Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #871  
Vechi 12.08.2015, 17:38:50
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Într-o dezbare despre Sfânta Împărtășanie (cum/când/de câte ori ne împărtășim), Părintele Marian Vild face o obervație esențială, anume, cum colaborăm cu Hristos să înaintăm duhovnicește: https://www.youtube.com/watch?v=tyiF4fiyASw&t=45m55s
Reply With Quote
  #872  
Vechi 12.08.2015, 17:51:09
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Într-o dezbare despre Sfânta Împărtășanie (cum/când/de câte ori ne împărtășim), Părintele Marian Vild face o obervație esențială, anume, cum colaborăm cu Hristos să înaintăm duhovnicește: https://www.youtube.com/watch?v=tyiF4fiyASw&t=45m55s
Părintele Vild face mereu observații esențiale...:) Este un preot și un profesor de excepție.
Mulțumesc, Ovidiu, pentru link!
Reply With Quote
  #873  
Vechi 12.08.2015, 18:06:54
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Probabil din lipsa unor cunostinre de biologie, n-ai inteles ce a spus Mihailc.
Nu orice e in sangele mamei trece in sangele fatului. Placenta e o bariera in acest sens.
De fapt tu nu ai inteles ce a scris in partea citata. Nu ca placenta ar opri ceva din sangele mamei, ci ca nu am stii daca Trupul si Sangele Domnului ar subzista in micile componente ajunse in sange.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tu faci niste afirmatii care n-au nici o baza si te contrazici si singur.
Nu ma contrazic, am incercat sa explic cu mai multe detalii ceea ce nu s-a inteles de prima data, desi nu era nimic greu de inteles.
Nu degeaba am dat si comparatia cu apa sfintita, care nu mai e aceeasi apa dupa sfintire, dar e tot apa. La fel si in cazul Sfintei Imparatsanii, nu mai e painea si vinul dinainte, dar e tot paine si vin, in plan material. Tu cand te-ai impartasit ce ti-a dat preotul?
Reply With Quote
  #874  
Vechi 12.08.2015, 18:10:09
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
La un astfel de tangaj al opiniilor nici tu pe tine nu te-ai înțelegere . Ce pretenții să mai ai de la altcineva?!
Am dat raspunsul in mesajul catre AlinB. Luate din textul initial pot parea contradictorii, dar am explicat de fiecare data.
Reply With Quote
  #875  
Vechi 12.08.2015, 18:11:36
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Părintele Vild face mereu observații esențiale...:) Este un preot și un profesor de excepție.
Mulțumesc, Ovidiu, pentru link!
Cu drag frate, tocmai ce l-am descoperit, acesta este modelul de preot potrivit așteptărilor mele. Se vede că are o strânsă legătură cu Sfântul Munte (în duhul căruia se pare că s-a și format).

Legat de a ține sau nu a ține post înainte de împărtășire, iată o cale de mijloc și, nu întâmplător, amintește de practica monahilor de la Vatoped: https://www.youtube.com/watch?v=tyiF4fiyASw&t=2m45s

Poți începe ascultând prima parte:https://www.youtube.com/watch?v=Z0NZjnBlghc&t=00m10s

Last edited by ovidiu b.; 12.08.2015 at 18:32:59.
Reply With Quote
  #876  
Vechi 12.08.2015, 18:29:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Singura problema este ca unii nu au inteles exact cum este aceasta transformare. Trupul si Sangele sunt efectiv painea si vinul, nu sunt impregnate cu El, cum spune Luther. Il mancam pe Hristos si sub forma materiala, nu doar sub forma de har. Asta e deosebirea fata de invatatura protestanta, enuntata de Luther.
In plan fizic Trupul si Sangele sunt tot paine si vin, care trebuiesc asimilate.
Acum intrebarea care va aduce lamurirea necesara. Sa presupunem, prin absurd, ca cineva nu poate digera Trupul si Sangele ajunse in stomac. Inseamna ca s-a impartasit? Nu. Pentru ca trebuie sa ajunge in corp, sa manance Trupul si Sangele Domnului. Efectiv, si nu simbolic.
Reply With Quote
  #877  
Vechi 12.08.2015, 18:59:43
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am dat raspunsul in mesajul catre AlinB. Luate din textul initial pot parea contradictorii, dar am explicat de fiecare data.
N-ai argumentat și explicat nimic, doar ai postat niște cuvinte fără putere de convingere. Habar n-am ce te împinge să-ți bagi nasul unde nu-ți fierbe oala, însă mă îndoiesc că e râvna sănătoasă pentru adevăr.

Urmând firul mecanicist straniu propus de tine și tinând cont de afirmația fără echivoc și rezervă de bun simț că în substanțele nutritive din care se hrănește fătul s-ar afla particule euharistice rezultate din împărtășirea mamei, înseamnă că "materialitatea" Trupului și Sângelui urmează în mod logic tot procesul digestiv firesc, inclusiv tranzitul intestinal și funcția renală, fiindcă nu există hrană procesată în corp fără reziduuri.
Deci teoria ta nu are cum să nu lase urme pe la budă. Și cam acolo se încheie orice violare prostească și îngânfată a incognoscibilului Tainei.


Observația următoare rămâne cât se poate de valabilă:

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Tu faci niste afirmatii care n-au nici o baza si te contrazici si singur.

Mai intai spui ca Sf. Impartasanie e materiala, este si trebuie digerata, ca nu e in regula sa te gandesti la un fel de trans-substantiere, dar pe urma tu spui ca de fapt nu e paine si vin obisnuit ci ca altceva trans-material, care se asimileaza integral si nu produce deseuri.

Pe urma revii la materialitate si spui ca de fapt are totusi un circuit pur material si ca ajunge in sange si mai mult, declari cu atotstiinta (profetica?) ca ar trece si prin placenta si ajunge si la fat.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #878  
Vechi 12.08.2015, 19:46:26
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sa presupunem, prin absurd, ca cineva nu poate digera Trupul si Sangele ajunse in stomac. Inseamna ca s-a impartasit? Nu.

Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veți digera trupul Fiului Omului și nu veți digera sângele Lui, nu veți avea viață în voi.


Evanghelia după Cătălin.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #879  
Vechi 12.08.2015, 20:29:09
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Cu drag frate, tocmai ce l-am descoperit, acesta este modelul de preot potrivit așteptărilor mele. Se vede că are o strânsă legătură cu Sfântul Munte (în duhul căruia se pare că s-a și format).
....:) Păi da, acolo s-a format. De acolo a "importat" și modelul bisericuței în care slujește...:) Și poate nu cu totul întâmplător biserica e a Fabricii de...pâine, Titan!...:)
Părintele ține seminarii de NT la Teologie (fiind asistentul Părintelui Coman), o frumusețe de întâlniri... Absolut excepțional!
Voi merge și-l voi ruga să ne spună un cuvânt pe tema discutată aici de noi, cât de curînd...:)
Reply With Quote
  #880  
Vechi 12.08.2015, 20:45:39
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Biserica de pe centura, chiar de langa fabrica?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne impartasim saptamanal Daniel777 Impartasania (Taina Euharistiei) 433 23.05.2015 02:12:04
Cum sa ne impartasim? Adriana-Simona Impartasania (Taina Euharistiei) 21 09.01.2014 14:17:16