Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.01.2017, 10:57:31
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu am auzit de "Evanghelie". De "evanghelie" nu, dar tu pari a fi expertul in asta si de asta ti-am si cerut pararea.

Multumesc pentru subiectivismul tau, dar n-are cum sa-l bata pe al meu
Evanghelia este buna vestire a Imparatiei lui Dumnezeu si intregul Adevar pe care Hristos il daruieste lumii pentru mantuirea ei.
Faptul ca noi ortodocsii romani am transformat o 'buna vestire' intr-o Buna Vestire e o dovada de respect, de acord. Nu este o impietate atat de mare

Ai ridicat o problema interesanta, cum am ajuns noi de la Î”áœ»Î±ÎłÎłÎ*λÎčÎżÎœ la Evanghelie cu majuscula. Poate ai o explicatie corecta pentru asta.

Vad texte in greaca pe net unde este folosit cu litera mica.
Merita studiat punctul tau de vedere...

Last edited by gpalama; 02.01.2017 at 10:59:56.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.01.2017, 14:59:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Sfântul și Marele Sinod al Bisericii Ortodoxe, întrunit în insula Creta în perioada 16-26 iunie 2016, a aprobat următoarele documente:
Sursa: holycouncil.org
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.01.2017, 20:55:24
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Si totusi a citit cineva cu celeritate actele sinodului?
Sa vedem exact 'erezia' si toate problemele aparute in urma hotararii sinodului.
concluziile au fost trimise de patriarhie pe siteul lor si interpretate de teologul mihai SILVIU CHIRILA si alti preoti care cunosc teologia .daca intrati pe

http://sinodultalharesc.tk/ va veti documenta mult mai mult pt.ca acolo scriu si cei de la ATHOS si ne transmit sfaturi de la parinti rugatori pustnici ,dati clic pe muntele athos.De asemenea si declaratiile ulterioare arata ca acest sinod contravine primelor 3 sinoade ecumenice ale sfintilor parinti.
__________________
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.01.2017, 20:59:23
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Sper că nu ți-ai arogat dreptul de a stabili corectitudinea unui Sinod. :)
nici vorba ,concluziile mele au fost dupa ce am citit ce zic si scriu cei priceputi care cunosc teologia .Dar noi mirenii ,care trebuie s fim constienti ca suntem o forta trebuie sa ne documentam ,adica sa ne punem la punct ,cum zice parintele ARSENIE PAPACCIOC,intr-un interviu despre ecumenism,de aceea sa citim ce scrie de ambele parti pe siteul care le inglobeaza atit comunicatele patriarhiei cit si a antiecumenistilor
http://sinodultalharesc.tk/
__________________
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.01.2017, 21:12:57
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Am dat publicității toate documentele oficiale despre Sfantul Sinod , punct cu punct , etapă cu etapă, le-am repetat de mi-e silă mie de câte ori , dar sunt voci care n'au întelegere si nici nu citesc măcar titlul acestor documente oficiale , de conținut nici nu mai încape vorbă.
Văd că gen Antonia s'a alaturat si domnul gpalama care par atât de nevinovați încât imi bine sa plâng :)
Măi oameni "normali si buni " citiți documentele pagină cu pagină si apoi vorbiți, dar vad ca un marea nesimțire a voastră habar n-aveți de ce vorbiți, ci sunteți ghidati de niste articole , surse de pe net potrivnice acestui Sfânt Sinod.
De ce nu citiți document cu document si apoi vorbiți?
Dacă este nevoie voi republica de 1000 de ori aceste documente , dar pentru voi , Antonia si mai nou gpalama văd ca nu va este de folos , ci sursa voastră este siteul X sau Y ale acelorasi rătăciți patologici .
Si atunci . . .?
Am timp suficient s-o iau de la cap publicând non stop documentele oficiale :)
Pace vouă celor ce va hrăniți din dezbinare !
esti bine intentionat CRISTI si iti multumim pt asta,dar trebuie sa vedem ce zic si alti teologi ,mai ales ce zic SFINTII ,CARE SUNT PRIETENII LUI DUMNEZEU .SF.KUSKA AL OSESSEI A ZIS CA VA FI UN SINOD NUMIT SFINT,DAR CARE NU VA FI AL OPTULEA ci o adunare de necredinciosi,iar SF.IUSTIN POPVICI ZICE CA VA FI UN SINOD NEOPAPIST,si asa a fost pt ca el nu a respectat regulile sinoadelor anterioare .Chiar si ips.LONGHIN spune ca ar fi trebuit sa participe toti episcopii si un episcop sa aiba inca 4 persoane lg.el ,preot,diacon ,mirean ,monah.Asa a fost inainte.Acuma ei au iscalit o minoritate din totalul ortodocsilor existenti ,si vor daca noi ,unii romani sa avem pareri ca si cei 33 episcopi care nu au iscalit si ca si cei din cele 4 tari neparticipante ,onor patriarhia vrea sa ne indrepteze pe clerici ,monahi ,preoti si mireni care nu suntem de acord cu hotaririle sinodului.De ceasta?Dumnezeu ne-a lasat cu libertatea constiintei pentru care vom raspunde la judecata de apoi ,caci noi nu vom da seama de greselile ierarhior ci de pacatele noastre.Nici diavolul nu s-a atins de constiinta lui IOV,dar patriarhia crea sa faca asta,adica asta ar insemna ca ei sunt mai abitir decit diavolul!!caci ce altceva as putea sa cred?Poporul drept credincios roman ortodox este antiecumenism ,din cite am citit reactiile de-a lungul acestor ani ,ca si marii nostrii duhovnici..asa ca nu o sa mearga cu asazisa indreptarept.ca ar trebui sa indrepte milioane de oameni ,care nu vor fi de acord cu ecumenismul declarat oficial prin sinodul de la Creta.
__________________
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.01.2017, 21:50:03
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
http://sinodultalharesc.tk/ va veti documenta mult mai mult pt.ca acolo scriu si cei de la ATHOS si ne transmit sfaturi de la parinti rugatori pustnici ,dati clic pe muntele athos.De asemenea si declaratiile ulterioare arata ca acest sinod contravine primelor 3 sinoade ecumenice ale sfintilor parinti.
"Într-un foarte scurt timp au ajuns la cunoștința noastră o mulțime de poziții îngrijorătoare legate de Sinodul care a avut loc de curând în Creta, unele din aceste poziții fiind puse pe seama Sfântului Munte sau a sfinților legați de acesta. Trebuie să facem foarte clar de la început că poziția oficială a Sfântului Munte Athos se manifestă numai prin comunicate oficiale, pe canale oficiale, a Sfintei Chinotite, în urma sinaxelor (consfătuirilor) acesteia. Ținem să facem această precizare pe care o socoteam evidentă, datorită faptului că face vâlvă zvonul conform căruia „Sfântul Munte nu primește Sinodul din Creta”. Această știre este falsă. Există într-adevăr în Sfântul Munte monahi singulari sau chiar mici grupuri nestatornice formate în general din monahi cu tendințe vădit anarhiste care, din cauza acestor tendințe au plecat sau au fost expulzați de la așezămintele monahale unde sălășluiau (mănăstiri, schituri, chilii). Aceste elemente își arogă titulatura de „Părinții din Sfântul Munte” încercând astfel să ducă în înșelare sufletele nevinovate iubitoare de Hristos. Nu trebuie ascultați pentru că ascultarea acestora îi va vătăma și pe cei care pleacă urechea și pe monahii respectivi prin validarea drumului greșit pe care se află."

http://corortodox.blogspot.ro/2016/0...nte-athos.html
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.01.2017, 21:54:36
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit Lamuriri despre sinodul cretan

AUDIATI AICEA
http://sinodultalharesc.tk/parintele...dul-din-creta/
__________________
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.01.2017, 21:54:52
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
nici vorba ,concluziile mele au fost dupa ce am citit ce zic si scriu cei priceputi care cunosc teologia .
Dialogam cu gpalama, nu s-a observat din istoricul dialogului? Dar dacă tu te simți, e și ăsta un semn.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.01.2017, 22:16:04
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
dialogam cu gpalama, nu s-a observat din istoricul dialogului? Dar dacă tu te simți, e și ăsta un semn.
iarta-ma ,chiar nu am observat,asta,nu prea am intrat pe forum demult
__________________
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.01.2017, 22:17:01
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit Mesaj de la schitul prodromu si alte chilii din athos

tp://sinodultalharesc.tk/important-toti-parintii-nepomenitori-din-romania-sunt-sustinuti-direct-de-parintii-aghioriti-in-frunte-cu-parintele-iulian-de-la-schitul-prodromu/
__________________
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare