Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.07.2013, 10:04:40
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Intre noi, parintii...

Stim cu totii ca arta de a fi un bun parinte se dobandeste. Cred ca ar merita sa vedem cum ne putem adapta fiecarei etape din viata copiilor nostri, ce greseli se pot face si la ce sa fim mai atenti pentru a gresi cat mai putin. Sa avem ragazul sa privim cu ochi de copil unele decizii pe care le luam sau unele cuvinte pe care le rostim.

E usor sa fim modele pentru copiii nostri?

Ideea infiintarii acestui topic mi-a fost sugerata de articolul urmator:

http://eduromania.ro/parenting/inter...-pentru-viata/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.07.2013, 12:57:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca nu esti parinte, ce greseli ai vrea sa eviti atunci cand vei deveni parinte?

Spune cateva aspecte constructive in relatia parinte-copil din viata ta sau din experienta altora pe care le-ai include si in educatia propriului copil.

Last edited by antoniap; 03.07.2013 at 14:33:50.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.07.2013, 14:14:06
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Daca nu esti parinte, ce greseli ai vrea sa eviti atunci cand vei deveni parinte?
Dacă ne incluzi și pe noi, cei care nu suntem (încă) părinți, iată câteva păreri:

- aș vrea să nu-l stresez pe copil să fie primul, cel mai bun etc.
- aș vrea să nu îl protejez prea mult, după sintagma e mic și nu poate/ nu știe, astfel încât să aibă probleme de adaptare, de discernământ, de a se descurca singur când va fi nevoie;
- în general, aș încerca să nu îl stresez cu lucruri mai puțin importante, cu atenție, bineînțeles, să nu devină nesimțit(ă)...

Dar mai e până atunci :-) Iar teoria e una, practica - alta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.07.2013, 14:41:38
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Dacă ne incluzi și pe noi, cei care nu suntem (încă) părinți, iată câteva păreri:

- aș vrea să nu-l stresez pe copil să fie primul, cel mai bun etc.
Da, e important. Uneori parintii nu constientizeaza ca acesta este un soi de egoism. Poate ca talantii daruiti de Dumnezeu nu-i permit sa fie primul si atunci trebuie sa fim multumiti cu ceea ce i s-a dat copilului, cu ritmul propriu de a studia. Una e sa-l incurajezi si sa-l ajuti sa fie un elev bun sau foarte bun si alta e sa mentii relatii tensionate cu el pentru a fi primul, mai ales daca deja are parte de o competitie foarte stransa.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.07.2013, 14:51:25
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cineva imi spunea ca o mama le dadea bani celor doi copii sa-si cumpere doar o singura prajitura, pe care urmau s-o imparta frateste. Astfel i-a ferit de egoism si se afla in relatii foarte bune si la maturitate.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.07.2013, 14:56:34
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mama Parintelui Paisie Aghioritul l-a invatat in copilarie sa nu mai alerge, atat de tare pentru a obtine locul intai, desi putea, pentru a se feri de trufie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.07.2013, 15:26:58
Geo_Geo79
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E tare greu sa fi parinte, din afara se vede simplu dar in realitate nu este asa.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.07.2013, 15:46:18
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Articolul pe care l-ai postat contine mai multe sugestii binevenite. Sub o alta forma am mai regasit aceste idei in scrierile Parintilor si in sfaturile marilor duhovnici.

Sa fii parinte nu este deloc usor. De multe ori am fost pusa in situatia de a fece exact invers de cum am gandit si am planuit inainte de a avea copii.

Parintele Coman spunea ca in educatia copiilor un rol decisiv il are relatia dintre parinti.

Am mai observat ca este deosebit de important ca mama sa petreaca cat mai mult timp cu cei mici. Chiar si simpla ei prezenta le da copiilor o stare de bine.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.07.2013, 16:14:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Articolul pe care l-ai postat contine mai multe sugestii binevenite. Sub o alta forma am mai regasit aceste idei in scrierile Parintilor si in sfaturile marilor duhovnici.

Sa fii parinte nu este deloc usor. De multe ori am fost pusa in situatia de a fece exact invers de cum am gandit si am planuit inainte de a avea copii.

Parintele Coman spunea ca in educatia copiilor un rol decisiv il are relatia dintre parinti.

Am mai observat ca este deosebit de important ca mama sa petreaca cat mai mult timp cu cei mici. Chiar si simpla ei prezenta le da copiilor o stare de bine.
La fiecare etapa de varsta copilul gandeste si se comporta intr-un alt mod. Bine este sa discutam mult cu el pentru a observa la timp acest lucru si sa ne informam, de ce nu, pentru a sti cum putem colabora eficient cu el.

In trecut, parintii apelau la intelepciunea populara pentru a-si educa copiii:

,,Cine pe altul cinsteste pe sine se omeneste";
- "Decat un car de frumusete, mai bine un car de minte";
- "Nu e orfan cel fara de mama si fara de tata, ci cel fara invatatura";
- "Dreptatea pana la urma trebuie sa iasa, ca untdelemnul deasupra apei";
- "Gardul cu proptele bune nu cade in timp de furtuna", adica cel inconjurat de oameni face fata diferitelor neajunsuri si necazuri ale vietii;
- "Mainile cele mai multe aduc si roduri mai multe" (spiritul intrajutorarii);
- "Cum iti vei asterne asa vei dormi";
- "Fii bun ca sa traiesti mult";
- "Omul bland va fi binecuvantat, caci din painea lui da celui sarac";
- "Domnul cearta pe cel pe care-l iubeste si ca un parinte pedepseste pe feciorul care ii este drag";
- "Vorba dulce mult aduce";
- "Rabdarea-i mantuire";
- "Sau taci, sau zi ceva mai bun decat tacerea";
- "Vorba putina si mancare putina niciodata nu strica pe om";
- "Vorba multa saracia omului";
- "Cugeta bine inainte de a vorbi";
- "Cel incet la manie este bogat in intelepciune, iar cel ce se manie degraba isi da pe fata nebunia";
- "Mandria nu da prilej decat la cearta, intelepciunea se afla numai la cei ce primesc sfaturi";
- "Omenia este mai buna ca avutia";
- "Cine poate face bine si nu face, pacatuieste";
- "Binele cu bine se rasplateste";
- "Fapta buna nu moare niciodata";
- "Lasa cainii sa te latre, numai bine sa stii face";
- "Spre bine cand apuci, asa trebuie s-o duci";
- "Cand poti face vreun bine, sa nu zici: 'Du-te si vino maine', nu se stie ce ne aduce ziua de maine";
- "Arunca binele tau in dreapta si-n stanga si la nevoie ai sa-l gasesti";
- "Omul fara omenie e ca si trupul fara suflet";
- "Omul e ca un put cu apa: cu cat face mai mult bine, cu atat mai mult ii vine';
- "Fapta lauda pe om";
- "Omul inimos ca un pom frumos; el te umbreste, el te hraneste,
el te incalzeste";
- "Cui iti zvarle o piatra, zvarle-i o paine";
- "Fa bine raului"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.07.2013, 22:35:57
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O carte care merita sa fie citita: ,,Eu te-am facut, eu te omor"



http://www.coresi.net/EuTeAmFacutEuT...ook_Cadou-.pdf

Last edited by antoniap; 03.07.2013 at 22:38:22.
Reply With Quote
Răspunde