Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 19.02.2013, 16:43:07
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Definitia (numele lui Dumnezeu) este: "Eu sunt Cel ce sunt" (Iesirea 3,14; Isaia 6,3; Ioan 6,20ș Apocalipsa 1,8; )

Dumnezeu poate fi cunoscut (implicit inteles) exclusiv intru harul Duhului Sfant, caci "Duh este Dumnezeu" si "cele duhovnicesti sunt lamurite oamenilor duhovnicesti" (I cor 2)


Despre o arie muzicala a lui Mozart spre exemplu... cineva ar putea spune ca e generata (compusa) de un soft de PC

Doamne ajuta.
Eugen, si eu sunt cel ce sunt, dar nu sunt Dumenzeu.

Ar fi culmea sa fiu cel ce nu sunt, sau mai rau, sa nu fiu cel ce sunt.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 19.02.2013, 16:46:25
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
... Pe cale logica nu exista necesitatea de a ajunge niciodata la Dumnezeu. E o notiune in afara logicii, cum am mai spus.
Corect. Logica nu ne poate ajuta sa il intelegem pe Dumnezeu personal.
Din punct de vedere epistemologic (obiecte fizice, univers), Logica ne ajuta sa intelegem necesitatea unei cauze prime a existentei universului.

Dar logica nu este eshaustiva in explicarea existentei. Putem oare explica logic existenta unei opere de arta, a unei picturi, a poeziei... a dragostei?

Asadar existentia implica mult mai mult decat epistemologica, logica fizica si matematica... implica dragostea, constiinta, frumosul, binele...

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #53  
Vechi 19.02.2013, 16:48:14
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Corect. Logica nu ne poate ajuta sa il intelegem pe Dumnezeu personal.
Din punct de vedere epistemologic (obiecte fizice, univers), Logica ne ajuta sa intelegem necesitatea unei cauze prime a existentei universului.

Dar logica nu este eshaustiva in explicarea existentei. Putem oare explica logic existenta unei opere de arta, a unei picturi, a poeziei... a dragostei?

Asadar existentia implica mult mai mult decat epistemologica, logica fizica si matematica... implica dragostea, constiinta, frumosul, binele...

Doamne ajuta.
Corect, dar asta e subiectul unui alt topic, nu aici.

Last edited by iliegh; 19.02.2013 at 16:52:39.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 19.02.2013, 16:52:02
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Eugen, si eu sunt cel ce sunt, dar nu sunt Dumenzeu.
Si cine suntem? Oare ne cunoastem noi pe noi insine?
Socrate ne indeamna: "cunoaste-te pe tine insuti".

Zisu-i-a Dumnezeu lui Moise: "Eu sunt Cel ce este" (Iesirea 3,14)
Text fundamental pentru modul in care Dumnezeu Se defineste pe Sine. Definitia e concentrata in celebra tetragrama YHWH (care se poate citi IAHVÉ sau, mai rar, IEHOVA), al carei nucleu e verbul "a fi". Textul Ebraic are cateva variante de traduceri: "Eu sunt Cel ce sunt" (misterul lui Dumnezeu Care refuza sa-Si dezvaluie numele); "Eu sunt ceea ce sunt" (fiinta prin ea insasi); "Eu sunt fiindca sunt" (care contine in sine propria-i cauzalitate) si chiar "Eu sunt Cel ce voi fi" (TOB) (Cel pe Care oamenii Il vor percepe prin revelatii succesive). Septuaginta prefera sensul "Eu sunt Cel ce este" (Dumnezeu este existenta in sine, singura realitate adevarata si cauza unica a tuturor realitatilor); asa traduce si Biblia de Ierusalim, revendicandu-si aplicarea unei riguroase sintaxe ebraice.

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Ar fi culmea sa fiu cel ce nu sunt, sau mai rau, sa nu fiu cel ce sunt.
Din nefericire multi dintre noi suntem idolatri... ne consideram semizei, nemuritori, "perfecti", intelepti, savanti...

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #55  
Vechi 19.02.2013, 16:52:46
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eugen, mi-a placut atat de mult penultimul tau post, incat mi-am schimbat semnatura.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 19.02.2013, 16:58:34
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Corect, dar asta e subiectul unui alt topic, nu aici.
Corect.
Atunci, referitor la subiectul topicului: "Dovezi logice si stiintifice ca exista Dumnezeu,Un Creator " raspunsul inechvoc consider ca este urmatorul:
"Lucrurile cerești se cunosc prin Duhul Sfânt, iar cele pământești prin minte: dar cine vrea să cunoască pe Dumnezeu cu mintea lui din știință, acela e în înșelare, pentru că Dumnezeu este cunoscut numai prin Duhul Sfânt" (Sfantul Siluan Atonitul)

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #57  
Vechi 19.02.2013, 17:05:47
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Eugen, mi-a placut atat de mult penultimul tau post, incat mi-am schimbat semnatura.
Multumesc pentru consideratie.

Suntem ceea ce suntem: oameni. Fiecare om este o entitate.
Suntem alcatuiti din materie (pamant) si psiho-somatic nu este diferenta intre noi si animale... insa care este cauza si scopul capacitatii noastre cognitive intelectuale unice in univers? Care este cauza constiintei? Ce ne face oameni? Stiinta nu va putea oferi niciodata explicatii stiintifice la astfel de intrebari. Ferice de cei ce cauta raspunsul la astfel de intrebari la Hristos, in Biserica, intru harul Duhului Sfant.

Sunt multi ignoranti la cele doua extreme: scientismul si fundamentalismul creationist pseudo-stiintific (intelligent design) insa sunt de parere ca ei isi fac rau in primul rand lor insile, caci nu se cunosc pe ei insisi... ci doar au impresia ca stiu cine sunt ei insisi.


Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 19.02.2013 at 17:34:02.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 19.02.2013, 17:39:54
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

E o diferenta mare intre Cel ce sunt si Cel ce este.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 19.02.2013, 17:44:06
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
E o diferenta mare intre Cel ce sunt si Cel ce este.
Desigur, toata discutia adusa aici de Eugen a fost doar o paranteza la subiectul topicului.

Mai mult ca sigur are sens doar "Cel ce este', dar pana la urma e doar o incapacitate a cuvintelor de a exprima o idee.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 19.02.2013, 17:46:22
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul


E o fundatura veche de cand lumea. De asta nimeni nu poate sa demonstreze sau sa infirme existenta lui Dumnezeu. Pentru ca e in afara logicii.
Nu e nici o fundatura, e doar o preluare si o intoarcere pe dos a teologiei crestine de catre cei care au inventat Big Bang-ul.
"Toate cele care exista sunt sau create sau necreate; iar daca sunt create, sunt negresit si schimbatoare, caci existenta acelora care a inceput prin schimbare va fi supusa cu siguranta schimbarii, fie distrugandu-se, fie schimbandu-se in chip liber. Dar daca sunt necreate, urmeaza ca sunt negresit si neschimbatoare. Lucrurile, care au o existenta contrara, acelea au contrar si felul de a exista, adica insusirile. Si cine nu va cadea de acord cu noi ca toate existentele, toate cele care cad sub simtirea noastra, chiar si ingerii, se schimba, se prefac si se misca in multe feluri! Cele spirituale, adica ingerii, sufletele si demonii, se schimba potrivit vointei libere, care creste sau se micsoreaza, fie in progresul in bine, fie in indepartarea de bine. Celelalte se schimba prin nastere si distrugere, prin crestere si micsorare, prin schimbarea insusirilor si miscarea de la un loc la altul. Prin urmare, fiind schimbatoare, negresit sunt create; si fiind create, negresit au fost create de cineva. Creatorul, insa, trebuie sa fie necreat. Dar daca si acela a fost creat, negresit a fost creat de cineva, si asa mai departe, pana ce vom ajunge la cineva necreat. Asadar, creatorul fiind necreat, negresit este si neschimbator. Si cine altul va fi acesta daca nu Dumnezeu?"
si iar :

"Inainte de intemeierea lumii, cand nu era soare care sa desparta ziua de noapte, nu era un veac care sa se poata masura, ci un fel de miscare si interval de timp care mergea impreuna cu cele vesnice. Si potrivit acestei conceptii este un singur veac. Pentru aceea Dumnezeu se nume ste si vesnic, dar si mai inainte de vesnicie, caci El a facut insusi veacul. Numai Dumnezeu, fiind fara inceput, este facatorul tuturora, al veacurilor si al tuturor existentelor..."

Adica exact ce spun si aia acum, ca nu era un timp inainte de big bang, ca timpul a inceput cu big bang etc. A fost doar o smecherie preluata din filozofia crestina.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare