Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.03.2013, 20:19:11
crisfo crisfo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2013
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit Administrative

Buna seara. As avea si eu o curiozitate - poate e cineva amabil sa ma ajute. Am citit recent un articol despre numirea fortata a unui preot intr-o parohie in care slujea deja alt preot. E drept ca vechiul preot era mai in varsta dar nu era neaparat in pragul pensionarii.
As vrea sa stiu cum se desfasoara o astfel de procedura - din punct de vedere administrativ. Din cate am citit se da un concurs. Dar cum este aleasa parohia cu pricina si de catre ce institutie (Protopopiatul? Episcopia?). Care sunt criteriile alegerii parohiei pentru care se da concurs?
M-ar interesa, de asemenea, si daca preotul vechi este instiintat dinainte de faptul ca in Parohia lui va veni un alt preot. Daca da, cum este instiintat? Prin scrisoare oficiala sau este convocat undeva (si unde?). Sau doar i se trimite preotul nou in ograda?
Noul preot vine pe pozitii de egalitate sau e subordonat implicit preotului paroh? Am vazut ca situatiile variaza si daca da, de ce? Cine hotaraste nivelul de autoritate al noului preot?
Mi-e foarte greu sa inteleg sistemul si mi-ar prinde bine genul asta de informatii strict obiective - nu caut sa aflu barfe sau critici. Sunt curioasa mai mult asupra partii birocratice si administrative a procedurii.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.03.2013, 23:34:18
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Din cate stiu, un preot nu este considerat proprietarul unei anumite biserici, chiar daca o construieste din bani personali. Oricand el poate fi mutat in alt loc. Biserica la care slujieste nu este ograda lui, si venirea unui alt preot nu este un abuz, amandoi pot sluji in aceeasi biserica.

Nu cred ca un preot poate sa fie numit fara voia lui intr-o anumita parohie, cu siguranta el candideaza pentru acel post. Nici pentru preotul mai batran, sau care a slujit primul acolo, nu trebuie sa reprezinte o problema venirea unui nou preot, dar am vazut ca in realitate se lasa cu o stire la ProTv si cu tot satul suparat foc. Nu trebuie sa plece preotul vechi, pot sluji impreuna, cu atat mai bine daca parohia are doi preoti, se pot ocupa mai bine de credinciosi.

Nu stiu sa va dau informatii concrete, dar din cate am aflat, intr-o parohie cu mai multi preoti unul este preot paroh, in sensul ca raspunde de partea administrativa. Nivelul de autoritate al noului preot este stabilit de cel ce il numeste in acea parohie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.03.2013, 00:49:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Orice preot este in subordinea Episcopului locului, de care trebuie sa faca ascultare.

Desigur, este posibil ca in unele cazuri sa apara situatii nepotrivite, datorita faptului ca Episcopul nu ia, poate, intotdeuna personal deciziile si mai ales este informat prin terte persoane despre cum decurg lucrurile in parohii.

Nu exista absolut nici un motiv pentru care numirea unui nou preot sau schimbarea celui vechi sa produca tensiuni, deoarece aceste mutari corespund cu 'fisa postului'.

Ele sunt insa generate de oameni care se ataseaza de un anumit preot - sensibilitate care totusi trebuie luata in considerare cu exceptii cand e vorba de greseli grave ale preotului in cauza, greseli fata de care oamenii pot fi mai toleranti datorita poate unei mai slabi intelegeri a ortodoxiei.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.03.2013, 12:50:38
crisfo crisfo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2013
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

Multumesc pentru raspunsuri. E normal cum spuneti, biserica e a enoriasilor si a lui Dumnezeu, nu proprietatea preotului. Intr-adevar, stirile de tip Protv, au componenta asta foarte sentimentala si partinitoare si mai mult din cauza asta ma interesau amanunte administrative, ca sa imi pot forma o viziune obiectiva.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.03.2013, 14:50:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nici macar a enoriasilor.
Legal, este proprietatea BOR.

Nu exista biserici ortodoxe in proprietate particulara a unei persoane sau grup de persoane.

Chiar daca o construieste cineva pe banii lui, cap-coada, pentru a fi sfintita ca biserica ortodoxa si pentru a sluji in ea preot ortodox, trebuie donata BOR.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.03.2013, 16:01:06
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

editat.........

Last edited by Miha-anca; 11.03.2013 at 17:26:40.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.03.2013, 16:02:46
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Din cate stiu, un preot nu este considerat proprietarul unei anumite biserici, chiar daca o construieste din bani personali. Oricand el poate fi mutat in alt loc. Biserica la care slujieste nu este ograda lui, si venirea unui alt preot nu este un abuz, amandoi pot sluji in aceeasi biserica.
Construirea unei biserici inseamna nu numai bani, dar si munca, timp, dragoste, credinta. Mi se pare normal ca biserica sa treaca in proprietatea BOR; dar nu mi se pare normal, ca preotul sa fie schimbat de la biserica, de indata ce aceasta a fost sfintita, deci cand a trecut greul legat de constructie. Preotul, care a participat la ridicarea bisericii e legat de comunitatea din zona, a chemat enoriasii sa ajute, sa doneze. Mi se pare o mare nedreptate, asemanatoare celor facute in timpul regimului comunist, in care omul nu conta, a-l indeparta fara ca el sa aiba vreo vina. Este o lipsa de dragoste crestineasca fata de acestia, in spatele careia se ascund interese particulare si bani de la cei, care isi doresc o parohie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.03.2013, 17:59:49
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Construirea unei biserici inseamna nu numai bani, dar si munca, timp, dragoste, credinta. Mi se pare normal ca biserica sa treaca in proprietatea BOR; dar nu mi se pare normal, ca preotul sa fie schimbat de la biserica, de indata ce aceasta a fost sfintita, deci cand a trecut greul legat de constructie. Preotul, care a participat la ridicarea bisericii e legat de comunitatea din zona, a chemat enoriasii sa ajute, sa doneze. Mi se pare o mare nedreptate, asemanatoare celor facute in timpul regimului comunist, in care omul nu conta, a-l indeparta fara ca el sa aiba vreo vina. Este o lipsa de dragoste crestineasca fata de acestia, in spatele careia se ascund interese particulare si bani de la cei, care isi doresc o parohie.
aveți dreptate.
"puterea corupe. iar puterea absolută corupe absolut" - Lord Acton

dar preotul că slujitor al altarului și a lui Hristos, ar trebui să fie deasupra filozofiilor lumești.
el se află sub ascultarea ierarhului.
iar răzvrătirea față de ierarh, poate aduce caterisirea.
un preot care își uită locul și se consideră un stăpân al bisericii pe care o pastoreste, mai bine se făcea zugrav.

a nu se înțelege că iau partea ierarhiilor. dar reportajele tv sunt subiective.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.03.2013, 18:12:29
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
aveți dreptate.
"puterea corupe. iar puterea absolută corupe absolut" - Lord Acton

dar preotul că slujitor al altarului și a lui Hristos, ar trebui să fie deasupra filozofiilor lumești.
el se află sub ascultarea ierarhului.
iar răzvrătirea față de ierarh, poate aduce caterisirea.
un preot care își uită locul și se consideră un stăpân al bisericii pe care o pastoreste, mai bine se făcea zugrav.

a nu se înțelege că iau partea ierarhiilor. dar reportajele tv sunt subiective.
Oare nu trebuie sa existe un motiv intemeiat pentru a muta un preot din parohia sa, altul decat ascultarea de ierarh? Practic ascultarea de ierarh este valabila tot timpul, dar nu constituie motiv de schimbare a parohului.
Oare cu ce ii supara parohii, care ridica o biserica la ei in parohie pe administratorii BOR, de acestia isi aduc aminte instantaneu cand biserica e sfintita, ca sunt proprietari de drept ai bisericilor si ii schimba tocmai pe cei, care au muncit f bine?!? Probabil ca e valabila zicala: "Dai tot in calul care trage".
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.03.2013, 18:18:33
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Oare nu trebuie sa existe un motiv intemeiat pentru a muta un preot din parohia sa, altul decat ascultarea de ierarh? Practic ascultarea de ierarh este valabila tot timpul, dar nu constituie motiv de schimbare a parohului.
Oare cu ce ii supara parohii, care ridica o biserica la ei in parohie pe administratorii BOR, de acestia isi aduc aminte instantaneu cand biserica e sfintita, ca sunt proprietari de drept ai bisericilor si ii schimba tocmai pe cei, care au muncit f bine?!? Probabil ca e valabila zicala: "Dai tot in calul care trage".
cu siguranță este nevoie de motive serioase pentru a muta un preot, mai ales un paroh.
și sunt de acord cu protestele credincioșilor, nu și cu ale preoților.
e ca la șah. sacrifici un pion pentru a păstra nebunul?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
acte, administrativ, doi preoti, oficial, repartizare