Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 12.05.2009, 17:37:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Nu avem interpretari personale. Mergem pe principiul "Scriptura se explica cu Scriptura". Cand nu intelegem un pasaj din Biblie cautam explicatiile tot in Biblie. Principiul este foarte bun si largeste mult orizontul de cunoastere.

Pentru aceasta este nevoie sa crezi ca Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu si sa tratezi cu seriozitate orice verset. Orice cuvant din Sfanta Scriptura este de folos.
Principiul respectiv se regaseste in Scriptura?
Daca da, te rog verset.

Daca nu, de unde e?
Reply With Quote
  #172  
Vechi 12.05.2009, 18:01:09
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Principiul respectiv se regaseste in Scriptura?
Daca da, te rog verset.

Daca nu, de unde e?
Sigur ca se regaseste in Sfanta Scriptura. In loc de un verset, nu as putea sa va recomand intregul Nou Testament? Gasiti mai mult de 70 de cazuri in care, atat Domnul Iisus Hristos, cat si Sfintii Apostoli au rostit expresia "este scris" (si se refereau la Sfanta Scriptura. Orice lucru neinteles il explicau cu Sfanta Scriptura.

"Sa invatati sa nu treceti peste "ce este scris""(1 Corinteni 4:6)
Reply With Quote
  #173  
Vechi 12.05.2009, 18:10:43
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Sigur ca se regaseste in Sfanta Scriptura. In loc de un verset, nu as putea sa va recomand intregul Nou Testament? Gasiti mai mult de 70 de cazuri in care, atat Domnul Iisus Hristos, cat si Sfintii Apostoli au rostit expresia "este scris" (si se refereau la Sfanta Scriptura. Orice lucru neinteles il explicau cu Sfanta Scriptura.

"Sa invatati sa nu treceti peste "ce este scris""(1 Corinteni 4:6)
Iarasi avem de-a face cu o "exegeza" personalizata de tip prozelit. Ai avut o intrebare simpla, sa ne fundamentezi biblic o metoda de exegeza practicata de cultul vostru si ne raspunzi cu niste afirmatii care nu-si au legatura cu intrebarea. Sfintele Scripturi invocate de apostoli erau Legea, care avea alte metode de exegeza decat ce vrei tu sa ne sugerezi.
Iti reamintesc ca invatatorii lor "rabi" faceau scoala de mici si ereau pregatiti intens pentru misiune si pentru a interpreta Legea.
ps: Nu trecem peste ce e scris, sunt de acord! Dar vreau sa vad exact versetul pentru metoda ta...
Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #174  
Vechi 13.05.2009, 15:57:56
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ClaudiuT Vezi mesajul
Iarasi avem de-a face cu o "exegeza" personalizata de tip prozelit. Ai avut o intrebare simpla, sa ne fundamentezi biblic o metoda de exegeza practicata de cultul vostru si ne raspunzi cu niste afirmatii care nu-si au legatura cu intrebarea. Sfintele Scripturi invocate de apostoli erau Legea, care avea alte metode de exegeza decat ce vrei tu sa ne sugerezi.
Iti reamintesc ca invatatorii lor "rabi" faceau scoala de mici si ereau pregatiti intens pentru misiune si pentru a interpreta Legea.
ps: Nu trecem peste ce e scris, sunt de acord! Dar vreau sa vad exact versetul pentru metoda ta...
Har si Pace de la Domnul!

Nu mi se pare realista prezentarea dvs.:
- Sfintele Scripturi invocate de Apostoli nu erau numai Legea. Erau chiar Sfintele Scripturi in totalitatea lor. Domnul Iisus Hristos si Sfintii Apostoli au facut referire si la Lege si la profeti si la pilde de credinta, etc. Adica, las tot ce insemna Scriptura.
- scoala pentru cei mici nu era pentru "rabi". Invatarea de la varste fragede a Sfintei Scripturi este un mod de educatie si viata crestina (ca sa facem o actualizare). "Din pruncie cunosti Sfintele Scripturi"- ii spune Sfantul Apostol Pavel lui Timotei (care nu era "rabi").

Imi cerereti un verset. Am dat unul. Mai pot da multe. Dar, cel mai bine ar fi sa urmariti in Noul Testament, modul in care erau explicau, Mantuitorul si Sfintii Apostoli, aspectele inca neintelese. Gasiti o Biblie on-linie cu program de cautare expresii si cuvinte(nu-mi permit sa va recomand un link decat la solicitarea dvs.). Dati cautare pentru expresia "este scris". Cititi multimea de versete la care veti fi trimis. Nu va mai fi nevoie sa-mi cereti mie un verset anume. Veti gasi niste modele demne de urmat: Domnul Iisus Hristos si Sfintii Apostoli.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 13.05.2009, 16:38:27
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Noul Testament a fost scris dupa ce Sfintii Apostoli au plecat la Domnul.
Deci, afirmatia lui Litanu "erau chiar Sfintele Scripturi in totalitatea lor" este atat tendentioasa, cat si mincinoasa. De unde aveau Apostolii ceva ce nu era scris inca?
Informeaza-te mai bine decat sa scrii atatea neadevaruri, eu cred ca din nestiinta, decat din rea vointa.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 13.05.2009, 17:10:54
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Noul Testament a fost scris dupa ce Sfintii Apostoli au plecat la Domnul.
Deci, afirmatia lui Litanu "erau chiar Sfintele Scripturi in totalitatea lor" este atat tendentioasa, cat si mincinoasa. De unde aveau Apostolii ceva ce nu era scris inca?
Informeaza-te mai bine decat sa scrii atatea neadevaruri, eu cred ca din nestiinta, decat din rea vointa.
1. Noul Testament a fost scris chuar de Sfintii Apostoli. Nu cred ca au scris "post-mortem" si au trimis celor vii invataturile lor.
2. Nu cred ca era nevoie sa specific ca Sfintii Apostoli, cand spunea "este scris" faceau referire la acea partea a Sfantei Scripturi care era deja scrisa.
Cand am spus despre totalitatea Sfintelor Scripturi, n-am facut decat sa-l contrazic pe un alt forumist care sustinea ca Apostolii se refereau doar la Lege.

Daca tot va "amestecati" intr-o discutie, urmariti ce se discuta, ca sa nu fiti paralel in afirmatiile dvs.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 13.05.2009, 21:40:29
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
1. Noul Testament a fost scris chuar de Sfintii Apostoli. Nu cred ca au scris "post-mortem" si au trimis celor vii invataturile lor.
2. Nu cred ca era nevoie sa specific ca Sfintii Apostoli, cand spunea "este scris" faceau referire la acea partea a Sfantei Scripturi care era deja scrisa.
Cand am spus despre totalitatea Sfintelor Scripturi, n-am facut decat sa-l contrazic pe un alt forumist care sustinea ca Apostolii se refereau doar la Lege.

Daca tot va "amestecati" intr-o discutie, urmariti ce se discuta, ca sa nu fiti paralel in afirmatiile dvs.
Nu mi se pare realista prezentarea dvs.:
- Sfintele Scripturi invocate de Apostoli nu erau numai Legea. Erau chiar Sfintele Scripturi in totalitatea lor. Domnul Iisus Hristos si Sfintii Apostoli au facut referire si la Lege si la profeti si la pilde de credinta, etc. Adica, las tot ce insemna Scriptura.
- scoala pentru cei mici nu era pentru "rabi". Invatarea de la varste fragede a Sfintei Scripturi este un mod de educatie si viata crestina (ca sa facem o actualizare). "Din pruncie cunosti Sfintele Scripturi"- ii spune Sfantul Apostol Pavel lui Timotei (care nu era "rabi").

Imi cerereti un verset. Am dat unul. Mai pot da multe. Dar, cel mai bine ar fi sa urmariti in Noul Testament, modul in care erau explicau, Mantuitorul si Sfintii Apostoli, aspectele inca neintelese. Gasiti o Biblie on-linie cu program de cautare expresii si cuvinte(nu-mi permit sa va recomand un link decat la solicitarea dvs.). Dati cautare pentru expresia "este scris". Cititi multimea de versete la care veti fi trimis. Nu va mai fi nevoie sa-mi cereti mie un verset anume. Veti gasi niste modele demne de urmat: Domnul Iisus Hristos si Sfintii Apostoli.
1.Litanu, sincer si cu critica constructiva te voi indruma sa deschizi un manual, pentru inceput de "Istorie Bisericeasca Unversala"; la fel, nu-mi permit sa-ti dau titluri, doar la cerinta ta.
2. Sfintele Scripturi invocate de Apostoli erau chiar Legea iudaica, pentru ca canonul Noului Testament se definitiveaza abia dupa jumatatea sec. IV mai precis prin epistola 39-a festiva a Sf. Atanasie Cel Mare si se concretizeaza prin sinodul local de la Laodiceea din 361.
3. Cartile la care aveau acces apostolii cand citeaza, erau doar Evanghelile ce circulau la acea vreme printre comunitatile crestine, care nu se cunoaste exact care erau, si in orice caz ele atunci nu aveau o autoritate de cea ce numim noi "Evanghelie" si erau doar simple scrisori adresate unor persoane sau unor comunitati de crestini, plus ca la acea vreme la majoritatea dintre ele li se punea la indoiala autenciticatea si inspiratia, sa nu mai zic ca lumea timpului respectiv era plina de scrieri apocrife. Mai mult, nu se cunoaste exact care este primul apsotol care a scris, si care de la care s-a inspirat in Evanghelia lui, aceasta nelamurire face parte din cadrul "problemei sinoptice", si cea ce avem astazi noi sunt doar date aproximative care variaza.
4.Scolile Rabi nu erau doar un mod de viata, nivelul la care invatau si cunosteau acesti rabi era mult superior celor ce "cunosteau" scripturile si erau din lume, si daca ai tot ai vrut sa-i dai sens actual textului, fa analogia dintre un teolog invatat si un simplu credincios care citeste acasa. E drum lung de pe a "cunoaste" pana la a stii Scripturile, si am sa te rog iarasi pe viitor sa te abtii de la ce te-am rugat mai sus si anume : exegeze personalizate, versete scoate din context si dat sens personal dupa cum iti convine, metoda de "lucru" tipic neoprotestanta.
5.Cat despre indemnul de a urmarii Noul Testament, de data asta am sa ti-l adresez tie dar tine cont de ce ti-am scris mai sus si poti combina linistit si cu incredere Sfanta Scriptura cu scrieri de specialitate din mai multe stiinte obligatorii de cunoscut daca vrei sa infaptuiesti o interpretare corecta. Daca vrei mai multe detalii despre aceste stiinte vorbim particular.

Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #178  
Vechi 14.05.2009, 10:08:22
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ClaudiuT Vezi mesajul
Sfintele Scripturi invocate de Apostoli erau chiar Legea iudaica,
Ceea ce spuneti dvs. pare a fi un mod de a desfiinta intregul Vechi Testament (la care faceau referire, in repetate randuri, Sfintii Apostoli), ca fiind doar o lege iudaica. Cand Sfantul Apostol Pavel face referire la credinta lui Abel, Enoh sau Noe, tot despre legea iudaica vorbeste? Sau, nu stiti ca in Vechiul Testament se vorbeste despre a doua venire a Domnului Iisus Hristos si alte proorocii ce urmeaza sa se implineasca? In plus, ce drept avem noi sa categorisim si sa desfiintam unele invataturi vechi dar ,pe care, Sfintii Apostoli ni le prezinta ca fiind bune? Cand Domnul Iisus Hristos si Sfintii Apostoli spuneau "este scris" ne trimiteau la invataturi valabile.


Citat:
În prealabil postat de ClaudiuT Vezi mesajul
Scolile Rabi nu erau doar un mod de viata, nivelul la care invatau si cunosteau acesti rabi era mult superior celor ce "cunosteau" scripturile si erau din lume, si daca ai tot ai vrut sa-i dai sens actual textului, fa analogia dintre un teolog invatat si un simplu credincios care citeste acasa.
Daca facem analogie intre un teolog si un simplu credincios putem ajunge la rezultate surprinzatoare. Exista simplii credinciosi care cerceteaza Sfintele Scripturi in fiecare zi, pe tot parcursul vietii (vorbesc de anii cand este capabil de studiu). Sunt cazuri cand teologul ar putea primi invatatura de la un simplu credincios (nu o spun din auzite). Gasim astfel de cazuri si in Noul Testament. Daca va spune ceva Sfanta Scriptura.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 14.05.2009, 15:05:59
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Nu mi se pare realista prezentarea dvs.:
- Sfintele Scripturi invocate de Apostoli nu erau numai Legea. Erau chiar Sfintele Scripturi in totalitatea lor. Domnul Iisus Hristos si Sfintii Apostoli au facut referire si la Lege si la profeti si la pilde de credinta, etc. Adica, las tot ce insemna Scriptura.
- scoala pentru cei mici nu era pentru "rabi". Invatarea de la varste fragede a Sfintei Scripturi este un mod de educatie si viata crestina (ca sa facem o actualizare). "Din pruncie cunosti Sfintele Scripturi"- ii spune Sfantul Apostol Pavel lui Timotei (care nu era "rabi").

Imi cerereti un verset. Am dat unul. Mai pot da multe. Dar, cel mai bine ar fi sa urmariti in Noul Testament, modul in care erau explicau, Mantuitorul si Sfintii Apostoli, aspectele inca neintelese. Gasiti o Biblie on-linie cu program de cautare expresii si cuvinte(nu-mi permit sa va recomand un link decat la solicitarea dvs.). Dati cautare pentru expresia "este scris". Cititi multimea de versete la care veti fi trimis. Nu va mai fi nevoie sa-mi cereti mie un verset anume. Veti gasi niste modele demne de urmat: Domnul Iisus Hristos si Sfintii Apostoli.
Domnule Litanu/Vasinec Sfintele Scripturi abia in secolul 4 au ajuns in forma in care le gasim astazi. Asa ca afirmatia ta "[COLOR=Red]Erau chiar Sfintele Scripturi in totalitatea lor[/COLOR]" cade. Se vede influenta cultului. Ti-am mai zis domnule Vasinec, studiaza Canonul Noului Testament.
Reply With Quote
  #180  
Vechi 14.05.2009, 19:15:21
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Domnule Litanu/Vasinec Sfintele Scripturi abia in secolul 4 au ajuns in forma in care le gasim astazi. Asa ca afirmatia ta "[COLOR=Red]Erau chiar Sfintele Scripturi in totalitatea lor[/COLOR]" cade. Se vede influenta cultului. Ti-am mai zis domnule Vasinec, studiaza Canonul Noului Testament.
Nu am inteles care este rostul interventiei dvs.
- Cunosc canonul Noului Testament.
- I-am explicat si lui Razvan care este sensul expresiei "totalitatea Sfintelor scripturi". Era vorba despre Sfintele Scripturi scrise pana pe vremea apostolilor, in totalitatea lor, nu numai partea care reprezenta Legea Iudaica (urmariti discutia pe care am avut-o cu AlinB). Si un copil stie ca Sfintii Apostoli faceau referire la Vechiul Testament cand spuneau "este scris".

Discuti cu un om, si vin altii sa caute nod in papura. Pe viitor, trebuie sa am mare grija la exprimari, sa nu dau prilej la speculatii.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 23:42:56
Mantuirea Tartaruga Dogmatica 413 11.09.2012 04:18:26
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 23:39:15