Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 25.08.2009, 01:12:28
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MadalinaM Vezi mesajul
De fapt, parintele Arsenie Boca a studiat medicina ( un simplu search pe Google va poate lamuri in acest sens) si talcuia pe intelesul poporului formularile stiintifice. A explica nu este si nu a fost niciodata egal cu a specula. Tot parintele, ca orice duhovnic, dar mai ales ca orice duhovnic sporit daruit cu harisme inalte, invatand din experienta multor cupluri care se spovedeau la el, avea un cuvant de spus in multe dintre problemele existente in acele cupluri si, prin extensie logica, atunci cand intalnesti "n" cazuri la fel, tragi o concluzie valabila pentru alte "n" cazuri care se gasesc in aceeasi problema. Deci este foarte posibil sa fi avut expertiza necesara sa vorbeasca despre viata cuplului.

In cazul de fata, duhovnicul este cheia.
P. Arsenie Boca NU a studiat medicina.

"S-a născut la 29 septembrie 1910 la Vața de Sus în județul Hunedoara. A urmat Liceul național ortodox "Avram Iancu" din Brad, pe care l-a terminat ca șef de promoție în 1929. În același an se înscrie la Academia Teologică din Sibiu, pe care o absolvă în 1933. Primește o bursă din parte Mitropolitului Ardealului pentru a urma cursurile Institutului de Arte Frumoase din București. În paralel, audiază cursurile de medicină ținute de profesorul Francisc Rainer și pe cele de Mistică creștină predate de Nichifor Crainic."

(din http://ro.wikipedia.org/wiki/Arsenie_Boca

A urmat 'in paralel' unele cursuri de medicina ca o complectare la studiile de arta, asa se face uneori de altfel, ca sa poti picta mai bine corpul uman).

Este adevarat ca un duhovnic poate avea experienta de care zici si castiga intelepciune si de la Dumnezeu, si din acea deschidere a mintii hranita de experienta.
Insa se poate si insela. Pe mine ideile lui despre infranare nu ma conving de loc, spuse la modul absolut cum le spune el:
'este oprit cu asprime' sa ai relatii trupesti in nu stiu cate ocazii, printre altele asa vreo unu doi trei ani de cand concepi un copil pana termini de alaptat daca alaptezi mult.. - mai este oprit dupa el cu asprime si daca nu mai poti avea copii... se contrazice pur si simplu cu credinta ortodoxa.

Eu sunt foarte mirata de cat de mult este citata aceasta carte si cat de putin altele care s-au mai scris. Chiar pe acest site exista articole frumoase care spun ca dragostea trupeasca nu este numai pentru conceperea copiilor si este spre unirea si intarirea cuplului, care are ca model unirea dintre Hristos si Biserica... Mai citit si altceva decat parintele Arsenie Boca. Nu zic sa nu-l cititi, dar nu-l absolutizati atata!

Iar m-am lasat dusa de val cu acest subiect... De fapt nu este vorba chiar de asta aici, si sa ma ierte cine a deschis topicul.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 25.08.2009, 01:16:45
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

fall3n
Daca inteligenta este echivalenta cu habotnicia, atunci, scuza-ma, fall, dar eu credeam ca ea se bazeaza pe profunzime si nu pe suprafata, ori lucrurile care s-au discutat aici tin mai degraba de situatii deosebite determinate de foarte multi factori ce nu pot fi judecati superficial.
Si, oricum, nu vorbesc prin libera cugetare fiindca doar de asa ceva as fi capabila, am trecut prin foarte multi ani in care am gandit doar cu litera, acum incerc sa o fac si cu constiinta...mai este vorba si de experienta vasta in ale omeniei vis-a vi de credinta.
N-ai cum sa intelegi, nici nu este nevoie, bine-nteles ca fiecare judeca dupa cum poate....
Imi cer scuze pentru ca m-am ofensat cumva, cele care nu-ti plac sunt parerile mele, iar cele pe care le exprimi sunt ale tale si ele trebuiesc respectate, insa, sa nu uitam ca originalitatea din gandirea omului fac lucrurile autentice, plus ca, nu am contestat pe Dumnezeu, asa aveti voi impresia...am contestat niste scrieri si interpretari relative, si am adaugat constiinta si etica in relatia dintre oameni, fara ele nu ne-am numi nicicum, crestini, NICI ATAT.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 25.08.2009 at 01:22:17. Motiv: fall3n
Reply With Quote
  #33  
Vechi 25.08.2009, 01:36:10
fall3n fall3n is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.03.2009
Locație: Ramnicu Sarat jud Buzau
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fall3n
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Daca inteligenta este echivalenta cu habotnicia, atunci, scuza-ma, fall, dar eu credeam ca ea se bazeaza pe profunzime si nu pe suprafata, ori lucrurile care s-au discutat aici tin mai degraba de situatii deosebite determinate de foarte multi factori ce nu pot fi judecati superficial.
Si, oricum, nu vorbesc prin libera cugetare doar ca de asa ceva as fi capabila, am trecut prin foarte multi ani in care am gandit doar cu litera, acum incerc sa o fac si cu constiinta...mai este vorba si de experienta vasta in ale omeniei vis-a vi de credinta.
N-ai cum sa intelegi, nici nu este nevoie, bine-nteles ca fiecare judeca dupa cum poate....
Imi cer scuze pentru ca m-am ofensat cumva, cele care nu-ti plac sunt parerile mele, iar cele pe care le exprimi sunt ale tale si ele trebuiesc respectate, insa, sa nu uitam ca originalitatea din gandirea oamului face lucrurile autentice, plus ca, nu am contestat pe Dumnezeu, asa aveti voi impresia...am contestat niste scrieri si interpretari relative, si am adaugat constiinta si etica in relatia dintre oameni, fara ele nu ne-am numi nicidecum, crestini, NICI ATAT.
ma bucur sincer ca te-ai mai linistit(asa cred eu)..ideea nu era -sa te fac- in cuvinte..iti poate pare ciudat acum dupa ce ne-am de fapt mi-ai vorbit cam rece dar asta nu conteaza acum dar nici eu nu sunt de acord cu habotnicia..spui ca ea, inteligenta se bazeaza pe profunzime si nu pe suprafata..poti spune tu ca ceea ce gandesti in momentele de lumina ca sa le zic asa au si din partea lui Dumnezeu acordul ??? esti sigura?? daca ai spune ca da as tinde sa cred ca e mandrie..pentru ca adevaratul crestin se lasa condus de Dumnezeu si si se increde prea putin (retine nu am spus deloc ci prea putin pe ideile si inteligenta lui)iarasi te rog sa nu te superi..nimeni nu spune sa gandim superficial chiar nu este bine deloc dar ce bine ar fii sa gandim prin acest filtru frumos care este HRISTOS...este greu sa iti spun cum anume nu pentru ca nu ai intelege ci pentru ca trebuie sa simti cum se intampla aceasta...scrierile nu sunt relative cum ai tinde sa crezi pentru ca daca ne apucam si relativizam scrierile si interpretarile Sfintilor Parinti ar insemna sa-l relativizam pe Dumnezeu care este Absolutul..cu iertare daca te-am suparat Ory..sper sa mai putem vorbi si alta data..

Last edited by fall3n; 25.08.2009 at 01:58:58.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 25.08.2009, 08:22:37
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Wink

Multumiri tuturor si mii de scuze pentru ca acest subiect a ajuns o mica disputa verbala intre noi toti. Am crezut ca mai sunt femei trecute prin asa ceva si care au discutat cu un duhovnic despre asta si ma pot ajuta cu un sfat. Sa-mi fie cu iertare pentru ca nu m-am gandit ca se va intampla asa si sa ma lumineze si sa ma intelepteasca Dumnezeu sa fac ceea ce El voieste ca eu sa fac!
Asa ca faca-se voia Lui!

Last edited by ioanaz; 25.08.2009 at 08:24:46.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 25.08.2009, 09:19:34
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanaz Vezi mesajul
Multumiri tuturor si mii de scuze pentru ca acest subiect a ajuns o mica disputa verbala intre noi toti. Am crezut ca mai sunt femei trecute prin asa ceva si care au discutat cu un duhovnic despre asta si ma pot ajuta cu un sfat. Sa-mi fie cu iertare pentru ca nu m-am gandit ca se va intampla asa si sa ma lumineze si sa ma intelepteasca Dumnezeu sa fac ceea ce El voieste ca eu sa fac!
Asa ca faca-se voia Lui!
Ioana, chiar daca ar fi fost cineva care a discutat cu un duhovnic o situatie asemanatoare, chiar acelasi duhovnic ar putea ca tie sa-ti dea o alta solutie. Neaparat mergi si discuta acest aspect.
De regula in sufletul nostru stim ceea ce ne-ar starni tot felul de framantari sau ceea ce ne-ar odihni...
Cu bine!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 25.08.2009, 11:50:43
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Eu nu cred ca a studiat medicina, in mod profesional, poate , doar a studiat-o in particular pentru cunostintele generale...asta este altceva. Si, oricum, se regasesc idei controversate in scrierile acestuia dupa cum spunea si Fani.
Important este sa i-a fiecare ceea ce crede ca-l poate ajuta si, nicidecum surpa in masura in care, uneori dintr-o idee radicala impusa prin asa zisa sfintenie, poti cadea in deznadejde.
Oricum, parerea mea despre calugarii care vorbesc despre sexualitate...ramane reticienta, valabil si pentru duhovnicii de manastire . ( pe care i-am avut toata viata si n-a fost tocmai in regula )
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 25.08.2009 at 11:54:36.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 25.08.2009, 12:02:49
eudelasibiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit stimata ory

nu stiu daca si crezi ceea ce spui, dar debitezi prostii la foc automat. Daca ai merge la biserica ca sa te rogi si sa fii atenta la predici si daca ai avea un duhovnic cu care sa discuti problemele care te framanta, ai avea intelepciunea necesara sa nu mai sustii ineptii.
Orice crestin ortodox PRACTICANT stie ca in zilele de post si de sarbatoare trebuie sa traiasca in relatie de fratie cu sotul/sotia. Asta inseamna ca relatiile conjugale sunt interzise, iar copiii conceputi in astfel de zile sunt predispusi la diverse afectiuni sau malformatii. Probabil ca tu si postesti doar cand ai chef, sau postesti doar ca sa iti mentii silueta si nu convingere religioasa. Ar fii mai intelept si mai prudent sa te abtii de la sfaturi si comentarii periculoase. ata pentru tine cat si pentru altii. Invatatura Bisericii este alcatuita din Sfanta Scriptura ( Biblia) si din Sfanta Traditie, care se impletesc in mod armonios. Sfanta Traditie isi are originea in Sfanta Scriptura, deci invataturile date de Sfanta Traditie au aceeasi valoare morala. Degeaba stii Biblia pe de rost daca nu pui in practica sau pui in practica doar ceea ce iti convine din versetele biblice. Asta fac sectarii care nu recunosc decat cele scrise in Biblie si doar in masura in care le convine sau ii avantajeaza in smintirea semenilor lor.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 25.08.2009, 12:12:11
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Multumesc, domnule de la Sibiu...pentru " aprecieri ".
Sper ca dumneavoastra tineti cont de aceste sfaturi, nu doar la nivel teoretic, iar Dumnezeu va stie cugetul si, tot acelasi Dumnezeu stie cat de fatarnici suntem si farisei care trancanim la infinit despre legi spirituale, in acelasi timp in care aproape nimeni nu tine cont de ele, incepand de la Episcop pana la ultimul boschetar, ne doare-n cot de ele in realitate, ca atare conduita moral-crestina a oamenilor din lumea larga.....inclusiv " practicantii " de care vorbesti.
Eu, cel putin sunt realista si sincera, refuz sa ma mint pe mine si, cu atat mai mult pe Dumnezeu.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #39  
Vechi 25.08.2009, 12:13:30
licorcrist licorcrist is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2009
Mesaje: 55
Implicit

Ioanaz,

Fa cum ti-a zis duhovnicul, ca ti-a zis bine.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 25.08.2009, 12:33:21
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eudelasibiu Vezi mesajul
...deci stie foarte bine ce spune, si chiar daca n-ar fi studiat medicina, sfaturile lui sunt bune, deoarece avea alt nivel de comunicare cu Dumnezeu, iar ceea ce spune parintele nu le spune de la el.
Cum adica, 'deci'? Nu prea reiese asta din ce spuneam eu.
Un om poate avea lucruri foarte folositoare de spus, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa mai si cernem ce a spus, ca trebuie sa acceptam totul ca litera de evanghelie. Mai ales, ca trebuie sa absolutizam ce a spus ca fiind valabil pentru oricine oricand.

Vat ca mai multi sar cu bata pe Ory, pentru ca pur si simplu este exasperata la auzirea acelorasi fraze cand e vorba de misterul si viata intima a casatoriei, cand se enerveaza ca multe sfaturi sunt nerealiste, integriste, angeliste.. Daca ati citi postarile lui Ory in rest, ati vedea ca este crestina si respecta credinta bisericii, dar cere mai multa sinceritate si mai mult realism si mai putin angelism si mai putine sfaturi teoretice, scoase din carti. Inainte sa o acuzati de toate cele stati si ganditi-va un pic, cu smerenia de care vobiti, daca nu are si ea dreptate, chiar din punctul de vedere cel mai teoretic. Daca nu ne spune si Hristos in Evanghelie lucruri asemanatoare.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunile de seara haitchi Intrebari utilizatori 2 27.06.2010 20:40:33
buna seara ! tanty12 Stiri, actualitati, anunturi 6 08.12.2009 16:51:44
buna seara! georgiana_master Rugaciuni 4 31.10.2006 13:32:43