Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #361  
Vechi 18.09.2017, 15:09:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
In rugăciune se cere binecuvântarea casei, iar "sfințirea" s-a strecurat din inerție în Moliftelnic (dacă ești atent apare o singură dată în rugăciune). E greu să pricepi ce spune părintele Pruteanu, iar citatul dat de Cristian îl ingnori. Ești liber să crezi ce vrei, dar scutește-mă de veșnica ta mantră pe post de argument. Cine nu împărtășește ideile tale fixe este ecumenist cu idei protestante.
Daca nu ai citit articolul, chiar parintele Pruteanu spune ca si preotul spune ca se sfinteste casa in slujba si ca si in Molitfelnic scrie tot asa, dar parintele vrea sa le schimbe, ca stie domnia sa mai bine cum trebuie spus. Am aratat in mesajul meu ca aceasta diferentiere, pe are o face paritnele Pruteanu (si adeptii sai) exista doar la catolici, nu exista in ortodoxie. Explicatiile date de parintele Pruteanu sunt complet eronate, face confuzie intre "sfant" si "sfintit", spune inca de la inceput ca doar Domnul este Sfant. Din cate inteleg, spre deosebire de ceea ce spui tu, considera nici ca apa nu este sfintita. Totul din cauza confuziei intre "sfant' si "sfintit".
Stropirea cu apa sfintita sfinteste si casa, din cate imi dau seama o binecuvantare ar insemna doar o rugaciune a preotului, exact acele rugaciune pe care le invoci, de exemplu "Binecuvanteaza Doamne aceasta casa in numele Sfintei Treimi". Fara sa fie si stropita cu apa sfintita (si cu ulei sfintit, cand se face prima data).
Reply With Quote
  #362  
Vechi 18.09.2017, 15:17:40
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si cand renovezi, cari molozul sfant la biserica sa-l ingroape parintele in loc curat sau il duci la groapa de gunoi?

Majoritatea il duc la gunoi, obicei protestant desigur, datorita influentelor ecumeniste.
In spirtul acestei gandiri credinciosul isi insemneaza locurile in care a cazut apa sfintita, ca sa nu calce pe acolo niciodata si isi arde covorul sau parchetul cand vrea sa-l curete. Trebuie sa faca totul dupa cum ii spune logica, nu dupa cum spune Biserica.

Last edited by catalin2; 18.09.2017 at 16:51:50.
Reply With Quote
  #363  
Vechi 18.09.2017, 16:17:23
lidiap's Avatar
lidiap lidiap is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Locație: brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Depinde si cum pui tu problema..

Daca e ceva de genul "treci acasa, ca-ti mai dau o sansa" nu te astepta sa se intample prea multe lucruri bune.

Si din sentimentele "personale" pe care le marturisesti, e greu de crezult ca reusesti sa pui problema mult mai bine decat atat.

Si cum vine asta, o duce dimineata la scoala si atat?
Copilu ala nu zice "tata vreau sa te vad mai des" nu sta macar 1-2 zile pe saptamana cu ea?



Ce ar fi, ca inainte de toate, gen propuneri de reconciliere, sa incerci afli ce vrea de fapt si mai ales cum a ajuns aici?

Dar pentru asta trebuie asa.. o anumita atitudine, in nici un caz de "femeie puternica"...
Copilul este foarte atasat de tata, sigur ca vrea sa sta cu ea dar daca tata fuge in alta parte fara sa se uite inapoi ce sa fac? Nu, tata duce copilu la scoala si atat. Nici macar sambata sau duminica nu isi manifesta dorinta de a veni sa sta cu fata. Am incercat de nenumarate ori sa am o discutie deschisa cu el, ca intre prieteni dar nu s-a putut. Am mai spus-o, el nu doreste sa comunice, nu doreste sa raspunda la nici o intrebare. Am incercat sa aflu und es-a rupt lantul de iubire dar nu am gasit raspuns.
__________________
"Doamne nu-mi da nici saracie, nici bogatie; da-mi painea care imi trebuie"(Prov. 30,7-9).
"Nu iubiti lumea nici lucrurile lumii"... (Ioan 2,15-18; V. Fapte bune
"Daca avem ce sa mancam si cu ce sa ne imbracam sa ne simtim indestulati" (l Tim. 6,7-10; V. Monahism).
Reply With Quote
  #364  
Vechi 18.09.2017, 19:14:27
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de lidiap Vezi mesajul
Am incercat sa aflu und es-a rupt lantul de iubire dar nu am gasit raspuns.
Eu ma intreb cum de s-a pacalit el sa se casatoreasca cu tine.Ca te-ai scapat si ne-ai spus ce fel de femeie esti:

Citat:
În prealabil postat de lidiap
Faptul ca ii sunt superioara din toate punctele de vedere, ca sunt o femeie puternica.
Nu ii esti superioara.Din nici un punct de vedere.De fapt ...ii esti superioara doar in ceea ce priveste infumurarea si infatuarea.E infricosator ca o femeie sa gandeasca astfel si sa mai si articuleze aceste ganduri in cuvinte.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #365  
Vechi 18.09.2017, 21:30:46
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de lidiap
Faptul ca ii sunt superioara din toate punctele de vedere, ca sunt o femeie puternica.

Eu ma intreb cum de s-a pacalit el sa se casatoreasca cu tine.Ca te-ai scapat si ne-ai spus ce fel de femeie esti:



Nu ii esti superioara.Din nici un punct de vedere.De fapt ...ii esti superioara doar in ceea ce priveste infumurarea si infatuarea.E infricosator ca o femeie sa gandeasca astfel si sa mai si articuleze aceste ganduri in cuvinte.
Observ ca ai taiat linkul unde ai gasit citatul si nici n-ai dat linkul; eu am cautat si n-am gasit.
E important sa dai linkul.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 19.09.2017 at 19:25:16.
Reply With Quote
  #366  
Vechi 18.09.2017, 21:32:39
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Vezi punctul 3, de preferat ar fi să citești și punctul 2 pentru a înțelege mai bine.

http://www.teologie.net/data/pdf/PP-casa-icoane.pdf
Iată ce titra agenția de presă Basilica într-o vreme: „PF Parinte Patriarh Daniel a sfintit studiourile Trinitas TV si Radio Trinitas din Bucuresti
http://basilica.ro/pf-parinte-patria...din-bucuresti/
Cum se deschide știrea: […]„PF Parinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane si Loctiitor de Mitropolit al Moldovei si Bucovinei, impreuna cu IPS … a oficiat astazi slujba de sfintire a studiourilor Trinitas TV si Radio Trinitas din Bucuresti.”[/…]

Și tot din articol: [...]„Sfintim sau inauguram aceste doua studiouri misionare si necesare Bisericii, deoarece astazi foarte multi oameni nu mai pot veni la Biserica, fiind departe de ea sau fiind bolnavi, batrani, in suferinta” [/…]

Și mai era un titlu asemănător referitor la sfințirea studiourilor și pe situl Patriarhia.ro, așadar se acceptă și această expresie „slujbă de sfințire” când te referi la un imobil, care e altceva decât lăcaș de cult unde se țin slujbe.

Pruteanu nu e o surpriză în privința stilului său, românii îi dau prea mare importanță doar pentru că-și exprimă opiniile la îndemână și gratuit pe net și comunică în limba română.
E cam puțin asta ca să devină un reper, sper că n-o să se ajungă în curând ca Pruteanu să fie introdus în discuție mai ceva ca părintele Stăniloae.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #367  
Vechi 18.09.2017, 21:49:09
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Nu pot să accept ceva ce clar este deviat de la dreapta credință. Și sunt multe devieri asemenea. Tu ești liber să accepți ce vrei. Eu doar am încercat să te fac atent la nuanță. :)
Reply With Quote
  #368  
Vechi 18.09.2017, 22:06:16
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

...........................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 20:51:36.
Reply With Quote
  #369  
Vechi 18.09.2017, 22:08:57
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In spirtul acestei gandiri credinciosul isi insemneaza locurile in care a cazut apa sfintita, ca sa nu calce pe acolo niciodata si isi arde covorul sau parchetul cand vrea sa-l curete. Trebuie sa faca totul dupa cum ii spune logica, nu dupa cum spune Biserica.
Tu faci misto sau scrii pe bune??
Stiu ca sint oameni care nu arunca luminarile de Pasti. Superstitia la mare larg!
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #370  
Vechi 18.09.2017, 23:03:03
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca nu ai citit articolul, chiar parintele Pruteanu spune ca si preotul spune ca se sfinteste casa in slujba si ca si in Molitfelnic scrie tot asa, dar parintele vrea sa le schimbe, ca stie domnia sa mai bine cum trebuie spus..
Nu spune ce vrei tu să insinuezi, spune clar că o casă se binecuvintează prin stropirea cu apă sfințită.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am aratat in mesajul meu ca aceasta diferentiere, pe are o face paritnele Pruteanu (si adeptii sai) exista doar la catolici, nu exista in ortodoxie.
......
Trebuie sa faca totul dupa cum ii spune logica, nu dupa cum spune Biserica.
Biserică nu înseamnă doar BOR. Părintele Pruteanu, bine documentat (și argumentează orice idee), merge pe istoria Bisericii și pe ceea ce a văzut/practicat în Sfântul Munte, nu după ureche sau logică. Spre deosebire de noi, în Sf. Munte la Sf. Liturghie monahii/mirenii stau în picioare și nu în genunchi pentru că există canoane în acest sens, când preotul cădește fac o simplă plecăciune în semn de mulțumire și nu fac zeci de cruci s.a.m.d.

https://www.youtube.com/watch?v=NZ-oRR_xfaE&t=34m00s

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Explicatiile date de parintele Pruteanu sunt complet eronate, face confuzie intre "sfant" si "sfintit", spune inca de la inceput ca doar Domnul este Sfant. Din cate inteleg, spre deosebire de ceea ce spui tu, considera nici ca apa nu este sfintita. Totul din cauza
confuziei intre "sfant' si "sfintit".
E prea greu să pricepi tu ce a vrut să spună, mai citește o dată. Fenomenal la ce concluzie ai putu ajunge. Ți-am dat varianta în rusă și iarăși a folosit google translate? :))
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie

Thread Tools
Moduri de afișare