Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 13.05.2011, 09:09:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Că, în primul mileniu, în același fel erau tratați ereticii în Răsărit ca și în Apus vedem din multe surse. Spre exemplu, "Sfântul" împărat Constantin, cel căruia ortodocșii îi spun "întocmai cu apostolii", a condus personal o campanie de represalii contra donatiștilor. Prietenul său Eusebiu, abia scapă cu exilul. Un edict constantinian îi pedepsește pe eretici cu confiscarea averii, un altul prevede condamnarea la moarte a celor care dețin cărți arianiste (sursa: http://www.1902encyclopedia.com/H/HER/heresy.html ).
Desi il treceti intre paranteze, Sfantul Constantin cel Mare este sfant si in Biserica greco-catolica, din care faceti parte. Este chiar mare sfant, fiind sarbatoare cu rosu: http://www.catholica.ro/calendar-greco-catolic-2011/05/
Apoi acele represalii tin mai mult de puterea seculara a imparatului, decat de vointa Bisericii. Nu prea cred ca Biserica l-a insarcinat sa duca niste represalii, asa cum nu a fost vina Bisericii ca a avut unele excese de imparat, omorand sotia si fiul.
La fel, Sfantul Apostol Pavel, inainte de a deveni crestin ii prigonea pe crestini si lupta impotriva lui Hristos.
Cum scrie si in articolul de pe wikipedia, odata cu botezul i s-au sters pacatele si astfel a devenit sfant. Sunt sfinti care au fost toata viata preoti pagani si s-au convertit cu putin timp inainte sa moara, fiind mucenici.
Biserica a luat faptele sale bune.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 14.05.2011, 21:53:58
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Că erezia este o crimă deosebit de gravă, cu asta sunt de acord toți teologii. La fel în ceea ce privește vrăjitoria.
Din punct de vedere crestinesc, erezia este PACAT, iar nu crima. Si la fel si cu vrajitoria.
Biserica trebuie sa se ocupe de vindecarea pacatosilor, iar nu de vanarea si pedepsirea criminalilor.
Aceasta este cauza pentru care inchizitia a fost o mare greseala.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 14.05.2011, 22:24:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Din punct de vedere crestinesc, erezia este PACAT, iar nu crima. Si la fel si cu vrajitoria.
Biserica trebuie sa se ocupe de vindecarea pacatosilor, iar nu de vanarea si pedepsirea criminalilor.
Aceasta este cauza pentru care inchizitia a fost o mare greseala.
Biserica lui Cristos, prin Sfântul Oficiu al Inchiziției (astăzi numit Congregația pentru Doctrina Credinței) este abilitată să spună tuturor celor botezați ce este păcat și ce nu este păcat. Ea a primit o poruncă și un mandat de la Cristos ca să facă asta. Exact asta a făcut, face și va face mereu, până ce Mirele va veni din nou, în toată maiestatea Sa.
Este sarcina statelor creștine să facă astfel încât Legea lui Dumnezeu să devină Legea Cetății. Este sarcina lor să incrimineze păcatul, să îi urmărească pe păcătoși, să facă probatoriul și să administreze pedepse proporționale cu gravitatea păcatului și cu caracterul ocazional sau recidivat al păcatului. Iar păcatele ereziei și vrăjitoriei sunt de extremă gravitate. Pedeapsa este un aspect al justiției, iar justiția este un lucru bun. Prin urmare, pedeapsa justă este un lucru bun. Eu nu am citit în Evanghelie că păcătoșii nu ar trebui judecați de judecători, nici nu am citit că tribunalele nu mai sunt necesare.
Din păcate, în statele de azi, care nu mai sunt creștine, erezia și vrăjitoria nu mai sunt incriminate, la fel cum hula nu mai e incriminată, prostituția nu mai e incriminată și uciderea de prunci nu mai este incriminată. În logica dv, ar trebui ca nici tâlhăria să nu fie incriminată, fiindcă trebuie să avem iubire față de tâlhari. Ucis între doi tâlhari, Domnul nostru nu a spus nicio clipă că pedepsirea lor nu ar trebui făcută: dv din ce Evanghelie citiți ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #104  
Vechi 14.05.2011, 22:29:04
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Biserica lui Cristos, prin Sfântul Oficiu al Inchiziției (astăzi numit Congregația pentru Doctrina Credinței) este abilitată să spună tuturor celor botezați ce este păcat și ce nu este păcat. Ea a primit o poruncă și un mandat de la Cristos ca să facă asta. Exact asta a făcut, face și va face mereu, până ce Mirele va veni din nou, în toată maiestatea Sa.
Adica sunteti de acord cu crimele facute de Inchizitie?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 14.05.2011, 22:31:28
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Adica sunteti de acord cu crimele facute de Inchizitie?
La care crime vă referiți ? Dați 2-3 exemple, să ne lămurim.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #106  
Vechi 14.05.2011, 22:41:30
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
La care crime vă referiți ? Dați 2-3 exemple, să ne lămurim.

Arderea ereticilor si a vrajitoarelor pe rug. Cazuri celebre: Galileo Galilei (care avea dreptate omul si a murit pentru ideea sa); Ioana d'Arc.
Stiti ca era de ajuns un singur denunt pentru ca omul respectiv sa fie saltat de inchizitor, chit ca era vinovat sau nu si ca adesea nici nu aveau parte de un proces concret. Au ars pana si pisici negre pe rug, culmea nebuniei! Cu saracele animale ce aveau?

Dar nu trebuie sa fiti mai catolic decat Papa, ca pana si Ioan Paul II si-a cerut scuze in mod public pentru faptele abominabile ale inchizitiei.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 14.05.2011, 23:06:33
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Arderea ereticilor si a vrajitoarelor pe rug. Cazuri celebre: Galileo Galilei (care avea dreptate omul si a murit pentru ideea sa);
Dar Galileo Galilei nu a fost ars pe rug și nu a murit pentru ideea sa. Așa de departe au mers cu minciunile anticatolice și despre "întunecatul Ev Mediu" încât să susțină că Galilei a fost ars pe rug ?
În realitate, el a fost judecat, dar a retractat ereziile și nu a făcut nici măcar o zi de pușcărie. Caracterul creștin al Inchiziției se vede și din faptul că cei care retractau în mod public păcatul ereziei și promiteau să se îndrepte erau iertați. Care tribunal ar mai face, azi, așa ceva ?

Citat:
Ioana d'Arc.
Ioana d'Arc nu a avut nicio legătură cu Inchiziția. Ea a fost, într-adevăr, judecată de un tribunal care a înregistrat rechizitoriul susținut de Biserică, potrivit căruia era vinovată de vrăjitorie. A fost o tragică eroare judiciară, așa cum sunt atâtea astăzi. Procesul a fost redeschis și nici vorbă de vrăjitorie. Dealtfel, imediat după moartea sa, Dumnezeu a arătat, prin mijloace supranaturale, că judecătorii condamnaseră o nevinovată. Astăzi, fecioara din Orleans este printre sfinții Bisericii și este patroană a Franței.

Citat:
Stiti ca era de ajuns un singur denunt pentru ca omul respectiv sa fie saltat de inchizitor, chit ca era vinovat sau nu si ca adesea nici nu aveau parte de un proces concret.
"Testis unus, testis nullus". Nu este suficientă o mărturie pentru un verdict. Poate pentru declanșarea urmăririi penale, da ! Astăzi nu este nevoie nici măcar de atât.

Citat:
Au ars pana si pisici negre pe rug, culmea nebuniei! Cu saracele animale ce aveau?
Un link, ceva ? Miroase a sursă la fel de serioasă ca aceea cu uciderea lui Galilei de către Inchiziție.

Citat:
Dar nu trebuie sa fiti mai catolic decat Papa, ca pana si Ioan Paul II si-a cerut scuze in mod public pentru faptele abominabile ale inchizitiei.
Fals. Și-a cerut scuze pentru excese și erori ale Inchiziției. Nu am auzit pe niciun papă să-și ceară scuze că a existat Inchiziția. Nu ar avea cum, nu poți să prefaci ceva bun în ceva rău. Sfântul Oficiu a fost, cu adevărat, un mădular al Bisericii care și-a îndeplinit misiunea cu merit. Din păcate, azi popoarele nu mai ascultă de el, spre ruina lor.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 14.05.2011 at 23:08:49.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 14.05.2011, 23:36:23
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Din ce citesc, imi dau seama ca v-ati bucura daca ar mai exista Inchizitia, ar face curatenie foarte repede si ar scapa de oameni incomozi. Uciderea ramane ucidere, oricine ar fi infaptuit-o, din ordinul nu stiu carui papa sau senior.
Si se mai zice despre ortodocsi ca-s extremisti.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 14.05.2011, 23:53:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Uciderea ramane ucidere, oricine ar fi infaptuit-o, din ordinul nu stiu carui papa sau senior.
Dar 20 de ani de închisoare just pronunțată nu o numim "răpire". La fel, pedeapsa capitală just pronunțată pentru o crimă nu este "ucidere". Credeam că am lămurit acest aspect pe alt topic. Despre asta, am scris aici: http://regnabit.wordpress.com/2010/1...sa-cu-moartea/

Citat:
Si se mai zice despre ortodocsi ca-s extremisti.
Nu știu cine zice, că eu nu am zis și nici nu am auzit oameni serioși să spună asta. Trăim, într-adevăr, timpuri în care oricine încearcă să urmeze pe Dumnezeu în orice fel pare extremist altora. Evul a luat-o razna. Și ortodocșii, și catolicii, și vechii evrei și orice civilizație normală, din care a noastră nu face parte, a condamnat vrăjitoria drept ceea ce este: crimă. La fel, erezia. Chiar astăzi, pe alt topic, am arătat cum Împăratul Constantin a cerut condamnarea ereticilor. La fel, Teodosie. Cel mai mare împărat-jurist, Iustinian, nu avea o atitudine diferită și era de o ortodoxie deasupra oricărei discuții. Despre ce prevedeau legile bizantine ale lui Iustinian pentru vrăjitori citiți aici: http://community-2.webtv.net/Tales_o...d/RLJUSTINIAN/

Motivul adevărat pentru care noi, astăzi, nu mai percepem vrăjitoria drept crimă este necredința noastră. Dacă am crede cu adevărat că acești vânduți diavolului pot, prin lucrarea lui, să omoare oameni, să răspândească răul, să nenorocească sute de familii, atunci condamnarea lor ni s-ar părea cel mai normal lucru din lume.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #110  
Vechi 15.05.2011, 11:54:06
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Din ce citesc, imi dau seama ca v-ati bucura daca ar mai exista Inchizitia, ar face curatenie foarte repede si ar scapa de oameni incomozi. Uciderea ramane ucidere, oricine ar fi infaptuit-o, din ordinul nu stiu carui papa sau senior.
Si se mai zice despre ortodocsi ca-s extremisti.
Mihnea incearca sa ne ofere o imagine de fecioara imaculata asupra Inchizitiei.
este extrem de grav.
nu, Galileo nu a fost ars pe rug. dar a scapat de executie dupa ce si-a negat "erezia". adica un adevar stiintific elementar astazi.
despre Ioana ... la fel ca evreii, intai ne ucidem proorocii, apoi le inaltam altare.

tanjesti dupa puterea Inchizitiei.
Statul sa pedepseasca pacatele?! este o enormitate.
Statul nu poate pedepsi decat faptele penale, nu si pacate ce tin de modul de gandire.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea in afara Bisericii catalin2 Dogmatica 280 23.09.2013 13:30:05
Casatoria in afara Bisericii Ortodoxe, recunoscuta sau nu? Marius22 Nunta 166 27.02.2011 20:23:18
tainele bisericii umilinta Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 24 23.01.2009 00:20:13
Botezul in afara Bisericii maggie Botezul 8 03.12.2008 14:43:57
Despre tainele Bisericii Ortodoxe strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 01:39:33