Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.10.2010, 14:57:38
Raphael Raphael is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2007
Mesaje: 19
Implicit Sectele te racoleaza din biblioteca

Ieri am ramas surprins de cum o Bibiloteca Judeteana care se vrea a fi o institutie de cultura accepta ca in interiorul ei sa intre o secta si sa racoleze adepti dintre cititorii ei fideli. Secta cu pricina este AGEAC care se ocupa cu Gnoza. Iar Biblioteca cu pricine este Biblioteca Judeteana Panait Istrati din Braila.
Mi-am dat seama ca AGEAC desi sustine ca nu este secta, este o secta. Eu nu ma las pacalit de secte.
Ceea ce vreau sa discutam este de ce o biblioteca permite sa intre sectele in ea sa racoleze adepti.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.10.2010, 18:51:42
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raphael Vezi mesajul
Ieri am ramas surprins de cum o Bibiloteca Judeteana care se vrea a fi o institutie de cultura accepta ca in interiorul ei sa intre o secta si sa racoleze adepti dintre cititorii ei fideli. Secta cu pricina este AGEAC care se ocupa cu Gnoza. Iar Biblioteca cu pricine este Biblioteca Judeteana Panait Istrati din Braila.
Mi-am dat seama ca AGEAC desi sustine ca nu este secta, este o secta. Eu nu ma las pacalit de secte.
Ceea ce vreau sa discutam este de ce o biblioteca permite sa intre sectele in ea sa racoleze adepti.
poate secta asta baga ceva bani in buzunarele conducerii si de aia
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.10.2010, 20:40:05
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Poate conducerea bibliotecii face parte din acea comunitate sau au incheiat un parteneriat; oricum trebuie sa existe niste beneficii intrucat prozelitismul este interzis, din cate stiu vin pe la usi, mi se pare urat!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.10.2010, 22:09:45
Raphael Raphael is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2007
Mesaje: 19
Implicit

Pacat ca biblioteca nu mai e o institutie respectabila. O institutie respectabila daca ar aveaa nevoie de fonduri ar cauta in alta parte si nu ar accepta asa ceva. Mai ales ca sectele astea am auzit ca sunt periculoase.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.10.2010, 22:34:29
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Majoritatea celorlalte culte si religii dau dovada cam de acelasi tip de pragmatism, nu catehism. Marii duhovnici spun ca asta a devenit unul din pacatele capitale ale institutiei bisericesti: nu mai fac catehism cum trebuie, din poarta in poarta, din om in om..
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.10.2010, 01:03:53
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post Sectele se racoleaza din biblioteci

[quote=Raphael;296774]Ieri am ramas surprins de cum o Bibiloteca Judeteana care se vrea a fi o institutie de cultura accepta ca in interiorul ei sa intre o secta si sa racoleze adepti dintre cititorii ei fideli. Secta cu pricina este AGEAC care se ocupa cu Gnoza. Iar Biblioteca cu pricine este Biblioteca Judeteana Panait Istrati din Braila.
Mi-am dat seama ca AGEAC desi sustine ca nu este secta, este o secta. Eu nu ma las pacalit de secte.
Ceea ce vreau sa discutam este de ce o biblioteca permite sa intre sectele in ea sa racoleze adepti.[/QUOTE Nu acuzati prea tare poate au intrat ca si cititori in biblioteca ,cine ii urmareste ca de fapt cei despre care vorbiti ,au intrat in biblioteca cu alte scopuri .Ispitele vin sub fel si fel de forme .ispitele intra chiar si in Biserica si te rascoleste . Si pe urma nu poate sa te racoleze cu forta cineva .

Probabil ca persoanele care sunt mai slabe de inger se lasa pacalite . Nu este rau ca ati abordat acest lucru . Poate cei in cauza i-a atitudine . Doamne Ajuta !
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.10.2010, 01:06:13
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

[quote=mihele_m;296942][quote=Raphael;296774]Ieri am ramas surprins de cum o Bibiloteca Judeteana care se vrea a fi o institutie de cultura accepta ca in interiorul ei sa intre o secta si sa racoleze adepti dintre cititorii ei fideli. Secta cu pricina este AGEAC care se ocupa cu Gnoza. Iar Biblioteca cu pricine este Biblioteca Judeteana Panait Istrati din Braila.
Mi-am dat seama ca AGEAC desi sustine ca nu este secta, este o secta. Eu nu ma las pacalit de secte.
Ceea ce vreau sa discutam este de ce o biblioteca permite sa intre sectele in ea sa racoleze adepti.[/QUOTE

Nu acuzati prea tare poate au intrat ca si cititori in biblioteca ,cine ii urmareste ca de fapt cei despre care vorbiti ,au intrat in biblioteca cu alte scopuri .Ispitele vin sub fel si fel de forme .ispitele intra chiar si in Biserica si te rascoleste . Si pe urma nu poate sa te racoleze cu forta cineva .

Probabil ca persoanele care sunt mai slabe de inger se lasa pacalite . Nu este rau ca ati abordat acest lucru . Poate cei in cauza i-a atitudine . Doamne Ajuta !
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.10.2010, 07:53:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raphael Vezi mesajul
Mi-am dat seama ca AGEAC desi sustine ca nu este secta, este o secta.
Pe vremea când eram tânăr liberal, plecam încolonați de la sediul partidului pe străzi, strigând "nu suntem partide ! nu suntem partide !". Ați văzut dv pe cineva dintr-o sectă prezentându-se și zicând: "noi suntem o sectă" ?

Citat:
Ceea ce vreau sa discutam este de ce o biblioteca permite sa intre sectele in ea sa racoleze adepti.
Părerea mea e că nu trebuie permis acest lucru. Pe de altă parte, pericolul sectelor este mult exagerat. Problema românilor este necredința, și nu faptul că ar face parte din secte.

Este mult mai bine pentru cineva să facă parte dintr-o sectă, decât să facă parte din poporul de samariteni în stare de lâncezeală spirituală din care fac parte cei mai mulți care își spun "ortodocși", dar care au trecut pe la biserică ultima dată cu ocazia nunții lor și vor mai trece la propria înmormântare. Eu cred că cel care aderă la o sectă îl caută pe Cristos, chiar dacă a greșit calea și Îl caută pe arătură. La vremea rânduită de El, sperăm ca Spiritul Sfânt să răspundă căutării lor, arătându-le calea potrivită. Că nu vrei, Stăpâne, să pierzi făptura mâinilor Tale ci ca toți la cunoștința adevărului să ajungă. Din păcate, aceștia sunt o minoritate. Dar ce ne facem cu majoritatea celor din Biblioteca Județeană Brăila, ca și de peste tot, care nu au găsit un mod greșit de a avansa în direcția Soarelui nostru, ci pur și simplu nu își propun acest lucru, preferând să stea în umbra păcatului și nesimțirii spirituale ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.10.2010, 09:53:17
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Faceam trimitere mai mult la B.O. Comportamentul si dogma celorlalte culte ma lasa rece.
Faceati referire la BO cand vorbeati de majoritatea celorlalte culte?

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Majoritatea celorlalte culte si religii dau dovada cam de acelasi tip de pragmatism, nu catehism..
Nu prea dati dovada ca v-a lasat rece problema.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.10.2010, 11:11:27
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Este mult mai bine pentru cineva să facă parte dintr-o sectă, decât să facă parte din poporul de samariteni în stare de lâncezeală spirituală din care fac parte cei mai mulți care își spun "ortodocși", dar care au trecut pe la biserică ultima dată cu ocazia nunții lor și vor mai trece la propria înmormântare. Eu cred că cel care aderă la o sectă îl caută pe Cristos, chiar dacă a greșit calea și Îl caută pe arătură. La vremea rânduită de El, sperăm ca Spiritul Sfânt să răspundă căutării lor, arătându-le calea potrivită.
Ideea asta nu mi se pare valabila deloc...
Vezi tu, chiar si in stare de lancezeala, are inca informatia de baza acolo, la nevoie se poate folosi. Cand omul trece la o secta, o alta informatie va fi scrisa peste. Si ca la orice mediu de stocare al informatiei, daca ceva a fost scris peste, informatia initiala este fie stearsa total, fie sa zicem prin "metode moderne" va fi recuperata dar va fi corupta. Nu generalizez, dar din cei pe care ii cunosc eu, si au trecut din ortodoxie la diverse alte confesiuni, nu au trecut din cautare sincera ci din alte motive. Fie li s-a parut exotic si interesant islamul, fie pretentia de stiinta sau sanatatea si frumuseatea pretinse de Yoga, fie uimirea fata de membrii bisericilor protestante ca ei nu beau si nu fumezea, si altele asemenea. Dar nici unul dintre ei n-a putut sa-mi spuna de ce nu putea sa faca asta si in cadrul ortodoxiei? Sau de ce s-a oprit in cautarile lui, daca tot a vrut sa incerce alte religii, la prima care a intalnit-o?
Nu cred ca Duhul Sfant o sa-i mai lumineze, din moment ce n-au fost in stare sa-l vada, sa-l caute, sa-l ceara, in ortodoxie, ba chiar s-au indepartat mai mult. Poate rugaciunile Sfintilor sau ale celor dragi ii mai pot aduce inapoi.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biblioteca Misionarului Ortodox flying Resurse ortodoxe on-line 0 30.03.2011 01:41:44
Biblioteca roman2010 Generalitati 2 10.06.2010 20:00:22
Biblioteca ortodoxa cred_cu_adevarat Resurse ortodoxe on-line 0 25.01.2010 16:10:17
Ce sa fac?Sectele-inselatorie pt.cei naivi Desire Secte si culte 4 25.09.2009 00:21:37
Despre sectele vechi si noi strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 01:27:22