Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.11.2022, 22:09:55
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
O să merg mai departe cu acest subiect,și cu experiențele care au decurs din întrarea mea directă și indirectă in acest domeniu.

Să știți că odată intrați prin acesta poartă nu mai ieși niciodată, decât prin cealaltă poartă a luminii, însă greu.
Soluții există întodeauna, ancorarea în slujbele bisericii, îți cumperi un calendar bisericesc și te uiți la specificul fiecărei săptămâni, te ții de maslu, spovedanie, posturi, cauți mănăstiri, duhovnici cu discernământ duhovnicesc.

Acum cât se mai poate, timpul se reduce simțitor, nu știm dacă nu va fi război sau altele, au murit destul de mulți în pandemie și tot așa mulți risipeau timpul, petreceau, nu s-au așteptat că vine ceva, credeau că toată viața or să căpătuiască, uite că s-a tras cortina pt unii ca în pilda celor 10 fecioare și i-a prins pe mulți fără candela aprinsă.

Și a fost cel mai banal test din câte vor veni, s-a dat un mic virusache ca să nu se îmbolnăvească și ei cei mari, cine știe ce ar fi dacă vor veni cu adevărat greutăți.


Tu trebuie să ții cont că ai avut prima șansă să dai lupta cea bună, ai fost la Facultatea de Teologie și trebuia doar să te ții de ea, să o folosești ca să găsești duhovnici buni, mănăstiri unde se sporește, cercuri de reflecție spirituală ortodoxă, plus să te perfecționezi continuu după în studiu și rugăciune.
Dacă nu-ți plăcea nivelul de trăire, sau calitatea profesorilor din Cluj, puteai să te transferi în altă Facultate din țară, sau să faci Teologia în Grecia dacă te ținea și capacitatea de a învăța în altă limbă.

Nu te-a scos nimeni din Biserică, tu ai crezut că găsești ceva original și ai subestimat ortodoxia, credeai că doar oamenii fără speranță și slabii intelectual se țin de viața bisericească ortodoxă.

Încă mai e timp, să maximizăm postul cât putem, să ne spovedim în fiecare săptămână dacă putem, important e să căutăm o ieșire, cine știe ce vine din 2023.

Am observat că pe tine te apucă postatul ori în postul Nașterii Domnului ori în al Paștelui, semn că 1 simți intensitatea postului, doi ceva tainic te cheamă spre Biserică, dacă nouă ne mărturisești astea de ce nu ai mărturisi și unor duhovnici într-o căutare de părinte spiritual.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.11.2022, 23:19:53
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Soluții există întodeauna, ancorarea în slujbele bisericii, îți cumperi un calendar bisericesc și te uiți la specificul fiecărei săptămâni, te ții de maslu, spovedanie, posturi, cauți mănăstiri, duhovnici cu discernământ duhovnicesc.

Acum cât se mai poate, timpul se reduce simțitor, nu știm dacă nu va fi război sau altele, au murit destul de mulți în pandemie și tot așa mulți risipeau timpul, petreceau, nu s-au așteptat că vine ceva, credeau că toată viața or să căpătuiască, uite că s-a tras cortina pt unii ca în pilda celor 10 fecioare și i-a prins pe mulți fără candela aprinsă.

Și a fost cel mai banal test din câte vor veni, s-a dat un mic virusache ca să nu se îmbolnăvească și ei cei mari, cine știe ce ar fi dacă vor veni cu adevărat greutăți.


Tu trebuie să ții cont că ai avut prima șansă să dai lupta cea bună, ai fost la Facultatea de Teologie și trebuia doar să te ții de ea, să o folosești ca să găsești duhovnici buni, mănăstiri unde se sporește, cercuri de reflecție spirituală ortodoxă, plus să te perfecționezi continuu după în studiu și rugăciune.
Dacă nu-ți plăcea nivelul de trăire, sau calitatea profesorilor din Cluj, puteai să te transferi în altă Facultate din țară, sau să faci Teologia în Grecia dacă te ținea și capacitatea de a învăța în altă limbă.

Nu te-a scos nimeni din Biserică, tu ai crezut că găsești ceva original și ai subestimat ortodoxia, credeai că doar oamenii fără speranță și slabii intelectual se țin de viața bisericească ortodoxă.

Încă mai e timp, să maximizăm postul cât putem, să ne spovedim în fiecare săptămână dacă putem, important e să căutăm o ieșire, cine știe ce vine din 2023.

Am observat că pe tine te apucă postatul ori în postul Nașterii Domnului ori în al Paștelui, semn că 1 simți intensitatea postului, doi ceva tainic te cheamă spre Biserică, dacă nouă ne mărturisești astea de ce nu ai mărturisi și unor duhovnici într-o căutare de părinte spiritual.
Îmi duc Crucea, n-am venit să mă plâng,vait sau să-mi arunc Crucea nici nu cer să mi-o ducă altcineva.

Eu doar împărtășesc....

Și pt că tu ești partenerul meu standard de dialog cam întotdeauna pe aici...

Îți mulțumesc,chiar îmi face plăcere să te văd mereu printre primii care comentează la postările mele de Paște și Crăciun:))

Măi,ai văzut, evit sa vorbesc foarte direct și intim despre mine,o fac mai parabolic așa,și cu intenția de a folosi poate și pe alții care trec prin chestii similare.

Nu în sensul de a-și ajuta eu,ci mai degrabă de a se deschide și conștientiza pericolul la care se pot expune.

In primul rand este o luptă personală,nu poți arunca prosopul sau a te lasa in sprijinul altcuiva.Crede-ma mulți duhovnici m-au păsat unul de la altul.Dar nu vreau sa vorbesc despre asta.

Îți repet,sunt aici doar sa împărtășesc experiența,nu cer sfaturi, ajutor sau nimic altceva.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.11.2022, 23:37:34
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Îmi duc Crucea, n-am venit să mă plâng,vait sau să-mi arunc Crucea nici nu cer să mi-o ducă altcineva.

Eu doar împărtășesc....

Și pt că tu ești partenerul meu standard de dialog cam întotdeauna pe aici...

Îți mulțumesc,chiar îmi face plăcere să te văd mereu printre primii care comentează la postările mele de Paște și Crăciun:))

Măi,ai văzut, evit sa vorbesc foarte direct și intim despre mine,o fac mai parabolic așa,și cu intenția de a folosi poate și pe alții care trec prin chestii similare.

Nu în sensul de a-și ajuta eu,ci mai degrabă de a se deschide și conștientiza pericolul la care se pot expune.

In primul rand este o luptă personală,nu poți arunca prosopul sau a te lasa in sprijinul altcuiva.Crede-ma mulți duhovnici m-au păsat unul de la altul.Dar nu vreau sa vorbesc despre asta.

Îți repet,sunt aici doar sa împărtășesc experiența,nu cer sfaturi, ajutor sau nimic altceva.
Eu am ținut minte luptele tale, când ai zis în final că L-ai visat pe Hristos arhiereu care te chema la El.

Eu mă întreb de ce te-ai dus la teologie și ești în continuare pasionat de domeniul spiritual, dacă nu aveai deloc chemare spre sublimul îndumnezeirii prin Har ?

Să fi fost întâmplător ?

Părea că ești oarecum fără speranță, dar lupta de abia începe nu ai 90 de ani, mergem până la capăt cu căutarea duhovnicului, ai fost la părintele Serafim de la Mănăstirea Cășiel ?
Sunt în jur de 14.000 de preoți în România, trebuie să fie un părinte spiritual pt fiecare măcar în județul/vecinătatea lui.

Mai e o taină unii călugări bătrâni sau sporiți sunt părinți spirituali fără a avea hirotonia așa era în Grecia, se spovedeau la el și după el zicea unui preot să dezlege, unul avea discernământul duhovnicesc, altul hirotonia, uneori Hirotesia întru duhovnic vine prea repede pt cei tineri.

Am învățat din aceste zbateri ale tale de aceea scriu, dar cel mai mult de la Emilian, poate ne păcălești și tu ca și el, te dai ca și cum ești învins de păcat și recâștigi pas cu pas fiecare an dat spre mântuire prin îndreptare și înțelepțire în diferite încercări.

Oamenii nu vor crede e ca la moartea săracului Lazăr, chiar de ar învia cineva din morți, dacă nu vor urma lui Moise și proorocilor nu-i va impresiona nici întoarcerea din lumea nevăzută și nu vor asculta, tot pe a lor o vor ține.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.11.2022, 00:01:40
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu am ținut minte luptele tale, când ai zis în final că L-ai visat pe Hristos arhiereu care te chema la El.

Eu mă întreb de ce te-ai dus la teologie și ești în continuare pasionat de domeniul spiritual, dacă nu aveai deloc chemare spre sublimul îndumnezeirii prin Har ?

Să fi fost întâmplător ?

Părea că ești oarecum fără speranță, dar lupta de abia începe nu ai 90 de ani, mergem până la capăt cu căutarea duhovnicului, ai fost la părintele Serafim de la Mănăstirea Cășiel ?
Sunt în jur de 14.000 de preoți în România, trebuie să fie un părinte spiritual pt fiecare măcar în județul/vecinătatea lui.

Mai e o taină unii călugări bătrâni sau sporiți sunt părinți spirituali fără a avea hirotonia așa era în Grecia, se spovedeau la el și după el zicea unui preot să dezlege, unul avea discernământul duhovnicesc, altul hirotonia, uneori Hirotesia întru duhovnic vine prea repede pt cei tineri.

Am învățat din aceste zbateri ale tale de aceea scriu, dar cel mai mult de la Emilian, poate ne păcălești și tu ca și el, te dai ca și cum ești învins de păcat și recâștigi pas cu pas fiecare an dat spre mântuire prin îndreptare și înțelepțire în diferite încercări.

Oamenii nu vor crede e ca la moartea săracului Lazăr, chiar de ar învia cineva din morți, dacă nu vor urma lui Moise și proorocilor nu-i va impresiona nici întoarcerea din lumea nevăzută și nu vor asculta, tot pe a lor o vor ține.
Serios,chiar apreciez îndemnul tău de a căuta duhovnic,și necesitatea intrării în rânduiala Bisericii ortodoxe,pe care așa încet mi-o aduc iarăși la suflet.

Da, lupta este,mare de tot,chiar ultimul preot la care m-am spovedit,chiar stareț de mănăstire,și vechi prieten, mi-a spus că la ce lupte am eu nu prea am ce face in mănăstire.Mi-a sugerat să mă căsătoresc, zicând că , DEOCAMDATĂ,nu Imi recomanda mănăstirea.

Deci cum sa o iau ca ispitire "paterică" sau sfat....

In fine, ți-am spus nu mă tenta sa discut chestii persoanale:)
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.11.2022, 00:15:20
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul

Da, lupta este,mare de tot,chiar ultimul preot la care m-am spovedit,chiar stareț de mănăstire,și vechi prieten, mi-a spus că la ce lupte am eu nu prea am ce face in mănăstire.Mi-a sugerat să mă căsătoresc, zicând că , DEOCAMDATĂ,nu Imi recomanda mănăstirea.

Deci cum sa o iau ca ispitire "paterică" sau sfat....

In fine, ți-am spus nu mă tenta sa discut chestii persoanale:)
La mănăstire sunt mai intense ispitele decât în lume, nu știu unde sunt mai dese, poate în lume sunt mai dese dat fiind ritmul amețitor al timpurilor dar se ridică la fel de repede, pe când în mănăstire lovesc mai nemilos pot fi nimicitoare de suflet.

Dar se zice că cine nu are ispite nu e pe calea mântuirii, că ispitele vin spre scoaterea de pe traiectorie.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.11.2022, 07:22:46
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
... ultimul preot la care m-am spovedit,chiar stareț de mănăstire,și vechi prieten, mi-a spus că la ce lupte am eu nu prea am ce face in mănăstire.Mi-a sugerat să mă căsătoresc, zicând că , DEOCAMDATĂ,nu Imi recomanda mănăstirea...
El, neavand experienta casatoriei, iti sugereaza sa te casatoresti si, avand experienta manastirii, spune ca n-ai ce face acolo DEOCAMDATA.
Pai, dupa ce te casatoresti "deocamdata" devine definitiv.
Hm, foarte, foarte interesant! Si ciudat.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.12.2022, 20:01:48
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Așa,eu o sa merg mai departe pe acest subiect, relevant zic eu, pentru a înțelege aceasta luptă spirituală"modernă" ,sau acest război nevăzut care nu este doar un text din viețile sfinților sau nevoitorilor,dar poate fi și este lupta fiecăruia dintre noi in aceste zile,"de pe urmă" as zice eu.

O sa repet de fiecare data.Eu doar expun anumite experiențe,nimic altceva.Le expun, in primul rand fiindcă pot fi relevante pentru orice "călător", căutător in acest tărâm spiritual, inclusiv creștin sau ateu ori doar curios.Aici mă refer la întregul tablou,nu doar la această postare sau acest subiect.

Și sfârșitul călătoriei nu există,cine crede sau spune că a ajuns la final,se înșeală.
Sfârșitul luptei iarăși nu există,cine crede că a învins sau poate învinge, iarăși se înșeală.Lupta este și trebuie să fie permanentă.Oare Dumnezeu a încetat sau încetează vreodată să lupte pentru cauza Sa?Noi de ce am face asta?

Însă cel mai mare pericol pentru noi este INSELAREA.Da,aici ne pierdem 99%majoritatea.Aici ne câștigă Satan.Aici ne tine și foarte puțini ne trezim.

De exemplu eu n-am conștientizat că aș fi pe in drum greșit, decât în momentul în care părăseam planul fizic (vise,viziuni, proiecție astrală etc),sau planul spiritual invada planul meu fizic.Atunci îmi dădeam seama că spiritul meu duce lupte foarte mari în tărâmul spiritual.Eu de exemplu arunci eram aproape total înafara zonei de "lumină".

Și am început să mă lupt cu demoni in vise mai ales, într-un exorcisme.Stiu că mai mereu rosteam Tatăl nostru,sau Doamne Iisuse.Desi eu in mod frecvent nu mă mai rugasem de ani.

De exemplu în ultimul meu episod de paralizie "semi-lucida", întrucât m-am foit 2 ore fără somn până la ora 3:25 noapte,iar în acel episod de paralizie am simțit cum ceva se lasă pe plapumă și am reușit să zic doar Iisus Hristos.Amintindu-mi de acel verset că dracii se cutremura doar la auzul numelui lui Iisus Hristos.

Din păcate am avut vise și cu Satan,așa pe scurt o sa spun că mi-a oferit "puterea",și în vis trebuia să spun doar Da.

O sa fac o corelație între vis realitate și viziuni.Iar aici personajul principal este o "bătrână",sau mai degrabă personajul negativ din cadrul luptei mele.Poate fi forma demonului meu personal,poate fi un spirit vechi care nu a părăsit cadrul fizic,nu a reușit să treacă spre lumină spre celălalt tărâm, rămânând blocat între spații sau in acest spatiu...

Da, această"entitate" a apărut în cam toate tipurile mele de experiențe.Atat in manifestări fizice, printr-un aparat folosit în cercetări paranormale numit "spirit box"(se pot găsi materiale pentru cine nu cunoaște și este interesat de subiect), atât în viziuni (cine are dezvoltat "al 3 lea ochi" sau alte persoane care își dezvoltă asemenea capacități sau le au natural sau daruri divine,pot manifesta și pătrunde în acest cadru spiritual și experimenta "vederea").

Despre viziuni și vise au scris și sfinții părinții și este teren minat.Deci fiecare pe propria răspundere.Intradevar acolo este "viața",dar degeaba mergi acolo dacă nu ești pregătit.Si din păcate nu sunt doar spirite de lumină.Unele doar pretind asta, tocmai de asta spiritismul,deși este real,nu poate fi neapărat și un adevăr.De asta spune și Pavel sa cercetăm duhurile.

Și să continui cu "bătrâna" mea adversară după ce am auzit o prin acel aparat,am și văzut o într-o "viziune" am avut și câteva lupte în vis cu ea.Efectiv într-un vis mă tintuea de tavan,și credeți mă părea mai real că realitatea.Efectiv un fel de tragicomic.Eram in aer mă prinsese de gât și simțeam cum sufoc, apoi mă lipit de tavan cum am spus, imobilizat acolo.Stiu că pare că un film horror ,sau poate este doar in vis,un coșmar și trebuie luat că atare.

Însă,că în celelalte vise ale mele,mereu sau aproape mereu mă rog și chem pe cineva în ajutor.Si de data asta l-am chemat pe Arhanghelul Rafael,și a apărut m-a coborât de acolo și a alungat-o.

Deocamdată atâta, in acest episod,voi mai reveni cu altele.

Și nu uitați oricât de mare și grea ar fi lupta,mereu este cineva care ne poate ajuta.

Iisus Hristos și Ființele de Lumină
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.12.2022, 20:23:06
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

............................................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 02.12.2022 at 22:32:57.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.12.2022, 20:27:59
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
zeUomul, asta-i iluzia spre care te inalta si te mareste duhul lumii (satana), te crezi un fel de lumina (fulger-flacara-lumina ca la sudura), te inchipui si te crezi mare si superior, de laudat, de apreciat, de urmat, de pus sef, stapan. E ceva mai rau si mai inaltator ca trufia, mandria si laudarosenia la un loc. Te simti un mare ales al lumii, o mare somitate, o eminenta cenusie, un mare intelept si te ocupi cu conceperea, implementarea, verificarea si corectarea de portrete interioare si exterioare robot pe care le implementezi in altii pentru a produce iubire de sine, placere, sex, frumusete, tinerete, perfectiune... bei chipuri pe care le amesteci, le cioplesti si le framanti aluatul in tine si dupa acest proces gEUnerator de "mantuire" bazata pe necredinta ta si a lumii ca Dumnezeu a facut si face bine tot ceea ce a facut si face te apuci ca prostul sa negi, sa ameninti, sa te revolti pe tot ca sa faci tu mai bine ca altii si ca El si atunci dus de betia iluziei placerii iubirii de sine te apuci sa torni, din amestecul baut, in altii si cioplesti, framanti, perfectionezi in altii rezultatul creatiei modelului tau, rezultatul maiestriei tale, avand impresia ca pentru aceasta lucrare plina de talente esti de apreciat si cauti slava tuturor pentru desfranarea asta idoleasca ispititor sexy pe care o faci fara sa ai habar si fara sa-ti pese ca ceea ce faci e indoiala si necredinta in Dumnezeu si ca asta se numeste pacat ce duce la placeri pacatoase in tine si in altii, la distrugere si chin vesnic, la iad, la duhul lumii pe care il slujesti.

Deci omul nesuportand sa fie doar un simplu om, in loc sa mearga pe Cale spre transformarea ceruta de Dumnezeu prin ascultarea fata de trimisii si alesii Lui deviaza lasindu-se inselat si tzepuit pentru bani, lume si iubirea de sine ca sa alunece, sa devieze spre transformarea impusa de pacat, de duhul lumii (satana) si se face sclav, obedient, se pleaca lumii si mai marilor ei si lucreaza ca un mare artist, arhitect, inginer, profesor, creator, maestru acest sistem robotic ispititor pacatos interior si exterior corectandu-si si desavarsindu-si mereu operele de suprascriere de chipuri si persoane si sisteme robotice interioare si exterioare... spre a sa pierzare si zeificare inaltatoare in minciuna si amagire.
Sa revenim la subiect ca ati deviat la discutii personale.

Prin acest ocultism se deschid porti ale iadului in care fugi ca sa scapi si sa devi poarta si acolo manci lumea si duhul lumii asa cum iti da duhurile rele, manci pacate si crezi in virtutile "sfinte" ale pacatului pe care il manci k lumea crezand ca te "sfintesti" si "desavarsesti" si astfel aluatul din tine, din inima ta, devine un aluat tot mai pacatos, ispititor, atractiv, electromagnetic care se duce in isita fiindca e atras de lumea mare, mandra, grea, asigurata si vrea sa fie ca ea, sa se bucure de mandria ei minciuzeuomica si din fire, din pofta, vrei mereu la lume sa te lauzi, sa te dai mare si sa te faca ea un tot mai mare berou om-minciuzEUomoaca, gLumet, sarcastic, certaret, dezbinator, criminal, gigalau, ispititanic, plin de intelepra, intelepciuma rosie si intelepciuda neagra, luptand pentru ea si amenintand pentru ea si lasandu-te infiat si crescut si intretinut de ea ca un pui care se lasa pe mana lui mamona, tatuleo, fratii si surorile intru egoism si tradere parvenitoare spre zeomia personala si a duhului pacatos al lumii ca un tel-scop vazut ca o virtute zeuomica naturala fireasca asa ca o pofta a inimii depozit iubitoare de pofta depozit si ca o semetie egoista tata-fiu bogatie-indreptatire egoist lumeasca pacatosa, familista.

Prin aceste porti ale lumii sunt atrase in om idolizarea si zeomizarea pacatelor lumii iadului si omul pacatuind si dandu-se amenintat ameninta ca sa se faca mare omenintator plin de amenintare amanintatoare violent doritoare de rau si de moarte ca o razbunare ce face pe plac interesului tuturor celor din lume care lucreaza ispita sinuciderii credintei si a autodistrugerii pentru a le face cei cazuti in ispita pe placa si a se razbuna asa cum sunt provocati.... si astea toate pentru a baga in capul oamenilor frica de moarte, frica de chinuri, frica de dureri. Iar un om care nu vrea sa mearga pe cale ca sa moara pe cale pentru Hristos, care nu vrea sa fie chinuit per cale pentru pacatele sale si care nu vrea sa rabde in credinta credincioasa si in adevar pana la sfarsit toate ispitele de a fi folosit de oameni spre sinuciderea lor duhovniceasca, deci un astfel de crestin nu are cum sa vrea sa invie daca nu vrea sa moara pentru Hristos, fuge de cruce, de datoriile duhovnicesti, de rabdare, de durerile de la pacate si va ramane mereu un om mort care se va insingura adica va ramane un om lumesc, un ipocrit, un maimutzoi cameleonic travestit care se indreapta mereu spre iad fiind un om fricos, cacacios, las, tzepuit de satana care se autotzepuieste mereu si raspandeste altora politica mediei, mijlcului, centrului, politica caii de mijloc, calea de pamant, calea gropii centrale, calea mormantului, calea falsei manturi, defapt med-icina satanei, a duhului lumii, tzepuind pe altii spre a sa pierzare tot mai mare.

Acest porti ale lumii pot fi inchise doar prin aplecare si umilinta fata de Dumnezeu si fata de apropiatii-drepti si iesire la prezenta serioasa inaintea Domnului si inaintea oricui pentru a putea Dumnezeu distruge din sinele omului pofta (anti-mila) si naravul hotiei si a hotiei cersetoare, criminale care ii defineste persoana si care il obliga, il silniceste pe om sa se ascunda si sa devina ipocrit, cameleon, parvenit, ascuns, fatarnic, maimutoi imitator, repetor, robot care-si pune semne oculte antighinion pe trup si pe suflet neavand curajul sa stea in credinta, curtat, cinstit inaintea lui Dumnezeu cu toata persoana si cu tot sufletul sau si cu toata inima sa.

Deci doar umilinta cu ascultare si aplecare inaintea Divinitatii te poate scoate din adancul intunecat in care zeuomul plin de duhul lumii se ascunde pe sine generand de frica masti si sisteme interioare si exterioare de pacalire, aparare si tepuire, adica o vrajitorie oculta, materialist ateista, lumist-satanista.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 02.12.2022 at 20:55:55.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.12.2022, 22:46:44
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Și să continui cu "bătrâna" mea adversară după ce am auzit o prin acel aparat,am și văzut o într-o "viziune" am avut și câteva lupte în vis cu ea.Efectiv într-un vis mă tintuea de tavan,și credeți mă părea mai real că realitatea.Efectiv un fel de tragicomic.Eram in aer mă prinsese de gât și simțeam cum sufoc, apoi mă lipit de tavan cum am spus, imobilizat acolo.Stiu că pare că un film horror ,sau poate este doar in vis,un coșmar și trebuie luat că atare.

Însă,că în celelalte vise ale mele,mereu sau aproape mereu mă rog și chem pe cineva în ajutor.Si de data asta l-am chemat pe Arhanghelul Rafael,și a apărut m-a coborât de acolo și a alungat-o.
Pe tine te-a atacat doar prin vise, dar există o carte despre Gheron Iosif Isihastul în care spune că pe când era la pravila de rugăciune noaptea, era atacat fizic de cel rău și se lupta, iar în urma încăierării demonul când pleca lăsa o dâră de putoare în chilie.

Aș vrea să văd o situație diametral opusă de cea a ta, și anume a unui om care e nelipsit de la Biserică 53 de Duminici pe an și 27 de sărbători cu cruce roșie care pot pica de Luni până Sâmbătă, merge și la maslu, și la Vecernie cu Litie, și la Acatist, indiferent că e ploaie torențială, frig, întuneric, caniculă, vizitează mănăstirile, tămâiază în casă ori de câte ori e o stare urâtă deznădejde/ceartă, nu fumează, nu bea, nu se fac păcate în casa lui.

Când trece pe lângă o Biserică indiferent că merge la servici sau e în grabă, intră și se închină, lasă acatiste, pomelnice, își face pravila, vreau să văd ce ispite/realizări/bucurii duhovnicești are acel om.

Cât e de atacat, cum rabdă, cum se ridică, până acum am auzit doar mărturii de tipul să vă feriți de aia că și eu am căzut, dar vreau să văd o mărturie a unuia care merge drept, fără căderi severe și totuși are ispite, cum iese din situație și cât e pragul de atacuri pe care le receptează.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare