Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1051  
Vechi 20.10.2008, 18:24:36
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai fratilor de la BOSV a citit vreunul din dvs. Pidalionul?
In care se arata clar ca echinochtiul de primavara dupa care se calculeaza data Pastilor e gresit ?
Si motivul pentru care nu e indreptat e ca s-ar sminti unii din credinciosi?
Deci pana la urma calcularea Pastilor se face gresit si cu toate astea Dumnezeu se pogoara la Ierusalim de slujba Invierii.
Dumnezeu nu se ghideaza dupa legile materiei ci materia functioneaza dupa legile de le-a lasat Dumnezeu.
  #1052  
Vechi 20.10.2008, 18:26:00
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Echinochtiu = izomerie.
  #1053  
Vechi 20.10.2008, 18:34:27
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa nu spui ca atacand persoana Pr. Epifanie cum ca ar fi asemenea lui Arie fara decat argumentele din oficina de propaganda "Catacombele Ortodoxiei" ale inaltei gandiri a tovarasilor mitropolit si episcopi mateiti/stilisti sau cum va place voua sa va numiti, nu sunteti voi ASEMENEA CLEVETITORILOR. ROG, demonstreaza fara putinta de tagada ca Pr. Epifanie este asemenea lui Arie sau TACI PENTRU TOTDEAUNA, sora! Tu nu stii probabil ce blasfemii pronunti citandu-i pe alde Silvestru Cozma si cine este acum urmasul lui in scaunul mitropilitan de Slatioara. Pe acela il cunostea personal taica-meu [pana la casatoria cu mama a fost si el stilist] si mi-a cam spus ce-l ducea capul: voia sa se se uneasca cu BOR dar, dar II ERA TEAMA de REACTIA ISTERIZANTA a MASELOR de MATEITI/STILISTI din Romania, care, datorita FANATISMULUI LOR asemanator cu cel al NAZISTILOR, l-ar fi ucis pe Silvestru imediat cum ar fi pronuntat unirea cu BOR. Si tot mitropolitul Silvestru a spus ca aceasta ura a multimii stiliste provine din fanatismul cu care a fost indoctrinata de ierarhia slatioreana de-a lungul timpului [adaug eu prin oficine de propaganda extremista precum "Catacombele Ortodoxiei"]. Iar din partea mea, n-ai decat sa-l ataci cat vrei pe IPS Daniel, care este un eretic. Chiar imi faci personal un bine demascandu-i toate ereziile. Iar secretarului Patriarhiei, Pr. Constantin Stoica, la fel, fiind si el eretic.
Insa, daca n-ai decat argumentele celor de la Slatioara pentru a-l asemana pe Arhimandrit Epifanie cu Arie, acestea nefiind convingatoare, te rog, TACI PENTRU TOTDEAUNA in legatura cu subiectul Arhimandrit Epifanie Teodoropulos, caci nu-ti este dat tie si mie sa-l judec pentru ca nu vad invataturi gresite in ceea ce propovaduieste. Ba mai bine, v-ati pune voi, mihailitii/stilistii dreapta credinta la indoiala, dat fiind ca inainte de 1924 nu v-ati despartit de BO Universala, dat fiind ca reprezentanti ai Acesteia au propovaduit si practicat incepand cu sec. XVIII nenumarate erezii. Iar nedespartindu-va, V-ATI FACUT SI VOI PARTE A ACESTOR EREZII, in egala masura cu ortodocsii de pe stil nou. Asta nu va place sa recunoasteti, nu? Desi nu va place sa recunoasteti, sunteti parte a acestor erezii, dintre care, intr-un mesaj precedent am enumerat si eu vreo 16. Dar voi credeti ca este dupa cum va place voua sau dupa cum este drept de la Domnul ?

Doamne, pazeste-i pe acesti extremisti si le lumineaza mintea, caci faptul ca vor sa para prea drepti si prea intelepti le-a intunecat cu totul gandirea, dupa cum se spune si in Cartea Eclesiastului: "Nu fi drept prea mult, nici înțelept de prisosit, ca nu cumva să-ți ieși din minte." [Eclesiast, 7, 16].
  #1054  
Vechi 20.10.2008, 19:25:53
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

referitor la acele abateri pe care, recunosc, nu stiu sa le comentez.
sunt convinsa ca nici tu nu stii.. caci unui ecumenist ii sunt suficiente acele abateri pt a te convinge sau pt a-si intari propria convingere cu privire la miscarea ecumenica. sunt curioasa ce i-ai raspunde.

am participat la o conferinta organizata de cei de pe nou si ei cu gurita lor au recunoscut ca schisma dintre BO si BC nu este din 1054, ci de la introducerea falsei dogme Filioque.
STIU si am luat la cunostinta despre aceste abateri, sau mai bine zis exceptii, din istoria BO.
exista la mijloc diverse motive pt care Dumnezeu da slobozenii, dar fiindca noi nu cunoastem datele exacte si corecte despre ele, aceastea depasesc intelegerea noastra.
despre aceste cazuri, care trec peste randuielile bisericesti, spunea PS Flavian ca sunt doar exceptii, dar care nu pot deveni sub nicio forma regula... iar neostilistii tocmai asta vor sa faca: sa transforme exceptiile in regula. (vezi modul de a boteza)

chiar si la noi, in BOSV, au existat cazuri de oameni care s-au impartasit desi nu aveau mirungerea facuta. de ce? fie pt ca preotul n-a stiut, fie pt ca pur si simplu nu si-a dat seama. dar astfel de cazuri sunt IZOLATE, foarte putine... si chiar daca un cleric a incalcat o randuiala, isi va constientiza fapta si pe viitor va fi mult mai atent... dar NICIODATA nu va transforma exceptia in regula.

clericii din istorie care nu s-au indreptat cu siguranta au fost caterisiti..

mare parte din exemplele citate de tine sunt interpretabile, ca sa nu mai zic de cele de dupa 1900... de care nu avem absolut nicio raspundere.

Citat:
Si a propos, sora ispita_ta, ai citit cumva personal cartea Arhimandritului Epifanie Teodoropulos ca sa tragi concluzia ca [citez aproximativ] "este de cea mai joasa speta" sau te lasi numai indoctrinata de autorii ce scriu in revista de Slatioara "Catacombele Ortodoxiei"
sincer, nu. dar tu ai citit ce-au comentat despre ea? macar primul articol:
[COLOR=#810081]http://www.catacombeleortodoxiei.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=109&Item id=54[/COLOR]
sau tu nu te lasi manipulat si nu iei drept adevar tot ce ti se da din BOR fara a cerceta si alte argumente?

sincer Razvan, nu stau sa citesc toate tampeniile care apar pe piata. si nu le numesc tampenii doar pt ca ne ataca pe noi.
daca n-ai citit mai de mult, atunci iti spun iar: familia mea este "impartita" in doua: o parte pe vechi si cealalta pe nou. si probabil ca asta m-a ajutat sa fiu OBIECTIVA in cercetarile mele.
si, stiu ca pare greu de crezut, dar crestinii de pe vechi NU au aceeasi atitudine fata de cei de pe nou cum au crestinii de pe nou fata de cei de pe vechi. (si vorbesc de majoritatea, nu de exceptii!... exceptiile nefiind altceva decat victime ale neostilistilor ramase cu sechele... pe ele le intelegem)
daca intrebi un cleric din BOSV despre cei de pe nou NICIODATA n-o sa inceapa prin a-ti spune ca-s nu stiu cum si in nu stiu ce fel... asa cum o fac cei de pe nou care, printre primele argumente pe care le dau, este ca "stilistii sunt habotnici". este o realitate pe care nu o poti nega. eu, personal, ma lovesc frecvent de ea... cine stie, poate ca daca le-as spune din prima ca sunt pe vechi ar avea alta atitudine, mai controlata.

daca vei cauta adanc, vei gasi mai multa dragoste in BOSV decat iti poti inchipui... eu nu o am, dar sunt crestini cu adevarat traitori in ortodoxie din care se revarsa multa dragoste si de la care avem multe de invatat.

daca vei cauta adanc si sincer printre argumentele crestinilor rasariteni, atunci vei intelege pozitia lor si vei intelege ca nu calendarul este mijlocul universului lor. sunt convinsa ca nici tu n-ai cautat, nici macar printre randuri... ca dovada ca nici macar n-ai avut bunul simt sa te informezi de cine apartine revista Catacombele Ortodoxiei, dar continui sa ataci. in fine, mai putin conteaza asta.

dar de vei gasi si vei intelege adevarul, atunci te vei lamuri in privinta multor lucruri, inclusiv a faptului ca Sfintii Parinti ne-au lasat o groaza de scrieri pe care noi suntem datori sa le citim... atat de multe incat chiar ar fi de prisos citirea unor polemici gen "Ecumenismul si stilismul"... cu atat mai mult cu cat nici macar nu ti se adreseaza.
ca sa intelegi aceasta carte, "Ecumenismul si stilismul", si sa o poti privi cu ochi critici trebuie sa ai o baza dogmatica, trebuie sa cunosti macar cat de cat Sf Traditie, cum anume au procedat Sfintii Parinti in astfel de situatii si de ce...
altfel, foarte usor poti fi manipulat.
iar aceasta baza n-o capeti decat prin cercetarea scrierilor Sfintilor Parinti.
desi n-am cercetat suficient scrierile Sf Parinti, totusi am citit carti/ articole, gen "Ecumenismul si stilismul"... inclusiv a parintelui Cleopa. altfel nici nu aveam cum sa fiu obiectiva in cautarile mele...
si pt ca m-am lamurit, acum nu gasesc niciun motiv pt care as citi aceasta carte. au fost suficiente cateva paragrafe pt a ma lamuri de minciuna propovaduita.
de este ceva important si crezi ca ar trebui sa stiu sau vrei neaparat explicatii, te rog, spune-mi aici sau in prv si am sa incerc, cu ajutorul lui Dumnezeu, sa caut un raspuns concret.
  #1055  
Vechi 20.10.2008, 19:30:54
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sora ispita_ta,

Chiar un episcop al Mitropoliei Ortodoxe de Milano si Aquilea care e in comuniune cu Biserica Ortodoxa Greaca de Stil Vechi, PS Avondios, episcop vicar al acestei Mitropolii Ortodoxe si episcop de Como, ce a vietuit si la Sfantul Munte Athos, afirma, citat din memorie, "calendarul nu este dogma si nici capatai teologic in Biserica". Cu alte cuvinte, Prea Sfintia Sa [cred ca] afirma ca schisma mihailita/stilista de la 1924 nu-si avea motivul. Daca voi, mihailitii, ati fi ramas in BOR, prin presiunea suplimentara mediatica si de alt gen, ati fi putut contribui la revenirea BOR la calendarul iulian. Insa ati preferat sa ascultati cativa preoti zeloti si sa intrati in schisma, ascultare in lipsa careia nu ar mai fi curs atata sange nevinovat din partea voastra. Voi spuneti ca acesta a fost pretul apararii dreptei voastre credinte. Ati fi contribuit cu siguranta in mod mai eficient la apararea dreptei credinte dinlauntrul BOR si nu din afara ei. Apoi aceasta "dreapta credinta" nu mai e atat de dreapta, cata vreme si nou-stilistii si vechi-stilistii s-au facut parti atator erezii venite de la madulare arhieresti din sanul Bisericii Ortodoxe Universale a lui Hristos, incepand cu secolul al XVIII-lea dupa cum am mai amintit in mesajul in care am enumerat 16 asemenea devieri de la adevarata dreapta-credinta. Nici eu, pacatosul si fatarnicul, nu mai cred in Patriarhul BOR Daniel Ciobotea, dar nici nu fac schisma de BOR, ci stau si-l critic si-l fac in toate felurile pe un asemenea eretic si nici nu ar fi de mirare daca vreun oarecare preot ortodox sau mai multi s-ar ruga pentru afurisirea acestuia, fapt concordant cu prevederile Canoanelor 45-46 ale Sfintilor Apostoli. Dar, cand vad cu cata inversunare isi fanatizeaza preotii vostri turma impotriva celor de pe nou, nici cu asta nu pot fi de acord, caci a fanatiza in mod constient pe cineva asupra altcuiva denota lipsa totala de smerenie si de dragoste crestina. Sora, chiar crezi ca atat de multi crestini ortodocsi de pe stil nou impartasesc linia extremist-ecumenista a lui Daniel Ciobotea care pe 8 iulie indemna la redefinirea dogmelor ortodoxe pentru a ne apropia de Biserica Satanei Infailibile de la Vatican in actiune caritabil-sociale? Nici 10% dintre neo-ortodocsi, cum ne numesti fratia ta, nu impartasesc acesta atitudine provocator-satanica a lui Ciobotea impotriva prevederilor Sfintelor Canoane ale Sinoadelor Ecumenice ale Bisericii Primare a lui Hristos. Dar ramanem totusi in BOR spre a ne razboi fara mila cu astfel de ierarhi pro-ecumenisti...

Doamne ajuta!

Razvan
  #1056  
Vechi 20.10.2008, 20:00:12
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Sa nu spui ca atacand persoana Pr. Epifanie cum ca ar fi asemenea lui Arie
eu sunt mica si proasta, e firesc sa-ti argumentez prin ceea ce-au spus altii si nu eu. demonstreaza tu, prin cuvintele tale sau ale altora, ca ceea ce s-a spus in Catacombele Ortodoxiei nu este adevarat!
poti?
cam asa s-au desfasurat toate cautarile mele! in momentul in care veneam cu argumente concrete din partea celor de pe vechi, fie nu mi se mai spunea nimic, fie se aduceau argumente pe langa, fie se legau de niste chestii pe care numai ei le vedeau (habotnicie, mandrie etc).
n-ai sa vezi asa la cei de pe vechi!

deci demonstreaza ca nu este adevarat, vino cu contraargumente concrete la ceea ce-a spus Iosif Mocanu in Catacombe si mai vorbim...
dar ma indoiesc ca vei fi in stare de vreme ce tu n-ai inteles nici macar diferenta dintre noi si mateiti si ne numesti in continuare cu aceeasi aroganta cum iti convine...

crezi ca daca cineva a spus o minciuna mica nu poate fi asemenea lui Arie?
" cel ce va strica una din aceste porunci, foarte mici, si va invata asa pe oameni, foarte mic se va chema in imparatia cerurilor; iar cel ce va face si va invata, acesta mare se va chema in imparatia cerurilor."


Citat:
"Nu fi drept prea mult, nici înțelept de prisosit, ca nu cumva să-ți ieși din minte." [Eclesiast, 7, 16].


pai vezi?! daca si tu cunosti versetul, atunci ce rost mai are asa-zisa indreptare a calendarului? sau il cunosti numai teoretic?...
"Nu poartă grijă Dumnezeu și Biserica de această pândire a vremilor și a zilelor, decât pentru singură unirea și pacea". Sf Ioan Gura de Aur.

REPET: ce rost avea asa-zisa indreptare a calendarului de vreme ce SE STIA ca va provoca schisma?! oare nu se numesc schismatici cei ce provoaca schisma? si pt ce? pt o falsa corectitudine astrala...

aaa... pardon, pe voi v-a aburit ca au participat toate Bisericile la congres si toate ar fi fost de acord...



nu mai stiu unde spuneai ca ne-a numit schismatici, nu si eretici...
pai...cum zici tu... "schismaticii, fratii lui"... pt mine tot o gogomanie ramane.
dar sigur, mai pe ocolite, ne-a numit si eretici... daca vrei neaparat o sa caut.
  #1057  
Vechi 20.10.2008, 20:26:49
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Mai fratilor de la BOSV a citit vreunul din dvs. Pidalionul?
In care se arata clar ca echinochtiul de primavara dupa care se calculeaza data Pastilor e gresit ?
Si motivul pentru care nu e indreptat e ca s-ar sminti unii din credinciosi?
Deci pana la urma calcularea Pastilor se face gresit si cu toate astea Dumnezeu se pogoara la Ierusalim de slujba Invierii.
Dumnezeu nu se ghideaza dupa legile materiei ci materia functioneaza dupa legile de le-a lasat Dumnezeu.
http://www.mitropoliaslatioara.ro/calendarul.php

ti-l recomand si tie si lui Razvan.
cu Razvan nu vreau sa-mi mai pierd vremea din moment ce nici nu-l intereseaza ca pastorul lui este un eretic.. ca sa nu mai spun mason.

si, Razvan, unde si pe cine ai vazut tu ca ne fanatizeaza impotriva celor de pe nou?! ba dimpotriva, chiar ne mai imblanzesc... dar acolo unde trebuie sa se vorbeasca, atunci se vorbeste.
acele articole ce apartin revistei Catacombele Ortodoxiei n-ar fi existat, daca nici minciunile din acea carte n-ar fi existat. corect? intelegi?
nu poti sa taci cand stii ca o minciuna iti pune turma in pericol... te rog, gandeste si din punctul nostru de vedere...


mda...banuiesc de cine ai fost informat in legatura cu mitropolia din Grecia si PS Avondios.... doar ca a "uitat" (intetionat) sa te anunte ca respectivul mitropolit s-a rupt de cei cu care suntem in comuniune...pe motive lumesti, bineinteles.
iar faptul ca "calendarul nu este dogma si nici capatai teologic in Biserica" o marturisim si noi... tocmai de aceea suntem convinsi ca nu-si avea rostul o schisma in Biserica (si vorbesc de Biserica ca intreg, nu doar BOR) din cauza unui neinsemnat calendar...
  #1058  
Vechi 20.10.2008, 20:55:10
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ispita_ta a scris:
Citat:
mda...banuiesc de cine ai fost informat in legatura cu mitropolia din Grecia si PS Avondios.... doar ca a "uitat" (intetionat) sa te anunte ca respectivul mitropolit s-a rupt de cei cu care suntem in comuniune...pe motive lumesti, bineinteles.
iar faptul ca "calendarul nu este dogma si nici capatai teologic in Biserica" o marturisim si noi... tocmai de aceea suntem convinsi ca nu-si avea rostul o schisma in Biserica (si vorbesc de Biserica ca intreg, nu doar BOR) din cauza unui neinsemnat calendar...
E aproape de neinteles ce fratia ta, sora, doresti sa exprimi in prima fraza: de cine am fost informat despre zisele PS Avondios? Am gasit citatul pe forumul Pr. Hristofor: http://duhovnicesc.forumer.ro , unde mai posteaza din cand in cand si episcopul vicar al Mitropoliei Ortodoxe de Milano si Aquilea. Daca tu crezi ca fratele Rafael[Emanuel] mi-a dat citatul, te inseli, pentru ca am postat si eu o vreme pe acel forum ortodox. doar ca a "uitat" (intetionat) sa te anunte ca respectivul mitropolit s-a rupt de cei cu care suntem in comuniune...pe motive lumesti, bineinteles. De cine s-a rupt Prea Sfintitul Avondios, de Mitropolia Ortodoxa de Stil Vechi a Greciei? In niciun caz. Caci PS Avondios s-a retras, preot al BOR fiind, la un schit de la Sfantul Munte Athos, iar dupa un an de vietuire acolo, a ajuns la Mitropolia Ortodoxa de Milano care-i in comuniune cu Biserica Ortodoxa de Stil Vechi din Grecia, care Biserica nu este in comuniune cu al vostru Sinod de Rezistenta al lui Chiprian, ce a fost caterisit o data de BO de stil nou din Grecia si inca de doua ori de BO de stil vechi din Grecia. Cu acest caterisit si cu Sinodul lui de rezistenta sunteti voi mihailitii in comuniune? Atunci, afla , sora, ca PS Avondios si intreaga Mitropolie Ortodoxa de Milano este in comuniune cu Biserica Rusa din Afara Granitelor, ROCOR, care l-a dat si pe Sfantul Ioan Maximovici. Nu stiu despre ce motive lumesti de a se fi despartit de sinodul lui Chiprian a avut PS Avondios, insa Sfintia sa nu a avut de-a face nici macar o singura data cu sinodul de rezistenta al de trei ori caterisitului Chiprian. Iar faptul ca a fost caterisit de doua ori numai de BO de Stil Vechi a Greciei, ar trebui sa te puna in alerta asupra moralitatii spirituale a acestui triplu caterisit Chiprian...
Am asa o impresie, nu stiu de ce, ca o sa-l vorbesti de rau si pe PS Avondios, daca nu deja l-ai si vorbit, afirmand ca s-a rupt de sinodul lui Chiprian, cu care nici macar o singura data PS Avondios nu a fost in comuniune. A nu se uita, sora: BO de stil vechi a Greciei nu inseamna acelasi lucru cu sinodul vesnicului aflat in rezistenta episcop tri-caterisit Chiprian, in rezistenta si fata de BO Autocefala a Greciei, cat si fata de BO de Stil Vechi a Greciei. Adica, vezi Doamne, el singur, cel drept, impotriva tuturor celorlalti care sunt strambi in credinta, cu totii, inclusiv Sfantul Munte Athos.
  #1059  
Vechi 20.10.2008, 21:07:07
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

tu gandesti ce spui? caterisit de 3 ori?! cine a mai pomenit? sau cine a mai pomenit de validitatea caterisirii unui sinod schismatic/ eretic?
ti-as putea raspunde printr-o singura fraza la toata nelamurirea ta, dar mi-e asa o sila cand vad ca de fapt pe tine nu te intereseaza adevarul, il ocolesti si raspunzi numai ce-ti convine...
du-te pe forumul lui Veniamin si lasa-te indoctrinat de el... observ ca tu crezi mai usor ce spune un oarecare apostat...
  #1060  
Vechi 20.10.2008, 22:50:42
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ispita_ta a scris:
Citat:
tu gandesti ce spui? caterisit de 3 ori?! cine a mai pomenit? sau cine a mai pomenit de validitatea caterisirii unui sinod schismatic/ eretic?
ti-as putea raspunde printr-o singura fraza la toata nelamurirea ta, dar mi-e asa o sila cand vad ca de fapt pe tine nu te intereseaza adevarul, il ocolesti si raspunzi numai ce-ti convine...
du-te pe forumul lui Veniamin si lasa-te indoctrinat de el... observ ca tu crezi mai usor ce spune un oarecare apostat...
Nu pr. Veniamin a spus asa ceva despre episcopul Chiprian, ci chiar PS Avondios, care este in comuniune cu ROCOR si cu Biserica de Stil Vechi a Greciei. Eu doar am preluat spusele. PS Avondios cred ca-ti poate dovedi cu documente sau cu trimiteri la documente despre tripla caterisire a episcopului Chiprian. Sora, si de ce, ma rog, Veniamin sau PS Avondios este/sunt apostati? sau care din ei e apostatul, daca-i vorba numai de unul? Stiu ca ai mai avut discutii in contradictoriu asta vara pe acest forum cu Pr. Hristofor/Veniamin si ca-l acuzai de nu mai tin minte ce lucru si ca el zicea ca acel fapt e de domeniul trecutului, etc. Dar, o discutie in contradictoriu nu inseamna ca partenerul de conversatie care nu-i de acord cu ideile tale trebuie sa fie si [un oarecare] apostat... Concret, ce acuzatii de apostazie ii aduci Pr. Veniamin sau PS Avondios? Bisericile celor doi ierarhi sunt in comuniune incepand din aceasta vara [de la sfarsitul lunii iunie], iar ambele sunt in comuniune cu ROCOR. De unde si pana unde, vezi, sora, apostazia? Sau in ce consta ea? Sau e doar o acuzatie ca atatea altele, ce nu poate fi dovedita?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07