Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.08.2010, 10:52:25
IulianBobo IulianBobo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.10.2007
Mesaje: 16
Implicit

Nu ca tu chiar devii penibil. Acesta este un forum ORTODOX nu penticostar, nici intercostal. Eu, ca ortodox, daca vreau, postez acolo, la secte sau unde zici tu, un subiect legat de masini mici sau de componenta firului de nisip. Acum intelegi? Asa, fara niciun motiv. Nu am nevoie de motiv ca sa fac asta. Si daca nu iti convine, am mai scris in postarile mele, fa-ti forum si asteapta-ne, ca venim noi. Toti.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.08.2010, 17:45:03
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Bobocel draga, nu fii asa vijelios ca ma sperii.

Pai crezi ca daca eu sunt constantean am si dreptul sa iti interzic tie intrarea pe plaja?
Motivand ca, daca nu iti convine, sa-ti faci strand la tine in curte?

Te rog, nu te mai agita: forumul e un spatiu virtual deschis, nu e pensiunea ta.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.08.2010, 22:38:18
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Puteti citi aici definitia cuvantului „ponegri”: http://dexonline.ro/definitie/ponegri

Dupa ce cititi cu atentie ce inseamna, puteti lua apoi postarile mele la rand.
Daca veti gasi una in care o ponegresc pe Maica Domnului, continuati sa aruncati cu piatra.

Daca nu veti gasi, cititi de doua ori ce scrieti si abia apoi postati.
Eu nu am aruncat cu piatra, m-am referit la secte in general ca nu o cinstesc( deci o ponegresc) pe Maica Domnului si nicidecum la persoana dumneavoastra... Nici nu trebuia sa va simtiti daca nu aveati de ce, a fost doar un raspuns la intrebare.
Si chiar am precizat"voi" nu dumneata!

Last edited by gabriela8; 06.08.2010 at 22:47:36.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.08.2010, 19:32:32
mesagerul mesagerul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Eu nu am aruncat cu piatra, m-am referit la secte in general ca nu o cinstesc( deci o ponegresc) pe Maica Domnului
Nici Sfintii Apostoli nu au cinstit-o pe Maica Domnului. In epistolele lor nu gasit nici o referire la Maica Domnului. Inseamna ca si ei au ponegrit-o?

Ce ma sfatuiti: sa o cinstesc, pe Maica Domnului, in felul dvs. sau in felul in care au facut-o Sfintii Apostoli?

Last edited by mesagerul; 07.08.2010 at 19:36:15.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.08.2010, 21:02:48
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Avind Fecioara primit in pintece pe Dumnezeu, a alergat la Elisabeta; iar pruncul aceleia, indata cunoscind inchinarea ei, s-a bucurat, ai cu saltarile in pintece, ca prin niate cintari, a strigat catre Nascatoarea de Dumnezeu:
Bucura-te, vita mladitei celei neveatejite;
Bucura-te, ciatigarea rodului celui fara de moarte;
Bucura-te, ceea ce ai lucrat pe Lucratorul cel iubitor de oameni;
Bucura-te, ceea ce ai nascut pe Saditorul vietii noastre;
Bucura-te, brazda, care ai crescut inmultirea milelor;
Bucura-te, masa, care porti indestularea milostivilor;
Bucura-te, ceea ce infloreati raiul desfatarii;
Bucura-te, ceea ce gateati adapostire sufletelor;
Bucura-te, tamiia rugaciunii celei primite;
Bucura-te, curatia a toata lumea;
Bucura-te, voia cea buna a lui Dumnezeu catre noi, cei muritori;
Bucura-te, indraznirea celor muritori catre Dumnezeu;
Bucura-te, Mireasa, pururea fecioara!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.08.2010, 21:20:17
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mesagerul Vezi mesajul
Nici Sfintii Apostoli nu au cinstit-o pe Maica Domnului. In epistolele lor nu gasit nici o referire la Maica Domnului. Inseamna ca si ei au ponegrit-o?

Ce ma sfatuiti: sa o cinstesc, pe Maica Domnului, in felul dvs. sau in felul in care au facut-o Sfintii Apostoli?
Ce vorbesti? Cum sa nu fie cinstita Maica Domnului de Sfintii Apostoli? Dar nici nu ma mir sa spuneti asta din moment ce nici macar nu va declarati apartenenta religioasa!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.08.2010, 21:59:14
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
din moment ce nici macar nu va declarati apartenenta religioasa!
Userul "mesagerul" este adventist de ziua a șaptea, după cum rezultă din credința lui în moartea sufletului și, după cum rezultă dintr-o sumară analiză stilistică, este, foarte probabil, același cu mai vechiul utilizator "poștașul". Cel care susținea, senin, că a văzut o Biblie catolică din care lipsea una dintre porunci.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.08.2010, 08:46:31
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mesagerul Vezi mesajul
Nici Sfintii Apostoli nu au cinstit-o pe Maica Domnului. In epistolele lor nu gasit nici o referire la Maica Domnului. Inseamna ca si ei au ponegrit-o?

Ce ma sfatuiti: sa o cinstesc, pe Maica Domnului, in felul dvs. sau in felul in care au facut-o Sfintii Apostoli?
Bineinteles ca Maica Domnului (Luca 1,43) trebuie cinstita asa cum ne invata Sfanta Scriptura (si evident Biserica Ortodoxa care urmeaza intocmai invatatura Sfintilor Apostoli). Biblia ne spune ca Maica Domnului trebuie fericita in vecii veciilor intrucat marirea ei de la Dumnezeu vine nu de la om:
"de acum mă vor ferici toate neamurile. Că mi-a făcut mie mărire Cel Puternic" Luca 1,48-49

Daca ingerii din cer, care "pururea vad fata lui Dumnezeu" (Matei 18,10) i se inchina ei cu cinste si respect... cu atat mai mult omul:
"Bucură-te, ceea ce ești plină de har, Domnul este cu tine. Binecuvântată ești tu între femei. Iar ea, văzându-l, s-a tulburat de cuvântul lui și cugeta în sine: Ce fel de închinăciune poate să fie aceasta? " Luca 1,28-19.

Sfintii Apostoli au cinstit-o pe Maica Domnului caci erau in jurul ei staruind in rugaciune catre Hristos, toti avand acelasi cuget de slava a lui Hristos Domnul Dumnezeu.
" Și când au intrat, s-au suit în încăperea de sus, unde se adunau de obicei: Petru și Ioan și Iacov și Andrei, Filip și Toma, Bartolomeu și Matei, Iacov al lui Alfeu și Simon Zelotul și Iuda al lui Iacov.
Toți aceștia, într-un cuget, stăruiau în rugăciune împreună cu femeile și cu Maria, mama lui Iisus și cu frații Lui. " Fapte 1,13-14


Maica Domnului sta pururea pe locul cel mai de cinste de-a dreapta tronului Domnului Hristos Iisus:
"Stătut-a împărăteasa de-a dreapta Ta, îmbrăcată în haină aurită și prea înfrumusețată.
Ascultă fiică și vezi și pleacă urechea ta și uită poporul tău și casa părintelui tău,
Că a poftit Împăratul frumusețea ta, că El este Domnul tău. " psalmul 44,11-13


Cand se intalnesc cu Maica Domnului oamenii (chiar si cei neneascuti, care inca se afla in pantecele mamei lor) se umplu cu Duh Sfant (de la Dumnezeu evident si daruit de Dumnezeu) si asemenea ingerilor binecuvinteaza (pe Maica Domnului si pe Hristos Domnul):
"Iar când a auzit Elisabeta salutarea Mariei, pruncul a săltat în pântecele ei și Elisabeta s-a umplut de Duh Sfânt,
Și cu glas mare a strigat și a zis: Binecuvântată ești tu între femei și binecuvântat este rodul pântecelui tău. " (Luca 1,41-42).

Last edited by Eugen7; 09.08.2010 at 10:02:19.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.08.2010, 11:09:14
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mesagerul Vezi mesajul
Nici Sfintii Apostoli nu au cinstit-o pe Maica Domnului. In epistolele lor nu gasit nici o referire la Maica Domnului. Inseamna ca si ei au ponegrit-o?

Ce ma sfatuiti: sa o cinstesc, pe Maica Domnului, in felul dvs. sau in felul in care au facut-o Sfintii Apostoli?
Te sfatuiesc sa o cinstesti asa cum a cinstit-o Arhanghelui Gavriil si in timp vei intelege si cata cinstire i-au acordat Apostolii:
Cuvintele Arhanghelului sunt pline de teologie "Bucură-te, ceea ce ești plină de har, Domnul este cu tine. Binecuvântată ești tu între femei. Iar ea, văzându-l, s-a tulburat de cuvântul lui și cugeta în sine: Ce fel de închinăciune poate să fie aceasta? " Luca 1,28-19.
Expresiile : "Cea plina de dar " sau "Domnul este cu Tine" le intalnim numai in cazul Maicii Domnului.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.08.2010, 16:16:32
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Primesc si eu sfatul dumneavoastra.

Voi incerca sa o cinstesc pe Maica Domnului asa cum a cinstit-o Arhanghel Gavriil. Ca pe o femeie plina de har, binecuvantata intre femei.

Despre partea inchinarii dati-mi insa voie sa fac o precizare: cuvantul „inchinaciune” folosit aici este unul din termenii gresit tradusi in Biblia Ortodoxa.

Desigur versiunea Cornilescu are lipsurile ei si o seama de cuvinte traduse inexact dar aici are o formulare mai precisa: „urare”.

Un ieromonah ortodox spunea: „În grecește avem termenul ἀσπασμός care la Platon și Plutarh aveau sensul de dragoste, atașament. Cei mai mulți scriitori de limbă greacă veche folosesc acest termen cu sensul de salutare prietenoasă sau îmbrățișare.”

Din acest verset, Luca 1:29, nu se poate trage concluzia ca Arhanghelul Gavril i s-a inchinat Fecioarei Maria.

Last edited by penticostalulmantuibil; 10.08.2010 at 16:19:21.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maica Domnului NEKTARIOS. Intamplari adevarate 1 25.09.2014 08:14:13
Maica Domnului steliana-steli Generalitati 23 03.07.2014 18:59:57
Maica domnului patricia2006 Rugaciuni 7 29.09.2012 10:44:47
Maica domnului cristina13 Mari Duhovnici si predicile lor 6 06.06.2010 02:20:01
Maica Domnului elenavioletacocos Generalitati 148 30.10.2009 12:47:56