Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 05.12.2016, 00:57:30
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ideea era ca nici in intentie (si zic eu, nici in fapt), remarcile in cauza nu erau ceva de genul "a lovi in cel cazut".
Intentie? Alin, sa nu ne amagim... Pentru omul orgolios, si cea mai firava aluzie, are efectul unei lovituri de ciocan peste deget... Fiecare dintre noi, in principiu, atunci cand se aseaza sa scrie un mesaj, daca nu e ipocrit, are in intentie sa indrepte cu blandete pe cel perceput de toti ca fiind ratacit. Probabil, toti ceilalti vor vedea sfaturile bine-intentionate, dar nu cel caruia i se adreseaza. Odata ce este deja perceput ca ratacit, de ce ne asteptam sa primeasca sfaturile cu smerenie? De ce nu ne punem cu adevarat in locul lui? Tocmai de aceea, dupa mesajul care pe mine m-a impresionat, nu mi s-au mai parut inspirate mesajele tale. Ce rost are sa-i mai arati omului ca a gresit, dupa ce in sfarsit el a reusit si si-a deschis sufletul cu sinceritate?

Surprinderea si durerea este atunci cand, napastuitul pentru care unii chiar s-au pus pe treaba, ca si pentru unul dintre cei mai apropiati membri ai familiei, continua sa improaste cu noroi si sa calce in picioare multe alte suflete, neratand nicio ocazie sa-si atraga poveri pentru vorbe grele! Si-atunci nu poti sa nu te intrebi daca nu cumva nu mai e vorba de ratacire ci de boala... Iar cand vorbim de boala... nu cred ca mai e cazul de indreptare, din moment ce e iresponsabil si nu constientizeaza starea in care se afla.
Ca atare, ar mai ramane doua lucruri de facut: 1 - sa continuam sa ne rugam; 2 - sa nu mai raspundem niciunei provocari, oricat de mult ne-ar jigni pe noi sau pe altii ca noi. Odata neluat in seama (nici criticat, nici laudat, nici citat ca exemplu pozitiv sau negativ), cred ca orice conflict (cel putin in ce-l priveste pe el) s-ar stinge pur si simplu!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare