Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 10.11.2013, 12:59:06
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Uite, fac eu un pas ca să "ies" și-ți zic: suntem frați doar în credință.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #32  
Vechi 10.11.2013, 13:42:08
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Uite, fac eu un pas ca să "ies" și-ți zic: suntem frați doar în credință.
Asta e exact modul de gindire cel mai comun, limitativ, si vinovat de singele atitor oameni, martiri ai diferitelor cauze si credinte. Stai linistit: aidoma tie, si majoritatii de pe forum, si masonii, mafiotii, adeptii cultelor malefice, etc. gindesc la fel.
Ai citit pe Sven Hassel? No, daca da, ai vazut ca la un moment dat arata limpede cum ca soldatii marcati PU (politische unsicher) erau la fel de rau tratati si de sovietici cind cadeau prizonieri. De ce? Tocmai pentru ca si "dusmanii" apreciau convingerea care anima un om, nu umanitatea sa per se. Si stii de ce se cultiva de milenii acest mod de gindire? Tocmai pentru ca este convenabil pentru setea de putere de care sunt plini conducatorii politici si religiosi ai lumii, de la "masoneria de rit scotian antic si acceptat" la "crestinismul ortodox de rit bizantin".
Nu tot ce este raspindit/persistent este si de valoare.

Last edited by Barsaumas; 10.11.2013 at 14:06:58.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 10.11.2013, 13:54:05
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Barsaumas, nu ne jigniti credinta.
Fiecare cu propria lui cautare dar nu trebuie sa jigniti.
Sa incercam sa ne pastram cumpatul.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 10.11.2013, 13:57:49
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Au fost si sfinti care au avut greseli dogmatice. Important e sa fie din nestiinta, adica sa nu alfe care e adevarul. Si cel mai important e sa beneficieze de Sfintele Taine, ca si un adventist daca ar crede toata invatatura ortodoxa e degeaba daca ramane adventist si nu vine in Biserica pentru Botez si Impartasanie.
In continuare tu pui problema gresit, azi cinstim icoanele nu pentru ca ar fi castigat o tabara, ci pentru ca acesta e adevarul. Una din dovezi este ca exista icoane facatoare de minuni. Sunt si cazuri inverse, catolicii sunt catolici pentru ca in trecut liderii lor au ales gresit. Asta nu inseaman ca trebuie sa creada orbeste, tocmai asta iti spuneam, trebuie sa cautam adevarul.
Daca un om se naste intr-o familie de atei nu e o scuza sa ramana ateu.

Aderenta conceptuala la un sistem religios (practica religioasa din cadrul aceleiasi religii) ramane si in zilele noastre samburele zazaniei, cauzator de multe suferinte mentale si pacate.

Si va ramane si in viitor.

Iisus a incercat sa explice clar ca Dumnezeu nu se uita la "aderenta noastra conceptuala" ci direct in inima.

Matei 3:9 / Și să nu credeți că puteți zice în voi înșivă: „Avem ca tată pe Avraam!” Căci vă spun că Dumnezeu din pietrele acestea poate să ridice fii lui Avraam.

Porunca este limpede> Sa nu ne indreptatim (ortodoxim) in noi insine cu "identitatea noastra", cu atat mai putin in fata celorlalti.

Cine este ortodox este extraordinar, cine nu, prin pronia dumnezeiasca poate va afla lucrarile minunate ale Duhului in Biserca.

Harul Lui lucreaza cum vrea si in cine vrea - nu poate fi ingradit de mintea noastra.

Considerand ca ceilalti sunt inferiori prin faptul ca adera la alte valori, cadem involuntar sub pacatul semetiei si judecarii aproapelui.
__________________

Reply With Quote
  #35  
Vechi 10.11.2013, 14:05:02
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Barsaumas, nu ne jigniti credinta.
Fiecare cu propria lui cautare dar nu trebuie sa jigniti.
Sa incercam sa ne pastram cumpatul.
Bogdan, nu jignesc credinta ortodoxa, departe de mine asa ceva. Doar ca vituperez modul de gindire (care e diferit de credinta) "traiasca ai nostri, jos cu ceilalti; mai aproape e camasa decit haina". Cred ca veti fi de acord ca acest mod de gindire/actiune/viata este contrar pildei samariteanului, de exemplu. Si ca acest "mod" este comun tuturor fanaticilor, de oriunde ar fi (biserica, loja, partid, etc).
Reply With Quote
  #36  
Vechi 10.11.2013, 14:05:29
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Nu, zazania si jignirile, varsarile de sange si celelalte pacate NU se nasc din aderenta conceptuala la o credinta, ci se nasc din rautatea oamenilor.
Poti sa aderi conceptual la o credinta, dar nu poti fi indreptatit sa urasti pe cei care au alta credinta. Cu atat mai mult sa-i prigonesti si sa-i ucizi.
Putem sa traim si respectandu-ne unii altora convingerile, discutand calm, cu intelepciune si bunavointa, fara sa ne scoatem ochii unii altora.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 10.11.2013, 14:08:30
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Nu, zazania si jignirile, varsarile de sange si celelalte pacate NU se nasc din aderenta conceptuala la o credinta, ci se nasc din rautatea oamenilor.
Poti sa aderi conceptual la o credinta, dar nu poti fi indreptatit sa urasti pe cei care au alta credinta. Cu atat mai mult sa-i prigonesti si sa-i ucizi.
Putem sa traim si respectandu-ne unii altora convingerile, discutand calm, cu intelepciune si bunavointa, fara sa ne scoatem ochii unii altora.
Absolut corect. Nu faceam decit sa observ ca ducerea la o extrema a enuntului lui Dragos inseamna politizarea si despiritualizarea oricarei credinte, si de aici masacre, teroare, fanatism.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 10.11.2013, 14:14:36
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Nici eu nu iubesc fanatismul, dupa cum nu iubesc lipsa de discernamant si de ratiune.
Cred ca bine a zis cine a zis cand a zis ca : "Somnul ratiunii naste monstri."
Reply With Quote
  #39  
Vechi 10.11.2013, 15:07:51
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Absolut corect. Nu faceam decit sa observ ca ducerea la o extrema a enuntului lui Dragos inseamna politizarea si despiritualizarea oricarei credinte, si de aici masacre, teroare, fanatism.
Bine, am înțeles punctul tău de vedere.
Ia-o și p-asta: "cine nu are Biserica mamă, nu-L are pe Dumnezeu tată". Fanatizm macsim.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #40  
Vechi 13.11.2013, 00:21:32
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Vă mulțumesc mult tuturor pentru răspunsuri!!!
Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
Răspunde