Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 09.08.2011, 11:10:55
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Aș vrea să știu dacă The Listener mănîncă miere de albine.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 09.08.2011, 12:15:48
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
nu prietene...AI UNDA VERDE...multa iubire
ok ... atunci sa continuam cu versetele
7.Și a zis lui Petru ucenicul acela pe care-l iubea Iisus: Domnul este! Deci Simon-Petru, auzind că este Domnul, și-a încins haina, căci era dezbrăcat, și s-a aruncat în apă. 8.Și ceilalți ucenici au venit cu corabia, căci nu erau departe de țărm, ci la două sute de coți, trăgând mreaja cu pești.

asadar in versetul 7 se explica semnificatia cuvintului ŽŽ veti afla ŽŽ si se da raspunsul PE CINE sa afle .....Domnul este

in versetul 8 VIN CEILAITI UCENICI ca sa traga mreaja cu pesti .....

esti de acord pina aici ? ai ceva de obiectat ?
multa iubire
Reply With Quote
  #163  
Vechi 09.08.2011, 12:18:25
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Aș vrea să știu dacă The Listener mănîncă miere de albine.
fffff rar spre deloc .... in schimb folosesc propolis in diferite situatii cu efecte ffffff bune
mujlta iubire
Reply With Quote
  #164  
Vechi 09.08.2011, 18:52:16
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Nimic de obiectat, pana aici e OK!Ai unda verde in continuare!Multa iubire
Reply With Quote
  #165  
Vechi 09.08.2011, 20:34:35
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Nimic de obiectat, pana aici e OK!Ai unda verde in continuare!Multa iubire
recapitulam
1 ucenici nu au prins nimic
2 iisus , corabie , partea dreapta , veti afla , pesti(nu se stie ce fel de pesti )
3. iisus s-a descoperit ucenicilor si ucenicii au venit la el si au ajutat la tragerea pestilor

9.Deci, când au ieșit la țărm, au văzut jar pus jos și pește pus deasupra, și pâine

asadar acesta este primul verset care l-ai adus tu ca argument ca iisus a mincat peste
i-a sa vedem ce spune

ucenicii AU VAZUT .... asadar CINE A PREGATIT JARUL SI A PUS PESTII ? dupa ce imi raspunzi mergem mai departe ... astept unda verde dupa ce raspunzi
multa iubire
Reply With Quote
  #166  
Vechi 09.08.2011, 22:35:13
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
recapitulam
1 ucenici nu au prins nimic
2 iisus , corabie , partea dreapta , veti afla , pesti(nu se stie ce fel de pesti )
3. iisus s-a descoperit ucenicilor si ucenicii au venit la el si au ajutat la tragerea pestilor

9.Deci, când au ieșit la țărm, au văzut jar pus jos și pește pus deasupra, și pâine

asadar acesta este primul verset care l-ai adus tu ca argument ca iisus a mincat peste
i-a sa vedem ce spune

ucenicii AU VAZUT .... asadar CINE A PREGATIT JARUL SI A PUS PESTII ? dupa ce imi raspunzi mergem mai departe ... astept unda verde dupa ce raspunzi
multa iubire
Biblia nu zice cine a pregatit jarul.Se poate trage concluzia ca Iisus a facut asta.Multa iubire
Reply With Quote
  #167  
Vechi 09.08.2011, 23:40:39
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Biblia nu zice cine a pregatit jarul.Se poate trage concluzia ca Iisus a facut asta.Multa iubire
asadar gresit ... NU SE STIE CINE A PREGATIT JARUL SI NICI CINE A PUS PESTII SI PAINEA ... nu se poate trage nici o concluzie din versetele alea ... esti de acord? astept unda verde sa vedem mai departe .....putea sa fie oricine de pe mal , sau ucenici inainte sau etc etc etc .....
multa iubire

Last edited by the_Listener; 09.08.2011 at 23:54:05.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 10.08.2011, 09:10:37
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul


asadar gresit ... NU SE STIE CINE A PREGATIT JARUL SI NICI CINE A PUS PESTII SI PAINEA ... nu se poate trage nici o concluzie din versetele alea ... esti de acord? astept unda verde sa vedem mai departe .....putea sa fie oricine de pe mal , sau ucenici inainte sau etc etc etc .....
multa iubire
Prietene, te contrazici singur! Acum zici ca e posibil sa fii facut ucenicii inainte jarul si sa fi pus pestii si painea iar cu ceva timp inainte ai zis ca ucenicii nu aveau nimic de mancare.Postez mesajul tau mai jos:
"asadar pina unde m-am oprit o singura concluzie este trasa ... APOSTOLII NU AVEAU NIMIC DE MANCARE ....
atunci a intervenit IISUS ... sa retii acest aspect .... si sa vedem ce se intimpla
6. Iar El le-a zis: Aruncați mreaja în partea dreaptă a corăbiei și veți afla"
Daca ucenicii nu aveau nimic de mancare cum sa fii pus pesti la prajit si de unde aveau paine?Deci varianta asta pica!E posibil sa fii facut oricine alt cineva focul dar e posibil ca si Iisus sa-l fi facut pentru ca Biblia nu zice cine anume.Multa iubire!
Reply With Quote
  #169  
Vechi 10.08.2011, 10:21:15
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Prietene, te contrazici singur! Acum zici ca e posibil sa fii facut ucenicii inainte jarul si sa fi pus pestii si painea iar cu ceva timp inainte ai zis ca ucenicii nu aveau nimic de mancare.Postez mesajul tau mai jos:
"asadar pina unde m-am oprit o singura concluzie este trasa ... APOSTOLII NU AVEAU NIMIC DE MANCARE ....
atunci a intervenit IISUS ... sa retii acest aspect .... si sa vedem ce se intimpla
6. Iar El le-a zis: Aruncați mreaja în partea dreaptă a corăbiei și veți afla"
Daca ucenicii nu aveau nimic de mancare cum sa fii pus pesti la prajit si de unde aveau paine?Deci varianta asta pica!E posibil sa fii facut oricine alt cineva focul dar e posibil ca si Iisus sa-l fi facut pentru ca Biblia nu zice cine anume.Multa iubire!
iara te grabesti .....

prin ucenici nu se intelege apostolii , ci orice om care era atunci acolo la pescuit .cu apostolii ......in timp ce pescuiau nu iisus , altcineva pe mal sa fi pregatit jarul si sa aduca pesti DIN ALTA PARTE SI PAINE ,,,, e posibil? dupa ce imi raspunzi si imi dai unda verde continuam
multa iubire
Reply With Quote
  #170  
Vechi 10.08.2011, 10:24:30
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Chestia asta a devenit deja penibilă.
Dacă ai ceva de spus, spune te rog cu smerenie.
Dacă nu, nu.
A... Și te rog să ne împărtășești și nouă sursa tălmăcirilor din Evanghelii, așa cum ni le arăți.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Tags
post, vegan, vegetarian



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu a fost creat de Ra. (?) Bilibox Generalitati 118 05.12.2011 08:03:26
OMUL NOU - OMUL VECHI iosif Pocainta 32 12.04.2011 16:29:42
De ce Dumnezeu ne a creat? KittyNou Generalitati 186 13.09.2010 21:47:09
Cine a fost creat primul oul sau gaina?! T-Bone Generalitati 13 25.08.2007 19:36:20