Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.12.2010, 09:30:59
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Iubire de dusmani... pana unde?

e deajuns doar sa-i iertam asa... in sufletul nostru? sau trebuie sa mancam la masa cu ei?...

Treaba e asa. Sunt nasii mei de botez. Nasja si fii-sa umbla cu farmece si alte prostii de-astea, odata bunica a prins-o furand din frigider (credea ca nu-i acasa), si in ultima vtreme au avut un conflict legat de o brazba in plus sau in minus (nu e clar) de pe un loc unde oricum nu planteaza nimic... is vecini- gard in gard. E naspa treaba.

Ma gandeam sa ma duc pe la ei de craciun cu o cafea/ciocolata ceva si sa le zic la multi ani. Da' mi-i pun pe restul din familia mea in cap.

Hai ca n-am timp sa detaliez, asta ar fi pe scurt, tre' sa plec c-am intarziat la biserica. Pe la vreo 13 plec la tzara asa ca daca ati avea timp de niste pareri... ar fi super.

Voi ce-ati face?...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.12.2010, 12:30:27
T E O L O G U L T E O L O G U L is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.12.2010
Locație: Tg Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru T E O L O G U L
Implicit

Trebuie sa te duci la nasii tai... Asa este crestineste, Mantuitorul asa ne indemna!

Cea MAI mare porunca este: ``Iubeste pe Domnul Dumnezeul tau, din toata inima ta, din tot cugetul tau si din tot sufletul tau, iar pe aproapele tau ca pe tine insuti``.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.12.2010, 13:47:43
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul

Ma gandeam sa ma duc pe la ei de craciun cu o cafea/ciocolata ceva si sa le zic la multi ani. Da' mi-i pun pe restul din familia mea in cap.

.
Exact asa sa faci.Caci gestul tau cuprinde toate cele 3 elemente necesare:
-vine din inima
-se materializeaza in fapta(adica nu vorbe goale)
-si atrage neplaceri din partea lumii
Iubirea de vrajmasi,este cea mai inalta treapta a iubirii.
Prin iubirea vrajmasilor ne inaltam la asemanarea cu Dumnezeu ,care "da ploaia Sa,si peste cei drepti si peste cei nedrepti"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.12.2010, 15:50:56
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
e deajuns doar sa-i iertam asa... in sufletul nostru? sau trebuie sa mancam la masa cu ei?...

Treaba e asa. Sunt nasii mei de botez. Nasja si fii-sa umbla cu farmece si alte prostii de-astea, odata bunica a prins-o furand din frigider (credea ca nu-i acasa), si in ultima vtreme au avut un conflict legat de o brazba in plus sau in minus (nu e clar) de pe un loc unde oricum nu planteaza nimic... is vecini- gard in gard. E naspa treaba.

Ma gandeam sa ma duc pe la ei de craciun cu o cafea/ciocolata ceva si sa le zic la multi ani. Da' mi-i pun pe restul din familia mea in cap.

Hai ca n-am timp sa detaliez, asta ar fi pe scurt, tre' sa plec c-am intarziat la biserica. Pe la vreo 13 plec la tzara asa ca daca ati avea timp de niste pareri... ar fi super.

Voi ce-ati face?...
Tu personal nu cred ca ai ceva cu ei, si ar trebui sa inteleaga si familia ta asta daca e asa. Daca nu poate vei mai imblanzi relatiile dintre familiile voastre.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.12.2010, 19:14:15
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

...ei dragilor, pana la sfarsit, pana la sfarsit...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.12.2010, 21:12:35
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

“Nimic nu este mai mare ca omul cu Dumnezeu si nimic mai mic ca omul fara Dumnezeu.”
Sfantul Tihon
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.12.2010, 22:07:53
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit bunatatea


[COLOR=blue]'' Ceea ce face farmecul unui om , este bunatatea lui ." (Pv.19:22)
[/COLOR]

Aceasta virtute de caracter , cu adevarat , da farmec oricarui om care o poseda . Este atat de minunat sa stai in preajma unor asemenea oameni , si acesta bunatate din ei, este o forta ,care aduce la tacere orice incercare a firii noastre de a se manifesta in mod negativ ,si acesta pentru ca suntem in prezenta acestor oameni deosebiti prin bunatatea lor. Dar si bunatatea are inamicii ei , si acestia sunt : e-ul nostru , rautatea, invidia , mania , resentimentele ...
Cred din toata inima ,ca fiecare dintre noi ,ne-am dori sa fim oameni plini de farmec , sa fim oameni plini de bunatate ,si mai cred, ca ne dam toate silintele ,ca sa fim asa ... dar cu toate acestea ,nu reusim intotdeauna sa fim buni din pacate . Bunatatea este atat de necesara ,in relatiile noastre de familie ,bisericesti, socio-profesionale ,dar pentru ca suntem deficitari aici ,de aceea avem atatea probleme in relationarea noastra cu cei de langa noi ... si suferim de atetea ori deceptii dureroase ,care ne afecteaza sanatatea mintii si a trupului. Bunatatea este o virtute divina ,cereasca ,pe care trebuie sa o cerem de la Dumnezeu ,si o vom primi ,dar nu ca pe ceva magic ,ci va trebui sa invatam sa fim buni ,si acessta va dura in functie de cat suntem de disponibili sa ne aducem eu-l nostru la tacere ,si sa lasam ca bunatatea ce vine de sus ,prin Duhul Sfant in noi , sa se manifeste liber ,fara ca firea noastra sa mai aiba vreun cuvant de spus ... si vom invata in timp ,sa fim plini de bunatate ,si atunci dupa ce vom absolvi scoala bunatatii ,daca cineva ne va da o palma peste obraz ,il vom intoarce si pe celalalt ,daca cineva ne va jigni pe nedrept ,vom avea taria izvorata din bunatate sa rabdam si sa nu ne razbunam ,si chiar daca vom fi asupriti ,prigoniti ,batjocoriti in fel si chip ,bunatatea din noi ,va iubi si astfel de oameni care ne vrajmasesc ... Dumnezeu sa ne faca plini de bunatate ! pentru ca ce face farmecul unui om ,este bunatatea lui !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.01.2011, 15:39:07
kouklakys kouklakys is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2010
Locație: capitala
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit

Frumos sus....
Oare putem ?
Eu deschid usa si o primesc pe cea care mi doreste raul la masa ...insa la ea acasa ...nu ma duc...
Pur si simplu ma rog sa-i fie bine si ..pe mine sa ma uite...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.01.2011, 22:52:55
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Am citit ceva intr-o carte despre viata Sfantului Cosma Etolianul.Nu mai retin exact si nu am momentan cartea sa dau citat exact, dar spunea ceva de genul: daca nu putem sa ne iubim dusmanii, macar sa nu-i uram. Adica sa manifestam o atitudine de acceptare si sa nu le vrem raul... cam asa ceva.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ascultarea de Biserica - pana unde ? Erethorn Biserica Ortodoxa Romana 30 03.08.2012 15:14:51
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 12:00:06
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 16:27:11
Până unde merge ascultarea de duhovnic florina_drossu Preotul 29 05.04.2010 15:28:56
Pana unde poate patrunde biserica in viata noastra privata? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 54 12.11.2009 14:54:22