Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #691  
Vechi 10.03.2010, 21:43:54
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Stii konijiro, chestia asta merge in ambele sensuri, tocmai de aceea a face speculatii este lipsit de sens. La fel pot sa-ti spun si eu tie ca probabil traiesti inconjurat de oameni asemeni tie, si nu ai idee ca sunt o groaza de oameni in tara asta care au alte pareri fata de tine.
Evident ca merge in ambele sensuri. Dar eu chiar am prieteni ortodocsi (mai multi decat atei) si rude care se declara tot ortodocsi. Nu stiu de cati atei esti inconjurat tu, dar in momentul in care imi bagi un text gen: "esti o minoritate, deci valea de pe forum", nu pot sa cred decat ca nu sunt multi.

Citat:
Mai mult, sunt foarte multi ortodocsi cu o credinta sanatoasa, prin urmare avand in vedere caci crezul ne este acelasi nu vad ce disputa as putea avea cu acei oameni in privinta asta.
Te rog sa imi explici ce intelegi prin "credinta sanatoasa", ca sa stiu exact despre ce vorbim.

Stiu ca e tentant, ortodox fiind, sa crezi ca ortodoxia si ortodocsii sunt un bloc uniform, care cred exact acelasi lucru despre religia lor. Ei bine, te anunt ca nu e asa. Dintre ortodocsii pe care ii cunosc eu, unii sunt teisti, altii deisti. O diferenta majora, dar ei se considera ortodocsi, si s-au declarat ca atare, deci fac parte din aia 87%.
Mai mult, ajunge sa citesti pe forumul asta, unde se presupune ca intra oameni interesati de problema, si ai sa vezi ca in multe cazuri, e greu sa gasesti un numitor comun. Da, recensamantul arata 87% ortodocsi (pune intrebarea care trebuie si vei obtine raspunsul dori), dar acesti ortodocsi nu reprezinta o masa atat de uniforma pe cat crezi tu.

Citat:
Faptul concret este ca suntem o tara crestin ortodoxa iar restul sunt doar speculatii, praf in vant.
Nu, faptul concret este ca suntem o tara majoritar ortodoxa, ceea ce nu inseamna in totalitate ortodoxa. In sec. 21 cetatenia nu se defineste confesional, ci trans-confesional, la fel cum se defineste si trans-etnic. Deci, te anunt ca Romania e o tara, locuita de cetateni romani si nu numai, de diverse religii si etnii. Ia uita-te pe buletin, scrie ceva de religie acolo?

Citat:
Cat despre statul care baga mana in buzunarul ateilor ca sa ne construiasca noua biserici, las-o moarta. Sunt sigur ca ateii numai la bisericile noastre se gandesc. Daca te referi la impozitele pe care le platim cu totii, nici mie nu-mi convine ca din banii care se percep prin impozite o parte se duc in drumurile care sunt tot gaurite, la spitalele care-s tot insalubre sau la pensiile parlamentarilor care-s niste paraziti, dar cu totii le platim ca nu avem ce face, chit ca ne convine sau nu.
Imi pare rau, dar nu sunt de acord.
Procentul pe care bisericile de diverse denominatii il primesc de la stat este bazat pe procentul din populatie care s-a declarat ca apartinand religiei respective. Daca asta e criteriul, legal si normal ar fi ca eu, ca ateu declarat, sa am optiunea de a directiona banii aia inspre altceva. Si nu, nu e deloc acelasi lucru cu banii pe care ii dai pe drumuri sa fantanile lui Oprescu, pentru ca criteriul pe care se bazeaza impartirea banilor e cu totul altul.

O spalare de imagine foarte eficienta a BOR ar putea veni daca BOR decide sa ofere credinciosilor ortodocsi posibilitatea platirii benevole a acestor bani, direct catre biserica, evitand intermedierea Statului. De exemplu, tu, ortodox, poti decide unde merg banii aia pe care acum Statul ii ia fara sa te intrebe si ii da BOR-ului.

Treaba asta nu se va intampla, si stii de ce? Pentru ca cel mai probabil, un numar mult sub aia 87% vor decide sa dea banii BOR, iar altii vor decide sa il dea altora (ONG-uri, salvarea copacilor, etc). Dar treaba asta ar avea un efect de turnesol pe care BOR nu il vrea, pentru ca 87% suna foarte bine, mai ales cand vrei sa iti impui punctul de vedere in fata politicienilor.

Din cate stiu eu, exista biserici in Romania care au refuzat finantarea Statului, si au un procent de adepti cu mult sub BOR. De admirat.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #692  
Vechi 10.03.2010, 21:54:18
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Cred ca e mai bine sa-i lasam pe atei sa vorbeasca singuri si sa ne vedem de discutiile noastre.

Discutiile cu ei nu duc la nici un rezultat.

E naiv sa crezi ca un om care crede în basme ca big-bangul si originea materiala a sufletului e apt de o discutie inteligenta si constructiva.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #693  
Vechi 10.03.2010, 22:07:06
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Cred ca e mai bine sa-i lasam pe atei sa vorbeasca singuri si sa ne vedem de discutiile noastre.

Discutiile cu ei nu duc la nici un rezultat.

E naiv sa crezi ca un om care crede în basme ca big-bangul si originea materiala a sufletului e apt de o discutie inteligenta si constructiva.
Ia vezi cum suna treaba de mai jos:

Citat:
E naiv sa crezi ca un om care crede în basme ca femeia creata din coasta unui barbat si sarpele vorbitor e apt de o discutie inteligenta si constructiva.
De fapt problema nu e ca nu crezi in basme, ci ca vrei sa crezi doar in basme, si ignori partea de realitate care contrazice basmele.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #694  
Vechi 10.03.2010, 22:29:04
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Evident ca merge in ambele sensuri. Dar eu chiar am prieteni ortodocsi (mai multi decat atei) si rude care se declara tot ortodocsi. Nu stiu de cati atei esti inconjurat tu, dar in momentul in care imi bagi un text gen: "esti o minoritate, deci valea de pe forum", nu pot sa cred decat ca nu sunt multi.

Te rog sa imi explici ce intelegi prin "credinta sanatoasa", ca sa stiu exact despre ce vorbim.

Stiu ca e tentant, ortodox fiind, sa crezi ca ortodoxia si ortodocsii sunt un bloc uniform, care cred exact acelasi lucru despre religia lor. Ei bine, te anunt ca nu e asa. Dintre ortodocsii pe care ii cunosc eu, unii sunt teisti, altii deisti. O diferenta majora, dar ei se considera ortodocsi, si s-au declarat ca atare, deci fac parte din aia 87%.
Mai mult, ajunge sa citesti pe forumul asta, unde se presupune ca intra oameni interesati de problema, si ai sa vezi ca in multe cazuri, e greu sa gasesti un numitor comun. Da, recensamantul arata 87% ortodocsi (pune intrebarea care trebuie si vei obtine raspunsul dori), dar acesti ortodocsi nu reprezinta o masa atat de uniforma pe cat crezi tu.



Nu, faptul concret este ca suntem o tara majoritar ortodoxa, ceea ce nu inseamna in totalitate ortodoxa. In sec. 21 cetatenia nu se defineste confesional, ci trans-confesional, la fel cum se defineste si trans-etnic. Deci, te anunt ca Romania e o tara, locuita de cetateni romani si nu numai, de diverse religii si etnii. Ia uita-te pe buletin, scrie ceva de religie acolo?



Imi pare rau, dar nu sunt de acord.
Procentul pe care bisericile de diverse denominatii il primesc de la stat este bazat pe procentul din populatie care s-a declarat ca apartinand religiei respective. Daca asta e criteriul, legal si normal ar fi ca eu, ca ateu declarat, sa am optiunea de a directiona banii aia inspre altceva. Si nu, nu e deloc acelasi lucru cu banii pe care ii dai pe drumuri sa fantanile lui Oprescu, pentru ca criteriul pe care se bazeaza impartirea banilor e cu totul altul.

O spalare de imagine foarte eficienta a BOR ar putea veni daca BOR decide sa ofere credinciosilor ortodocsi posibilitatea platirii benevole a acestor bani, direct catre biserica, evitand intermedierea Statului. De exemplu, tu, ortodox, poti decide unde merg banii aia pe care acum Statul ii ia fara sa te intrebe si ii da BOR-ului.

Treaba asta nu se va intampla, si stii de ce? Pentru ca cel mai probabil, un numar mult sub aia 87% vor decide sa dea banii BOR, iar altii vor decide sa il dea altora (ONG-uri, salvarea copacilor, etc). Dar treaba asta ar avea un efect de turnesol pe care BOR nu il vrea, pentru ca 87% suna foarte bine, mai ales cand vrei sa iti impui punctul de vedere in fata politicienilor.

Din cate stiu eu, exista biserici in Romania care au refuzat finantarea Statului, si au un procent de adepti cu mult sub BOR. De admirat.
Am intalnit destui atei la viata mea nu-ti face griji in privinta asta. Nu ti-am spus valea de pe forum, ai dreptul la opinie, insa din cate vad faci o confuzie intre credinta si felul in care este respectata, pusa in practica credinta respectiva. Desigur ca multi isi spun drept credinciosi dar viata lor demonstreaza altceva prin faptele lor, insa asta este cu totul altceva. Atata timp cat au fost botezati tot ortodocsi sunt Se stie ca numai a crede in Dumnezeu nu este deajuns pt mantuire este nevoie si de traire. Tocmai de aceea multi credinciosi sunt, dar putin ajung sa se bucure de fericirea vesnica, dupa ce orologiul bate 12.

Tot asa pot sa-ti spun si eu ca am intalnit multi atei convinsi dar care aveau tendinte spre satanism ori asa ceva nu se poate, fiindca inseamna ca nu mai este vorba despre ateism ci despre altceva, orice ar fi. Ateii sunt chiar mai pestriti si intre ei exista atat de multe pareri contradictorii ca numai stii cum si de unde sa-i mai iei.

"Ia uita-te pe buletin, scrie ceva de religie acolo?"
In schimb este stema Romaniei reprezentata printr-o acvila cu o cruce ortodoxa in cioc.

"Imi pare rau, dar nu sunt de acord.
Procentul pe care bisericile de diverse denominatii il primesc de la stat este bazat pe procentul din populatie care s-a declarat ca apartinand religiei respective. Daca asta e criteriul, legal si normal ar fi ca eu, ca ateu declarat, sa am optiunea de a directiona banii aia inspre altceva. Si nu, nu e deloc acelasi lucru cu banii pe care ii dai pe drumuri sa fantanile lui Oprescu, pentru ca criteriul pe care se bazeaza impartirea banilor e cu totul altul."

Ei na, o fi cu totul altul dar si aia-s tot bani munciti pe care unii ii folosesc in alte scopuri decat cele care ar trebui. Pai daca o luam cate procente din banii perceputi prin impozite, se duc la biserici si cat se duc in alte locuri fara nici un rost sunt sigur ca procentul banilor luati cu jaupca pt ca unii sa-si "traga" vilane prin Bucuresti este mult mai mare.
Reply With Quote
  #695  
Vechi 10.03.2010, 22:45:44
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Macar stim sigur ca din banii celor 87% ortodocsi, unii se duc si la biserici, dar ceilalti bani oare unde se duc?
Reply With Quote
  #696  
Vechi 11.03.2010, 00:01:12
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit religia

eu am facut religie la scoala..in 1990 cand a inceput sa fie predata..atunci nu existau profesori de religie..predau preotii de la parorhiile din zona..ami aduc si acum aminte de entuziasmul care-l capatam in timpul orelor de religie..asta pentru ca am avut un profesor minunat..preotul Lucian de la biserica Buna Vestire din Giulesti .cred ca orele de religie disciplineaza caracterul unui copil..iar pe langa asta..stramosii nostri au murit..pentru ca noi sa fim ortodocsi..religia trebuie invatata la scoala..nu stiu ce se intampla acum..am auzit ca multi profesori nu au harul necesar pentru a preda religia si pentru a face pe micuti atenti..dar daca va fi scoasa din scoli..oare cu ce vor umple golul?
Reply With Quote
  #697  
Vechi 11.03.2010, 00:28:41
alexeev alexeev is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Mesaje: 23
Implicit bravo konijiro...

stii ce inseamna "teisti" in limba greaca??? "Teos" inseamna "Dumnezeu" in limba greaca.
dar "deisti" ?? in limba latina "Deus" inseamna tot "Dumnezeu".. asadar, care este diferenta majora despre care vorbesti??? te referi cumva la curentul filosofic intitulat "deismul" al carui promotor este Herbert of Cherburry ???
se pare ca-ti place sa vorbesti doar de dragul de a te afla in treaba..

sa ne destindem putin...
"Un ateu facea jogging in padure. Pe cand alerga el, la un moment dat, un rus fioros se napusteste asupra lui. El indata s-a speriat, si-a dus mainile la ochi, si din instinct a strigat: "Doamneee!!!". Dupa cateva secunde, mirat, si-a dat mainile de la ochi si a vazut ursul inmarmurit cu o fata fioroasa si mainile ridicate asupra lui. Apoi o lumina s-a pogorat din cer in locul acela si o voce s-a auzit: "M-ai strigat?!" ; "Doamne, stiu ca ti-am negat existenta atat amar de vreme, stiu ca ar fi nedrept, dar un singur lucru iti cer..." ; "Spune!" ; " Doamne..stiu ca nu sunt vrednic sa-mi asculti rugamintea, dar un singur lucru iti cer... Doamne te rog muuult...fa ursul crestin!" ; "...doar atat?" ; "da..." ; " esti sigur?"; " da Doamne"; " fie!" a zis Dumnezeu, lumina a disparut...ursul si-a revenit la normal si din figura aceea fioroasa a adoptat o fata senina, luminata, si-a pus mainile la piept asemenea crestinilor, a facut semnul Sfintei Cruci spre ateu si a zis: " Binecuvinteaza Doamne bucatele acestea!" ...
Reply With Quote
  #698  
Vechi 11.03.2010, 00:30:34
alexeev alexeev is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Mesaje: 23
Implicit scuze...

am gresit ... m-am grabit si am scris "rus" in loc de "urs" ...
Reply With Quote
  #699  
Vechi 11.03.2010, 10:02:32
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciprian22 Vezi mesajul
cred ca orele de religie disciplineaza caracterul unui copil
Sigur, chinurile vesnice in iad ar trebui sa disciplineze pe oricine, darmite un copil care abia invata ceva din lumea asta
Citat:
În prealabil postat de ciprian22 Vezi mesajul
dar daca va fi scoasa din scoli..oare cu ce vor umple golul?
Golul e umplut deja de "educatia civica", nu-ti face griji
Reply With Quote
  #700  
Vechi 11.03.2010, 11:33:05
cojanete cojanete is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Fiecare ceas are un ceasornicar la fel si universul are un coordonator . Tu cine crezi ca ar fi ceasornicarul universului?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea Episclezei adelin Biserica Ortodoxa Romana 40 14.02.2011 13:50:25
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 20:56:58
Predarea religiei in scoli Mirean Biserica Ortodoxa Romana 229 05.10.2010 22:46:18
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 23.11.2009 00:26:44