Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.07.2010, 13:06:54
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit ce putere are rugaciunea?

ce cred eu? ca voia lui Dumnezeu este cea mai buna. Nu tot ceea ce vrem noi ne este folositor, Dumnezeu stie cel mai bine ce e bun si util noua, calea Lui este cea mai dreapta. oricat de mult as dori eu ceva, daca Dumnezeu considera ca nu imi trebuie, ca nu imi este folositor, oricum nu imi da si automat trebuie sa accept, mai greu sau mai usor, pentru ca am incredere ca asa e mai bine, dintr-un motiv sau altul, care nu cunosc eu. acum ma intreb eu...ce putere are rugaciunea? cineva se poate ruga disperat zile, luni, chiar si ani, si nu pentru lucruri materiale, ci ori pentru un copil, ori pentru sanatatea cuiva, ori o minune... si Dumnezeu nu ii raspunde rugaciunii.... copilul nu vine, acel cineva moare, minunea nu vine.... ca poate Dumnezeu considera ca in familia respectiva nu este nevoie de un copil, sau nu se poate descurca sa il creasca, acel cineva asa ii este scris sa moara...si tot asa.... atunci de ce sa ne mai rugam pentru ceva in mod special? ne putem ruga doar ca sa ne lumineze Dumnezeu mintile si sa acceptam voia Lui, chiar daca ar fi mai greu. si in acest caz, cum ramane cu cereti si vi se va da? sunt oameni care nu cer bani, averi, masini, puteri, mai sunt si care nu au nevoie de nimic material si se roaga , dupa cum am zis mai sus, pentru lucruri spirituale ...copii, sanatate ... si totusi nu le este dat ....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.07.2010, 13:27:48
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

In principiu, sunt de acord cu dumneavoastra.

Totusi, a te ruga pentru ceva care nu iti este dat are valoarea de a te face sa intelegi si sa accepti ca acest lucru nu iti este necesar, si ca voia Domnului este alta in ceea ce te priveste.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.07.2010, 13:44:03
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Isus ne invită la insistență și "îndrăzneală" în rugăciune.
Ne amintim de episodul în care Abraham îl roagă pe Dumnezeu să scutească Sodoma și Gomora. (Geneza, cap 18). Și Abraham insistă și îndrăznește uimitor de mult. Exact ca un negustor evreu care își lărgește spațiul de negociere pe măsură ce partenerul cedeză, îl vedem pe Abraham împuținând numărul drepților care ar fi necesari pentru ca Sodoma să fie ferită de mânia lui Dumnezeu. La fiecare frază, îmi spun: "Gata, acuma Dumnezeu chiar că se enervează de asemenea îndrăzneală". Dar nu se enervează niciodată. Pe Dumnezeu îl enervează păcatul, nu insistența în rugăciune.

Să citim Evanghelia lui Luca (și anume începtulul cap al 11-lea) și spusele Domnului: "cereți, și vi se va da !" Să înțelegem, prin urmare, că rugăciunea de cerere este îndeplinită întotdeauna de Domnul ? Nu. Ne lămurește chiar El, două versete mai încolo. Flămândului care cere un pește, Dumnezeu nu-i dă șarpe. Nici celui care Îi cere ou, nu-i dă scorpion. Or, atât șarpele, cât și scorpionul sunt simboluri diabolice. Deci, rugăciunea nu este întotdeauna îndeplinită în sensul pe care îl dorim noi, deoarece suntem imperfecți în a cunoaște ce este bine pentru noi. Dar, ca răspuns la rugăciunea noastră, Dumnezeu nu ne dă niciodată răul. Nu ne dă nici șarpe, nici scorpion.

Lăudat fie Isus !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.07.2010, 13:50:11
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Raspunsul Lui Dumnezeu la rugaciunile noastre este o taina.Ne rugam noi, familia, prietenii, comunitatea, dar trebuie sa apelam neaparat la ajutorul Bisericii. Preotul stie ce rugaciuni trebuie facute, gradat, in functie de rezultatul care vine, mergand chiar spre cele mai mari si mai puternice rugaciuni pe care le face Biserica noastra. Rabdare ... si roadele se vor arata. Dar, asa cum au spus-o mai multi preoti, sa nu fortam mana Lui Dumnezeu. Rugaciunea sa nu inceteze... iar sufletul sa fie curat, aplecat spre fapte bune, rabdator si neaparat increzator in Dumnezeu.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.07.2010, 14:20:57
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
oricat de mult as dori eu ceva, daca Dumnezeu considera ca nu imi trebuie, ca nu imi este folositor, oricum nu imi da
Toata creatia Lui Dumnezeu este perfecta, dar omul este desavarsit, iar daca-si propune ceva, reuseste sa obtina, cu sau fara ajutorul Lui Dumnezeu. Nu-i deloc adevarat ca Dumnezeu nu ne da, daca stie ca acel lucru ne dauneaza. Imaginati-va un parinte care nu poate rezista in fata copilului drag, cand acesta insista mai mult pentru ceva anume. Parintele "vede" clar ca nu-i trebuie acel ceva, si il indeparteaza de la cursul unui destin frumos, dar nu poate rezista rugamintilor lui. TOTUL ne este ingaduit, inclusiv faptul de a ne ruga pentru pedepsirea dusmanului, sau pentru a obtine usor foloase necuvenite, procese in litigii dubioase, examene fara prea mult efort, vila, masina, casatoria cu X pe care ni s-a pus pata... Nu trebuie sa va chinuiti prea mult pentru a realiza ce-i in mintea multora care se roaga (si nu oricum, ci merg pe la preoti cu mare har, dar nu realizeaza ca in acest timp calca pe sufletele multor semeni ... Am in minte o doctorita - medic de familie - care regulat merge la parintele Argatu sa faca slujbe sa-l insoare pe frate-su, in timp ce la cabinetul ei vin zeci de oameni, batrani sau copii, care gasesc usa inchisa si nu o data ci de "n" ori...) Spun deci ca, omul poate primi orice de la Dumnezeu, daca cere, chiar daca-i face rau. Din pacate, de foarte multe ori, omul alearga la vrajitoare pentru a rezolva probleme mai putin ortodoxe si de-aia spun ca practic, el are posibilitati infinite pentru a ajunge unde-si propune si foarte putine sanse sa discearna lucid sensul creatiei si rolul Creatorului.
Puterea rugaciunii pare nesemnificativa la prima vedere si lasa impresia ca macinam in gol sau vorbim cu noi insine, o prostie, o nebunie, o naivitate, o stare de visare perpetua si de neinteles pentru pragmatici care stiu una si buna: "Cand n-ai bani, mirosi a prost!"
Cine n-a experimentat-o, poate spune orice, fiindca nu are cum sa inteleaga esenta si efectul real al rugaciunii. Fara rugaciune, Duhul Sfant nu are aderenta in deciziile noastre, devenim egoisti, trufasi, vanitosi. Avem tendinta de a ne situa mult deasupra altora si mai ales... avem pretentii.
NU exista cazuri cand Dumnezeu sa nu raspunda unei rugaciuni, ci doar cazuri in care rugaciunea este prost facuta. Cu sau fara binecuvantarea parintelui duhovnic, rugaciunea bine-facuta va fi neintarziat rasplatita. O spun din experienta multor asemenea intamplari din viata mea. Totul se bazeaza pe dorinta, seriozitate, responsabilitate!
Chiar si atunci cand ni se pare ca Dumnezeu Nu ne raspunde unei rugaciuni, de fapt El tocmai la asta lucreaza! Dar si rabdarea face parte din viata!!!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.07.2010, 14:34:27
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Rugaciunea are putere mare si chiar daca nu primim ce dorim ea nu ramane neimplinita chiar si intr-un alt mod atunci cand Dumnezeu crede de cuviinta... A nu ne ruga deloc este o mare inselare!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.07.2010, 15:34:13
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Rugaciunea este vorbirea omului cu Dumnezeu. De la El nu pleci niciodata sarac. Si cu cat ne vom ruga mai mult, cu atat ne vom imbogati mai mult. Ceea ce trebuie sa faca omul este sa nu-I mai vorbeasca lui Dumnezeu dincolo de gard, asa cum o fac unii la tara. Omul prin rugaciune trebuie sa iasa din "curtea" sa, adica din grijile sale, ca sa se invredniceasca sa simta prezenta lui Dumnezeu. Uneori nu stim ce anume cerem si de aceea nu primim raspuns, alteori cerem ce trebuie dar nu cu tarie. Sa nu ne intristam, noi sa implinim cuvintele Parintilor: "Roaga-te cum poti, ca sa ajungi sa te rogi cum trebuie!". Pe cat de mult va locui Dumnezeu in noi, pe atat de mult va deveni mai puternica rugaciunea.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.07.2010, 22:49:25
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Rugaciunea este vorbirea omului cu Dumnezeu. De la El nu pleci niciodata sarac. Si cu cat ne vom ruga mai mult, cu atat ne vom imbogati mai mult. Ceea ce trebuie sa faca omul este sa nu-I mai vorbeasca lui Dumnezeu dincolo de gard, asa cum o fac unii la tara. Omul prin rugaciune trebuie sa iasa din "curtea" sa, adica din grijile sale, ca sa se invredniceasca sa simta prezenta lui Dumnezeu. Uneori nu stim ce anume cerem si de aceea nu primim raspuns, alteori cerem ce trebuie dar nu cu tarie. Sa nu ne intristam, noi sa implinim cuvintele Parintilor: "Roaga-te cum poti, ca sa ajungi sa te rogi cum trebuie!". Pe cat de mult va locui Dumnezeu in noi, pe atat de mult va deveni mai puternica rugaciunea.
Minunat!...subscriu....si adaug ca rugaciunea are mare putere daca si credinta ta este mare si sincera.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.07.2010, 22:58:37
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Rugaciunea ,facuta atat in Biserica,acasa,la servici sau ORIUNDE ALTUNDEVA, are o putere adevarata,extraordinara,iar pe langa ea,omul are mult ajutor si daca merge la Biserica,participa la Sfintele Slujbe,indiferent care ar fi ele,dar mai mult si mai mult,omul este ajutat (si protejat) de Domnul atunci cand traieste concret,in viata de zi cu zi,in fiecare moment al vietii,ziua si noaptea,o viata in curatenie trupeasca si sufleteasca,smerenie,ascultare,simplitate,si o credinta sincera.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.07.2010, 00:45:43
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Rugaciunea este medicamentul sufletului,inseamna linistea si cugetarea.Rugaciunea este modul prin care noi vorbim cu Dumnezeu si aratam ca ne pasa si de El,rugaciunea este inceputul unei vieti noi,rugaciunea este dulce ca mierea de albine.Este foarte necesara sufletului.Cum un unui bolnav de diabet ii trebuie insulina asa si unui suflet,unui om ii trebuie rugaciunea.Fara rugaciuni arati ca nu iti pasa.Dar bineinteles ca nu numai rugaciunea e calea spre Dumnezeu CI SI FAPTELE BUNE!Rugati-va ,rugati-va ,rugati-va.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea de acasa si rugaciunea din Biserica georgeval Rugaciuni 3 30.07.2012 23:01:10
Despre putere florin.oltean75 Generalitati 0 25.12.2011 17:03:49
Cata putere au moastele sfintilor NECTARIE Generalitati 16 20.01.2011 19:39:11
Increderea in propria putere de a pricepe praxis Generalitati 9 09.04.2010 00:28:46
Cuvantul Crucii are putere Ioan_Ciobota Generalitati 3 13.08.2009 22:18:28