Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.05.2010, 13:30:57
lidiap's Avatar
lidiap lidiap is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Locație: brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit rugaciuni pentru nasterea de prunci sanatosi

Buna ziua!
In primul rand daca s-a mai tratat acest subiect imi cer scuze ca revin.
As fi vrut sa stiu ce rugaciuni sa citesc pentru nasterea de prunci (am citit Ac.Sf Parinti Ioachim si Ana, Ac Sf. Stelian. al Sf Nectarie). Trebuie sa spun ca incercam de mai mult timp sa facem un copil dar nu "iese". Pot doar banui cauzele, medicale par sa nu fie, dupa analizele facute dar nu pot sa nu-mi aduc aminte mereu ca un copil este un dar de la Dumnezeu si ca daca El nu vrea, nu ni-l da. Adevarul e ca nu stiu daca meritam sa crestem un copil, poate nu suntem cei mai potriviti parinti, nu stiu ce sa mai zic ... Ca femeie, este un handicap urias, ma simt prost si fata de sotul meu dar este un pret pe care trebuie sa-l platesc pentru un fapt petrecut acum 13 ani (nu e greu de banuit dar e foarte greu si sa scriu in cuvinte..).
Poate mai sunt doamne in situatia mea care vor se fie mame, poate n-ar fi lipsit de interes sa ne rugam impreuna. De multe ori imi spun ca nu merit iertarea Celui de Sus si ca oricum mi-a dat foarte multe fata de cat de putin i-am dat eu Lui.
Sper sa nu fiu pusa la stalpul infamiei, stiu cauza, vad efectul dar care e solutia?
__________________
"Doamne nu-mi da nici saracie, nici bogatie; da-mi painea care imi trebuie"(Prov. 30,7-9).
"Nu iubiti lumea nici lucrurile lumii"... (Ioan 2,15-18; V. Fapte bune
"Daca avem ce sa mancam si cu ce sa ne imbracam sa ne simtim indestulati" (l Tim. 6,7-10; V. Monahism).
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.05.2010, 13:54:49
Georgi_85
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Rugaciuni pentru nasterea de prunci sanatosi

Draga Lidia, cu siguranta nu esti singura in situatia asta, si noi ne dorim foarte mult un baby, care se pare ca se lasa foarte asteptat. :) Dupa parerea mea solutia este Credinta si Rabdarea. Nu te gandi ca acum daca citesti zilnic stiu eu ce rugaciuni gata, peste cateva luni vine copilul. Desigur ca rugaciunile ajuta dar in unele cazuri poate dura chiar ani de zile pana ce rugaciunile ne vor fi ascultate. Totul e sa nu disperi si sa crezi ca intr-o zi vei fi si tu mamica. Referitor la acel fapt petrecut acum 13 ani , sunt sigura ca pentru toate exista iertare. Un sfant Parinte spunea "Nu poti tu gresi, cat poate Dumnezeu ierta". Daca ai posibilitatea, poate poti boteza un copil.

Si nu uita: Atat timp cat crezi in Dumnezeu,nu esti singur.

Iti doresc sa ai multa credinta si mai ales Rabdare. Cu rabdarea treci si marea. :)

Numai bine!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.05.2010, 14:11:45
lidiap's Avatar
lidiap lidiap is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Locație: brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit Doamne ajuta!

Va multumesc frumos pentru cuvintele intelepte si calde. Poate am omis sa spun ca incercam sa ducem o viata de crestini, sa postim, sa ne rugam, sa mergem la Sfintele Slujbe, sa ne spovedim si mai ales sa nu mai gresim in nici un fel, nici cu fapta nici cu vorba. Dar nu e de ajuns, adica asa simt eu ca parca n+am facut nimic pentru iertarea pacatelor, parca sunt tot la un moment zero. Adevarul e ca nu stiu ce sa mai fac , din punct de vedere religios, ca sa fie bine.
__________________
"Doamne nu-mi da nici saracie, nici bogatie; da-mi painea care imi trebuie"(Prov. 30,7-9).
"Nu iubiti lumea nici lucrurile lumii"... (Ioan 2,15-18; V. Fapte bune
"Daca avem ce sa mancam si cu ce sa ne imbracam sa ne simtim indestulati" (l Tim. 6,7-10; V. Monahism).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.05.2010, 15:15:22
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Lidia, iata o rugaciune de pe acest site: Rugaciune pentru nasterea de prunci. Domnul sa va binecuvinteze!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.05.2010, 15:19:21
Georgi_85
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si inca ceva,daca gandesti asa "De multe ori imi spun ca nu merit iertarea Celui de Sus" parerea mea e ca gresesti. Este foarte important ca tu sa te impaci cu tine si sa accepti greseala care ai facut-o mai demult. Daca Dumnezeu te iarta, trebuie sa te poti ierta si tu. Cu toti facem greseli si din greseli invata omul, important e ca o data ce le-am constientizat, sa nu le mai repetam. Poate si asta e un factor pshihologic pentru care nu ramai insarcinata, faptul ca nu poti trece peste, nu poti sa te ierti. Ei bine, fa-o. Daca Domane Doamne ne poate ierta, asta inseamna ca o putem face si noi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.05.2010, 15:33:28
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Ai primit sfaturi foarte pretioase si din suflet. Eu mi/as ingadui sa/ti spun ca trebuie sa fii optimista, sa ai un tonus bun, nu uita alimentatia sanatoasa si in primul rand sa fii in armonie cu Dumnezeu si cu cei din jur. De asemenea, nu uita de medici. Ai putea sa mergi si la bai de namol la Techirghiol sau in Statiunea Sovata. Informeaza-te!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.05.2010, 15:45:25
Georgi_85
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am observat ca esti din Brasov, dar daca poti sa vii in Bucuresti, ti-l recomand cu toata increderea pe dr. Tutunaru. E un medic ff bun, am o colega care nu ramanea insarcinata de cativa ani si dupa ce a mers la dansul a ramas. Incearca totusi.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.05.2010, 17:30:50
lidiap's Avatar
lidiap lidiap is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Locație: brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit multumiri tuturor

va multumesc din suflet tuturor; asa e, nu ma pot ierta si nu sunt impacata cu mine; de multe ori in mine se da o lupta ca sa nu-i spun razboi; stiu ca atat timp cat nu voi fi impacata cu mine insami nu voi putea face nimic;
din fire nu sunt o optimista iar un factor defavorizant pentru mine este varsta; ma apropii de 40 si e mai greu cu sarcina; mai am cateva analize de facut, dozari hormonale si apoi voi vedea daca si medical lucrurile stau normal;
oricum, asa de mult ne dorim sa fie bine incat nu mai vrem sa gresim cu nimic fata de Dumnezeu si fata de oameni;
__________________
"Doamne nu-mi da nici saracie, nici bogatie; da-mi painea care imi trebuie"(Prov. 30,7-9).
"Nu iubiti lumea nici lucrurile lumii"... (Ioan 2,15-18; V. Fapte bune
"Daca avem ce sa mancam si cu ce sa ne imbracam sa ne simtim indestulati" (l Tim. 6,7-10; V. Monahism).
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.05.2010, 17:50:19
Georgi_85
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga mea, de ce te sperii ca ai aprope 40 ani? Am 2 cunostinte care au ramas insarcinata la 35 ani, Monica Anghel uite a ramas insarcinata acum la 40 ani, Sanda Ladosi tot cam asa, printesa Lia nu mai zic sau Adriana Iliescu. In ziua de azi medicina a evoluat foarte mult si sunt sanse sa aduci pe lume un copil sanatos si la aceasta varsta. Dar treaba cu facut un copil nu tine exclusiv de noi, nu e ca si cum te duci la piata si cumperi o paine. Copii vin de la Doamne Doamne fix atunci cand trebuie sa vina. Nici mai devreme, nici mai tarziu.

Succes!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.05.2010, 22:34:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Georgi_85 Vezi mesajul
Draga mea, de ce te sperii ca ai aprope 40 ani? Am 2 cunostinte care au ramas insarcinata la 35 ani, Monica Anghel uite a ramas insarcinata acum la 40 ani, Sanda Ladosi tot cam asa, printesa Lia nu mai zic sau Adriana Iliescu. In ziua de azi medicina a evoluat foarte mult si sunt sanse sa aduci pe lume un copil sanatos si la aceasta varsta. Dar treaba cu facut un copil nu tine exclusiv de noi, nu e ca si cum te duci la piata si cumperi o paine. Copii vin de la Doamne Doamne fix atunci cand trebuie sa vina. Nici mai devreme, nici mai tarziu.

Succes!
Site-ul nostru ofera doritorilor cele de folos in acest sens :http://www.crestinortodox.ro/rugaciu...nci-88686.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ieslea cu doi prunci George.m Craciunul - Nasterea Domnului 12 18.12.2015 14:34:39
Cum trebuie sa mancam pentru a fi sanatosi absolutep0wer Generalitati 27 03.04.2015 14:03:44
Pledoarie pentru nasterea naturala Florin-Ionut Umanitare 126 03.10.2013 22:11:24
Rugaciuni pentru fiecare tigerAvalo9 Rugaciuni 10 06.09.2011 20:09:34
Rugaciune pentru nasterea unui copil... maggie Rugaciuni 15 23.04.2009 11:57:52