Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 04.05.2011, 18:19:58
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu ma dezamageste deloc, stiu o persoana care are cel putin daca nu mai mult la activ semnata condica de prezenta la BO si totusi pe la 20 si ceva de ani a ajuns la baptisti.
:D Da, dar eu nu doar am semnat condica. :D In fine, discutia nu are rost....

Citat:
Nu cred ca e un caz singular, depinde cum intelegi dragostea daca e un fel de atasament afectiv circumstantial si prezent atunci cand era facil sa fii ortodox(a) atunci aia te afli pe un drum gresit.
Am uitat sa mentionez. In Romania nu mai locuiesc cam de 8 ani. Deci timp de 8 ani am incercat sa fiu, si am fost, ortodox in exil. Inclusiv am locuit in USA unde ca sa ajung la biserica ortodoxa (romaneasca, bineinteles) trebuia sa bat pe cineva la cap ca sa ma ia cu masina, ceea ce si faceam. Si daca nu puteam sa ajung la biserica ortodoxa, atunci stateam acasa frumusel si, eventual, ma rugam de una singura. Nici macar nu am intrat intr-o biserica catolica cat am fost acolo. :D Din proprie experienta, spiritual si daca continui asa pe termen lung, este dezastruos.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
  #92  
Vechi 04.05.2011, 18:21:19
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sinceritatea nu este o virtute in sine!


Daca eu mint pe cineva si pe urma, dupa ce mi-am insusit roadele minciunii recunosc ca am mintit, inseamna ca sunt o persoana virtuoasa sau pe un drum bun?

Asistand la toata argumentatia asta un romano-catolic poate ar trebui sa-si puna intrebari mai grave cum ar fi: sunt ortodocsi care se convertesc la catolicism din alte motive cum ca "unde e bine acolo e tara" si "unde e painea (euharistica la indemana) acolo e tara (confesiunea)"?

Eu ca si ortodox am vazut destule motive ridicole si superficiale pentru a parasi ortodoxia ca sa nu ma mai mire nimic si din toate explicatiile Noesiei, regretabil, dar n-am vazut nimic in plus.
Rastalmaciti in mod nepermis tot ce a spus Noesissa. In nici un moment nu a afirmat ca s-a convertit la Biserica Catolica doar pentru ca nu avea acces la Euharistie.

Pe de alta parte, aceasta chestiune a dificultatii de a fi ortodox in alte tari ar trebui sa va ridice un urias semn de intrebare: In ce masura isi indeplineste BO mandatulincredintat de Mantuitor, de a raspandi Evanghelia in toata lumea ?

Dar, dupa cum era de asteptat si dupa cum au aratat si alti vorbitori, in momentul in care cineva indrazneste chiar si numai sa sugereze ideea ca BO nu e buricul pamantului, ca sa nu mai vorbim de convertire, incep sa iasa lucruri urate la iveala.

Bascalie, invective ("tradatoareo"), rastalmaciri si presupozitii ("a plecat pentru avantaje, o sa se converteasca la protestantism"), condescendenta, aere de superioritate ("e clar ca nu stia ce e Ortodoxia") etc. etc. etc.

Nu vreau sa generalizez, sunt si interlocutori care au avut o atitudine crestina, caritabila, dar dumneavoastra nu va prea numarati printre acestia.

Si e pacat ca nu realizati o stare de fapt: De ce parasesc oamenii BO ? Printre altele, din pricina unor atitudini precum cea a dumneavoastra.

Last edited by Erethorn; 04.05.2011 at 18:23:29.
  #93  
Vechi 04.05.2011, 18:21:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Mda, Alin, deci tocmai ai mai dat un exemplu de vorbe grele. Daca nu le mai discerni ai o problema.
Nu e deloc rar ca unui protestant Adevarul sa-i cada greu. :)

Citat:
Spuneai ca nu ai ce solutii sa-i oferi. Atunci, daca nu poti ajuta, fa macar lumii un serviciu si taci. Caci daca nu ajuti incurci. Si nimeni nu are nevoie de alte incurcaturi.
Solutia de care are nevoie ea este sa-i construiasca cineva o biserica ortodoxa in orasul unde sta in Olanda, chiar in fata blocului daca se poate, sa-i adune o mana de credinciosi modeli, draguti, sociabili, etc. :)

Ori, eu nu cred ca asa lucreaza Dumnezeu si nici nu sunt astia genul de credinciosi de care are nevoie.
  #94  
Vechi 04.05.2011, 18:22:19
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul


Si ideea este..care?
Ca sa stim si noi cum, daca ai fost in situatia asta, ai procedat in mod practic.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
  #95  
Vechi 04.05.2011, 18:30:01
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Solutia de care are nevoie ea este sa-i construiasca cineva o biserica ortodoxa in orasul unde sta in Olanda, chiar in fata blocului daca se poate, sa-i adune o mana de credinciosi modeli, draguti, sociabili, etc. :)

Ori, eu nu cred ca asa lucreaza Dumnezeu si nici nu sunt astia genul de credinciosi de care are nevoie.
Nu, Dumnezeu are nevoie de credinciosi care sa raspandeasca Cuvantul si Biserica sa in toata lumea.

Asa cum a invatat Isus, asa cum au facut catolicii.

Vedeti dumneavoastra, atat BO cat si BC isi aroga ambele titluri: Ambele biserici spun ca sunt atat ortodoxa, cat si catolica.

In ceea ce priveste ortodoxia, este de discutat daca noi putem judeca cu adevarat, din punct de vedere dogmatic, in ce masura fiecare se apropie de acest ideal.

Dar in ceea ce priveste catolicismul, treaba este mult mai simpla si mai clara, vizibila cu ochiul liber.

In rezumat: Nu stiu cu certitudine daca BO este ortodoxa sau daca BC este ortodoxa.

Dar vad cu ochiul liber si stiu cu certitudine ca BC este catolica, iar BO nu este catolica.
  #96  
Vechi 04.05.2011, 18:33:14
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta o spune crestinul din tine sau individul frustrat ca cei din jurul nu se ridica la inaltimea asteptarilor lui, punandu-si mai degraba problema "ce fac ei pentru mine" decat "ce as putea face eu pentru ei"?
O dupa amiaza mohorata la manastirea X....
Credinciosii se indreapta grupuri, grupuri catre Sfanta manastire.. mai e putin si se oficiaza slujba de seara...
Cateva persoane mai evlavioase, , adunate in jurul moastelor sfantului X.... unii citesc din carticele altii fac rugaciunea dupa putinta... in genunchi sau in picioare.... Ma asez la "coada" si astept cuminte sa imi vina radul la inchinat sfintelor moaste...Doresc sa iau putin mir de la candela sfantului... am adus si ceva ulei, patita fiind de la ultima vizita in care am fost certata ca cer prea mult mir de la candela.
In altar nici tipenie de vreo fatza bisericeasca... in curtea manastirii nici atat... Doresc sa respect "regulile" de a nu lua mir fara binecuvantare....
Observ intr-un colt al bisericii o femeie mai 'evlavioasa", ma indrept glont catre ea si cer politicos niste sfaturi.. femeia ma percepe ca pe un extraterestru(?!?)....raspunsul si uitatura ei urata mi-o confirma...
Ies in curtea manastirii.. acolo alte grupuri de evlavioase, spre norocul meu din acelea super binevoitoare si atot stiutoare.. care mai de care isi da cu parerea... explic ca sunt in mare graba.. si ca este o chestiune de viata si de moarte de a lua mir de la candela sfantului..ridica neputincioase din umeri!!!!! Mi se raspunde ca nici macar femeile care au dezlegare sa imparta sfantul mir, nu se afla prin zona si nici nu se vor afla curand...
Din nicaieri apare un calugaras grabit, cu o infatisare placuta, inalt si subtire ca o trestioara... EL ESTE SALVAREA MEA!!(spun cu naivitate in sinea sinelui meu!)... fug catre el si indraznesc sa cer binecuvantare ptr a lua mir.. explic pe foarte scurt situatia mea...
Oarecum fastacit si inrosit, raspunde ca este in practica la aceasta manastire si prin urmare nu imi poate da binecuvantare!!!!!
Ma intorc la femeile binevoitoare.. toate insista in cor sa astept pana dupa terminarea slujba desi le-am repetat ca din motive doar de mine si de Dumnezeu stiute nu pot participa...
Persoana care ma insotea vocifereaza neintelegand tot acest penibilism... evlavioasele replica ca o banda de magnetofon, aceiasi propozitie: ESTE SFANTA MANASTIRE AICI!!!!ESTE SFANTA MANASTIRE AICI!!!!
Plecam agale cu privirea in pamant, si lacrimi in ochi ... si totusi, sfinte X, te iubesc atat de mult, tu stii toate durerile si lacrimile sufletului meu... de ce atata filosofie ptr a lua putin mir de la candela ta?
Undeva, intr-un coltisor al memoriei, apar in graba versurile din poemul maicii TEREZA:" pana la urma, este doar intre tine si Dumnezeu, nu a fost niciodata intre tine si ei!!!!!"
  #97  
Vechi 04.05.2011, 18:40:02
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
de ce atata filosofie ptr a lua putin mir de la candela ta?
Pentru că e nevoie și de răbdare. Dacă te rogi și nu îți iese treaba cum vrei și cînd vrei, să ai credința că vei reuși totuși cîndva.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #98  
Vechi 04.05.2011, 18:40:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
:D Da, dar eu nu doar am semnat condica. :D In fine, discutia nu are rost....
Nu m-am facut tocmai bine inteles, se spovedea si impartasea intr-un ritm de invidiat, cel putin de unul ca mine.

Dar pana la urma, gestul de acum cativa ani arata ca nu s-a prins mai nimic de ea, din toate cele Sfinte.
Indraznesc sa cred ca sunteti un caz diferit, pe un drum ceva mai bun dar intr-un impas la fel de grav.

Citat:
Am uitat sa mentionez. In Romania nu mai locuiesc cam de 8 ani. Deci timp de 8 ani am incercat sa fiu, si am fost, ortodox in exil. Inclusiv am locuit in USA unde ca sa ajung la biserica ortodoxa (romaneasca, bineinteles) trebuia sa bat pe cineva la cap ca sa ma ia cu masina, ceea ce si faceam. Si daca nu puteam sa ajung la biserica ortodoxa, atunci stateam acasa frumusel si, eventual, ma rugam de una singura. Nici macar nu am intrat intr-o biserica catolica cat am fost acolo. :D Din proprie experienta, spiritual si daca continui asa pe termen lung, este dezastruos.
Deci..credeti ca 8 ani de rezistenta pe frontul ortodox inseamna mult?
Dumnezeu cere o viata si inca in conditii chiar mai dificile de atat.

Credeti ca romano-catolicismul va va feri de impasul spiritual care simteati ca alunecati din motive pe care le-ati fi putut rezolva cu duhovnicul si cu mai multa rugaciune, renuntand eventual la exilul autoimpus?
Nu am pretentii de profet, dar va spun: va inselati.
  #99  
Vechi 04.05.2011, 18:43:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Rastalmaciti in mod nepermis tot ce a spus Noesissa. In nici un moment nu a afirmat ca s-a convertit la Biserica Catolica doar pentru ca nu avea acces la Euharistie.
Cititi postarea unde afirma ca acum ar avea, vezi Doamne, access zilnic.

Citat:
Dar, dupa cum era de asteptat si dupa cum au aratat si alti vorbitori, in momentul in care cineva indrazneste chiar si numai sa sugereze ideea ca BO nu e buricul pamantului, ca sa nu mai vorbim de convertire, incep sa iasa lucruri urate la iveala.
Depinde la ce va referiti, eu am aratat ca lucrurile urate sunt in motivele convertirii si nu le-am inventat, sunt afirmatiile Noiesiei.

Imi cer iertare ca argumentul "am devenit catolica pentru ca imi este mai la indemana fiind prea greu sa fiu ortodoxa in exil" nu reusesc sa-l incadrez la argumente frumoase.

Citat:
Bascalie, invective ("tradatoareo"), rastalmaciri si presupozitii ("a plecat pentru avantaje, o sa se converteasca la protestantism"), condescendenta, aere de superioritate ("e clar ca nu stia ce e Ortodoxia") etc. etc. etc.
Cred ca mi-a scapat asta, dar cine a numit-o "tradatoare"?

E clar ca am atins un punct sensibil, ceea ce am afirmat mai in gluma mai in serios a devenit un "casus belli".

Intr-adevar, nu e nimeni care sa poata baga mana in foc ca din romano-catolica va deveni protestanta asa cum din ortodoxa a devenit romano-catolica.
Nu este exclus sa devina direct atee.. :))

Sau..serios acum, Doamne ajuta, sa-si inteleaga greseala.

Acum scuzati spiritul de gluma, incerc sa mai destind atmosfera, ideea este ca prima "tranzitie" e mai grea o data ce te obisnuiesti cu ideea si sentimentul ca religia ti-o alegi in functie de alte alegeri gresite, nu e greu sa faci o greseala si mai mare.

Sunt nu putini pe forum care spun ca daca ai trait cu adevarat si plenar ortodoxia nu te poti desparti asa usor de ea si nu lasi nici alte lucruri sa te conduca spre acest divort rusinos nu atat prin gest cat prin motivatii.

Ca si romano-catolic ce sunteti, nu ma astept sa puteti intelege dar ca sa va ajut va sugerez sa va ganditi cum v-ar suna ideea sa deveniti protestant pentru ca din motive circumstantiale nu mai aveti access cu lunile la o biserica romano-catolica iar o adunare protestanta este mult mai aproape de dvs.

Citat:
Nu vreau sa generalizez, sunt si interlocutori care au avut o atitudine crestina, caritabila, dar dumneavoastra nu va prea numarati printre acestia.
Dvs. ce ati face daca un prieten/cunoscut romano-catolic ar deveni protestant din aceste motive.
Adica..decat sa fie ateu, mai bine asa, nu? Sa ne bucuram pentru el!
Asta da atitudine crestina, caritabila, nu?

Citat:
Si e pacat ca nu realizati o stare de fapt: De ce parasesc oamenii BO ? Printre altele, din pricina unor atitudini precum cea a dumneavoastra.
Ar trebui sa faceti totusi un efort sa cititi postarile care contin motivatiile "convertirii" viitoare dvs. tovarase de partasie euharistica.
Cel enuntat (wannabe) de dvs. nu se afla printre ele.

Dar de restul, care le-am subliniat si nu vreti sa le vedeti, dureros de sincer va spun, sa fiu in locul dvs. nu m-ar bucura chiar deloc.
  #100  
Vechi 04.05.2011, 18:50:27
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Continuati sa va agatati de aceasta idee cu lipsa bisericii ca motivatie centrala a convertirii, desi eu consider ca e falsa si a fost indusa in dialog tocmai de dumneavoastra. Poate ne lamureste totusi Noesisaa.

In ceea ce priveste "accesul zilnic la Euharistie", nu se refera la prezenta sau lipsa unei biserici in vecinatate, cu subliniaza diferenta intre BO, unde Euharistia se primeste greu, si BC, unde cel spovedit poate sa se impartaseasca zilnic.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cardul De Sanatate Cu CIP RFID 666 Devine Obligatoriu De La 1 Ianuarie 2013 myself00 Generalitati 1 03.01.2013 22:37:21
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 13:25:23
Viteza forumului sophia Reguli generale de utilizare a forumului 4 02.08.2012 15:03:02
Papa: Dumnezeu s-a aflat in spain spatele Big Bang. Universul n-a aparut intamplator. Eugen7 Teologie si Stiinta 15 09.01.2011 18:42:36
Trapeza - locul unde hrana devine rugaciune adrian35 Intrebari utilizatori 8 07.05.2010 19:36:35