Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.08.2010, 12:22:25
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Precum spuneau Doina și Ion Aldea Teodorovici în cântecul lor:

„Trei culori si-o singura iubire romaneasca,
Trei culori si-o singura vorbire romaneasca !
Trei culori si-o singura credinta romaneasca,
Trei culori si-o singura fiinta romaneasca !”


Trebuie să fim mândri de țara noastră sfântă. Peste tot în lume e la fel, toate țările sunt controlate acum de masoni, așa că nu poți scăpa de situația asta. Gândiți-vă astfel: „Pentru ce s-au jertfit și s-au sacrificat pe altarul neamului milioanele de luptători strămoșești ai patriei noastre? Pentru ca noi să plecăm ca lașii din țară?”, „Pentru ce s-au luptat cu atâta curaj și glorie? Pentru ca eu să hulesc ca un nesimțit numele țării? De ce? Din pricina unor măscărici ai politicii?”
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!

Last edited by colaps; 26.08.2010 at 12:24:31.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.08.2010, 12:24:12
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Mai frate Bmd cred ca tu nu ai observat ca Rusia doreste sa impuna sanctiuni economice Romaniei de cand cu chestia aceea cu spionul roman.
Apoi e extremism sa amintesti cum unii romani inselati de draci au luptat alaturi de armata dracilor adica alaturi de nazisti?
Sau de cum altii romani inselati de draci au mers si au cucerit o bucata din teritoriul Bulgariei?
Cred ca nu ai citit istoria sa vezi ce relatii bune au existat intre muntei si bulgari (de exemplu citeste de regatul munteano-bulgar sau vezi ca Sfantul Dimitrie Basarabov e sfant munteano-bulgar).
Cred ca tu n-ai observat ca indiferent ca au prins un spion sau nu tarile mari (aliate sau nu) impun conditii tarilor mai mici. Denumirea sanctiune, embargou, amenzi, penalizari.....nu conteaza Principiul este acelasi tara bogata se hraneste pe spatele celei sarace.
Tu poti sa fi suparat pe spion ca a fost atit de prost incit l-au prins cu mita in sac, dar daca nu era el era altceva si rusii tot isi luau banii!
Tu probabil n-ai facut inca armata (nu stiu cum se procedeaza acum) In armata nu te duceai nici de buna voie si nu luptai nici cu cine doreai tu! Si daca nu luptai diferenta era ca glontul venea din spate!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.08.2010, 12:28:03
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Cum am mai scris nu cred ca Sfantul Stefan cel Mare sa se fi numit vreodata român.
Sfantul Stefan cel Mare a fost si este moldovean.
Mi se pare o jignire sa numesti pe unii precum Mihai Viteazu , Mircea cel Batran,Sfantul Stefan cel Mare români,ca nici unii nu au dus lupte de cucerire ale teritoriilor altora.
Român vine de la roman (cetatean al imperiului roman,pentru a arata originea noastra latina zice-se ) asta se stie foarte bine.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.08.2010, 12:31:37
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Cum am mai scris nu cred ca Sfantul Stefan cel Mare sa se fi numit vreodata român.
Sfantul Stefan cel Mare a fost si este moldovean.
Mi se pare o jignire sa numesti pe unii precum Mihai Viteazu , Mircea cel Batran,Sfantul Stefan cel Mare români,ca nici unii nu au dus lupte de cucerire ale teritoriilor altora.
Român vine de la roman (cetatean al imperiului roman,pentru a arata originea noastra latina zice-se ) asta se stie foarte bine.
Între timp a avut loc o unire, măi Mihaile.
După mentalitatea ta ar trebui să mă numesc moldovean pentru că tot neamul meu a fost din Moldova? Or Moldova nu este pământ românesc? În Unire tu nu crezi?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.08.2010, 12:33:16
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Cum am mai scris nu cred ca Sfantul Stefan cel Mare sa se fi numit vreodata român.
Sfantul Stefan cel Mare a fost si este moldovean.
Mi se pare o jignire sa numesti pe unii precum Mihai Viteazu , Mircea cel Batran,Sfantul Stefan cel Mare romani,ca nici unii nu au dus lupte de cucerire ale teritoriilor altora.
Român vine de la roman (cetatean al imperiului roman,pentru a arata originea noastra latina zice-se ) asta se stie foarte bine.
Chiar daca erau mai multe provincii,limba vorbita a fost romana,ceea ce este evident ca apartineau aceleiasi tari,Romania.Daca vrei sa te numesti doar valah sa spunem,ar trebui sa locuiesti in tara Valahia,si sa vorbesti limba valaha.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.08.2010, 12:34:33
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Daca vrei sa cautati contextul istoric al cuceririi Daciei apoi ganditi-va ca Dumnezeu Iisus Hristos a fost rastignit in jurul anului 33 dc si apoi Sfantul Apostol Andrei a fost trimis la propovaduire in Dacia de catre Duhul Sfant.
Iar in jurul anilor 100 Dacia e atacata de inselatii de draci din Imperiul Roman.
Iata ce zice pe wikipedia:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Dacia
"De asemenea, chiar dacă a fost ocupată pentru o perioadă scurtă (107 - 271/276), Dacia a fost poate provincia cu cea mai intensă colonizare, cu oameni din toate provinciile imperiului, iar latina s-a impus ca o lingua franca, procesul fiind asemănător, în anumite privințe, cu colonizarea europeană a Statelor Unite și a Americii Latine."
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.08.2010, 12:36:25
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Între timp a avut loc o unire, măi Mihaile.
După mentalitatea ta ar trebui să mă numesc moldovean pentru că tot neamul meu a fost din Moldova? Or Moldova nu este pământ românesc? În Unire tu nu crezi?
Nu cred in unirea care s-a facut de niste oameni inselati de draci care au intrat prin cine stie ce societati dubioase cat au fost la studii la Paris si au venit de acolo cu ideea ca sunt "latini" de neam si ca trebuie sa isi numeasca patria Romania.
Mai frumos i s-ar fi zis transilvania-muntenia-moldova suna mult mai frumos decat Romania.
Sau cel mai frumos vechiul nume al patriei noastre atat de incercata prin tot felul de inselati de draci anume Dacia.
Iar noi ne numim negresit daci.
Moldovenii ardelenii si muntenii (adica dacii) traiau in mare fratie,dar de cand cu ideile dracesti au inceput sa fie dezbinati intre dansii datorita pacatelor pe care le-au adus cine stie ce inselati de draci si le fac mare publicitate:
iubirea de bani,iubirea de slava desarta,iubirea de placeri pacatoase.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 26.08.2010 at 12:41:57.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.08.2010, 12:41:20
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mihail, cand omul cade in pacat, cade singur, numai cand e vorba de mantuire nu poate face acest lucru singur. Asa ca un om cazut, nu inseamna caderea intregii Romanii. Asa ca nu e cazul sa te nelinistesti. Daca ar exista doar Parintele Arsenie Papacioc, eu as fii mandru ca sunt roman. Dar sunt mult mai multi ca el, asa ca e cazul sa te linistesti.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.08.2010, 12:44:41
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Ei, sunt unii , in special pe criza, care tot timpul schimba tricoul chiar in timpul meciului, functie de ce tara este mai faloasa si mai la moda !
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.08.2010, 12:45:54
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Un factor important în continuarea procesului de romanizare a Daciei la constituitcreștinism ul. Un rol important în constituirea creștinismului l-a avut coloniștii și ostașii aduși în Moesia Inferior și Dacia Traiană, în deosebi cei originali din Kappadacia, Egipt și Iudeea. Creștinismul la români s-a produs chiar înainte de declararea creștinismului ca religie oficială după romani. Așa se și explică de ce cuvintele din terminologia religioasă sunt de origine latină: Dumnezeu, creștin, Rusalii, înger, cruce, altar, preot, cuminecare, rugăciune, Duminică, etc., apoi numele sfințiilor ce se dau în popor încă sunt latine (sânt = latin; sfânt = slavon; de la cuvântul sfete) Sânt-Ion, Sântă-Mărie, Sânt-Toader, Sân-Petru, Sân-Medru.

Creștinismul a devenit religie de stat în Imperiul Roman în secolul IV, împăratut – Constantin cel Mare, al cărui nume a fost dat bizanțului, capitala Imperiului Roman de Răsărit=Constantinopol. Legiferarea creștinismului s-a produs după “Edictul de la Milano” în 313, dat de Constantin cel Mare pentru întreaga împărăție romană.

Atât procesul de creștinare cât și procesul de formare a poporului nostru, au loc simultan. De aici facem afirmația pertinentă ce aparține numai poporului nostru și anume: “Noi ne-am născut creștini”, nu am fost ca alte popoare.
Românii au primit legea creștină în forma latină, adică ritul și limba predicării latinește, afirmație
susținută de marii istorici, precum Nicolae Iorga, Dimitria Onciul, Ioan Lupaș, Lucian Blaga, etc.

Pătrunderea slavilor în Dacia și în sudul Dunării a produs schimbări în această parte a Europei. Primul val al slavilor, se înscrie în secolul al VI –lea. Ei s-au așezat în peninsula Balcanică peste populația romanizată. O parte din ei au trecut în nordul Dunării unde densitatea populației romanizate este mai mare. Conviețuind cu eceste popoare autohtone, ei încep să se romanizeze, să primească multe cuvinte de la autohtoni în limba lor, proces ce se manifestă și invers. De la ei ne-au rămas multe denumiri de ape: Moldova, Bistrița, Milcov, Râmnic, Prahova, Ialomița, Dâmbovița, Târnavele, etc. sau denumiri de orașe: Craiova, târgoviște, Slatina, Slănic, Bistrița, etc.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vreau sa ma spovedesc dar imi e rusine patricia2006 Generalitati 125 20.07.2012 14:17:07
Sa nu ne fie rusine cu nimeni! Laura19 Generalitati 47 13.04.2012 01:23:50
Preotul roman omnipod Preotul 21 09.03.2012 19:52:15
Rusine! Legionarul Generalitati 57 13.01.2011 17:24:40