Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 12.03.2011, 18:14:18
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Desigur,toate sunt intamplari,ce mai trebuie sa-L adaugam si pe Dumnezeu in ecuatie? Sau pacatele noastre,necredinta,lipsa postului si a rugaciunii etc. etc. Astea sunt povesti din batrani,noi traim in sec. XXI doar...
Sigur ca il pun si pe Dumnezeu in ecuatie dar nu ii pun in carca ceea ce nu ii apartine.
Dupa Potop El a spus foarte clar ca nu va mai extermina omenirea si ne-a dat ca si semn curcubeul.
Cand a venit pe pamant in Trup de om, Iisus a spus foarte clar ca nu a venit sa judece lumea ci sa o mantuiasca, a spus ca exact acesti bolnavi de care spui au nevoie de El, nu sanatosii, si a mai spus foarte clar ca Tatal din Cer da cele bune (adica soare si ploaie) si peste cei buni si peste cei rai, si dupa modelul Lui iubitor ne-a cerut si noua sa ne iubim vrajmasii si sa ne rugam pentru ei. Asa ca acesta este Tatal nostru Ceresc. Raul nu ii apartine ci ii este pus in carca in mod gresit de oameni. Raul apartine celui rau, si cel rau isi face de cap servindu-se de legile naturii pe care le are la indemana. Daca am muta Romania pe teritoriul Japoniei si invers, acel Tsunami nu ii va cauta pe japonezi prin Carpati ca sa ii loveasca ci tot pe locuitorii din zona ii va lovi, indiferent ca vor fi japonezi, romani sau alta natie...

Last edited by Adriana3; 12.03.2011 at 18:17:30.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 12.03.2011, 18:39:57
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Asta nu ai de unde sa stii... ci numai Dumnezeu le cunoaste! Iisus ne-a avertizat de 2000 de ani de cele ce acum se intampla. Si stai linistita (de fapt in priveghere!),caci or sa vina necazuri mari si peste noi. Dumnezeu sa ne intareasca si sa ne dea putere sa rabdam pana la capat!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 12.03.2011, 18:43:52
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Asta nu ai de unde sa stii... ci numai Dumnezeu le cunoaste! Iisus ne-a avertizat de 2000 de ani de cele ce acum se intampla. Si stai linistita (de fapt in priveghere!),caci or sa vina necazuri mari si peste noi. Dumnezeu sa ne intareasca si sa ne dea putere sa rabdam pana la capat!
Asa este, fiecare popor cu soarta lui; cu siguranta vom fi si noi incercati mai devreme sau mai tarziu...
Reply With Quote
  #54  
Vechi 12.03.2011, 18:47:35
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Asta nu ai de unde sa stii... ci numai Dumnezeu le cunoaste! Iisus ne-a avertizat de 2000 de ani de cele ce acum se intampla. Si stai linistita (de fapt in priveghere!),caci or sa vina necazuri mari si peste noi. Dumnezeu sa ne intareasca si sa ne dea putere sa rabdam pana la capat!
Ce nu am de unde sa stiu? Fpatul ca raul nu vine de la Dumnezeu, ci de la Dumnezeu vine doar binele, asa cum scrie in Biblie? Sau faptul ca, daca romanii se muta in Japonia si japonezii in Romania, Tsunami nu va lovi in Carpati?

Bine-nteles ca Iisus ne-a avertizat de acum 2000 de ani, pentru ca stia ca cel rau, diavolul, nu doarme, ci loveste unde poate si cat poate. Si pana la a doua venire a lui Iisus, tot asta va face, inclusiv in Romania, ca nici Romania nu a fost ferita de inundatii, de cutremure si de razboaie.

Last edited by Adriana3; 12.03.2011 at 18:50:14.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 13.03.2011, 16:07:55
ellyterra ellyterra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Asta nu ai de unde sa stii... ci numai Dumnezeu le cunoaste! Iisus ne-a avertizat de 2000 de ani de cele ce acum se intampla. Si stai linistita (de fapt in priveghere!),caci or sa vina necazuri mari si peste noi. Dumnezeu sa ne intareasca si sa ne dea putere sa rabdam pana la capat!
Levitic 26:

3.Dacă veți umbla după legile Mele și de veți păzi poruncile Mele și le veți implini,

4.Vă voi da ploaie la vreme, pămantul iși va da roadele sale și pomii roadele lor.

5.Treieratul vostru va ajunge pană la culesul viilor, culesul viilor va ajunge pană la semănat; veți manca painea voastră cu mulțumire și veți trăi in pămantul vostru fară primejdie.

6.Voi trimite pace pe pămantul vostru și nimeni nu vă va tulbura; voi alunga fiarele rele din pămantul vostru și sabia nu va trece prin pămantul vostru.

7.Veți alunga pe vrăjmașii voștri și vor cădea uciși inaintea voastră.

8.Cinci din voi vor birui o sută, și o sută din voi vor prigoni zece mii, și vor cădea vrăjmașii voștri de sabie inaintea voastră.

9.Căuta-voi spre voi și vă voi binecuvanta; roditori vă voi face, vă voi inmulți și voi fi statornic in legămantul Meu cu voi.

10.Veți manca roadele vechi de anii trecuți și veți da la o parte pe cele vechi, pentru a face loc celor noi.

11.Voi așeza locașul Meu in mijlocul vostru și sufletul Meu nu se va scarbi de voi.

12.Voi umbla printre voi, voi fi Dumnezeul vostru și voi veți fi poporul Meu.

13.Iar dacă nu Mă veți asculta și nu veți implini aceste porunci ale Mele;

14.De veți disprețui așezămintele Mele și de se va scarbi sufletul vostru de legile Mele, așa incat să nu impliniți toate poruncile Mele, călcand legămantul Meu,

15.Atunci și Eu am să Mă port cu voi așa: voi trimite asupra voastră groaza, lungoarea,

frigurile,de care vi se vor secătui ochii și vi se va istovi sufletul. Veți semăna semințele voastre in zadar și vrăjmașii voștri vi le vor manca.

16.Indrepta-voi fața Mea asupra voastră și veți cădea inaintea vrăjmașilor voștri; ei vor domni peste voi și veți fugi, cand nimeni nu vă va prigoni.

17.Dacă nici după toate acestea nu Mă veți asculta, atunci inșeptit voi mări pedeapsa pentru păcatele voastre.

19.Voi frange indărătnicia voastră cea mandră și cerul vostru il voi face ca fierul, iar pămantul vostru ca arama.

20.In zadar vă veți cheltui puterile voastre că pămantul vostru nu-și va da roadele sale, nici pomii din țara voastră nu-și vor da poamele lor.

21.Dacă insă, și după toate acestea, veți umbla impotriva Mea și nu veți vrea să Mă ascultați, atunci inșeptit voi adăuga lovituri pentru păcatele voastre.

22.Voi trimite fiarele campului asupra voastră, care vă vor lipsi de copii; vor prăpădi vitele voastre, și pe voi așa vă voi impuțina, incat se vor pustii drumurile voastre.

23.Și dacă nici după acestea nu vă veți indrepta, ci vă veți purta impotriva Mea,

24.Atunci și Eu voi veni cu urgie asupra voastră și vă voi lovi și Eu inșeptit pentru păcatele voastre:

25.Voi aduce asupra voastră sabie răzbunătoare ca să răzbune legămantul Meu. Iar dacă vă veți ascunde in orașele voastre, voi trimite molimă asupra voastră și veți fi dați in mainile vrăjmașului.

26.Painea care intărește o voi lua de la voi; zece femei vor coace paine pentru voi intr-un cuptor, și vor da painea voastră cu cantarul, și veți manca și nu vă veți sătura.

27.Dacă insă nici după acestea nu Mă veți asculta și veți călca impotriva Mea,

28.Atunci și Eu cu urgie voi veni asupra voastră și vă voi pedepsi inșeptit pentru păcatele voastre:

29.Veți manca carne de om: trupurile feciorilor și fetelor voastre veți manca.

30.Dărama-voi inălțimile voastre și voi strica stalpii voștri și voi imprăștia orașele voastre sub dăramăturile idolilor voștri, și se va scarbi sufletul Meu de voi.

31.Orașele voastre le voi preface in ruină, voi pustii locașurile voastre cele sfinte, și nu voi mirosi mireasma jertfelor voastre.

32.Pustii-voi pămantul vostru, cat să se mire de el vrăjmașii voștri, care se vor așeza intransul;

33.Iar pe voi vă voi risipi printre popoare; in urma voastră imi voi ridica sabia, și vă fi pămantul vostru pustiu și orașele voastre dăramate.

34.Celor ce vor rămane din voi le voi trimite in inimi frica in pămanturile vrăjmașilor lor, pană și freamătul frunzei ce se clatină il va pune pe fugă, și vor fugi ca de sabie, cand nimeni nu-i va prigoni.

35.Se vor călca unul pe altul, ca cei ce fug de sabie, cand nimeni nu-i va urmări, și nu veți avea putere să vă impotriviți vrăjmașilor voștri.

36.Veți pieri printre popoare și vă va inghiți pămantul vrăjmașilor voștri.

37.Iar cei ce vor rămane din voi se vor usca pentru păcatele lor in pămanturile vrăjmașilor voștri și se vor usca și pentru păcatele părinților lor.

38.Atunci iși vor mărturisi fărădelegile lor și fărădelegile părinților lor, cum au săvarșit ei nelegiuiri impotriva Mea și au mers impotriva Mea,

39.Pentru care și Eu am venit cu urgie asupra lor și i-am dus in pămantul vrăjmașilor lor; atunci se va supune inima lor cea netăiată imprejur și atunci se vor căi ei pentru nelegiuirile lor.

40.(Atunci) Și Eu imi voi aduce aminte de legămantul Meu cu părinții lor, și de pămant imi voi aduce aminte.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 13.03.2011, 16:09:48
ellyterra ellyterra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

nu va fie teama...cei ce-l iubesc pe Dumnezeu se vor duce in Imparatia Cerurilor ...acolo va fi mai bine decat pe pamant..
Reply With Quote
  #57  
Vechi 13.03.2011, 18:08:19
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Pe mine ma uimeste ce pot sa zica unii pe aci vis-a-vis de cutremurul din Japonia ca a fost dat de Dumnezeu sau mai stiu eu ce.
Am vazut ce mult tari au sarit in ajutorul Japoniei,49 de state,aci incluzandu-se SUA,de a trimis un ajutor foarte consistent,despre care se stie nu a avut o relatie tocmai buna cu Japonia in al doilea razboi mondial.
Si aci am vazut cum din invataturile lui Dumnezeu Iisus Hristos sunt de baza in lumea actuala,ca aceia au ascultat de sfatul lui Dumnezeu Iisus Hristos care zice sa ierti pe cei care ti-a facut rau.
(Japonia a atacat SUA in al doilea razboi mondial prin surprindere la Pearl Harbour:
http://en.wikipedia.org/wiki/Attack_on_Pearl_Harbor)

Si din cate mi se pare numai niste mari minuni a lui Dumnezeu a facut sa fie atat de putini morti la un cutremur de 8.9 grade. (unii zic 9 grade).
Ca sa faceti asa o comparatie,fata de cutremurul din 1977 din Romania acest cutremur a fost cam de 251 de ori mai puternic ca cel din 1977 din Romania:
http://en.wikipedia.org/wiki/Richter_magnitude_scale
(Cutremurul din 1977 din Romania a avut 7.3 grade.
Diferenta de energie degajata se calculeaza cu formula:
(10 la puterea (8.9-7.3)) la puterea 3/2

Adica (10 la puterea 1.6 )la puterea 3/2
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 13.03.2011 at 18:16:24.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 13.03.2011, 22:22:26
ellyterra ellyterra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=Vqu_M...eature=related
Reply With Quote
  #59  
Vechi 13.03.2011, 22:27:30
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
(Japonia a atacat SUA in al doilea razboi mondial prin surprindere la Pearl Harbour:
http://en.wikipedia.org/wiki/Attack_on_Pearl_Harbor)
Japonezii au atacat Pearl Harbor asa cum afganii au dat jos turnurile gemene.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 14.03.2011, 07:26:57
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Pe mine ma uimeste ce pot sa zica unii pe aci vis-a-vis de cutremurul din Japonia ca a fost dat de Dumnezeu sau mai stiu eu ce.
Am vazut ce mult tari au sarit in ajutorul Japoniei,49 de state,aci incluzandu-se SUA,de a trimis un ajutor foarte consistent,despre care se stie nu a avut o relatie tocmai buna cu Japonia in al doilea razboi mondial.
Si aci am vazut cum din invataturile lui Dumnezeu Iisus Hristos sunt de baza in lumea actuala,ca aceia au ascultat de sfatul lui Dumnezeu Iisus Hristos care zice sa ierti pe cei care ti-a facut rau.
(Japonia a atacat SUA in al doilea razboi mondial prin surprindere la Pearl Harbour:
http://en.wikipedia.org/wiki/Attack_on_Pearl_Harbor)

Si din cate mi se pare numai niste mari minuni a lui Dumnezeu a facut sa fie atat de putini morti la un cutremur de 8.9 grade. (unii zic 9 grade).
Ca sa faceti asa o comparatie,fata de cutremurul din 1977 din Romania acest cutremur a fost cam de 251 de ori mai puternic ca cel din 1977 din Romania:
http://en.wikipedia.org/wiki/Richter_magnitude_scale
(Cutremurul din 1977 din Romania a avut 7.3 grade.
Diferenta de energie degajata se calculeaza cu formula:
(10 la puterea (8.9-7.3)) la puterea 3/2

Adica (10 la puterea 1.6 )la puterea 3/2
Si totusi Dumnezeu ingaduie sa existe persoane prin care sa fim pedepsiti mai bland sau mai drastic si chiar sa fim nimiciti. Putem lua aminte la dramele altora si sa ne pocaim. Oare Dumnezeu nu stie ca exista astfel de oameni si astfel de tehnologii? Daca ar vrea, oare n-ar putea intr-o clipa sa-i paralizeze pe toti cei care se ocupa cu asa ceva? De ce nu o face? Pe Adam l-a izgonit din rai pentru ceva minor in comparatie cu ceea ce fac acesti ucigasi ai omenirii. In mod sigur Dumnezeu ingaduie acestea pentru obraznicia fara precedent a omului contemporan. Trebuie sa-i multumim lui Dumnezeu ca ne mai da timp de pocainta. Puteam fi noi in locul celor afectati de cutremur. Dar Dumnezeu n-a ingaduit acum, din motive stiute de El.

Nu trebuie sa-I subminam rolul lui Dumnezeu in aceasta situatie. Cel ce ne-a creat, oare nu poate ingadui sa fim nimiciti daca vede ca nici gand n-avem sa traim dupa poruncile Lui? Care imparat omoara el insusi condamnatii la moarte? Niciunul. In acest scop, tocmeste calai!


Parintele Paisie Aghioritul considera acum cativa ani ca s-a inmultit pacatul nepermis de mult. Lumea are nevoie in primul rand de pocainta, caci scopul vietii crestine este dobandirea mantuirii si a Duhului Sfant. In conditiile in care omenirea este preocupata mai mult ca oricand de avorturi, desfranare si vrajitorie, mila lui Dumnezeu se imputineaza simtitor. Si numai facand voia lui Dumnezeu o putem redobandi.


Eu zic sa invatam ceva din experienta altora. Parintele Ilarion Argatu spunea ca Bucurestiul va ajunge ,,o mare de daramaturi'', deci nu-i exclus ca intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat acest lucru sa se intample si la noi. Mai multi parinti recomanda sa ne retragem spre munte.

Last edited by antoniap; 14.03.2011 at 07:41:40.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
imagini haioase ... LapetiteMoc Generalitati 34 22.10.2013 23:22:51
IMAGINI DI ROMA kekodu Stiri, actualitati, anunturi 8 19.10.2010 13:02:29
imagini cutremuratoare florisca Generalitati 50 15.10.2009 15:57:59
Ortodoxia în Japonia - prima parohie Ortodoxă românească din Japonia cristiboss56 Despre Biserica Ortodoxa in general 10 09.08.2009 00:47:49
Ortodoxia in Japonia Laurentiu Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 22.12.2008 22:06:02