Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.01.2017, 15:31:26
STEPHAN STEPHAN is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit Este mantuirea un dar?

In Epistola catre efeseni cap.2 vs.8 se spune:"Căci în har sunteți mântuiți, prin credință, și aceasta nu e de la voi: este darul lui Dumnezeu."
Cum intelegeti aceasta afirmatie? Mantuirea este un cadou nemeritat sau o rasplata pentru efortul nostru?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.01.2017, 16:25:44
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Ti-as raspunde in felul urmator: Scriptura are sute de pagini.
Mai cauta si in alte parti 'despre mantuire', nu fa ca sectarii care au un verset si mor in el. Isi sparg toti dintii.

Tocmai de asta sunt multe multe lucruri spuse si acelasi lucru este repetat si intors pe foarte multe fete pentru ca 'mesajul' sa fie comunicat foarte clar de sus.

Mantuirea nu sta in 5 cuvinte spuse intr-o Epistola. A vorbit Hristos enorm despre 'mantuire'.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.01.2017, 17:29:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de STEPHAN Vezi mesajul
In Epistola catre efeseni cap.2 vs.8 se spune:"Căci în har sunteți mântuiți, prin credință, și aceasta nu e de la voi: este darul lui Dumnezeu."
Cum intelegeti aceasta afirmatie? Mantuirea este un cadou nemeritat sau o rasplata pentru efortul nostru?
Pai stii cum e, doar copiii cuminti primesc daruri aia obraznici primesc betze

Scrie chiar si in Scriptura :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.01.2017, 19:15:57
STEPHAN STEPHAN is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ti-as raspunde in felul urmator: Scriptura are sute de pagini.
Mai cauta si in alte parti 'despre mantuire', nu fa ca sectarii care au un verset si mor in el. Isi sparg toti dintii.

Tocmai de asta sunt multe multe lucruri spuse si acelasi lucru este repetat si intors pe foarte multe fete pentru ca 'mesajul' sa fie comunicat foarte clar de sus.

Mantuirea nu sta in 5 cuvinte spuse intr-o Epistola. A vorbit Hristos enorm despre 'mantuire'.
Nici nu am vrut să spun că versetul epuizează tematica mântuirii dar mi se pare foarte interesantă această antinomie sau aparentă contradicție și aș fi vrut să văd cum o rezolvă și alții. Punctul de vedere protestant îl cunosc și dacă aș fi fost de acord cu el n-aș fi lansat acest subiect. Părerea altora mă ajută să gândesc. Îmi pare rău însă să observ ca o caracteristică a multora dintre noi, ortodocșii, incapacitatea de a purta un dialog chiar și cu cei care nu sunt, sau pe care îi suspectăm noi că nu sunt, de o părere cu noi... Imediat ajungem la brutalități, anateme etc.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.01.2017, 19:42:37
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Nu știu la ce antinomie te referi.

Mântuirea este, într-adevăr, darul lui Hristos pentru noi. Este necesar, însă, și din partea noastră un efort, ori chiar o jertfă pentru a primi Jertfa Lui; pentru a fi în aceeași stare; pentru a nu fi adormiți.

Sau: Dumnezeu ne întinde mâna Sa ca să ne tragă sus la El. Trebuie să întindem și noi mâna către El ca să ne poată prinde, iar asta înseamnă efort.

Sau: Dumnezeu ne dă Lumina, dar ca să o putem primi, ochiul nostru trebuie să fie curat, iar asta înseamnă efort. Însă orice efort al nostru făcut cu năzuința de a ne apropia de El este dublat de lucrarea harului Său, așa încât și atunci când ne curățim gândirea, simțurile, tot Lui îi datorăm asta.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.01.2017, 19:49:48
STEPHAN STEPHAN is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Poate că nu am folosit cuvântul potrivit. Mă refeream la dilema enunțată în primul topic: cadou sau răsplată?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.01.2017, 20:04:43
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Tot Apostolul Pavel zice undeva că aleargă ca să ia cununa.
Este și răsplată. Sau este un dar pentru care trebuie să vii la întâlnire. Sau să te pregătești de sărbătoare; să-ți faci curat în casă, să te îmbraci corespunzător. Și mai e un dar care obligă, în sensul că trebuie lucrat, întreținut.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.01.2017, 20:17:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de STEPHAN Vezi mesajul
Poate că nu am folosit cuvântul potrivit. Mă refeream la dilema enunțată în primul topic: cadou sau răsplată?
Cadoul este o rasplata :)

Nu este nici o contradicitie, dar atat timp cat esti prins in vraja "dilemei" neoprotestante nu poti pricepe asta.

Iacov a spus-o foarte bine, doar Luther n-a avut destula minte sa priceapa, vroind musai sa creze un fals contrast cu practica curenta, romano-catolica unde facerea de bine ajunsese un soi de act mercantili: da banul, gata pacatul.
O curvie - 30galbeni, o hotie 20, o crima 50 si etc.

Ori, stim ca pentru iertare conditia primara si arhisuficienta este pocainta sincera.
Spre deosebire de pocainta a carei radacini sta in liberul arbitru al omului, iertarea tot cadou ramane, pentru ca omul nu si-o poate procura de unul singur in nici un fel, insa pe de alta parte, fara acest exercitiu pozitiv al liberului arbitru, nu ii este oferita.

Pricepusi acum?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 11.01.2017 at 20:28:25.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.01.2017, 20:29:53
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
In Epistola catre efeseni cap.2 vs.8 se spune:"Căci în har sunteți mântuiți, prin credință, și aceasta nu e de la voi: este darul lui Dumnezeu."
Cum intelegeti aceasta afirmatie? Mantuirea este un cadou nemeritat sau o rasplata pentru efortul nostru?
Nu este nicio neclaritate in aceasta afirmatie. Nicio antinomie.

Mantuirea este de la Dumnezeu, este un dar.

Nu se afirma ca este rezultatul unui efort comun Dumnezeu-Om, unei cooperari umano-divine.

Credinta insasi, prin care ne mantuim, nici acest efort minimal nu este de la noi. Este insuflata de Dumnezeu. Suntem alesi, nu alegem. ("aceasta [credinta] nu este de la voi")

Credem pentru ca Dumnezeu vrea sa credem.

Deci Mantuirea nu este niciun "cadou nemeritat" nicio "rasplata pentru efortul nostru".

Este un cadou, prin cadoul credintei, pe care Dumnezeu decide unilateral cui il da.
__________________

Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.01.2017, 20:39:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de STEPHAN Vezi mesajul
In Epistola catre efeseni cap.2 vs.8 se spune:"Căci în har sunteți mântuiți, prin credință, și aceasta nu e de la voi: este darul lui Dumnezeu."
Cum intelegeti aceasta afirmatie?
Eu inteleg ca pronumele demonstrativ de apropiere "aceasta" nu se refera la "mantuire", ci la "credinta".

Asadar, in acest verset Apostolul ne spune ca ceea ce este dar de la Dumnezeu este credinta. Acest lucru concorda cu ceea ce spune acelasi Apostol si in alte locuri, precum 1 Cor 12:9.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare