imbunatatit,traitor cu rugaciunea,smerenia si dorul de Dumnezeu,are asemenea trairi animalice si asemenea asteptari de la hrana de toate zilele.

Pe principiul ca"toate sunt bune"ajungem si la alte chestii mult mai controversate si arhidiscutate pe aici,cum ar fi sexul si abstinenta,indiferenta vizavi de postul alimentar si altele.

Ps=nu doresc sa ma cert cu nimeni,doar imi expun parerile.Daca gresesc pe undeva rog pe cei mai experimentati sa ma indrepte.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde