Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.10.2009, 13:37:50
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

nu agreez aceste relatii....e ca si cum ai trai cu mama....sau cu tatal.....nu va uitati la Columbeanu ce penibili sunt?......mi se par relatii materialiste 100%...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.10.2009, 14:26:29
adina30 adina30 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2008
Locație: Oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit ea trebuie sa se hotarasca

si la mine in familie , un unchi de-al meu s-a recasatorit acum 3 ani
el avea atunci 56 de ani , si sotia lui 31 de ani
el are 4 fete din prima casatorie , cea mare avea atunci 28 de ani , iar cea mica 18 ani
nu au acceptat fetele la inceput, dar , acum pot sa zic ca sunt intr-adevar o familie fericita , mai ales de cand a venit pe lume baietelul ,fetele cu "mama" , au devenit mult mai legate
intr-adevar , ca "mama" , a lasat mult de la ea , pt a fi pace in familie
este alegerea prietenei tale pana la urma
Domnul sa va lumineze
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.10.2009, 14:33:57
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

ce ciudat.....fetele ca mama......ciudat.....si negativ pentru mine....in fine e viata lor....nu voi face niciodata asa ceva...sa imi iau una mai tanara....mai bine raman..solo..... Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.10.2009, 15:30:31
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Fani - trebuie discutate problemele inainte de casatorie si vazut ce poate accepta fiecare.
Nu e vorba sa interzica sau sa aprobe cei din jur.
Trebuie sa hotarasca persoanele din cuplu.
Si trebuie sa se gandeasca la viitor si la consecinte, chiar daca pe moment este bine si iubire infinita.
- vreau/pot sa traiesc cu o persoana mult mai in varsta, sa ingrijesc mai apoi un batran cu problemele aferente cand eu sunt in floarea varstei?
De obicei astea este ordinea in timp. Sigur ca pot fi si exceptii si sa aibe cel mai tanar problemele.
- vreau copii (chiar de varsta mea!) de la altul, din alta casatorie?
- vreau sa am eu copii si daca celalalt nu(mai) poate, accept, sau ce fac?
- cel mai in varsta: accept sa sufar mereu vazand pe cel mai tanar iesind cu altii si fiind admirat/curtata, in floarea varstei, in timp ce eu nu mai pot?
etc.
Noi am avut socul cu infertilitatea. Exact asta n-am discutat dinainte si asta ne-a lovit si acum fiecare poarta in minte si in suflet suferinta si chiar regrete.
Toti cei ce se casatoresc trebuie sa aiba si o doza de realism si sa discute problemele dinainte, nu sa regrete si sa sufere dupa...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.10.2009, 15:48:19
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

trebuie o analiza....la toate, un copil nu vreau sa fac, sa se chinuie in acesta tara.....nu merita sa se chinuie, vremurile sunt prea tulburi si nimeni nu garanteaza un viitor optimist.....dar la relatiile diferite ca varsta eu mi-am spus punctul de vedere, si cand vad o babaciune cu una mai tanara pe strada, chisr...ma fac ca nu ii vad....brrrrrrrrrrrrrrrrr, fugiti.....ca nu va plac........
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.10.2009, 18:40:15
elena20 elena20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.09.2009
Mesaje: 36
Implicit

sa sititi ca am citit undeva ca una din cauzele care pot opri casatoria este diferenta de varsta deoarece aceste casatorii sunt facute pt bani.oricum daca nici unul dintre voi nu se casatoreste din interes cred ca totul e in regula.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.10.2009, 18:57:27
valeria85
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viorello Vezi mesajul
Vin si eu in Forum cu urmatoarea intrebare:eu am virsta de 52 de ani si m-am indragostit de o femeie in virsta de 35 da ani..asi putea spune cu siguranta ca si ea s-a indragostit de mine...eu sint divortat de aproape 4 ani (in noiembrie) iar cu aceasta femeie simt si imi doresc sa ma recasatoresc, sa incep alaturi de ea o viata noua..ea nu a mai fost casatorita...imi spune tot timpul ca am adus fericire in viata ei...si chiar ca ar dori sa-si petreaca restul vietii alaturi de mine...cu toate acestea nu stie ce sa faca pentru ca diferenta de virsta de 17 ani " o omoara " asa cum zice ea..aceasta diferenta de virsta este singurul motiv care ar impiedica-o sa se casatoreasca cu mine...in rest nu are alt motiv sa nu o faca, asa imi spune ea tot timpul...intrebarea ar fii: scrie undeva in CANOANELE BISERICESTI ca ar fii o diferenta prea mare intre soti si Biserica nu ar fii de acord cu o asemenea casatorie?...ne-ar putea Biserica impiedica sa ne casatorim?...dumneavoastra colegi de forum ce parere aveti?...crede-ti ca ar fii o casatorie nepotrivita din cauza diferentei de virsta?...va rog din suflet sa ma ajutati cu o parere,un sfat sau daca sinte-ti in tema cu ceea ce scrie, daca scrie in CANOANELE BISERICESTI. in aceasta privinta..
Va multumesc si ma bucur pentru fiecare parere..

Draga domnule, eu am tot respectul pt dvs daca indrazniti sa va casatoriti cu aceasta femeie. Una dintre dramele cele mai mari ale vietii mele a fost relatia cu un barbat cu 25 de ani mai in varsta care pur si simplu nu a indraznit. I prima instanta ne-am mutat impreuna si urma sa ne casatorim, dar in f scurt timp l-a apucat groaza la propriu si a inceput sa ma raneasca cumplit , pt ca in felul acesta sa ma poata alunga. Si intr-un final a reusit. Nu am fost asa de indragostita niciodata...si culmea e ca nimeni din familia lui nu era impotriva relatiei noastre, ba copiii lui erau incantati. Avea un fiu mai in varsta decat mine si doua fete de 18 si 17 ani...ele ma implorau sa am rabdare cu el si sa nu plec...ca se va indrepta, dar asta nu s-a intamplat din pacate...

Ma ruga zilnic sa plec si sa-l las in batranetea sa, pt ca ii era frica...ce se va intampla cand el va avea 60 de ani si eu35...dar nu mi-a pasat nici o clipa...el era singurul barbat din lumea asta pt mine...si dupa ce m-a pierdut, se pare ca s-ar fi desteptat, dar mult prea tarziu si fara cale de intoarcere...

El nu imbatranise doar cu trupul, dar si cu sufletul. Daca sufletul dvs este in ca vioi, nu dati cu piciorul la fericire, ca nu mai vine asa usor...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.01.2013, 22:33:40
Roxia_ Roxia_ is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit Femeia mai in varsta

De ce majoritatea vorbesc de cazul cand barbatul e mai in varsta. Ce se intampla cu cazul in care femeia e mai mare cu cativa ani? Constat ca sunt o atipica la cei 27 de ani ai mei cei de varsta mea mi se par prea copilarosi iar cei mai mari mi se par prea batraniciosi si autoritari. Insa am intalnit unul care macar asa putin m-a atras mai mult decat restul tocmai pt. ca era foarte finut si atent ... ca sa aflu apoi ca de fapt e mai mic cu vreo 4 ani asa . E trist pt. ca niciodata nu m-am vazut alaturi de cineva mai tanar. Poate ca daca vezi prin prisma lumeasca asa o relatie e sortita esecului datorita motivelor clasice deja enumerate: femeia imbatraneste mai repede, deci el la un moment dat tot isi va gasi pe cineva mai tanar ... dar oare casatoria sta doar in fizic ?? Gata cum ne uzam putin deja dispare si iubirea ... daca da inseamna ca doar in asta a constat de fapt si nu a fost iubire si nu a fost nimci duhovnicesc in ea...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.01.2013, 23:51:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

finut, atent...nu e suficient, dar cu principii? credincis?
Daca da, nu cred ca trebuie sa te lasi complexata de tabuurile sociale cu diferentele de varsta, mai ales in cazul asta.
Mai bine unul cu 4 ani mai tanar decat 20 ani mai in varsta (desi asta cred ca ar scandaliza mai putin).
Lumea e sucita, nu te lua dupa ea, oricum nu-i vei putea multumi pe toti.

Dar..mai revizuieste-ti criteriile, incearca sa privesti si dincolo de aparente.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.01.2013, 11:58:59
Roxia_ Roxia_ is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit Da, normal ca credincios

Nici as fi interesata de altfel de persoane.

Am incercat o data cu un baiat care nu era credincios si mi-a fost invatatura de minte pe viata: nu am ce cauta sa incerc eu sa schimb pe cineva daca el nu traieste crestineste ... in loc sa il schimb eu pe el a reusit el sa ma traga pe mine dupa el- ii este mai usor unui barbat sa schimbe o femeie decat invers. In plus desi baiatul era doar cu un an mai mare ...mi-a zis ca nu are rabdare cu mine ca sunt prea copilaroasa etc... nah ce sa zic sunt asa si poate de-aia nu imi plac ce cu mult mai mari pt. ca deja dupa o varsta exista o rigiditate in gandire si au anumite fixuri despre ce si cum ar trebui sa fie femeia (probabil modelul familiei clasice fiecare are o idee de a face lucrurile cum a vazut la parinti sau ma rog cu mici modificari)... iar pt. mine asta este este greu sau imposibil de indeplinit in conditiile in care nu am crescut cu tatal meu. Asta apropo de cei care zic ca unele isi cauta tatii pe care nu i-au avut - la mine e contrariul: m-a oripilat mereu ideea de a fi cu cineva mult mai in varsta decat mine si mi-e greu sa inteleg de ce se considera mai tolerabil ca o femeie sa fie cu un barbat mai mare cu 10-20 de ani decat cu 4-5 ani mai tanar - in conditiile in care iubirea nu ar trebui sa fie doar o chestie trupeasca.

Last edited by Roxia_; 22.01.2013 at 12:56:05. Motiv: misspelled letters
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
care-i diferenta? victortiti89 Iudaismul 2 20.05.2011 11:33:54
Diferenta dintre VT si NT Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 5 25.11.2010 19:37:49
Diferenta de varsta Anisia Nunta 18 31.05.2010 16:55:30
Diferenta? popmihai1984 Generalitati 8 11.04.2010 23:42:35
Care Este Diferenta? calator Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 5 10.05.2007 00:56:03