Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.02.2010, 14:36:00
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

O modificare neinspirata care e cu adevarat pagubitoare duhovniceste e cea a rugaciunii Sfantului Efrem Sirul.Referitor la aceasta trebuiau sa se alerteze unii.
Aceasta s-a facut la inspiratia unor scolastici pe care nu se stie cine ii inspirat.Si acum se pune in BOR desi mai inainte aveam formularea mai corecta.
Rugaciunea corecta este:
-Doamne si stapanul vietii mele duhul trandavirii al grijii de multe al iubirii de stapanirii si al grairii in desert departeaza-l de la mine.
-Iar duhul curatiei al gandului smerit al rabdarii si al dragosteii daruieste-l mie slugii tale
-Asa Doamne imparate daruieste-mi ca sa-mi vad gresealele mele si sa nu osandesc pe fratele meu ca binecuvantat esti in veci!Amin.

Varianta modificata de scolastici:
-Doamne si stapanul vietii mele duhul trandavirii al grijii de multe al iubirii de stapanire si al grairii in desert nu mi-l dai mie.
Restul e identic.

Eu fiind om prost si pacatos si necunoscator la cele duhovnicesti vad ca prima formulare marturiseste ca noi suntem cazuti sub pacatele (duhurile) trandavirii al grijilor de multe al iubirii de stapanire si al grairii in desert.
Si rugam pe Dumnezeu sa ne vindece de aceste pacate.

A doua formulare nu mai marturiseste la fel,eu nu prea inteleg ce marturiseste.A doua fiind pentru oameni duhovnicesti dintre care eu nu fac parte,nu au decat sa o spuna ei asa eu o zic pe prima chiar daca sunt in Sfanta Biserica si aceia de acolo zic asa (varianta modificata).Eu nu cred ca Dumnezeu ispiteste pe cineva asa ca nu pot sa inteleg cum se poate zice "nu mi-l da mie".
La a crede aceasta ma sprijin pe ce zice Sfantul Apostol Iacov la ce zice Sfantul in Sfanta Scriptura:
"13. Nimeni să nu zică, atunci când este ispitit: De la Dumnezeu sunt ispitit, pentru că Dumnezeu nu este ispitit de rele și El însuși nu ispitește pe nimeni. "
Daca cei din BOR care au facut respectiva modificare sunt duhovnicesti foarte apoi sa lase formularea veche ca mila pentru cei neduhovnicesti.
Ei fiind duhovnicesti nu se vor poticni de o modificare care nu e dupa cum cred ei intrutotul dupa gandirile si sentimentele lor neajunse si neintelese mie care sunt cu totul pacatos.
Dar eu fiind pacatos mai mult de atat nu inteleg si rog sa faca mila si sa lase formularea veche.
Pentru ca eu sunt mai pacatos si prima formulare e mai corecta pentru indreptarea mea duhovniceasca eu pe aceea o spun.

Arhidiaconul I Ica Jr nu e decat scolastic inselat de duhuri rele ca dupa ce a zis respectivul arhidiacon s-a bagat respectiva formulare.
De parca BOR ar fi BC si ce zice arhidiaconul I Ica Jr care mai nou a devenit Papa pentru unii trebuie sa fie dogma de credinta.

El se tot bate cu caramida in piept ca el a cunoscut pe Dumnezeu da traduce complet absurd cu formulari gen "economie" in loc "iconomie" "simplitate" in loc de "smerenie" "compasiune" in loc de "mila" "sculare" in loc de "inviere" si altele ca acestea.

Ceea ce arata ca nu pe Dumnezeu cunoaste respectivul arhidiacon ci duhuri de inselare dracesti.

Sunt tare curios cum se zicea respectiva rugaciune pe la 1910 sa zicem in BOR.
Daca nu se zicea asa atunci si se zicea cu formularea "nu mi-l da mie" sau se zicea cu cealalta formulare anume "departeaza-l de la mine".
Daca se zicea cu formularea "nu mi-l da mie" pe la 1900 cand a fost modificata sa se zica cu formularea "departeaza-l de la mine" si daca s-a facut cu acordul intregului Sfant Sinod.
Apoi cand a fost modificata asa.(cum apare acum adica cu formularea "nu mi-l da mie")
Si daca modificarea s-a facut cu acordul intregului Sfant Sinod.

Last edited by mihailt; 10.02.2010 at 14:51:32.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.02.2010, 17:25:58
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Va recomand sa descarcati (daca aveti rabdare caci merge cam incet) Triodul editia 1946, il gasiti aici:http://graeca.canto.ru/upload/Montre...um_Triodul.pdf
Puteti verifica strofele care au fost scoase (pe la pag.721-722, apoi pag.726, 727-728 etc).
Pt. Mihailt, in 1946 deja Rugaciunea Sfantului Efrem era cu "nu mi-l da mie" (vezi pag.122). Cred ca pe atunci nu era inca Ioan Ica jr. ca sa-si dea cu parerea!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.02.2010, 17:47:51
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Eu tiu minte ca Sfintele Slujbe pe vremea PF Teoctist asa se faceau cu "departeaza-l de la mine".
O sa caut niste referinte mai concrete.

Last edited by mihailt; 10.02.2010 at 18:52:53.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.02.2010, 14:11:53
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Imi cer iertare ca am scris aiureli din fatarnicie si rautate,ambele variante sunt corecte si ambele se folosesc in crestin ortodoxie.
Si varianta cu "nu mi-l da mie" si varianta cu "departeaza-l de la mine".
Varianta mai folosita e cu "nu mi-l da mie" si trebuie vazut pe internet la Sfintii Parinti cum se talcuieste aceasta.
http://www.monachos.net/forum/showth...vonic-versions
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Prohodul Domnului CENZURAT ! DinuC Generalitati 6 10.04.2014 13:08:55
cine a fost nevasta lui Cain? catalin755 Generalitati 23 13.08.2012 23:19:46
Prohodul Domnului cenzurat cornel2121 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 5 07.04.2011 21:17:04
Cu cine a fost ROCOR in comuniune? BogdanF2 Botezul 288 19.04.2010 23:35:45
Prohodul Domnului Dumnezeului si Mântuitorului nostru Iisus Hristos Prohodul adorcrysti Rugaciuni 2 10.04.2009 22:35:55