Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.03.2010, 09:48:28
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bubulyna Vezi mesajul
Daca stiti documentare ,carti ,care sa ofere dovezi pentru existenta lui Dumnezeu,va rog sa-mi spuneti.
Nu exista nici o dovada pentru existenta lui Dumnezeu! Absolut nici una!
Nici macar minunile, vindecarile miraculoase, sau aratarile, pentru ca nici una nu ni-L arata pe Dumnezeu. Asa zisa ratiune a omului poate reinterpreta orice, facand orice eveniment sa "sune bine" pentru orice teorie. Eu cand nu credeam in Dumnezeu, insa auzeam de foarte multe minuni in jurul meu (de la oameni cunoscuti, demni de incredere), le "explicam" pe toate prin prisma "energiilor". Ziceam ca sunt energii pozitive, ca omul cand se roaga declanseaza niste energii care il fac mai puternic, si tot asa. Si pe moment constiinta se usura, nu mai era nevoie de Dumnezeu. Insa minciunile acestea nu tin.

In cea mai mare deznadejde il poti descoperi pe Dumnezeu. Asta nu inseamna ca Dumnezeu vrea ca tu sa deznadajduiesti, ci ca puterea Lui e atat de mare, incat pana si in starea aceasta te poate ajuta. Daca te-ai ruga sincer, cu lacrimi, sa te ajute Dumnezeu, sa te lumineze, ai vedea cu ochii sufletului cea mai mare minune, mai mare decat minunile palpabile - minunea lucrarii lui Dumnezeu in noi.

Deci nu iti poate arata nimeni dovezi pentru existenta lui Dumnezeu, nu pentru ca Dumnezeu e sadic si nu Se arata. Asta inseamna CREDINTA, pana la urma. Daca am vedea, nu am mai crede, ci am sti. Credinta se raporteaza la lucruri pe care nu le poti vedea, pe care nu le poti dovedi. Si aici putem intui putin marea dragoste a lui Dumnezeu. Daca ni s-ar arata tuturor, atunci n-am mai avea de ales, am asculta de El ca de un tiran, pentru ca L-am avea mereu in fata ochilor si ne-ar fi frica. Insa Dumnezeu vrea sa lucrezi poruncile Lui din dragoste, nu din obligatie, de aceea nu-L vedem cu ochii trupesti in viata aceasta.

Tu vrei sa-L cunosti pe Dumnezeu cu mintea si atat... pai e ca si cum ai vrea sa privesti planetele cu un binoclu. :) Lucreaza macar cu "telescopul", adica cu sufletul. ROAGA-TE! Roaga-te puternic si vei simti lucrarea lui Dumnezeu. Si va fi o dovada mai puternica decat orice ti-am putea spune noi aici.

Dumnezeu sa iti ajute!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.03.2010, 10:04:35
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bubulyna Vezi mesajul
O fata a lasat un bilet cu mesajul: "Nu mai cred in Dumnezeu" si apoi s-a sinucis. Era in liceul unde sunt eu. Avea doar 18 ani. Ce parere aveti despre asta? Eu cred ca si-a pierdut si ultima speranta, si-a dat seama ca viata nu ar avea rost fara Dumnezeu si a decis sa isi ia viata. Viata e un continuu zbucium ,oamenii sunt din ce in ce mai rai si mai indiferenti,singuratatea e grea,dar asta nu inseamna ca viata nu merita sa fie traita.E frumoasa ,cu bune, cu rele. Mereu i-am admirat pe oamenii cu o credinta puternica in Dumnezeu,sunt optimisti,sunt mai sanatosi,parca radiaza de fericire si sunt mult mai linistiti. Nu stiu ce ii face sa fie asa .Mi- as dori si eu sa fiu asa,dar din pacate nu cred ca mai am o sansa. Am urmarit documentare (de exemplu Zeitgeist,sau Secretul vietii pe pamant) ,si nu mai pot crede in Dumnezeu. Daca stiti documentare ,carti ,care sa ofere dovezi pentru existenta lui Dumnezeu,va rog sa-mi spuneti.
Din mesajul tau constat un echilibru. Insa trebuie sa intelegi ca la Dumnezeu ne ridicam prin ratiune, dar aceasta trebuie ajutata de har. Credinta devine pentru crestin vederea celor nevazute, de aceea pe unele le putem accepta prin ratiune, dar altele sunt acceptate prin credinta- credinta nu ca act irational- impotriva ratiunii, ci ca act suprarational.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Demonii cred Adevarul, ca Hristos este Fiul lui Dumnezeu.SI DEMONII SE MANTUIESC ? gpalama Secte si culte 23 31.05.2010 22:07:54
ce sa cred? camiluncan Stiri, actualitati, anunturi 37 18.07.2009 23:17:59
Asa cred io! consuela Generalitati 22 05.06.2007 16:01:03
Dumnezeu cred ca m-a adus in acest forum silviadobre Stiri, actualitati, anunturi 11 10.10.2006 13:29:50