Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.09.2014, 20:48:57
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru domnisoara forever: va multumesc pentru postare, inspirata si necesara, a fost o idee foarte buna sa puneti in lumina imaginea lui Stefan.Un singur lucru mi-as permite sa adaug: daca citim cu atentie discursul lui Stefan, realizand implicatiile sale,de dam seama ca evreii aveau doar doua variante,fara cale de mijloc: acceptau cele spuse de Stefan sau il omorau.Nu il puteau lasa sa plece pt ca finalul radical al discursului prezenta un adevar care-i obliga fie la convertire fie la cea mai intunecata respingere, la fel ca si in cazul Mantuitorului.Au ales a doua cale dar Adevarul are aceasta si aceasta caracteristica: il poate pe cel care-L marturiseste in situatia de a suporta cea mai intunecata descarcare de furie a intunericului.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.09.2014, 05:53:51
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
Adevarul are aceasta si aceasta caracteristica: il poate pe cel care-L marturiseste in situatia de a suporta cea mai intunecata descarcare de furie a intunericului.
Fraza asta nu prea are sens..


"Și ațintindu-și ochii asupra lui, toți cei ce ședeau în sinedriu au văzut fața lui ca o față de înger."

Last edited by mirela.t; 25.09.2014 at 06:09:10.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.09.2014, 06:20:15
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

A omis un "ajuta", "duce", "face să".
Se înțelege, cu un minim de bunăvoință.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.09.2014, 11:38:10
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

A omis intenționat, presupun. Truc simplu care, când e folosit la momentul potrivit, ajută pe cititor să facă singur experiența unui lucru esențial: să descopere cu straturile mai profunde ale minții ceea ce de obicei omite, din pricina pedalării automate la suprafața (tocită de platitudini) a conștiinței/conștientului. Acea conștiință ca un monitor unde se afișează rutinele, obișnuințele, platitudinile.
În acest caz, realitatea omisă este: Puterea lui Dumnezeu.
Vorbim atât de mult și de plat (tocit prin sforăismele verbale devenite clișeu) despre ea, încât Pelerinul ne-a dat un bobârnac spre "mai și descoperiți-o, măi, din când în când...".

Zic și eu, apropos de bunăvoință...:)

P.S: Mă aștept însă ca Pelerinul să spună că a fost un simplu lapsus.

Last edited by Ioan_Cezar; 25.09.2014 at 11:40:58.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.09.2014, 15:10:48
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

A fost o eroare din partea mea,fara alte justificari pretins scuzabile dar complet inutile pe care,ca un mic fariseu le-as putea da.Fraza ar fi trebuit sa sune asa: ,,Il poate duce pe cel care-L marturiseste...".Ideea pe scurt: cine hotaraste sa-L marturiseasca pe Hristos, mai ales in fata contestatarilor Sai, isi asuma inclusiv o dezlantuire a raului, un raspuns contrar din partea acestora direct proportional,dar in rau,cu puterea marturisirii.Sunt convins ca toti martirii si mucenicii au stiut asta dar,prin puterea Duhului,au mers pana la capat intrucat dragostea pt Dumnezeu a fost mai puternica in ei decat frica care ne-ar fi coplesit,poate,pe multi dintre noi. Va multumesc pt delicatetea in a corecta de care ati dat dovada :)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.09.2014, 17:35:31
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
... dragostea pt Dumnezeu a fost mai puternica in ei decat frica...
Așa să ne ajute tuturor Bunul Dumnezeu!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.09.2014, 21:15:17
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Smile asa deci

Oh, ce de periute. :) Cezar, chiar era nevoie să te apleci atât?

Ca si scriere, era suficient un proof reading, sau măcar o re-citire a postarii pentru a vedea dacă are greseli. Sau poate doar eu am reflexul asta... In fine, pentru astia mai greu de cap, ca mine.

Ciudat însă ca nimeni n-a comentat despre repetitia lui "aceasta".

Si mai ciudat că nu s-a observat citatul biblic pe care l-am postat.

Dar nu vă deranjati, postarea asta e retorică! :)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.09.2014, 01:32:17
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Dragă Mirela, repetiția "și aceasta" cred că e o completare sau rectificare. Sensul fiind că Adevărul nu are numai această însușire, ci ȘI altele, printre care ȘI aceasta.
*
Cât privește cuvântul omis, eu aș fi scris "pune". Mâna lui Dumnezeu pune pe om, cum și noi punem un lucru la locul lui, în situația cea mai potrivită pentru om în raport cu Voia lui Dumnezeu. Când Domnul pune Mâna pe om îl așază, din câte am aflat, în ispită și suferință, pentru lămurirea omului și pentru încă altele voite de Dumnezeu.
A pune exprimă hotărâre. Și cred că Domnul așa acționează: fără tatonări sau ezitări. Decis.

P.S. Aplecările îmi sunt recomandate de medic. Mă ajută la fortifierea spatelui meu care a început, cu vârsta, să înțepenească. Ele devin chiar plăcute, când mă înclin în fața unui text care mă încântă....:)
P.P.S. Din păcate nu m-am prins ce ai vrut să spui cu citatul. Fii bună și explicitează un pic, sunt și eu greu de cap, deseori. Așadar?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.09.2014, 07:55:39
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citatul era o trimitere antitetică [din episodul cu Sf. S˜tefan în sinedriu] vizavi de ceea ce sust›inea Cezar - Pelerinul cu "cea mai intunecata descarcare de furie a intunericului". wow! Dar nu mai insist, că s™i-as™a mi s-a repros™at că am ceva cu el... Btw, pentru ment›inerea condit›iei fizice, psihice s™i spirituale cele mai indicate sunt închinăciunile s™i metaniile. Dar nu la texte !! :)

Last edited by mirela.t; 27.09.2014 at 08:33:58.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.09.2014, 09:04:40
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

..............:)
boșorog idolatru ce sunt,
aha! - acum am prins ideea cu citatul, merci!
Reply With Quote
Răspunde