Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 13.09.2017, 00:54:16
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.966
Implicit

...........................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 19:58:34.
Reply With Quote
  #312  
Vechi 13.09.2017, 06:06:30
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lidiap Vezi mesajul
In primul rand multumesc tuturor celor care mi-au adresat un gand, sunt convinsa ca fiecare din cei prezenti aici este animat de ganduri bune.
As fi ipocrita sa spun ca numai el e de vina. Nu, de vina suntem amandoi.
In cazul asta chiar iti recomand 2 lucruri:

1. Sa scrii pe hartie ce nu a mers, sa iti faci un bilant si sa vezi unde au fost probleme pentru a intelege cum trebuiau fixate. Problemele se rezolva si cu rugaciune dar si cu "rezolvare" efectiva.

2. Sa te rogi; asta este un caz in care rugaciunea ajuta mult.
Da, in cazul asta iti recomand cu multa caldura rugaciunea.
Reply With Quote
  #313  
Vechi 13.09.2017, 06:40:28
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
... Dar faptul ca unul se naste in palate imparatesti si altul in saracie lucie "ti se pare bun si drept"?...
Da.
Dar tie unde ti se parea "bun si drept" sa Se fi nascut Iisus Hristos?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #314  
Vechi 13.09.2017, 10:04:37
lidiap's Avatar
lidiap lidiap is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Locație: brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

Incerc sa mai lamuresc putin din semnele de intrebare.
De foarte multe ori am incercat sa discut cu el ce l-a determinat sa ma insele. Niciodata in acesti doi ani nu a dorit sa discute cu mine deschis. Un barbat cu coloana vertebrala si respect fata de sotie i-ar fi spus clar: nu mai doresc sa fim impreuna, am pe altcineva, vreau sa divortam, etc. Nu, sotul meu a preferat sa duca o viata dubla, sa fie calcat, spalat, hranit de nevasta dar satisfacut de amanta. Sunt constienta ca in viata familiei apar probleme dar ele se discuta, cheia fiind comunicarea. Nu ma agat de el, ca nu e ultimul barbat de pe planeta, dar acest esec in viata personala m-a dat peste cap si nu e usor de digerat. La 40 de ani eu cred ca trebuie sa fii mai responsabil, sa fii capabil sa-ti faci ordine in viata fara sa ranesti atatea persoane din jur. Pentru mine fetita ramane prioritatea zero dar nimic nu va mai fi la fel ca inainte.
In momentul de fata sunt intr-un canon dat de parinte, sper sa ma ajute Dumnezeu sa il duc cu bine la capat si la final vom vedea ce se va alege. Cea mai mare problema tine de psihicul meu care e la pamant si limita dintre speranta si deznadeste este foarte subtire. Probabil din cauza putinei credinte.
__________________
"Doamne nu-mi da nici saracie, nici bogatie; da-mi painea care imi trebuie"(Prov. 30,7-9).
"Nu iubiti lumea nici lucrurile lumii"... (Ioan 2,15-18; V. Fapte bune
"Daca avem ce sa mancam si cu ce sa ne imbracam sa ne simtim indestulati" (l Tim. 6,7-10; V. Monahism).
Reply With Quote
  #315  
Vechi 13.09.2017, 11:27:59
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lidiap Vezi mesajul
Incerc sa mai lamuresc putin din semnele de intrebare.
De foarte multe ori am incercat sa discut cu el ce l-a determinat sa ma insele. Niciodata in acesti doi ani nu a dorit sa discute cu mine deschis.
Sa nu incurcam problemele omenesti cu cele dumnezeiesti.

Barbatul inseala pentru un singur motiv, si unul singur: femeia de langa el nu mai este FEMEIE si nu mai este feminina si atragatoare.

Ajunge sa fie bucatareasa, mama, calcatoare de rufe, ajunge sa fie robotelul de serviciu al familiei.

Ori femeia trebuie pentru barbat sa fie in primul rand FEMEIE. Si apoi robotel in casa (daca e absoluta nevoie si nu se poate externaliza).

Aici ai gresit.

Femeia trebuie sa fie femeie si in fata lui, si in pat. Si sa asculte putin ce vrea barbatul... Daca e obosita in permanenta si nu mai vrea... evident ca altele vor fi mai odihnite si mai binevoitoare in toate...

De obicei barbatii nu stiu sa articuleze clar: vreau asta, ma deranjeaza asta. Si de fapt nu inteleg nici ei unde este problema. Si nu stiu sa zica: pune si tu o rochie mai frumoasa pe tine, pune niste farduri, pune niste pantofi mai frumosi, ca sa arati si tu ca celelalte, ca m-am saturat sa ma uit dupa altele cand pot sa ma uit dupa tine...
Si la un moment dat se decupleaza de femeia lui si nu stie de ce.
Femeia nu stie ce se intampla cu el, insa de fapt femeia l-a pierdut. Pentru ca ea a pierdut de fapt ceea ce l-a atras pe barbat initial.
Da, barbatul este o fiinta instinctuala si trebuie sa tii cont de asta toata viata.

Last edited by gpalama; 13.09.2017 at 11:31:37.
Reply With Quote
  #316  
Vechi 13.09.2017, 11:56:01
lidiap's Avatar
lidiap lidiap is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Locație: brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

Aveti dreptate, trist, dar aveti dreptate. Dar lasati-ma sa cred ca nu e numai asta. Probabil asta e varful aisbergului, cred ca de fapt alte lucruri l-au nemultumit (desi nu mi-a reprosat nimic) si asta a pus capac.
__________________
"Doamne nu-mi da nici saracie, nici bogatie; da-mi painea care imi trebuie"(Prov. 30,7-9).
"Nu iubiti lumea nici lucrurile lumii"... (Ioan 2,15-18; V. Fapte bune
"Daca avem ce sa mancam si cu ce sa ne imbracam sa ne simtim indestulati" (l Tim. 6,7-10; V. Monahism).
Reply With Quote
  #317  
Vechi 13.09.2017, 11:57:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lidiap Vezi mesajul
Aveti dreptate, trist, dar aveti dreptate. Dar lasati-ma sa cred ca nu e numai asta. Probabil asta e varful aisbergului, cred ca de fapt alte lucruri l-au nemultumit (desi nu mi-a reprosat nimic) si asta a pus capac.
Ce lucruri crezi tu ca l-au nemultumit?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #318  
Vechi 13.09.2017, 12:03:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Da, barbatul este o fiinta instinctuala si trebuie sa tii cont de asta toata viata.
Ce prostii poti sa spui...daca erai femeie, intelegeam..

Ca (unele din) ele stiu ca barbati este porci si trebuie tratati ca atare si pe urma cand dispar din peisaj au deja explicatia, aceeasi cu premizele de inceput, exclus sa fi facut ea ceva gresit.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 13.09.2017 at 23:04:25.
Reply With Quote
  #319  
Vechi 13.09.2017, 12:51:00
lidiap's Avatar
lidiap lidiap is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Locație: brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

Ce l-a nemultumit? Faptul ca ii sunt superioara din toate punctele de vedere, ca sunt o femeie puternica. O femei inteligenta e greu de suportat mai ales cand ai apucatura mintitului. Recunosc ca am gresit, dar fara sa vreau ,poate la inceputul casniciei cand nu l-am perceput ca pe un partener egal. Stiti ce e ciudat, ca atunci cand ceva ma nemultumea imi spuneam ca nu ne potrivim deloc si ca aceasta casnicie nu ar fi trebuit sa fie. Dar acum toate astea nu mai rezolva nimic, nici macar sa inteleg de ce am ajuns aici.
__________________
"Doamne nu-mi da nici saracie, nici bogatie; da-mi painea care imi trebuie"(Prov. 30,7-9).
"Nu iubiti lumea nici lucrurile lumii"... (Ioan 2,15-18; V. Fapte bune
"Daca avem ce sa mancam si cu ce sa ne imbracam sa ne simtim indestulati" (l Tim. 6,7-10; V. Monahism).
Reply With Quote
  #320  
Vechi 13.09.2017, 13:07:56
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de lidiap Vezi mesajul
Ce l-a nemultumit? Faptul ca ii sunt superioara din toate punctele de vedere, ca sunt o femeie puternica..
.....

Citat:
Stiti ce e ciudat, ca atunci cand ceva ma nemultumea imi spuneam ca nu ne potrivim deloc si ca aceasta casnicie nu ar fi trebuit sa fie.
Se pare ca ai aflat despre "realitatea" casatoriei din serialele siropoase sau filmele de la Hollyweird.Nu exista asa ceva in realitate.Asculta cum sta realitatea:
The BEST relationship advice EVER - Jordan Peterson

Apoi combina aceasta realitate cu credinta si va iesi ceva minunat.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie