Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.10.2007, 00:03:58
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Draga Emilia,
La acest inceput de drum ai mare nevoie de sprijinul unui duhovnic. Apoi, vei intelege cu timpul ca lupta se da mai mult de una singura, se da cu seninatate, cu privirea spre Dumnezeu si nu spre ceilalti. E un drum greu, dar frumos si cu multe impliniri! Ramai in bucuria lui Hristos!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.10.2007, 00:20:40
GEORGIANA22 GEORGIANA22 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.08.2007
Mesaje: 95
Implicit

DRAGA MEA FI TARE, SA STI CA TRISTETEA ESTE UN PACAT , TUTUROR I S-A INTAMPLAT MACAR O DATA IN VIATA SA FIE TRISTI DIN ANUMITE MOTIVE, BUCURA-TE HRISTOS A INVIAT.
DACA VREI SCRIE-MI PE MESS , ID ESTE GEORGIANA22V@YAHOO.COM
SI NU UITA ROAGA-TE DE FIECARE DATA CAND TE SIMTI SINGURA SI TRISTA SI DUMNEZEU CU SIGURANTA VA FI CU TINE.
BUCURIE MULTA
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.10.2007, 09:24:24
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Emilia,apropierea de Dumnezeu incearca-o,mai incet sau mai repede,doar sub indrumarea unui duhovnic.Eu sunt alaturi de tine in rugaciune.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.10.2007, 15:41:15
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Multumesc mult pentru alinarea voastra ..in incursiunea mea in viata spirituala mi-am ales si un duhovnic care sa ma indrume..
Ajutorul vostru prin rugaciune l-am cerut pt ca trec printr-o situatie dificila nu doar spiritual si simt ca putina mea rugaciune nu este suficienta . Tristetea m-a cuprins pt ca nu am inteles de ce Dumnezeu a ales acesta cale pentru mine si care este scopul insuccesului meu, care anume este planul pe care Dumnezeu l-a ales.
Vreau sa va cer si sfatul: cum ne putem ruga si plange pacatele atunci cand nu avem intimitatea unui spatiu? Cum ma pot ruga daca nu am camera mea si consider ca pentru a ma ruga si a plange am nevoie sa fiu doar eu cu Dumnezeu si nu ochi sau urechi straine?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.10.2007, 15:59:05
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Emilia,daca Dumnezeu te incearca este pentru ca iti pregateste altceva mai bun si mai folositor.Te poti cufunda in camara sufletului tau,doar tu cu Dumnezeu.Roaga-te cum poti.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.10.2007, 23:38:14
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Raspunsul tau,Negroponte, m-a determinat sa vad altfel lucrurile si mi-a dat incredere in viitor..am ajuns aproape de decizia finala pe care trebuie sa o iau si sper ca Dumnezeu sa fie cu mine si sa pastrez dragostea pentru El..chiar daca voi avea piedici directe in a ma ruga si a tine post..
Mi-am repetat mereu ca suferinta duce la intelepciune..iar intelepciunea duce la smerenie..smerenia la mantuire..deci nu ar trebui sa fug de calea dificila de urmat..si ar trebui sa primesc cu bucurie suferinta ..
Va multumesc inca o data pentru raspunsuri si incurajari..mi-am propus sa merg la duhovnicul meu cat mai repede..ca sa pot discuta despre framantarile mele...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.10.2007, 00:29:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Curaj, curaj, curaj. Tristetea, deznadejdea, frica si alte cele vind de la vrajmasul cel fara scrupule si nemilos, ce vrea sa ne doboare. Limpezeste-ti mintea si roaga-te neancetat. Nu, nu , un nu hotarat celor ce te ispitesc si incearca sa uiti pacatele mari ale vietii tale. Nu te mai gandi la ele. Este extrem de important. Tine post miercurea si vinere si cel mai important, dute la un preot, duhovnic, discuta cu el deschis, fara teama si rusine. Fi tare ! Nu esti singura, sa nu te mai framante acesta idee. Uite, numai aici pe forum suntem peste 5000 de suflete, o mare familie de crestini. Gandurile tale sa se indrepte spre viitor, lasand in urma trecutul cu toate relele lui. Si inca ceva, Dumnezeu ne-a inzestrat cu multa vointa. Foloseste-o ! Deci, multa rugaciune, dragoste, vointa si nu uita de Biserica. Ma voi ruga pentru tine. Multa nadejde !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.10.2007, 09:38:47
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Nu ai cum sa eviti tristetea, e o etapa firessca în trecerea de la existenta bazata pe iluzii la cea bazata pe adevar.

Daca ai avea confortul pe care ti-l doresti, te-ai atrofia spiritual, ai muri pentru vesnicie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.10.2007, 11:38:23
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de E_my
Vreau sa va cer si sfatul: cum ne putem ruga si plange pacatele atunci cand nu avem intimitatea unui spatiu? Cum ma pot ruga daca nu am camera mea si consider ca pentru a ma ruga si a plange am nevoie sa fiu doar eu cu Dumnezeu si nu ochi sau urechi straine?
Ai putea incerca sa gasesti o biserica sau manastire din apropiere care e deschisa zilnic, unde se fac slujbe zilnic. Acolo te poti ruga in gand, poti citi o rugaciune in fata icoanelor.
La camin, stiu pe cineva care se ruga in baie. Sau in hol, a pus o icoana sfintita si noaptea tarziu iesea acolo.
Eu ma rog in gand de obicei si nu m-am ferit de altii, decat daca au incercat sa ma impiedice sa ma rog.
Dumnezeu sa te ajute si sa intoarca tot raul spre bine, spre slava Lui!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.10.2007, 21:53:27
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

E_my, DRAGA ORICIT AI SIMTI DE MARE TRISTETEA SA TE GINDESTI CA renuntarea la placerile lumesti pt calea cea dreapta va fi inlocuita ,daca rezisti acestei incercari ,si vei vedea ca Dumnezeu iti va da pace in suflet si bucurii duhovnicesti care sint mai durabile decit cele lumesti.Sigur ca e bine sa te pomenesti la 40 sf. Liturghii la manastiri ,macar la una ,sa te spovedesti ,este f.f.f.important ,caci duhovnicul se va ruga pt tine ,in cunostinta de cauza. Dumnezeu SA ITI AJUTE SA TRECI CU BINE PRIN ACEASTA INCERCARE.Sa stii ca fiecare incercare are un rol important in procesul de mintuire.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tristetea-melancolia-pacea linistea Generalitati 15 15.02.2013 22:28:34
Tristetea se vindeca prin rugaciune. Bautar Generalitati 48 27.09.2012 01:55:01
de ce ma simt mai trista decat tristetea fior Generalitati 55 18.07.2011 19:53:38
Unghiile de la degetele mari de la maiini mi se macina podariuv Umanitare 12 03.01.2011 13:00:03