Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.04.2010, 16:42:32
popmihai1984 popmihai1984 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.04.2010
Mesaje: 6
Implicit Diferenta?

AM o intrebare. Nu vreau sa imi bat joc de nimeni, dar as vrea sa stiu unele lucruri:
1) Care e pacatul mai mare? Malahia sau fumatul si imbatatul?
2) Daca te abtii sau nu vrei sa faci un pacat inseamna ca faci o fapta buna?
3) De ce este desfranarea pacat?
Astept raspunsurile voastre.
Va multumesc.

Last edited by popmihai1984; 11.04.2010 at 16:59:47.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.04.2010, 17:01:08
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de popmihai1984 Vezi mesajul
AM o intrebare. Nu vreau sa imi bat joc de nimeni, dar as vrea sa stiu unele lucruri:
1) Care e pacatul mai mare? Malahia sau fumatul si imbatatul?
2) Daca te abtii sau nu vrei sa aci un pacat inseamna ca faci o fapta buna?
3) De ce este desfranarea pacat?
Astept raspunsurile voastre.
Va multumesc
Se pare că vrei și încerci să-ți bați joc de toată lumea dar nu prea știi s-o faci.

Dacă chiar ești sincer, ceea ce eu nu cred, poți să-ți cauți un duhovnic sau poți scrie un mesaj privat către unul din bărbații ortodocși care postează cu înțelepciune pe forum.

Mulțumesc.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.04.2010, 17:05:22
popmihai1984 popmihai1984 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.04.2010
Mesaje: 6
Implicit

Nu mi-as permite sa imi bat joc de nimeni de pe forum. Asta pot sa si jur daca vreti. Am pus doar intrebarile pentru ca as vrea sa aflu raspunsul de la oamenii de pe forum, deoarece am mai postat intrebari si mi-a placut modul in care m-au ajutat.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.04.2010, 17:16:50
cojanete cojanete is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuit Vezi mesajul
Se pare că vrei și încerci să-ți bați joc de toată lumea dar nu prea știi s-o faci.

Dacă chiar ești sincer, ceea ce eu nu cred, poți să-ți cauți un duhovnic sau poți scrie un mesaj privat către unul din bărbații ortodocși care postează cu înțelepciune pe forum.

Mulțumesc.
Cred ca e cel mai intelept raspuns .Foarte bine gandit.De fapt e caracteristic pt tine .Dumnezeu sa-i lumineze mintea si lui Popmihai.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.04.2010, 17:36:59
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de popmihai1984 Vezi mesajul
Nu mi-as permite sa imi bat joc de nimeni de pe forum. Asta pot sa si jur daca vreti. Am pus doar intrebarile pentru ca as vrea sa aflu raspunsul de la oamenii de pe forum, deoarece am mai postat intrebari si mi-a placut modul in care m-au ajutat.
Nu vreau să juri nimic.

Dacă ești sincer și deja ai primit mesaje mulțumitoare poți scrie mesaj privat bărbaților care ți-au răspuns. Apropo, ai împlinit ce te-au îndemnat cei de pe forum?

Dacă ești nesincer, același sfat am pentru tine: nu te mai prosti punând întrebările de mai sus. Nu sunt distractive,nu sunt serioase, nu sunt batjocoritoare, n-au nici o noimă. Dacă vrei să-ți bați joc de cineva trebuie să mai iei lecții.

Last edited by penticostalulmantuit; 11.04.2010 at 19:22:12.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.04.2010, 23:18:17
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de popmihai1984 Vezi mesajul
AM o intrebare. Nu vreau sa imi bat joc de nimeni, dar as vrea sa stiu unele lucruri:
1) Care e pacatul mai mare? Malahia sau fumatul si imbatatul?
2) Daca te abtii sau nu vrei sa faci un pacat inseamna ca faci o fapta buna?
3) De ce este desfranarea pacat?
Astept raspunsurile voastre.
Va multumesc.
Raspunsuri serioase la intrebari foarte neserioase:
1. NU este diferenta din perspectiva rezultatului: plata oricarui pacat este moartea. (in fond, Eva a muscat un mar). Cu oricare ajungi in ghearele vrasmasului..
2. NU.. Exista "invoirea cu gandul la pacat". Poti pacatui prin imaginatie, prin ura etc.. Ura fata de altul este tot un pacat, chiar daca nu se manifesta.
3. Pentru intrebarea asta ai nevoie de un pic de catehism. Data viitoare.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.04.2010, 23:25:39
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de popmihai1984 Vezi mesajul
AM o intrebare. Nu vreau sa imi bat joc de nimeni, dar as vrea sa stiu unele lucruri:
1) Care e pacatul mai mare? Malahia sau fumatul si imbatatul?
2) Daca te abtii sau nu vrei sa faci un pacat inseamna ca faci o fapta buna?
3) De ce este desfranarea pacat?
Astept raspunsurile voastre.
Va multumesc.
1.Pacatul cel mai mare este cel de care nu poti sa te lepezi! Daca nu te poti lasa de fumat, ala este pt tine cel mai mare pacat! Daca de el te lepezi, adica nu mai fumezi inseamna ca esti constient de faptul ca te ucide = sinucidere lenta - pacat impotriva Duhului Sfant!
Daca nu te lasi de malahie - ala este cel mai mare! dar el te duce la NEBUNIE si la macerarea maduvei din coloana vertebrala, slabirea creierului si micsorarea lui in cutia craniana, dar si orbire si slabanogire fizica, cat si tremurat al mainilor foarte mare! (Detalii „Cararea Imparatiei” - Protos.Arsenie Boca)
Pot fi mai multe de care nu te poti lepada, devin pacatele tale cele mai mari!
La nivel general, exista alta „ierarhie” a pacatelor! In raport personal este ceea ce ti-am spus!

2. Evident ca atunci cand ai posibilitatea sa nu faci un rau este o fapta buna! Numai sa te tii tare sa nu cazi! Pr.Teofil paraian spune asa: „raul se naste in minte! Daca nu e indepartat din minte, el se lasa in privire! Si privirea se intuneca si ochii se incrunta! Daca nu este oprit nici din privire, el se lasa pe limba! Si limba incepe sa spuna lucruri urate! Daca nici de pe limba nu poate fi oprit macar sa nu ajunga la maini, caci altfel raul nascut in minte ajunge indeplinit cu fapta! Sa cautam sa starpim pacatul macar din minte, macar din privire, sau macar din limba, sa nu ajunga la fapta ca altfel devine mortal pt suflet!”
Intentia nu e tot una cu fapta! Cand intentonezi sa faci un rau - te simti rau, te tulburi, devii un mic demon trupesc mai ales daca il si faci! Daca intentionezi un bine te simti bine, linistit odihnit si simti bucurie! - asta este lucrarea Bineului! Este lucrarea lui Hristos!
Daca vrem sa facem ceva si spunem ca e bine, trebuie sa ne raportam la Hristos sa ne gandim daca Lui Ii place! Daca S-ar simti odihnit in ceea ce facem! Ca spunem noi: ce e frumos si lui Dumnezeu ii place! BA NU! Nu tot ceea ce ne place noua Ii place si lui Dumnezeu! caci daca unui barbat ii place sa pacatuiasca cu femei, asta nu inseamna ca ii place si lui Dumnezeu! Si stii ca El condamna asta! Sa ne raportam la Dumnezeu in tot ce facem!

3. CURVIE SI NU DESFRANARE! Curvia este pacatul sexual, iar desfarnarea este ne-infranare! Adica mancam peste masura - des-franare! Nu franare, ci des-franare = mai mult decat necesar! vorbirea peste masura si fara de folos = desfranare! Privirea la tv peste masura si fara folos = desfranare! si ex.pot contiuna! Curvia este numai sexuala, pofta si atractia spre satisfactie placerii carnale! Atat cu trupul cat si cu mintea, caci daca ai poftit in mintea o femeie („mama ce buna e tipa, ce i-as mai face...”) ai si pacatuit in mintea ta cu ea, si inaintea Domnului are aceeasi valoare chiar daca este facuta in minte sau cu trupul!
Curvia de ce este pacat... pt placere? pt ca se unesc doua trupuri? pt ca e gelos Dumnezeu ca omul isi indrepata atentia mai mult catre femei si nu catre El? ca spune omul ca doar de aia i-au fost create organele genitale sa le foloseasca! Nu sa ramana in abstinenta mai ales daca nu se casatoreste! Adeverat ca organele genitale au fost puse omului pt a le folosi, dar nu cu mai multe femei si nu raportat numai la satisfactie sexuala!
Aici devine problema la care se refera si Sf.Pavel cand condamna curvia!

In contiunare te las sa citesti un articol despre curvie din „Revista Teologica”:
http://www.revistateologica.ro/blog.php?id=149#_ftn2
__________________
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.04.2010, 23:31:12
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
1.Pacatul cel mai mare este cel de care nu poti sa te lepezi!
Sau de care nu vrei sa te lepezi si e mai rau.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.04.2010, 23:42:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de popmihai1984 Vezi mesajul
AM o intrebare. Nu vreau sa imi bat joc de nimeni, dar as vrea sa stiu unele lucruri:
1) Care e pacatul mai mare? Malahia sau fumatul si imbatatul?
2) Daca te abtii sau nu vrei sa faci un pacat inseamna ca faci o fapta buna?
3) De ce este desfranarea pacat?
Astept raspunsurile voastre.
Va multumesc.
1. Comparatia fiind utila in ce scop?
2. Nu neaparat. Mai degraba se poate spune ca exersezi, practici, afirmi, etc. o virtute.
3. Pentru ca indreapta afectul si vointa omului de la Dumnezeu care poate sa sfinteasca pe om, la lucruri care dezumanizeaza pe om atat la modul absolut cat si in relatiile cu ceilalti.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
desfranare pacat pacat



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Diferenta de virsta.... viorello Nunta 42 08.02.2013 15:53:16
care-i diferenta? victortiti89 Iudaismul 2 20.05.2011 11:33:54
Diferenta dintre VT si NT Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 5 25.11.2010 19:37:49
Diferenta de varsta Anisia Nunta 18 31.05.2010 16:55:30
Care Este Diferenta? calator Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 5 10.05.2007 00:56:03