Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.03.2008, 12:57:22
ileana61 ileana61 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.03.2008
Mesaje: 13
Implicit

As vrea sa cunosc sursa in engleza de unde ai preluat informatia.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.03.2008, 13:58:13
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Pelerinii la Ierusalim spun ca "Focul Sfant" nu le arde parul, fata, etc. in primele 33 de minute dupa ce s-a aprins. Exista un site web care ofera vidoclipuri drept marturie pentru aceasta (pelerini care arata faptul ca flacara nu consuma):
http://holyfire.org/eng/video.htm
Inainte de a intra in sfantul mormant patriarhul este examinat de autoritatile israeliene ca sa verifice ca el nu poarta mijloace tehnice pentru a aprinte focul. In trecut acesta verificare era facuta de soldatii turci.

Focul Sfant este atestat inca din secolul 4. O descriere detaliata a acestui fenomen se gaseste in cartea egumenului Daniel care a fost prezent la slujba in 1106. Daniel mentioneaza o lumina albastra incandescenta care cobora de pe cupola. Exista multi martori carora li s-au aprins lumanarile brusc. Am auzit de cel putin un caz al unei femei din Romania care a fost in pelerinaj la Ierusalim.

Cei care nu vor sa creada insa nu vor crede. Pentru ca o minune nu este necesar sa fie crezuta de toti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.03.2008, 22:34:00
Luca2 Luca2 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2008
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ileana61
As vrea sa cunosc sursa in engleza de unde ai preluat informatia.
Am precizat sursa: wikipedia. Acolo gasiti si niste linkuri, multe din ele in limba rusa. Gasiti si explicatii stiintifice pentru faptul ca exista unele flacari (cum e cea produsa de fosforul alb) care nu ard in primele cateva minute (cca 2-3 minute).

http://en.wikipedia.org/wiki/Holy_Fire

Este redata probabil o traducere din limba rusa din cartea lui Porfirie Uspensky, Kniga bytija moego.

Stiu ca pentru credinta ortodoxa nu este esential daca lumina de la Ierusalim este sau nu o minune. Insa mi-ar parea foarte rau daca s-ar dovedi ca este o frauda. In cazul in care este o frauda, trebuie sa i se puna capat imediat. Minciunile "pioase" nu ajuta nimanui.

Exista cineva de pe acest forum care a fost in pelerinaj la Ierusalim in timpul Sf. Pasti? Poate ne aduce marturia sa.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.03.2008, 22:45:41
Luca2 Luca2 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2008
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Pelerinii la Ierusalim spun ca "Focul Sfant" nu le arde parul, fata, etc. in primele 33 de minute dupa ce s-a aprins.

Inainte de a intra in sfantul mormant patriarhul este examinat de autoritatile israeliene ca sa verifice ca el nu poarta mijloace tehnice pentru a aprinde focul. In trecut acesta verificare era facuta de soldatii turci.

Focul Sfant este atestat inca din secolul 4. O descriere detaliata a acestui fenomen se gaseste in cartea egumenului Daniel care a fost prezent la slujba in 1106. Daniel mentioneaza o lumina albastra incandescenta care cobora de pe cupola. Exista multi martori carora li s-au aprins lumanarile brusc. Am auzit de cel putin un caz al unei femei din Romania care a fost in pelerinaj la Ierusalim.

Cei care nu vor sa creada insa nu vor crede. Pentru ca o minune nu este necesar sa fie crezuta de toti.
Am citit ca exista flacari care nu ard in primele minute.

Perchezitia facuta patriarhului dovedeste ca nu are un instrument pentru producerea focului (chibrit, bricheta). Din textul lui Porfirie Uspensky rezulta ca in interiorul mormantului exista o candela ascunsa, pe care patriarhul o gaseste aprinsa, de aceea nu are nevoie de altceva pentru aprins focul.

Nu sunt foarte sigur, dar mi se pare ca mentionarile istorice despre lumina de la Ierusalim sunt cam din timpul primei cruciade, cand cavalerii occidentali au impus un patriarh latin si i-au indepartat pe greci de la Sf. Mormant. Atunci s-a produs o minune, lumina venind in locul unde slujeau ortodocsii, iar la patriarhul latin (catolic) nu s-a intamplat nimic.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.03.2008, 23:02:13
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

s-a facut un documentar pe national geographic pe tema asta si cica se poate falsifica(focul sa nu arda pentru cateva minute) dar nu cred asa ceva.cate minuni nu au fost pe aceasta tema.de altfel cand lumina s-a aprins intr-un stalp pe care l-a crapat in doua.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.03.2008, 23:04:59
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit


[image=http://photos1.hi5.com/0008/488/515/3pXKRp488515-02.jpg]
[image=http://photos1.hi5.com/0007/015/339/bCf.7e015339-02.jpg]
[image=http://photos1.hi5.com/0009/426/505/tsFfEK426505-02.jpg]
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.03.2008, 16:36:11
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

interesanta teoria cu fosforul alb , dar totusi patriarhul iese din mormant avand lumanari de ceara curata si cei care iau lumina limina, tot lumanari de ceara curata au, nici vorba de fosfor sau alte trucuri, nu cred k o minciuna putea rezista atata timp fara a fi deconspirata
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.04.2008, 17:53:04
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Sfanta Lumina filmata de niste greci

http://www.youtube.com/watch?v=6EI71Uk28rI&feature=related
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.04.2008, 14:13:30
Luca2 Luca2 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2008
Mesaje: 12
Implicit

http://www.geocities.com/argumentp/articole/3/focul.htm

"SUTE DE LUMINI APRINSE SINGURE
Un lucru semnificativ este ca miracolul nu se intampla doar in camera unde se afla mormantul, ci este vazut manifestandu-se in toata biserica. In fiecare an multi credinciosi povestesc cum lumina miraculoasa aprinde si lumanarile din mainile lor. Chiar si candelele cu ulei de la balcoanele bisericii se aprind singure in fata pelerinilor. Multi asteapta cu lumanarile pregatite in speranta ca vor fi aprinse de Focul Sfînt. Flacara albastra este vazuta miscandu-se in diferite locuri din biserica. Numarul mare de pelerini care marturisesc despre aprinderea spontana a lumanarilor atesta realitatea acestui fapt. Persoanele care asista la aceasta minune de la o distanta apropiata parasesc Tara Sfanta schimbati. Viata lor se împarte in doua: inainte si dupa minunea Focului Sfant."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.04.2008, 17:50:18
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Sfanta Lumina se vede cum coboara sub forma de fulgere prin cupola Bisericii Sfantului Mormant si se imparte in trei: O parte se duce spre Bethleem, una se duce catre Golgota si una coboara pe Sfantului Mormant si aprinde vata pusa pe acolo.

Astea cu fosforul ..bla bla bla..sunt nascociri ale unora care sunt cu totul potrivnici Credintei Ortodoxe si ei nic nu pricep ce se intampla acolo pentru ca nu cred in mnuni ..Patriarhul este controlat din cap pana-n picioare ca sa detina vreo sursa de foc de orice natura ar fi ea..sau fosfor sau mai stiu eu ce materiale...La fel si Sfantul Mormant este Controlot si pus sigil la intrare ca sa nu existe materiale dubioase care ar ajuta la aprinderea ocului printr-o metoda sau alta .

SA nu uitam ca la Sfantul Mormant nu vin numai ortodocsii vin oameni de diferite credinte .. Acolo slujesc s catolicii si greco-catolicii etc ..Care ii invideaza pe ortodocsi ca numai la ei se coboara Sfanta Lumina...si de atatia ani de cand vine Sfnata Lumina acolo nu au putut sa demonstreze ca este vreo smecherie..Minciuna lor nu si-a atins efectul..si doar vorbe goale..
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minune, Filmul despre Lumina Sfanta de la Ierusalim Ion Pop Generalitati 3 01.08.2011 21:24:58
Lumina sfanta de la Ierusalim mihai_1991 Intamplari adevarate 195 06.05.2011 00:34:45
Lumina Sfanta de la Ierusalim: Rezultatele analizei fizicienilor georgeval Teologie si Stiinta 25 25.11.2010 00:00:06
Sfanta Lumina de la Ierusalim FLORINUTA Intrebari utilizatori 0 20.03.2010 18:03:23